Jak napsat pozvánku anglicky k maturitě z AJ?

pozvanka-anglicky-k-maturiteJak napsat pozvánku v angličtině tak, abyste u státní maturity získali co nejlepší hodnocení? Pojďme se podívat na správný postup a vzorové zadání s vypracováním, ve kterém jistě naleznete inspiraci pro Vaše psaní pozvánky, pokud se u písemné práce toto zadání objeví.

Pozvánka se může objevit v druhé, kratší části písemné práce, jejíž rozsah je 60-70 slov. Pozvánka je vlastně určitým druhem vzkazu nebo dopisu, jehož cílem je někoho pozvat. U psaní pozvánky u maturity je nutné perfektně prostudovat zadání a jeho body řádně rozpracovat.

Každá pozvánka obsahuje následující části:

1. OSLOVENÍ
2. HLAVNÍ ČÁST (nejvíce rozpracovaná část, podle bodů zadání)
3. PODPIS

Všimněte si, že části pozvánky jsou téměř stejné jako části jakéhokoliv dopisu.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní formální dopis anglicky?

Pojďme se tedy podívat na vzorové zadání pozvánky a její vypracování:

Vzorové zadání POZVÁNKY:

Příští měsíc budete slavit narozeniny a plánujete uspořádat narozeninovou party, na kterou chcete pozvat Vaše anglicky mluvící známé. Napiště jim pozvánku v rozsahu 60-70 slov, ve které:

 • své přátele pozvete na narozeninovou party;
 • uvedete kde a kdy se bude oslava konat a jaký program je pro ně připraven;
 • vyjádříte, že se na ně těšíte.

Nezapomeňte na formální náležitosti daného typu textu.

Vzorové vypracování POZVÁNKY:

Dear friends,

I’m going to give a birthday party next month and it will be great if you come to the party too.

The birthday party is going to take place in my flat, June 21 at 6.00 PM. We are going to start with a birthday toast, have some fun watching old videos and later we can go out to a local club.

I am looking forward to seeing you.

Jirka

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní článek k maturitě z angličtiny?

Pojďme si takto napsanou pozvánku rozebrat, abychom viděli, že opravdu obsahuje vše, co potřebuje, aby získala maximální počet bodů v hodnocení:

ROZBOR VZOROVÉHO VYPRACOVÁNÍ NÁVODU:

Dear friends, (oslovení – splněna formální náležitost tohoto typu textu)

I’m going to give a birthday party next month and it will be great if you come to the party too. (rozpracován bod zadání č. 1 – pozvání na party)

The birthday party is going to take place in my flat, June 21 at 6.00 PM. (rozpracováno místo a čas party- bod zadání č.2) We are going to start with a birthday toast, have some fun watching old videos and later we can go out to a local club. (rozpracován program party – bod zadání č.2)

I am looking forward to seeing you. (vyjádření, že se na přátele těšíte – splněn bod zadání č.3)

Jirka (podpis pisatele – splněna formální náležitost tohoto typu textu)

Text má navíc i vhodnou grafickou strukturu – oslovení je odděleno od textu vynecháním řádku, hlavní text je dělen do odstavců dle bodů zadání a podpis je oddělen od textu. Takto doporučujeme vypracovávat nejen pozvánku, ale i všechny ostatní slohové útvary u písemné práce z aj.

Přejeme mnoho úspěchů s psaním pozvánky u maturity z angličtiny 🙂

64 komentářů u “Jak napsat pozvánku anglicky k maturitě z AJ?

 1. Technický dotaz…

  Nemá být ve větě: “I’m going to give a birthday party next month ” být místo slovíčka “give” slovo “have”?.
  Takto ta věta totiž nedává žádný smysl.

  Pokud mi něco uniklo, tak se omlouvám.

  Hezký zbytek dne.

 2. Dobrý den,
  chtěl bych se Vás zeptat, jestli mohu používat slova jako je třeba “gonna” nebo “wanna”, pokud by šlo o pozvánku např. na narozeninovou párty pro mé přátele.

 3. Dobrý den chci se zeptat jestli by tato práce prošlo. Předem moc děkuji za odpověď.

  Hello my friends,
  I would like to invite to my birthday party.
  The party will begin on this Saturday at 8 pm in my hause. Here will be a big cake and lot of kind of food an drink. At the end of the evening will be a firework and small surprise.
  I am looking forward to meeting you.
  See you soon
  XXX

  • Ahoj, snad není pozdě, ale nezapomeň na členění textu (odstavce), dům se píše hOuse né hAuse. “There will be a big cake” působí líp než “here will be” a lot of kinds (množný číslo “hodně druhů”). “at the of the eveneing THERE will be some fireworks” takhle by to mělo znít líp, raději si to prověř, jsem jedničkář z ajiny, ale taky si občas nejsem jistý 🙂

 4. Dobrý den, v pozvánce tedy mohu používat zkrácené tvary? Dá se tedy říct, že nezkrácené tvary se hodí pouze do formálního dopisu, všude jinde mohu používat tvary zkrácené? Díky za odpověď

  • Nikol, záleží, komu je pozvánka určena. Např. kamarády zvete většinou neformálně (stažené tvary), např. pana starostu formálně (nestažené tvary) 😉

 5. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jaká je pravděpodobnost že zadání bude stejné jako v předchozích letech, absolutně nevím co mám napsat k tématu “the most frightening experience of my life” nevím co k tomu mám napsat ani česky natož anglicky, jiná témata mi problém nedělají ale z rovna k tomuto mám problém cokoliv vymyslet, myslíte že tu je možnost že se zítra u maturity objeví toto téma které je tuším z podzimu 2014 ? 😀

 6. Přijde mi divné slovní spojení na začátku: I am going to GIVE birthday party….nemělo by to být I am going to have birthday party? Možná je to nějaká fráze, kterou neznám….a jinak super stránky 🙂

  • •Give or throw a party. Both the verbs mean the same (i.e., to organize and invite people to the party). Usually, these words are spoken by or for the person inviting people to the party, who is called a host. For example, I am or my parents are giving a party on my passing the examinations. These verbs are interchangeable, but the verb throw is a bit informal.

   •Hold or have a party. Both words mean to organize the party. They are interchangeable, but they don’t necessarily give us an idea of the host. For example, a marriage party is being held at the Sheraton Hotel. We are having a party to celebrate your birthday tomorrow.

   • a co třeba použít “I´m organising a birthday party/ a picnic, atd…” takovou frázi se učíme my 🙂

 7. Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli je možno když napíšu sem na tuto stránku svojí slohovou práci, jakým stylem bych ji vypracovala, jestli ji zde někdo alespoň přelétne pohledem, a řekne, jak bych asi dopadla?
  předem děkuji:)

  • dobrý den chci se zeptat zdali mohu u formálního i neformálního dopisu,emailu prostě u všech těchtozadaní psát celé tvary I am, Are not.. a tak??Já ty krátké nemám ráda.nevezme mi to body?:)děkuji

 8. Zdravím, chtěl bych se zeptat, jestli by bylo také správné rozloučení :
  I hope, that you come.
  Děkuji za odpověď

  • Martine, správně by bylo “I hope that you will come.” Mějte ale na paměti, že rozloučení není u pozvánky nezbytně nutné psát.

 9. Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli se u pozvanky take rozlisuje formalni a neformalni forma. Dekuji predem za odpoved.
  Tereza

  • Ano, rozlišuje. Záleží na tom, koho zveme (pana prezidenta = formální styl, kamarády = neformální styl) 😉

 10. Prosím Vás zkoušela jsem si psát tuto pozvánku a měla jsem 80 slov. Jak se v tomto případě postupuje? Snižují se nějak body za nedodržení zadání a nebo se mi prostě posledních deset nebude brát v úvahu? Předem děkuji.

  • Lucie, snažte se dodržet správný počet slov daný zadáním. V druhé části písemné práce, pokud napíšete o 10 slov více, a budete mít vše ostatní v pořádku, o body nepříjdete. Opakujeme ale – dodržte počet slov daný zadáním 😉

 11. Mám dotaz ,
  pokud je to formální,proč je v první větě I’m ,nerozumím tomu,děkuji za objasnění

  • Veroniko, text nemusí být psán formálně, protože je psán “anglicky mluvícím známým”. “Formální náležitosti tetxu” = vědět, jestli psát formálně, nebo neformálně. V tomto vzorovém zadání tedy určitě zvolit neformální styl. Ať se daří 😉

 12. Tak dneskáááá,

  jsem opravdu rád, že jsem natrefil na Vaše stránky, sice se už opakuji, ale jste super.

  Jan

 13. Dobrý den, chci se zeptat, proč se někdy používá při rozloučení I look forward to.. a někdy I am looking forward to.. Děkuji

  • Dear Al, obě varianty jsou správně, záleží na tom, jak to autor myslí. Častěji se však používá rozloučení s průběhovým časem, tedy I am looking forward to +ing. 😉

 14. Dobrý den, v učebnici Maturita Activator je pozvánka psána pomocí will, vy používáte going to. Ráda bych se tedy zeptala co je lepší, respektive správně.

  • Veroniko, “going to” vyjadřuje plán, “will” ale v určitých kontextech také. Co je lepší tedy nelze odpovědět, záleží na tom, jak to autor myslel 🙂 Hodně štěstí

 15. Když napíšu u pozvánky nadpis, je to špatně? V materiálech ze školy máme uvedený text s nadpisem. Už vůbec nevím, u kterých útvarů nadpis být musí a u kterých ne..

 16. Jeste bych se chtela zeptat, pokud se pozvanka pise obdobne jako dopis, nemelo by se pred jmeno jeste pridat rozlouceni? Napr.
  Best regards,
  Jirka

  • Rozloučením nic nezkazíte, v našem vzoru se dá za rozloučení považovat “I am looking forward…” 🙂

 17. Dobry den,
  jelikoz se jedna o pozvanku pro pratele, mohla bych v zaverecne casti pouzit neco vice familiarniho jako napriklad: “I can’t wait to see you all”, “I’d love it if you came” nebo “I’d be happy to see you there” nebo se mam spise drzet semi-formalniho az formalniho vyjadrovani, ktere je v ukazce?

  • Marie, píšete-li přátelům, piště semiformálně až neformálně, pokud si tedy s přáteli “nevykáte” (což anglicky samozřejmě nejde) 🙂

 18. Dobrý den. Ve skole jsme meli psat pozvanku, kdyz jsme ji napsali formou dopisu, jako zde mate vy, bylo to dle ucitele spatne. Pozvanka ma pry byt spise v bodech (ty jsou psany ve vetach). Nadpis zde byl: jednoduse “Invitation To A Party” nebo podobne. Co je tedy podle vas dobre? Dekuji za odpoved.

 19. Dobrý den,
  je dobré pozvánku začínat oslovením Dear? Nebo mohu rovnou napsat Invitation! Come to my party… je to špatně? Kterou variantu je lepší vybrat?

  • Nikdo nemá patent na psaní pozvánky. Mně by se pozvánka s nadpisem zrovna líbila, a poté bych chtěl být pěkně osloven, tak, jak uvádíte (jelikož mě oslovujete rozkazovacím způsobem, byli bychom zřejmě dobrými přáteli nebo spolužáky) 🙂

 20. Ahojky, chci se zeptat, zda mohu v pozvance pouzivat odrazky (kde se to bude konat, kdy, popř. program, ktery jsem si pro ne pripravila) z duvodu prehlednosti.
  Např.
  Where : in my flat, June 21
  Time: at 6.00 PM.
  Programme: karaoke party
  …….

  Děkuju za odpověď

  • Markéto, skvělý dotaz. V praxi bychom tak postupovat mohli, u maturity však doporučujeme psát celé věty (ukážete v nich, jak jste na tom s Vaší angličtinou). Takže např.: … It will take place in my flat, June 21 at 6.00 PM. atd. Mnoho štěstí 🙂

 21. Pozvánku sice píšete formálně ale máte použit stažený tvar “I’m” hned v prvním bodu. Pokud je to formální dopis měli by být použity jen formální věci ne?

  Můžu však pozvánku když se jedná o oslavu s mými kamarády napsat neformálně?

  • Týno, u pozvánky ne. Pozvánka má podobnou charakteristiku jako dopis, tedy oslovení, text pozvánky, rozloučení, podpis. 🙂

 22. Ahoj,
  prosím Vás, kdo kontroluje písemné práce z angličtiny. Někdo tvrdí, že učitelé na škole a někdo zase, že se posílají na cermat.
  Děkuji Lenka

  • Dobrý den Lenko, písemné práce z cizích jazyků se kontrolují v Centru, tedy nikoliv na školách.

 23. Ahoj, mohlo by se jednat i o neformální? Přátelé – osobní známosti
  Jinak tyhle stránky jsou fakt super!! Moc mi pomáhají

  • Igore, ano, Vaše pozvánka může být psána neformálně, jelikož je pro “známé.”

 24. Dobrý den chtěla sem se zeptat, když píšu datum, je chyba napsat v textu: 26st June 2013 nebo to musí bát June 26, 2013?…Děkuju 🙂

 25. Ahoj,
  zajímalo by mne, zda se v tomto případe muže jednat i o neformální sdělení – okruh přátel
  Předem děkuji za odpověd
  Igor

  • Ahoj Igore, v podstatě ano. Důležité je perfektně dodržet zadání a jeho jednotlivé body.

 26. Ve škole mi bylo řečeno, že nesmím ve slohovce vynechávat řádky, že by to neprošlo a tadu čtu že ano… takže jak? Jsem zmatený 😀
  Jinak bezvadné stranky 😉

  • Tato, řádky klidně vynechávej (nemusíš, odsazuješ-li odstavce zleva – to stačí), určitě si ale pohlídej dodržení počtu slov. 🙂

 27. chci se zeptat, opravdu nám u maturity uznají odřádkování ? v českém jazyce to nepřipadá v úvahu při psaní slohu.

  • Nado, děkujeme za dotaz, odřádkování není vůbec problém, rozhoduje dodržení počtu slov. Můžete využít celé řádkové pole záznamového archu, včetně tmavě šedé části. Nesmíte ale psát mimo toto řádkové pole. Dodržení počtu slov je alfou omegou.

 28. Dobrý den, proč máte ve větě “I’m going to give a birthday party…” zkrácený tvar, když má mít pozvánka formální náležitost textu? Děkuji

  • Adino, díky za dotaz. Pozvnánka je dle zadání psána “známým” – to znamená, že ji mužeme napsat neformálně, popř. semiformálně. Můžeme tedy kombinovat stažené i nestažené tvary. Ať se daří! 🙂

 29. Ahoj, když se mají používat zkráceniny tak všude nebo jen někde? napr. ve věte ” I am looking forward to seeing you” By mělo být I´m protože ve formálním je to třeba I am look forward to….nebo u “We are going..” -> We´r ? Jsem z toho zmatená na každý stránce je to jinak a každý učitel to říká jinak… Komu věřit..?

  • U formálních textů piště bez zkrácenin vše (I am looking forward to, we are going to, u neformálních pište vše co jde zkráceně (I’m looking forward to, we’re going to, I’m) a u semiformálních textů (něci mezi formálním a neformálním textem) můžete stažené i nestažené tvary kombinovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *