Vzory pro písemnou část maturity z anglického jazyka

maturitni-pisemka-vzoryS blížícím se termínem písemné práce z angličtiny, která se koná každé jaro a každý podzim, Vám přehledně na jednom místě přinášíme vzory všech vyskytujících se slohových útvarů z angličtiny a tipy jak je co nejlépe napsat a získat tak co nejlepší hodnocení. Jistě Vás bude v tuto chvíli nejvíce zajímat, jak si poradit s nečastějšími slohovými útvary (typy textů), tedy jak napsat dopis kamarádovi, formální dopis, jak napsat článek, návod, pozvánku, e-mail…

Exkluzivně Vám tedy přinášíme vzory nejčastěji se vyskytujících typů textů pro písemnou část maturity z angličtiny:

Čtěte také: Jak skvěle zvládnout maturitní poslech z AJ?

Zadání a vzor výsledků maturitní práce z AJ 2014

Přejeme mnoho úspěchů u písemné práce z anglického jazyka u státní maturity.

166 komentářů u “Vzory pro písemnou část maturity z anglického jazyka

 1. Opravdu moc oceňuji práci lidí, kteří dali tohle a tyhle stránky dohromady, patří vám nesmírné díky! Za tohle jsem upřímně vděčný.

 2. Dobrý den,
  měla bych takový dotaz, dneska jak jsem psali tu písemnou práci z angličtiny tak když jsem psala do toho záznamového archu tak jsem jakoby napsala první zadání i druhé zadaní dohromady protože jsem neotočila ten druhý list na kterém byl asi zřejmě prostor pro ten krátký text ..
  myslíte ,že je to velký problém ???
  děkuji za odpověď

 3. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je nutné u každého slohu psát adresu a datum. 🙂 Děkuji.

 4. Dobrý den,
  měla bych takový dotaz, dneska jak jsem psali tu písemnou práci z angličtiny tak když jsem psala do toho záznamového archu tak jsem jakoby napsala první zadání i druhé zadaní dohromady protože jsem neotočila ten druhý list na kterém byl asi zřejmě prostor pro ten krátký text .. 🙁
  myslíte ,že je to velký problém ???
  děkuji za odpověď

   • Dobrý den, potrebuji se optat, zda mi bude uznána odpověd (z te prvni části 120-150 slov) ten posledni bod(pocity a proc) toto: I was very glad I saw him because he i my best friend. He helped me at all than My other friends. Dekuji

 5. ahoj, je tady někdo aby mi ohodnotil následovně mojí slohovou práci? popřípadě řekl co zlepšit atd?

 6. Dobrý den, Chtěla bych se zeptat jestli můžu psát esej podle vašeho vzoru na vyprávění? Nebo esej má ještě trochu jinou strukturu?
  Děkuji za odpověď.

 7. Ahoj, chtěla bych se zeptat na Váš názor a hodnocení. Angličtina mi nikdy moc nešla. A dnešní opravný termín. Děkuji
  Hi Nicol,
  I’m writting to you becouse i have just moved to a New host family. My host family is Very beautiful. Our flat is very large and fully finished. There are five spacious rooms and modern kitchen and a balcony with a beautiful view od the city. My New host family lives in london. London is very large and nice
  city with a friendly people. I stay three month.
  All family member is very friendly and active. I love active people.
  We went shopping and we went Hydepark. I go to the cinema with my host family.
  Dear Nicky i dont stay with you in october i have very much study. Thank you behind e-mail and i send kiss.

  • Tak ten konec je snad nejhorší, špatně zvokená slova (př.: behind- za, ale za e-mail by bylo třeba: thank you for your e-mail).
   Sice už je odpověď zbytečná, ale i tak.

 8. Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat, jestli je velká chyba, když jsem u psaní recenze na film neudělala odstavce? Děkuji za odpověď..

 9. Dobrý den, mám dotaz zda by takto napsaná slohová práce z angličtiny z podzimu 2013 prošla aspoň na 4, z druhé kratší části jsem stihla napsat jen kousek a chci se zeptat,zda by se druhá část vůbec hodnotila,když jsem nedodržela počet slov? Děkuju za jakoukoliv odpověd 🙂
  22 nd of April
  Dear Richard,
  I am so sad you could not take a part in our school trip. It was exciting and I enjoyed this trip.

  We were with schoolmate together on the final trip near city Náchod. We were accomodate in campsite and somebody were slept in the cottage ad somebody who want to were slept in the tent. The campsite had a big pool, where we spent a many time, when the sun was shining. The campsite situated in the middle forest. However, this was a advantages because we could went to the forest and pixked up mushrooms.¨

  One a day we went all-day trip to the Adršpašsko-Teplické Rocks. We were on the view of landscape from tall rock. We saw a beautiful waterfall and we could mountain climbing. It was entertaime and adventure.

  What about your plants for holiday?

  Best regards

  Sára

  A druhá část slohu….
  22 nd of April
  Dear Sandra,

  I am writing because I saw your advertisement on the notice-board on the our school.

  My name is Sára and I am twenty years old. I lived in capital city Prague.

  • Dobrý den,
   Dneska jsem psala writing ale nevšimla jsem si ze je tam část zvlášť pro 1.část a zvlášť pro 2. Část a napsala jsem to do jendoho archu. Abych uvedla na pravou míru je tam pro 1.část 1jeden a čtvrt archů. Byl tam článek a byl na to jeden a půl papíru a já jsem druhou část napsala te druhé strany která byla jen z půlky druhého papíru. Paní ucitelka mi řekla ze tam mám škrtnout první čast a napsat 2.část.
   Vůbec nevím co s tím mám dělat když jsem to věděla a učila jsem se na to a teď kvuli blbemu papíru přijdu o 12 bodů. Nevíte kam se to posílá a jestli mi to uznají. Volala jsem i na cermat ale tam mi nebyli schopni odpovědět. Prý se tento problém stává často. A kde jen o to aby hodnotící poznal o jakou část se jedná. Hodně mi na angličtině záleží a nechci i ty body přijít. Byla jsem nervózní a snažila jsem se napsat čí nejlepší text a neobratila jsme stránku. Můžete mi prosím poradit. Nebo rici jak se to bude hodnotit.
   Děkuji

 10. Dobré odpoledne,
  chtěla bych se zeptat, zda když píšu sdělení v 2. části (konkrétně Jaro 2013 – Na konci vašeho ročního studijního pobytu v Anglii chcete prodat jednu z věcí, kterou jste si v průběhu roku pořídil/a, protože si ji nemůžete odvézt domů. Rozhodl/a jste se proto napsat sdělení na internetovou sociální síť (např. Facebook)), zda je nutné psát NADPIS?
  Děkuji za odpověď.

 11. Chtěla bych poděkovat moc za vaše stránky a rady :-)…strašně jsem se bála slohu z anglického jazyka,ale díky vaší stránce na které máte všechny rady a typy jsem dostala letos ze slohu 34 bodů ze 36 :-)…fakt moc díky!! 🙂

   • Dobrý deň,

    chcem sa spýtať..

    Dnes som písala písomnú prácu z anglického jazyka a nestihla som si spočítať slová . Naposledy ,keď som ich spočítala ich bolo 115 myslím.. A takisto som veľa škrtala!

    Bola by moja písomná praca akceptovatelná, pokial som nedodržala počet slov ale obsah by bol zrozumitelny a gramaticky sravne? A za škrtance sa body odčítajú?

    Budem rada , ak mi budete vedieť odpovedať na moje otazky!

    Ďakujem .
    S pozdravom,

    Aneta

    A

 12. Chci se zeptat, když jsem nesplnil jeden bod u email, konkrétně, že jsem se zapomněl omluvit, budu pouze penalizovaný, nebo se esej škrtá? Moc děkuju

  • Též by mě to zajímalo 🙂 mám tam napsané, že vím, že jsme se dohodli na koupi nějakého dárku, ale že mám problém a nejaky důvod

   Díky za odpověď 🙂

 13. Dobrý den,

  mám dotaz: jak velký problém je, když se mi rozloučení a podpis u e-mailu nevešly do vyznačeného prostoru a mám je mimo linky?

  Děkuji.

 14. Dobrý den, nevěděla jsem, ze se u písemné prace nesmí použit bělítko, použila jsem ho na opravu 1 slova- opravdu je tim znehodnocena cela prace ?

 15. Chtěl bych se prosím optat,

  jak moc vadí přesažení rozmezí slov v kratším slohu – například o 25 slov,tudíž místo 60-70 napsáno cca. 95 ? 🙂

  Jakým způsobem se toto řeší a je to výrazný přestupek?

  Předem Vám děkuji za Váš čas a odpověď.

 16. Prosím jak moc velká je chyba, když jsem v charakteristice, kterou jsem psala do mezinárodního časopisu, použila stažené tvary?

 17. zdravím, chtěla bych se zeptat. Když v zadání letošní slohovky bylo že jsem právě na kurzu a já napsala důvod proč s nimi nemůžu jít nakupovat, že se musím učit na test z matiky a angličtiny. Neuvědomila jsem si že tam právě jsem a teď nevím zda my uznají důvod který jsem napsala. děkuji za odpověd

 18. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je moc velká chyba, když jsem v e-mailu pro kamarády napsala “Dear friends”. V učebnici angličtiny je napsane,že se “Dear” obvykle nepoužívá, je to tedy moc velká chyba? Dekuju.

 19. Dobrý den, mám problém. Šptně jsem pochopil zadání a chrkteristiku jsem psal formou dopisu. Ale náležitosti jsem dodržel. Jakou šanci na úspěch mám?

 20. Chtěl jsem se zeptat. V charakteristice napsal na začátku ”Dear editors” a na konci ještě ”Thank you for reading” . Jinak obsah je jako charakteristika. Napsal jsem i nadpis. Ale pochopil jsem to tak že se zapojuju do toho projektu a píšu to redakci. :/

 21. Dobrýd den,
  Dneska jsem byla u písemné maturity z aj. Bohužel ve stresu jsem si nevšimla správného místa pro text druhé slohové práce a naspala jsem jí do části hodnocení. Na poslední chvíli jsem se to snažila ještě přepsat, avšak už jsem nestihla ani text v hodnocení po sobě šktnout. Nevíte náhodou, jak se tato situace řeší? Zda-li se vůbec nějak řeší?
  Děkuji a s pozdravem Tereza K.

 22. Dobrý den, zajímalo by mě, zda se mírné odchýlení od stylu práce počítá jako velká chyba. Totiž zadání delší slohové práce, kde jsme se měli účastnit projektu některého časopisu a napsat charakteristiku jisté osobnosti, jsem pojala jakožto dopis do ono časopisu, tudíž jsem začala oslovením atd. Nicméně jsem charakteristiku zvolené osobnosti v dopise uvedla, a to dle všech požadovaných bodů v zadání. Předem děkuji za odpověď.

 23. Dobry den, rada bych vedela jestli by mi byla uznana tahle prace:

  I am so glad that I could meet my best friend Anicka. She is 24 years old and she is studying at university in Kladno now.
  Why is she the best?

  Anicka has got many positive qualities and she looks like a some star. She has got a long dark hair and brown eyes. Long eyelashes decorate her eyes. This girl is also slim and tall. She is very nice.

  Her qualities are for example, kindness and helpfulness. Anicka works in the restaurant as a waitress so she must be hard-working and friendly. This interesting person loves also pets and every year she is helping with the charity.

  I think that her behavior is so great that all people liker her. I like her because she always help me with my problem.

 24. Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, zda je chyba a má písemná maturitní zkouška bude ohodnocena 0 body, když jsem použil pár frází z vašich vzorů k maturitě. Učil jsem se podle nich a snažil se je nějakým způsobem zapamatovat. Díky za odpověď.

 25. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat budete hodnotit když jsem psala o člověku který je pro mě zajimavý, ale nejsem sním ve fyzickém kontaktu je to chyba?

 26. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak je to když zapomenu u kratšího slohu 1 bod zadání. Hodnotí se práce 0 nebo je to jen ztráta bodů?

 27. Prosim 🙁 zadani dnesni PP uz asi vite…Takze prosim chci se zeptat. Uvedomila jsem si,ze ja jsem to psala jakoze do toho casopisu…takze jsem jako uvod napsala I am student of bla bla bla. Asi vetu mam takovou. A pak normalne charakteristiku ;(((( Nebudou to brat jako clanek? 🙁

 28. Dobrý den, chci se zeptat.. Použila jsem bělítko při slohové práci. Je to hodně velká chyba? je možné, že mi to nevezmou? a opravuje to škola nebo cermat?

 29. Zdravím, u dnešní písemné práce z AJ u toho dopisu, jsme měli požádat přátele, aby nám pak napsali co koupili (či nějak podobně..)

  mohlo by to být takto?
  I will be glad, if you send me an email, what you bought for him..

  a na nový řádek jsem do doplnil
  You can contact me by email: email@gmail.com..

  prošlo by to? :3

 30. Dobrý den,
  pocit ze slohové práce jsem měla výbornej, až do doby, kdy jsem řekla, že tam tak 2 slova vybělítkované. Profesorka, která nás hlídala nám nic o tom neřekla a já si to vůbec neuvědomila. Jak to bude známkované? Doufám, že ne za 5?!

 31. Ahojte chci se vas zeptat. Kdyz jsem zacala první cast ( tu delší) pisemné prace psát omylem do druhe casti, pak si toho vsimla , skrtla a zacala psat normalne do první casti tu dopsala v poradku. Pak jsem ale zacala psat druhou cast (do druhe casti) , ktera se mi tam cela nevlezla, protoze jsem tam mela cast te skrtle prvni casti a pokracovala druhou castí v první casti pokracovani, kterou jsem skrtla a napsala nad to druha cast pokracovani a psala tam to pokrocovani je to velka chyba ? Muze se stat ze mi tu druhou cast nebudou ani hodnotit ???

  Doufam ze muj vyklad pochopite a napisete vas nazor.
  Dekuji za odpoved..:)

 32. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se písemné práce hodnotí centrálně anebo ve škole jako v češtině.
  A ještě jak je to se škrtanci? Dnes jsem psala angličtinu a docela dost jsem tam škrtala, párkrát jsem dokonce vepsala slovo a udělala tam šipku. Myslíte, že se mi bude práce hodnotit? Bylo to napsané velce a myslím, že i zřetelně označené … ale stejně jsem z toho nervózní.
  Děkuji za odpověď

 33. Zdravím,

  měl bych dotaz ohledně dnešního slohu. Byl to e-mail, nevím přesně už zadání,ale něco ve smyslu, že s přáteli jsem na kurzu a nemohu s nimi jít koupit dárek pro lektora a mám si vymyslet důvod proč.

  Myslíte, že je dobře, když jsem začal takto:

  Dear friends,

  Im writting to you because I cannt to go buy present for our lector. My my mother is ill and I must stay with her…

  Ted si uvědomuju, že budu mít asi blbě tvar mother is ill,, měl jsem stáhnout :(.

 34. Dobrý den,
  mám splněny všechny body v zadání i počet slov, ale s gramatikou si nejsem jistá. Myslíte , že mám nějakou šanci projít?

 35. Dobry den, chci se zeptat, v jakých typech slohových praci se nemusi psat odstavce? Nebo musi vsude? Uz v tom mam zmatek. Vim jen o vzkazu. Dekuji!

 36. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli se rozloučení počítá do počtu slov? např. I am looking forward to your reply.

 37. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda když jsem vybočila z tématu u slohové práce u kratšího sloho, ale mám tam náležitosti. myslíte, že už nemůžu projít?

 38. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, kdy budou zveřejněny výsledky ze slohových prací z AJ? děkuji 🙂

 39. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat jaká je tolerance ohledně rozsahu. Jelikož se nějaká slova nepočítají, tak mám strach, jestli nejsem pod minimem. Budou mi práci hodnotit, pokud jsem napsala třeba jenom 119 slov?
  Děkuji Špáča

 40. Dobrý den v druhé části jsem se zmínil i o sešitu matematiky, ikdyž v zadání byla pouze angličtina. Bude se má práce počítat, ikdyž tam mám o matice jednou pouhé slovo ? Díky

 41. Dobrý den, včera jsem se se u druhé částí omyl zmínil ve své práci i o učebnici matematiky, ale v zadání byla řeč pouze o angličtině. Chtěl bych se tedy zeptat, zda se má práce bude počítat ? O matemtice tam mám jedno jediné slovo z celé práce ? Díky za opověď

 42. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je tolerance chyb v delší písemné části. Když sem si ji zkoušela znovu sepisovat zjistila jsem, že jsem u některých slov chybovala, jak se to tedy hodnotí ? A ještě dotaz, bere se špatné použití čárek za chybu ? .. Děkuji

 43. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, při vypravování do časopisu, jsem napsal Dear readers a Best regards, je to velká chyba nebo malá ? děkuji za odpověď.

 44. Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat. Po napsání slohu jsem si v jednom řádku uvědomila chybu a opravila jí tak, že jsem celý řádek škrtla a napsala větu menšími písmenky nad větu špatnou. Myslíte, že to bude uznáno?

  Děkuji

 45. Dobrý den, chci se zeptat ohledně dnešní písemné maturity z aj část 2. V zadání bylo, že jsme zameškali hodiny angličtiny. Psala jsem o jiném předmětě, jinak bych všechny body měla mít splněné. Je to chyba na propadnutí? Děkuji za odpověď

  • Mám stejný problém.. Ale já jsem v mé práci zmínil i angličtinu,ale i hodinu zeměpisu. Bude uznáno ?

 46. Dobrý den. chci se zeptat jestli je označováno za velkou chybu když jsem nepsala písemnou práci v odstavcích ? děkuji

 47. Dobrý den, chci se zeptat jestli se mohou u maturity vyskytnout i například reklamace, odpověď na ní, nabídka a poptávka?

 48. Dobry den, chci se zeptat, zda li se počítají spojky jen jeden krát nebo se započítavají do slov. A prosím jestli je velka chyba když nebude já I s velkym I někdy na to zapoměnu ale opravím se. Děkuji.

 49. Dobrý den, můžu se zeptat, jestli se v písemné práci může objevit inzerát a jaké má náležitosti? Musí mít nadpis? Děkuji!

 50. Dobrý den,
  Můžu se zeptat, zda se na pisemné maturitě může objevit esej či recenze? Děkuji za odpověď.

 51. Chtěl bych se zeptat jak to je u maturity? Dostanu na výběr (vypravování, popis apod.) nebo budu mít přiděleno jen jedno téma?

 52. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda jsou při psaní slohu k dispozici slovníky nebo záleží na každé škole, jestli je poskytne? Děkuji.

 53. Dobrý den, rád bych se zeptal na pár dotazů ohledně státní maturity z AJ.
  Chtěl bych se zeptat, zda u písemné práce z AJ můžeme mít anglicko-český slovník a nebo pouze anglicko-anglický. Dále bych se chtěl zeptat u kterého typu není vhodné zkracovat tvary tzn.: jestli by to u formálního textu vadilo, nebo ne. Děkuji

 54. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaké pravidla má sdělení? Dělám si písemné práce z minulých let, a právě tam sdělení je. Prosím o radu 🙂 děkuji 😉

   • Dobrý den, já jsem si myslela, že zadání u těchto písemných prací z aj je psáno česky, je tak zadaný každý vzor a když jsem si pročítala diskuzi, kde se na to hodně lidí ptalo, tak jste všude psali, že zadání textu, o čem máme psát, je v češtině, tak jak to teda je?
    Děkuju za odpověď…a máte skvělé stránky!

    • Lenko, zadání písemné práce u maturity z AJ je od roku 2013 psáno pouze v češtině 😉

 55. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li se ve slohové práci může objevit i předpřítomný čas průběhový.

  Děkuji

 56. dobrý den, chtela bych se zeptat, pokud budu mít ve slohovce např. 6x in nebo 8x he atd… Zda se to počítá jen jednou nebo víckrát?

  • Baro, pokud budou tato slovíčka, která prostě opakovat musíme, jinak bychom nemohli nic moc napsat (a, the, it, he, she…), správně použita v textu, počítají se. Absurdní příklad: “He he he he he he is my friend.” – zde by se samozřejmě “he” počítalo jako jedno slovo a hlavně, byla by to ohromná chyba. 😉

 57. Dobrý den,
  prosím Vás jaké slohové útvary se vyskytují ve slohu na základní úrovni?
  Děkuji moc za odpověď.Maruška

 58. Dobrý den,
  máte opravdu dobré stránky 🙂 chci se ale zeptat zda se může požívat bělítko při písemných pracích?

  Děkuji za odpověď.

 59. Dobrý den,
  tyto stránky jsou úžasné a moc mi pomohly! veliké dík a velká pochvala!!
  Jen se chci zeptat..Jaké náležitosti má mít inzerát? Může se objevit u letošní maturity? Pokud ano, přidáte ho sem?

  • Dobrý den Terko, zpráva je formálním a delším typem textu (zpravidla v první části písemné práce – vyskatovala se do roku 2012 na vyšší úrovni obtížnosi, která ale byla zrušena), vzkaz je spíše krátký, většinou neformální text (vzkaz kamarádovi atp.) a také se většinou vyskytuje v druhé, kratší části písemné práce. Zpráva by se jako slohový útvar od roku 2013 neměla vyskytovat, vzkaz ano. Jak napsat vzkaz na jedničku? Podívejte se sem: https://www.statnimaturita-anglictina.cz/jak-napsat-vzkaz-k-maturite-z-anglictiny-na-jednicku

 60. Musím uznat, že tyto stránky jsou opravdu skvělé. Moc mi pomohly.
  Opravdu velké Díky autorovy těchto super článků.

 61. Dobrý den je prosím u písemné práce požadován vždy řádkový odstup mezi odstavci ? Děkuji za odpověď

 62. Dobrý večer,
  chtěla jsem vám moc poděkovat! Bez vašich stránek bych byla zítra naprosto bezradná, takhle to snad dobře dopadne.
  Ještě jednou díky! 🙂
  Kristýna

  • Kristýno, děkujeme, jsme rádi, že Vám stránky pomohly a přejeme mnoho úspěchů 🙂

 63. Zdravím, mám jen takový dotaz. V tipech z příručky k letošní maturitě z oficiálního webu je uvedeno že je lepší nepočítat přesná slova, ale spočítat slova na 1 řádku a vynásobit jejich počtem.
  Připadá mi to trochu podivné matení, přeci při opravě jim bude jedno kolik mám řádek když překročím limit. Osobně nechápu vůbec pointu tak úzského rozsahu, ale když už to tak je tak by neměli asi uvádět v tipech takové rady?

 64. Jen bych Vám chtěla poděkovat, Vaše stránky mi pomohli si všechno utřídit a také mě, alespoň částečně, zbavily strachu ze zítřka. Tak tedy, děkuji!

  • Šárko, jsme moc rádi, že jsme Vám posílili sebevědomí a přejeme už jen a jen úspěch u maturity, stavte se zase před ústní zkouškou 🙂

 65. Dobrý den,

  chci se zeptat jestli mám u odstavců vynechat řádek nebo jenom vynechat místo před začátkem první věty a pak normálně pokračovat v psaní. Děkuji 🙂

 66. Zdravím,
  chtěla bych se zeptat jak by to bylo s žádostí?
  Někde jsem četla, že by to mělo být rozdělené na dva odstavce (druhý jako shrnutí)….
  Děkuji moc za odpověď!

  • Lizzie, doporučujeme každý bod zadání rozpracovat do jednoho odstavce. Mnoho dobrého hodnocení! 🙂

 67. Zdravím. Když bude v zadání mail, tak máme tam psát i adresy (mou a adresáta) a předmět? Nechtěla bych na tomto detailu ztratit zbytečně část bodů. 🙂 Děkuji moc za odpověď..

  • V emailu psát adresy nemusíte, leda že by tam na to byla přímo kolonka. Potom ano. 🙂

 68. Ahoj,
  chci se zeptat u dopisu píšete, že máme číst pozorně jestli budou požadovat adresu a datum.Pokud to nebudou požadovat a bude to třeba neformální dopis a já bych tam tu adresu napsala dostala počítala by se mi ta adresa?Děkuji za odpověd a děkuji za tuhle stránku!!Co mě nenaučili ve škole jste mě naučili vy tady:)

 69. Ahoj,
  když budu psát nějaký písemný útvar do záznamového archu, mám odstavce odlišovat stejným způsobem jako vy (vynecháním řádku), nebo řádek nemusím vynechávat a stačí začít psát na nový odstavec cca 1 cm od kraje?
  Děkuji za odpověď 🙂

   • Děkuju! 🙂 A ještě se zeptám..
    Když nebudu řádky vynechávat a budu spát odstavce 1 cm od kraje, mám takhle odsazovat i nadpis a podpis, nebo jen ty delší odstavce?

 70. Dobrý den,

  Rád bych se zeptal na pár věcí ohledně záznamového archu.
  Pokud píšu do záznamového archu třeba dopis, člením text na odstavce formou vynecháním řádky že?

  Pokud se podíváte na záznamové archy od CERMATu tak po stranách jsou pomocné informace o přibližné velikosti textu (v kratším slohu najdete na deváté řádce cca 70 slov). Když se podívám na váš krátký email, celkový počet řádek bude 12 ne 9.

  Měl by se tedy každý odstavec i u krátkých slohů oddělovat celou řádkou?

  Také bych rád věděl jak se správně píše v časovém údaji dopoledne a odpoledne (a.m. a p.m. nebo AM a PM)

  Díky za případnou odpověď a také za tyhle super stránky.

  • Petře, skvělé dotazy. Můžete řádky mezi odstavci vynechávat, anebo můžete první řádek odstavce odsadit zleva, můžete kombinovat obě metody. Vždy rozhoduje počet slov. Informace o počtu slov na pravé straně záznamového archu jsou pouze orientační (pro průměrnou velikost písma). Každý máme však jiné písmo.
   Můžete psát PM i p.m. 😉 Mnoho úspěchů a díky za pochvalu 🙂

 71. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat zda není možné aby se u maturity objevila esej?
  děkuji za odpověď

 72. Prosím mohli by jste sem dát i ukázku oznámení? Jaké má mít náležitosti?

  A které náležitosti musím splnit, abych u písemné maturity získala alespoň 44 %?

  Děkuji Katka

 73. Ahoj,

  děkuji Vám za tyhle stránky, ted se opravdu hodí. Mám strach, ale doufám, že to díky Vám dám. Ty náležitosti jsem fakt nevěděl. Tedy věděl, ale nenapadlo by mě je tak dodržovat. Hlavně ty nadpisy velká písmena.. no zase o něco chytřejší.

  Jte frajeři a díkec

  JAN

 74. Vaše stránky mi moc pomohli. Hezky jste nahromadili data o slozích z Aj, které jsem takhle přehledně nemohla najít. Ještě by se mi hodily takové stránky k češtině, musím se po nich podívat. Neděláte je také vy?

  • Terezo, děkujeme, jsme rádi, že jsme mohli být k užitku. Před ústní zkouškou se u nás stavte zas 🙂
   S češtinou Vám v tuto chvíli neporadíme, tak Vám alespoň popřejeme hodně štěstí u celé státní maturity. 🙂

 75. Dobrý den, chci se jen zeptat, jestli těch 11 návodů různých textů jsou už všechno, co by mohlo být u maturity nebo je možnost, že se u maturity objeví ještě jiné typy kromě těch, co tady jsou (form. dopis, návod….) ? Chci se jen ujistit, protože stránky nové maturity jsou momentálně mimo provoz. Děkuji moc

  • Dobrý den Petro, ještě přibude poslední možný typ textu, kterým je “oznámení”. jinak je to všechno 🙂

 76. Prosím mohli by jste sem dát i ukázku vzkazu/zprávy? vůbec nevím jestli tam má být nadpis 🙁 předem děkuji za odpověd. Hanka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *