Jak skvěle zvládnout maturitní poslech z AJ?

poslech-maturita-anglictinaJednou ze tří částí státní maturity z AJ je didaktický test, který se skládá ze dvou částí: z poslechu a čtení. Oficiálně se jednotlivé části nazývají poslech s porozuměním (slyším a rozumím?) a čtení a jazyková kompetence (přečtu, rozumím a zvládám požadovanou gramatiku?). V dnešní rubrice Tipy a Triky se zaměříme na poslech a ukážeme si, jak se na něj efektivně připravit a získat z této části co nejlepší hodnocení.

Nejlepší rada zní: POSLECH SI PŘEDEM NATRÉNUJTE
Neexistuje lepší příprava na poslechovou část didaktického testu, než několikeré vyzkoušení si této části maturity nanečisto. Z minulých ročníků maturity má každý student k dispozici zadání poslechů z již konaných ročníků maturity. Všechna zadání didaktických testů s poslechy v MP3 a řešením testů naleznete zde.

MŮŽE VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Zadání ústní zkoušky k maturitě z angličtiny

Zadání, poslech i řešení testu (klíč) si stáhnětě a dle libosti si můžete zadání i klíč vytisknout, poslechové soubory v MP3 si pohodnlě můžete spustit ve Vašem počítači.

Každý maturitní poslech trvá 35 minut k dnešnímu dni máte k dispozici zadání čtyř ostrých poslechových zadání z předchozích maturitních ročníků na základní úrovni (od roku 2013 jediná možná úroveň u maturity) a popřípadě i čtyři zadání poslechů na vyšší úrovni.

Každému maturantovi se jednoznačně vyplatí, a to doporučujeme, vyzkoušet si všechny dostupné poslechy a natrénovat tak své ucho na danou úroveň angličtiny a typy cvičení, která se v poslechu nacházejí. Tak budete velmi dobře připraveni na Váš ostrý maturitní poslech z anglického jazyka.

Jak nejlépe uspět u jednotlivých cvičení? Podívejte se na ilustrační obrázky jednotlivých částí poslechu:

První část poslechu s porozuměním u maturity z angličtiny:

Druhá část poslechu s porozuměním u maturity z angličtiny:

Třetí část poslechu s porozuměním u maturity z angličtiny:

Čtvrtá část poslechu s porozuměním u maturity z angličtiny:

Každou část poslechu (čtyři typy cvičení), uslyšíte vždy dvakrát. Při prvním poslouchání se pokuste soustředit se na celkové porozumění. Často se již při prvním poslouchání doberete ke správné odpovědi. Při druhém poslouchání se již zaměřte na zachycení klíčové informace, která opravdu vede ke správné odpovědi, popřípadě si zkontrolujte, zda je Vaše odpověď opravdu správná.

Celé zadání těchto částí si můžete stáhnout na stránce Didaktický test po kliknutí na odkaz Zadání písemné práce z AJ Podzim 2012.

Kromě testů vřele doporučujeme také jakýkoli poslech mluvené angličtiny, zejména tedy populární seriály s originálním zvukem doprovázené titulky v angličtině, filmy, videa na youtube… Vaše oblíbené songy si poslechněte se čtením lyrics (textu písně), pokročilí si mohou pustit např. BBC. Máte-li navíc možnost popovídat si čas od času s rodilým mluvčím, využijte ji.

Přejeme Vám mnoho porozumění u poslechu u státní maturity z AJ 🙂

Čtěte také: Ukázka ústní zkoušky z anglického jazyka, základní úroveň – youtube video

9 komentářů u “Jak skvěle zvládnout maturitní poslech z AJ?

 1. Mohla bych se zeptat, pokud jsem na otázku v části poslechu omylem odpověděla slovem jednotným (horse) ,ale otázka se ptala na množné (horses), je to bráno jako chyba ?

 2. Dobrý den,
  chci se prosím zeptat jak se postupuje při hodnocení písemné části státní maturitní zkoušky z angličtiny (2 slohy, jede krátký a jeden dlouhý), když je ten kratší sloh omylem napsán na papír určený slohu prvnímu?
  Děkuji za odpověď

 3. Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat jak je to z části druhou u poslechu, když si je zkouším pokaždé aspoň u tří slov spletu písmeno např. na konci nenapíšu s nebo místo a napíšu e, považuje se to za chybu? Děkuji

 4. Dobrý den, vím, že když by byla ve 3. části případná spellingová chyba, tak pokud je jasné, že student ví, o které slovo se jedná, jen nezvládl ten spelling, uznává se. Např. cancelled x canceled. Ale zajímá mě, jak by se např. posuzovalo slovo disagreed (správně) x disagree (studentova odpověď), tedy chyba v čase? Moc děkuji.

 5. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, počítá se jako chyba (za 0 bodu), když u poslechu u 3. části, zapomenu napsat člen (the, a)?
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *