Vzor vypracované maturitní písemné práce z AJ – JARO 2013

maturitni-pisemna-prace-2013-vzorPrvní část maturitní zkoušky z anglického jazyka – písemná práce – v jarním termínu 2013 právě proběhla a letošní maturanti z AJ se dohadují, debatují a diskutují o tom,  jestli právě to jejich vypracování splňuje nebo nesplňuje kritéria hodnocení. Tentokrát se v první, delší části práce psal neformální e-mail kamarádovi, a v druhé, kratší části se studenti museli vypořádat s neformálním  sdělením na sociální síti o prodeji.

Přinášíme vám exkluzivní ukázku vypracované písemné části státní maturity z angličntiny 2013 nebo si můžete přečíst vzor a výsledky maturitní písemky z angličtiny 2014.

ZADÁNÍ PRVNÍ ČÁSTI OSTRÉ MATURITNÍ PÍSEMNÉ PRÁCE Z AJ V ROCE 2013 – JARNÍ TERMÍN:

Představte si následující situaci: Jste na letní brigádě v zahraničí. Rozhodl/a jste se napsat e-mail svému anglicky mluvícímu kamarádovi Brianovi a chcete se s ním podělit o svou zkušenost a své zážitky z brigády. Napište mu e-mail v rozsahu 120-150 slov, ve kterém:

 • uvedete, proč píšete
 • uvedete alespoň tři informace o brigádě (např. typ, místo, délka);
 • napíšete o jedné události, kterou jste během brigády zažil/a
 • zhodnotíte brigádu.

ČTĚTE TAKÉ: Šest bodů pro excelentní popis obrázků v angličtině u ústní zkoušky

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ PÍSEMNÉ ČÁSTI MATURITY Z ANGLIČTINY 2013 – JARNÍ TERMÍN – PRVNÍ ČÁST:

Dear Brian,

I’m writing to tell you about my part-time job in Britain – Scotland. I’m having a great time here and I can’t help myself – I must tell you about it.

I’m working here as a strawberry picker on a small farm near Dundee. I started the job one month ago and I must say the beginnings weren’t easy. It’s hard work! But I met here a lot of crazy friends from all Europe and we became friends.

Especially Lenka and Karol are great. Two days ago we went to Dundee to see the city and go shopping. We came there and surprisingly, everything was closed. We hadn’t realized it was a holiday in here.

I’m happy that I’m here. The work becomes more and more boring but overall I wouldn’t change the experience I’ve got here.

See you soon,

Martínka 🙂

Proč naše vzorové vypracování projde na jedničku?

 • Píšeme neformální dopis (e-mail = dopis psán na počítači), jehož formálními náležitostmi je oslovení, text dopisu, rozloučení a podpis.
 • Text je neformální, používáme tedy stažené tvary, oslovení i rozloučení jsou neformální.
 • Text splňuje počet slov daný rozsahem
 • Text obsahuje rozpracování všech bodů zadání, jeden bod v jednom odstavci, jak je zvykem
 • Text je vhodně graficky členěn (odstavce, oslovení, rozloučení, podpis jsou na první pohled jasně viditelné)
 • Text je psán logicky, od začátku (úvod), ke konci (závěr)
 • Text obsahuje vhodnou a věcnou slovní zásobu (part-time job, hard work, picking, experience…)
 • Text obsahuje gramatiku, kterou žádají jednotlivé body zadání: present continuous, modální slovesa can a must, past simple, was/were, present simple, passive, past perfect, present perfect aj.
 • Text neobsahuje chyby


VZOROVÉ ZADÁNÍ DRUHÉ ČÁSTI MATURITNÍ PÍSEMNÉ PRÁCE Z AJ NA JAŘE 2013:

Na konci vašeho ročního studijního pobytu v Anglii chcete prodat jednu z věcí, kterou jste si v průběhu roku pořídil/a, protože si ji nemůžete odvézt domů, Rozhodl/a jste se proto napsat sdělení na internetovou sociální síť (např. Facebook). Napište sdělení v rozsahu 60-70 slov, ve kterém:

 • uvedete, co prodáváte;
 • popíšete věc, kterou prodáváte;
 • sdělíte, proč věc prodáváte;
 • uvedete, jak vás mohou případní zájemci kontaktovat.

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ DRUHÉ ČÁSTI MATURITNÍ PÍSEMNÉ PRÁCE Z AJ V ROCE 2013 – JARNÍ TERMÍN:

Keyboard For Sale

I’m selling a keyboard I used over the last year of my course in England. It looks great – it’s one year old, not damaged, not even scratched. It’s a regular Yamaha keyboard with many options for changing melodies etc. I’m selling it because I can’t take it to my plane home. The price is £130. Write here or call me: 222 65489

ČTĚTE TAKÉ: Jak skvěle zvládnout maturitní poslech z AJ?

Proč naše vzorové vypracování druhé části projde na jedničku?

 • Píšeme sdělení (jednoduchý slohový útvar, který má mít nadpis a text sdělení)
 • Text je formální nebo semiformální (je psán pro sociální síť Facebook) – používáme tedy stažené tvary
 • Počet slov daný zadáním je splněn
 • Všechny body zadání jsou zmíněny a vhodně rozpracovány
 • Sdělení je psáno logicky, od prvního bodu zadání k poslednímu
 • Sdělení obsahuje vhodnou a věcnou slovní zásobu (keyboard, not damaged, not scratched, regular, options, melodies…)
 • Sdělení obsahuje gramatiku potřebnou pro rozpracování bodů zadání: present continuous, past simple, present simple, passive, modální sloveso can, imperative
 • Text neobsahuje chyby

Čtěte také: Nejčastější chyby v maturitní písemce z angličtiny v jarním termínu 2013 a jejich možný dopad na výsledek

Zdroj zadání: novamaturita. cz

106 komentářů u “Vzor vypracované maturitní písemné práce z AJ – JARO 2013

 1. Dobrý den, mám dotaz, zda by tato práce uspěla :

  Dear Brian,

  I’m writing to tell you about my part time job in USA. I’m having good time and i can’t help! I must tell you about it.

  I’m here, in Los Angeles, where I’am working as a lifeguard in Star beach. This job, is well paid for me, so I’am really happy about it. My responsibility is to keep people in safe, when they are swimming in the sea. But it’s mostly everything good. Sometimes, when is nothing to do, I’m alowed to read a book, but I have to be always ready to save lives.

  One week ago, I met nice girl from Chicago. I invite her to trip and she agreed! It was the best date of my life! We went to the theme park out of LA. It was obsolutely amazing. We tried a lot of atractions. But I will be there only for next 2 weeks, then I have to go back home, so I will miss her.

  In the end, I think, I earn some new important skills in first aid a I’m better lifreguarder now. I also earn some other experiences and a lot of money, so it was very useful job.

  See you soon,
  Lojza.

 2. Dobrý den, chci se zeptat zda projdu jestli že jsem splnila všechmy body zadání ale jako popis kde pracuje muj otec jsme napsala: he is working for the technology company.. Měl by tam být asi prostý čas..A v článku jsme se podepsala bohužel. Straší mě, že to je velká hrubka a bude mi strženo dost bodů.

 3. Dobrý den,
  u letošních maturit z angličtiny bylo zadání napsat kamarádům email a v něm vysvětlit proč s nimi nemohu jít koupit dárek pro učitele. Celkem to mělo čtyři podbody. Zajímalo by mě, jestli jsem tam měli dělat odstavce a pokud mi tam chybí jak moc velká chyba to je a o kolik bodů mi připraví.
  Děkuji za odpověď

 4. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak by dopadla tato práce. Předem díky 🙂

  Hi Bryan,

  I am writting to you, because i want communicated with you about my experince from summer job in the USA.

  It was last month in the restaurant Cheese, which is in capital city Ottawa . I worked as waiter, because i had some experience. The restaurant is the best in the world, because they cook from fresh product. I was very satisfied here, because people were very friendly. I communicated with customers about different things. I am very communicate person.

  I met with one beautiful girl. Her name is Jane. We were in the cinema on the Fifty Shades of Grey. The best amazing experience was concert the group Metalicca.

  The summer job was big benefit in my life. I met lots of new people. I got new some experiences and skills.

  Best regards

  Lukas

 5. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat zda je možné začít vzkaz větou: I´m writing to tell you, děkuji

 6. tak jsem si tu dnes, ve večerních hodinách projela vaše dobře zpracované stránky :), které mi velmi pomohli k tomu, abych se vešla do úspěšného, budoucího hodnocení výsledků u maturity 🙂

  Ze zvědavosti jsem si projela nejčastější komentáře, od lidí, jenž maturitu letos absolvovali-zatím tedy písemnou práci… To neumíte číst zadání ??? času na to bylo dost 😛 a navíc to bylo napsáno ke všemu česky!!! 😀

 7. Chci se zeptat. Vždy nám cpali do hlavy, že u maturity nesmíme psát zkrácené tvary, tak jsme se to naprosto odnaučila a den před písemnou jsem si přečetla, že u neformálního mají být zkrácené a u neformálního nezkrácené. Je velká chyba, strhnou mi hodně bodů za to, že jsem psala v neformálním i nezkrácené?

  Děkuji za odpověď L.

 8. Dobrý den, taky jsem použila výraz “brigade”, ale jen na začátku psaní. Pak už se zmiňuji o tom, že pracuji jako babysitter. Myslíte, že by to mohlo výrazně ovlivnit hodnocení? Děkuji

 9. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je velká chyba, když jsem u druhého textu u bodu proč chci věc prodat napsala jen přesně toto : I want to sell my books because I have not already needed. ….a ještě k tomu blbě…..

 10. Dobrý večer, u druhé části jsem neuvedla nadpis, začla jsem Guys, … a neuvedla jsem cenu a také proč věc prodávám, napsala jse pouze, že si jí nemůžu vzít domů. Je to už nesplněné zadání? Může se stát, že tuto část maturity díky tomu neudělám? Předem děkuji za odpověď.

 11. Hezký den,také patřím k těm zmatkařům ,takže jsem psala o brigádě v Praze :-(Ráda bych se zeptala,kdy budeme mít výsledky a kdo hodnotí.Zda učitelé nebo cermat.Díky moc Ivet

 12. Dobrý den, chci se zeptat, zda si myslíte, že je fatální chyba když jsem u krátké slohovky prodával netbook… všechny body jsem rozpracoval, ale jako důvod prodeje jsem uvedl, že si chci koupit větší notebook …. nic o tom, že se mi to nevejde do kufru …. Díky, Pavel.

 13. Dobrý den,
  ještě jeden dotaz. U překladu brigády jsem si nebyla jista. Podívala jsem se do Oxfordského slovníku. Tam bylo brigáda=brigade. Tak jsem i proti svému přesvědčení napsala brigade. Proč i ve slovnících používají podle Vás “Czenglish” výrazy?

  • Veoniko, slovo “brigáda” může v češtině znamenat např. vojenskou brigádu (nějaká výjezdová jednotka), ale také brigádu ve smyslu přivýdělku. V AJ je to bohužel pouze “brigade” – výjezdová jednotka, např “fire brigade” – výjezdová jednotka hasičů. Mnoho úspěchů 🙂

 14. Dobrý den,
  Vzhledem ke své zmatkařské povaze jsem napsal email z česka, místo z ciziny. Jak moc velká chyba to je?

  • Chyba to je, pokud je ale vše ostatní v pořádku, fatální chyba na 0 bodů to nebude. 🙂

 15. Dobrý den, chtěla bych se zeptat…..Myslíte si, že bude velká chyba když mě u toho dopisu Brianovi chybí odstavce….jen mám před větou kde zmiňuji nějaký bod v zadání tečku….Protože jsem se bála, že se se svým velkým písem nebudu vejít do vyznačených řádků.

 16. Dobrý den, prosím vás je hodně velká chyba, když jsme psali přítomný prostý? Podle mě by to nemělo být špatně, kort když to někdo psal v minulém čase. A ještě prosím co jsou tedy kardinální chyby když ne časy?Děkuji

  • Jane, každý bod zadání vyžaduje jinou gramatiky, tedy i časy, a jinpu slovní zásobu. Kardinální chybou by bylo např. psaní článku tam, kde je v zadání “napište email…” 🙂 – tedy ZCELA mimo zadání 🙂

 17. Nejsem si jistá, jestli se toto považuje za událost: “Here comes the funny part! The first day I got totally lost and came 2 hours late to work! It was so embarrassing…” co myslíte? 🙂

 18. Můžu se zeptat, zda-li je velká chyba, když jsem u prvního slohu v Aj napsala o brigádě v ČR a nenapsala jsem brigádu v zahraničí? Jinak všechny body splňuji. Děkuji za odpověď. Petra

 19. Ještě bych se chtěla zeptat, když jsem psala “I work here” Ne “I´m working”.. A u toho inzerátu.. Napsala jsem jen I would sell, ne I would like to sell.. Chtěla jsem tím říct Prodala bych.. Už bych se totiž nevyšla do rozsahu slov..

 20. Ahoj chtela jsem se zeptat zda buse velka chyba kdyz jsem v druhe casti prodvala tricko ptz byla spatna velikost… Trosku jsem nestihala a jaksii uniklo ze to ma byt vec kterou si nemohu odvest je to nesplneni zadani???

 21. Ráda bych se zeptala, jestli tam musela být uvedena informace o Anglii. Vůbec jsem to tam nepsala, jen že prodávám to a to. A když jsem napsala i would like to sell, je to v pořádku? Moc děkuju

 22. Dobrý večer,

  jako většina tazatelů jsem neuvedla u 2.části nadpis, ale použila jsem místo toho dobrý den a na závěr nashledanou. Asi mi v tu chvíli nedošlo, že píši inzerát. Počítá se to za chybu? a taky jsem zapomněla uvést cenu věci, ale místo toho jsem použila větu: pro více informací mě kontaktujte..

  Děkuji za odpověď:)

 23. Dobrý den, když jsem u druhé práce psala nezkrácené tvary (formálně) a podepsala jsem se je to velká chyba? Nadpis mám. Děkuji.

 24. Můžu se zeptat, když jsem nenapsala brigádu např. v Angli ale napsala jsem české město a tím pádem to není v zahraničí? Nesplnila jsem zadání?

 25. Dobrý den chci se zeptat když mám v maturitní práci že brigáda už proběhla, a také že jsem pracovala v České republice a druhou část napsanou s nestaženými tvary- myslíte že je možné že prolezu ? 😀

 26. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak moc velká chyba je, když jsem v první části brigádu přeložila jako BRIGADE?
  Děkuji

 27. Dobrý den,
  je velká chyba když jsem u obou zadání psala nestažené tvary a u e-mailu jsem napsala datum?.:(

 28. Když jsem u té delší napsala nadpis Hi místo Dear, je to velká chyba? a v ukončení mam With Love, místo See you soon, je to taky chyba? ještě bych se chtěla zeptat, když mam více těch “kardinálních chyb” jak tady píšete, může se to přepočítat jako v “nekardinální” nebo nevim jak se to řekne, prostě tak, aby mi tu slohovku neuznali, takže 0 bodů? díky 🙂

 29. Když sem uplně blbá a napsala sem to min. čase ,že už jsem na té brigádě byla a ne v zahraničí ale v praze bude to celé zlé? 😀

 30. Když jsem prodávala kolečkové brusle, je to chyba? Někdo mi tvrdil, že to musela být nějaká velká věc, kterou si nemohu vzít domů. Já jsem napsala, že je prodávám, protože mám novou práci a nemám na ně čas.

 31. Zdravim..je super ze ihned dostaneme od vas pomoc. Chci se protto zeptat zda je chyba ze jsem napsal u emailu predmet a druhe casti jsem prodaval mobil…? Diky

 32. Dobrý den, mohla bych se prosím zeptat od kdy se píšou na facebook naspisy?? Já mám oslovení : Hi everybody,…

 33. U druhého textu si nejsem jistá jestli jsem splnila první bod. Napsala jsem nadpis Furniture For Sale a pokračovala jsem rovnou popisem nábytku. Počítá se to? Musela jsem úvodní větu vyškrtnout kvůli počtu slov.

 34. Dobrý večer, u druhé části jsem neuvedla nadpis, začla jsem Guys, … a neuvedla jsem cenu a také proč věc prodávám, napsala jse pouze, že si jí nemůžu vzít domů. Je to už nesplněné zadání?:( Nebo spíš, jsou to velké chyby? Už se chystám na kapesníčky a ořvat to, že jsem to nedala:D:(

 35. Dobry den, paklize jsem prvni cast o brigade napsal za pomoci minuleho a prubehoveho casu? (Ze jsem byl na tabore kde jsem delal brigadu jako instruktor atd…) je to spatne? Nebo se ubere nejaky bod.. Ostatni casti co uvedst jsem splnil jen jsem si tu brigadu predstavil jak probehla minule prazdniny … Dekuji za odpoved

  • Davide, pěkný zelený avatar 🙂 Ukázal jste, že umíte past continuous. Pokud ho máte ještě dobře zasazený do kontextu, můžete být v této věci zcela v pohodě 🙂

 36. Je moc velká chyba když jsem místo part-time job nebo summer job napsala brigade? ve slovníku to bylo jako brigáda, ale je to prý vojenský výcvik 😀

  • Pavlo, je to klasická “Czenglish” chyba, pokud jsou ostatní body zadání dobře rozpracovány, kardinální chyba to nebude 😉

   • Tak to se budu hádat, jelikož jsem to ve slovníku normálně našla… takže to česká angličtina není podle mě…

   • Chápu, že to může být bráno jako Czechenglish a jako chyba, také jsem si to při psaní práce říkala, ale když jsem se koukla do slovníku tak tam bylo u bylo u brigády překlad brigade.:(

   • Tak nechápu, proč je „Czenglish“ chyba napsaná ve slovníku — toto slovíčko “brigáda” jsem hledala v mém slovníku a bylo tak “brigade” …Tak co to j e?

 37. co když jsem napsala nadpis takhle: I Sell My Bicycle

  je to hodně špatně formulovaný nadpis? 😀

  • Je to chyba, místo present continuous jste použila present simple, ale každý rozumí, co chtěl autor říct, takže velká chyba to nenní 🙂

 38. Zdravím, chtěla bych se zeptat jestli se muže i u emailu začít takto:
  Dear Brian,
  How are you? I hope that everything is OK ……….
  nebo jestli je to tak jenom u neformálního dopisu a kdyžtak jak moc velká to je chyba.

 39. Když jsem u krátké části prodávala kočku, budou mi to počítat? Zvířata jsou přeci ještě věc 😀 díky

 40. Je velkou chybou, ze jsme psala o tom, ze jsem na te brigade uz byla?? Ne ze na ni stale jsem?? Porad se ptam a nikdo mi neni schopny odpovedet.

  • Chyba to je, ale pokud jsou ostatní body rozpracovány dobře, nebude to chyba na FAIL. 😉

 41. Jak moc velká chyba je, když nemám u druhé slohovky nadpis? A když jsem tam dala podpis (kvůli tomu, aby mě mohli kontaktovat na Facebooku)?

  • Iveto, chyba to je, ale ne kardinální, pokud máte jinak body zadání splněné. 🙂

 42. Zdravím,
  Chtěl bych se zeptat. Co když u té druhé časti jsem rozepsal místo jedné věci, 3 věci. Bude se to asi brát jako nesplnění zadání, tudíž 0 bude ??
  Děkují.

 43. Když jsem se zapomněla podepsat ( + napsat např. see you soon) a k e-mailu jsem napsala datum…je to velká chyba, která by vedla k tomu, aby se písemka nehodnotila?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *