Písemná práce

pisemna-prace-anglictinaPísemná práce z angličtiny je jednou ze tří částí (ústní zkouška a didaktický test) státní maturitní zkoušky z anglického jazyka. Náročnost maturitní písemné práce z anglického jazyka příbližně odpovídá úrovni B1 dle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky (SERR). Do roku 2012 existovala ještě vyšší úroveň písemné práce z anglického jazyka, která přibližně odpovídala úrovni angličtiny B2. Státní maturita z anglického jazyka je z oblíbenějších maturitních zkoušek a písemná práce z anglického jazyka bude hračkou, pokud si přečtete následující informace o maturitní písemné práci z angličtiny.

CO JE DŮLEŽITÉ O PÍSEMNÉ PRÁCI Z AJ VĚDĚT

První a druhá část se liší především rozsahem textuprvní část písemné práce je co do počtu slov přibližně dvakrát delší než druhá část. U základní úrovně obtížnosti je rozsah u první části písemné práce 120-150 slov, druhá část písemné práce se píše v rozsahu 60-70 slov. Na výšší úrovni obtížnosti (do roku 2012) byl rozsah první části práce 210-240 slov, u druhé části práce potom 100-120 slov. Od roku 2013 se maturuje pouze na jedné úrovni obtížnosti. Svá pravidla má počítání slov.

Písemná práce z angličtiny zadání a vzoryBez ohledu na úroveň obtížnosti se jednotlivé části písemné práce liší typem textu. Typy, které se objevují v písemné práci z AJ jsou anglické dopisy jako dopis kamarádovi, formální dopis, motivační dopis, dále oznámení, článek, vypravování, pozvánka, charakteristika, e-mail, návod nebo instrukce, vzkaz a popis. Každý typ textu má samozřejmě dále své formální náležitosti, některý má odstavce, některý ne. Dopis má například své oslovení, rozloučení a podpis, pokud je to požadováno, má i adresu a datum, článek má například svůj nadpis.

Přečtěte si: SLOHOVÉ PRÁCE ANGLIČTINA VZORY

Dalším aspektem každé části písemné práce bez ohledu na úroveň obtížnosti je styl. Stylem je míněn zejména stupeň formálnosti textu. Styl tedy může být buď formální, semiformální nebo neformální. Záleží na tom, kdo je příjemcem textu (např. kamarád – neformální, rodič – semiformální nebo nějaká vážená osoba – formální).

VELMI DŮLEŽITÉ: TYP TEXTU A BODY ZADÁNÍ PÍSEMNÉ PRÁCE Z AJ

Precizní dodržení typu textu a jednotlivých bodů zadání je v podstatě klíčem k úspěšnému napsání maturitní písemné práce z anglického jazyka. V zadání každé části písemné práce je zcela jasně a velmi výstižně přesně napsáno, co se má ve Vašem textu objevit.

Pro ilustraci bodů zadání jedno znění zadání z maturitní písemné práce na základní úrovni (první část písemné práce z AJ – základní úroveň, jarní termín 2012):

… napište dopis, ve kterém:

 • sdělíte, proč píšete
 • popíšete podrobně svůj byt a porovnáte jej se svým bývalým bytem/domem
 • uvedete, co se Vám na novém bydlení líbí nebo nelíbí a vysvětlíte proč
 • pozvete kamaráda, kterému píšete, na návštěvu.
  (čtyři body zadání)

Dodržíte-li tedy typ textu a tyto body zadání a Vaší angličtině čtenář rozumí a je mu jasné, co míníte (základní úroveň obtížnosti), Vaše práce bude jistě hodnocena pozitivně. Na vyšší úrovni obtížnosti (do roku 2012) byla kritéria hodnocení samozřejmě přísnější a Vaše úroveň anglického jazyka musí odpovídat jazykové úrovni B2.

Záznamový arch pro psaní maturitní písemky z angličtiny

Zobrazit záznamový arch pro napsání maturitní písemné práce z AJ

Písemné práce – anglický jazyk

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ANGLICKÉHO JAZYKA 2021

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ANGLICKÉHO JAZYKA 2020

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ANGLICKÉHO JAZYKA 2019

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ANGLICKÉHO JAZYKA 2018

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ANGLICKÉHO JAZYKA 2017

PÍSEMNÉ PRÁCE Z ANGLICKÉHO JAZYKA 2016

Písemné práce z anglického jazyka 2015

Písemné práce z anglického jazyka 2014

Písemné práce z anglického jazyka 2013

Písemné práce z anglického jazyka 2012

Písemné práce z anglického jazyka 2011

Písemné práce z anglického jazyka 2010

Projděte si maturitní písemné práce i z dalších předmětů

Písemná práce z češtiny
Písemná práce z němčiny
Písemná práce z ruštiny
Písemná práce z francouzštiny
Písemná práce ze španělštiny

Písemné práce z anglického jazyka publikovány s písemným souhlasem Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV), další šíření a publikování materiálů oficiálního webu novamaturita.cz podléhá autorskému zákonu.

224 komentářů u “Písemná práce

 1. Zdravím, chtěl jsem se zeptat jestli je možné, aby bylo vypravování i ve 3 opravném pokusu z PP z Aj neboli v květnovém období

 2. Dobrý den, prosím Vás na maturitní slohovou práci na anglického jazyka je 60 minut na obě slohovky..? Jak na krátkou, tak na dlouhou..? Děkuji, s pozdravem

 3. Maturita je doma , chtěl bych moc poděkovat těmto stránkám , bez nich bych maturitu nezvládnul , doporučím všem maturantům. Děkuju moc :* A přeju mnoho úspěchů u maturit v příštím roce.

  • Maro, gratulujeme, máme radost, že to, co děláme, má smysl. NovýAmos.cz

 4. Dobrý den, chci se zeptat, jestli mohu mít u slohové práce slovník? A jak dlouho mám na napsání slohové práce, děkuji.

  • Martine, o používání slovníků se dočtete zde: slovník u maturity a na napsání písemné práce máte 60 minut. Ať se to povede 😉

 5. Zdravím,
  budu vykonávat opravnou zkoušku z písemné části angličtiny a kamarádka mi nasadila brouka do hlavy, že prý se odečítají body i za škrtání ve slohu. Je to pravda??

  Děkuji Tereza

  • Terezo, každý píšeme svým jedinečným psacím písmem a občas škrtáme. U písemné práce jde však o obsah toho, co napíšeme – to je to, co se hodnotí. Pokud je naše písmo čitelné, je vše v pořádku. Za škrtání nebo jiné opravování se v písemné práci body v žádném případě neodečítají. Ať se daří 🙂

 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možné že když už je teď jen ta lehčí úroveň tam může být i formální dopis-stížnost nebo třeba for. dopis-žádost o práci apod.

  Děkuji za odpověď 🙂

 7. zajímalo by mě, kdo hodnotí slohové práce, které byly poslány na magistrát k přezkoumání děkuji

 8. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde se opravuje maturitní sloh z angličtiny, když půjdu na třetí pokus. Děkuji

  • Lenko, maturitní písemná práce se opravuje certifikovanými hodnotiteli z celé ČR, ať se zadaří! 😉

 9. Dobrý den,

  chtěl jsem se zeptat, jestli je možnost někde zjistit, známku z písemné práce z anglického jazyka podle procent či bodů.

  Děkuij

 10. Dobrý den, oba texty mám o dva intervaly delší, tak se ptám, jestli náhodou nevíte, kolik mi za to strhli bodů. Jinak tyhle stránky jsou skvělý. Děkuju

 11. Dobrý den
  Chtěl bych se Vás zeptat, jestli má tato PP z aj šanci projít. Děkuji

  My best day 5th of June, 2014
  I was with my family on the summer holyday. We lived in the small village Kvilda. This village is located on the mountain Šumava. We were there from first June to fourth June. My story was the center village Kvilda.

  When we came to village Kvilda, I went to centre this village. It was for me interesting experience because I found my best woman. It was very amazing woman. She has got very long blond hair and beautiful stature. It was my idol.

  I suppose that it was for me amazing time. I there found girl my dreams. When we came to home I musted every day speaking with you. She is my best girl friend. Her name is Tereza.

  I´m from this time very happy.

  Dear Nick 6th of June, 2014
  I´m writing to you because I was sometime on the course. I would like complete my school matter from you.

  I wasn´t in the school because I was on the course. I there was sometime. It was very interesting for me.

  I would like from you give some lessons and finish teaching from mathematics.

  You can me sends subject matter to my email.

  See you soon

  John

 12. Zdravím…zajímalo by mě, jaké jsou procentové hranice pro slohovou práci z aj?? 🙂

  • Anito, je to 44%, tedy zisk minimálně 16 bodů z 36.

 13. Dobrý den, prosím Vás, připravovala jsem se na maturitu z aj, přečetla jsem si na Vašich stránkách jak by to mělo vypadat, po napsání slohové práce, použila jsem prvky z Vaší ukázkové práce, ale slohová práce mi nebyla uznána a ohodnocen 0. Cituji : 1. část písemné práce je hodnocena 0 body, protože nejde o autorské dílo žáka.
  Maturita z angličtiny 2014. Jak napsat excelentní článek k maturitě z angličtiny? [online].
  Zveřejněno 28. 3. 2013 [cit. 9-5-2014]. Dostupné z: .
  Je možné se nějak bránit, nikde jsem nenašla, že nemohu použít články z internetu, přece jsem je nemohla opsat při zkoušce z internetu :-).
  Děkuji za odpověď
  Veronika

  • Veroniko, to nás mrzí, naše vzory slouží především k inspiraci, nelze je samozřejmě doslova “opsat” a očekávat úspěch. Písemná práce musí být vždy autorským dílem maturanta, a kolik maturantů, tolik autorů. Vzorové testy mají navíc vždy jiné zadání, než je ostré zadání u nadcházející maturity z angličtiny. Přejeme, ať se to příště povede 😉

 14. Dobrý den, mám jeden dotaz, u toho vypravování jsem nenapsal vůbec zápletku, úplně jsem na to zapoměl a chci se zeptat jestli nebudu na 0 ?

 15. Dobry den, mel bych dotaz ohledne maturitni pisemne prace. Konkretne u zadani c. 1. V zadani byl bod “kdy se to stalo”, pochopil jsem to tak, ze jsem napsal, ze se to stalo v mych 7 letech. Je to uznatelne?

 16. Dobrý den, myslíte že mám ještě šanci projít s tím, že jsem nestihla načisto opsat druhou část? mam z ní jen půlku a dva body splněné a první mám celou.
  Děkuji za odpověď

  • Petulo, šanci máte. Ať to vyjde 😉

 17. Dobrý večer,
  nevíte, jak se hodnotí sloh z anglického jazyka? Například, co se považuje za největší chyby, jak se co boduje, atd. 🙂 Koukal jsem na článek, nejčastější chyby v písemné práci 2014 a ani jednu z těchto chyb jsem neudělal, ale měl jsem tam spoustu jiných chyb. Chtěl bych si tedy zahrát na učitele a sám si písemnou práci opravit, abych alespoň vzdáleně věděl, co můžu dostat za známku. 🙂

  Děkuji za odpověď.

 18. Dobrý den, obě dvě práce jsem napsal tiskacím písmem, ale vše velkým. Je to akceptovatelné? Děkuji

   • Děkuji, ale nenašel jsem zde svou odpověď. Vím, že se měla rozlišovat velká a malá písmena, když jsem ale tento bod nedodržel, nehodnotí se má práce, popř. zda ano, jak velký bodový dopad to bude mít? Věřím, že po faktické stránce mám vše v pořádku, jen tu úpravu písmen jsem si ve stresu neuvědomil a vše psal automaticky velkým s tím, aby to šlo po mě přečíst:(

 19. dobry den, strhavaji se body za celkem caste skrtani textu ???

  • Ne, za škrtání o body nepřicházíte 😉

 20. Dobrý den,
  v pátek jsem psala slohovou práci z angličtiny na téma vypravování a E-mail. Vypravování jsem stihla, avšak nejsem moc talentovaná na angličtinu, tak nějaké chyby tam bez pochyby budou, ale vypravování mě poněkud zaskočilo a než jsem něco vymyslela, tak to chvíli trvalo. Tudíž jsem nestihla dopsat E-mail, mám tam asi 40 slov. Když jsem to nestihla, tak se to celé škrtá? Na 99% mám pocit, že ano, ale nedalo mi to a raději se Vás ptám. Děkuji za odpověď. Jinak velká pochvala pro vaše stránky 🙂

  • zadání e-mailu bylo nestrozumitelné a není pochyb o tom že se na tom zaseklo více studentů… taky jsem s tím měl problém… né s počtem slov ale co se týče děje tak jsem to pochopil trochu z jiné stránky.. zadání mi příjde zavádějící.

 21. Dobry den, chci se zeptat kolik bodu mi strhnou za nenapsani nadpisu u clanku? Doufam ze to nebudu muset psat na podzim. 🙁

 22. Dobrý den chtěla jsem se zeptat ohledně písemné práce z angličtiny konané 2.5 v delším textu ve VYPRAVOVÁNÍ jsem začala oslovením Dear Sir or Madam a uvodem že bych se chtěla te soutěže zučastnit a k tomu v jednom bode pokračovala místém kde se ten příběh má odehrávat a záverem jsem napsala I look forward to your answer, Yours faithfully a podpis bude to vše bráno jako chyba nebo se za to strhnout body popř. kolik. Jinak vše co tam bylo požadováno mám splněno. Děkuji předem za odpověd Bočková

 23. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli bych s touto prací prošla
  Anglický studentský časopis vyhlásil soutěž o nejlepší příběh na téma:
  “The Day I Will Never Forget”
  Rozhodl/a jste se soutěže zúčastnit.
  Napište vypravování v rozsahu 120–150 slov, ve kterém:
  uvedete, kdy a kde se příběh odehrál;
  popíšete, co se událo;
  vysvětlíte, proč je pro vás daný den nezapomenutelný.

  Dear madam
  I am writting to you because take in part in competition. This competition has in London I very like writting this article. This story has in the capital city in London
  When I arrive so they give me one paper and saying me: you write article about ” The Day I Will Never Forget”. I have a lot of experiences with writting some story. There are very great. I think, I have chance on win. In this moment waiting on declaration this competition. I am very discomposed. This day for me memorable because you give me first price and I am winner this competition. I would take a photo and send my family. This competition has very great.
  Yours faithfully
  Mám tam i odstavce, ale bojím se té gramatiky, prosím o váš názor:)

 24. Dobrý den,

  ve 2. části písemné práce jsem e-mail psala do odstavců. Je to velkou chybou?

  Děkuji

 25. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Mám velké problémy v angličtině s gramatikou a teď mám strach že mi moje práce neprojde, mohli by jste mi prosím říct jestli za to dostanu alespoň nějaké body? Odstavce tam mám a nahoře i datum. Druhej, kratší sloh jsem napsala dobře.
  zadání: Anglický studentský časopis vyhlásil soutěž o nejlepší příběh na téma:
  “The Day I Will Never Forget”
  Rozhodl/a jste se soutěže zúčastnit.
  Napište vypravování v rozsahu 120–150 slov, ve kterém:
   uvedete, kdy a kde se příběh odehrál;
   popíšete, co se událo;
   vysvětlíte, proč je pro vás daný den nezapomenutelný

  Dear madam
  I am eritting to you because take in part in competition in “The Day I Will Never Forget”
  This competition has in London I very like writting this article. This story has in the capital city in London.
  When I arrived, so they give me one paper and we saying me: you write article about “The Day I Will Never Forget”. I have a lot of experiences with writting some story. There are vere great. I think, I have chance on win. In this moment I writting oin declaration this competition I am very discomposed. This day is for me memorable because you give me first price and I am winner this competition. I woul take a photo and send my family. This competition has very great
  Yours faitfully
  A.K.

  • Pokud vím, tak jsme měli psát vyprávění, ne? A ty tu máš dopis….

   • nepíšeš dopis jim. Ty máš napsat práci( story) kterou budeš posílat do té souteže nebo co to bylo. Tohle neprojde ani náhodou. Promin

 26. Dobrý večer,

  chtěla bych se zeptat, zda budu penalizována za to, že jsem do formální písemné práce napsala, že se můj nezapomenutelný den odehrál v Hradci Králové a napsala jsem název města česky.

  Dále bych se chtěla zeptat, zda budu penalizována za to, že jsem ve druhé části písemné práce, tedy v práci neformální, psala text formálně? Nejednalo se o to, že bych nepochopila ze zadání, že se jedná o neformální písemnou práci, ale něco mi říkalo, že mohu psát i formálně a nepsat stažené výrazy, takže jsem například napsala: I was not, místo I wasn’t, možná jsem v danou stresovou chvíli přemýšlela tak, že bych snad i mohla něco pokazit ve stažených tvarech, tak jsem tvary radši rozepsala.

  Děkuji předem za odpověď.

 27. Dobry den, chtela bych se zeptat, kdyz jsem druhou kratkou cast napsala, ale spatne za nula bodu, jestli muzu z pisemne prace byt hodnocena? Dekuji za odpoved

  • Ano, získáte-li v první části minimálně 16 bodů z 24, projdete 😉

 28. Dobrý den, ráda bych se zeptal ohledně kratšího útvaru (email). Špatně jsem pochopila zadání. Myslela jsem si že se ptám na angličtinu v ČR a ne na hodiny v Británii. Tím jsem nedodržela zadání. Znamená to tedy, že to nebude celkově hodnocené? Nebo je malinkatá šance že budu mít pouze málo bodů za to že jsem špatně zmínila některé úkoly.

 29. Dobrý den,chtěla bych se zeptat,ve druhém zadání s tou absencí na hodinách angličtiny mám problém,i když jsem pochopila zadání správně, na konci dopisu jsem ve spěchu napsala, že mi spolužák může učivo nechat v pondělí ráno u moji matky doma..dostanu nulu za nepochopení textu? Díky,Hanušová.

 30. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když sem zadání pochopila tak, že nejsem ve škole a sem na kurzech v zahraničí a uvedla to jako omluvu – nebudu mít boty jen za tento bod nebo budu mít z celé té druhé práce 0 bodů? Děkuji za odpověď.

 31. Dobrý den, chci se zeptat zda je považováno za velkou chybu to, že jsem ve 2. části napsala místo žádosti o poznámky z English žádost o poznámky např. z History and Law (teoreticky se tyto předměty pohou týkat angličtiny)
  Děkuji

 32. Dobrý den, dnes jsme u slohové práce z angličtiny měli zadání napsat vyprávění do soutěže v časopise o dni, na který nikdy nezapomeneme a já na konec nenapsala své jméno, je to velká chyba?

 33. Dobrý den, chci se zeptat ohledně dnešní písemné maturity z aj část 2. V zadání bylo, že jsme zameškali hodiny angličtiny. Psala jsem o jiném předmětě, jinak bych všechny body měla mít splněné. Je to chyba na propadnutí? Děkuji za odpověď

   • chci se zeptat jak velká chyba je, když jsem sluh psala převážně v jiném čase???

   • Dobrý den, chci se zeptat ohledně dnešní písemné maturity z aj část 1. V zadání bylo vypravování na téma day I will never forget , nak sem to nepochopil a do napdipise sem dal my unusual day , vadi to hodne ?

 34. Zdravím všechny,

  Právě jsem dopsal maturitní eseje z angličtiny. Původně jsem měl z toho dobrý pocit. Používal jsem dost časů, různé fráze, výrazy, prostě paráda. Pak jsem si uvědomil, že jsem nedodržel zadání u velké eseje. Zadání bylo ve stylu “můj nejlepší den, na který nikdy nezapomenu”. Já jsem však popisoval týdenní dovolenou jako svůj nejlepší zážitek. (zadání jako napsat kde kdy, popis a proč zrovna toto jsem dodržel, jen jsem popletl to hlavní). I když jsem to měl jinak vše perfektní, bojím se, aby mi celou tuto část neškrtli, což by znamenalo opakování v září. Co myslíte?

 35. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli vadí, že jsem dnes u vypravování na téma: “The Day I Will Never Forget” napsala do nadpisu “The Day I Will Never Forget” uplně stejně i s uvozovkama.

 36. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli po opravení písemné práce ji budu moct vidět.
  Děkuji

  • Dobrý den, ano, originál Vaší maturitní práce je k nahlednutí u Vás ve škole 😉

 37. Dobrý den chci se zeptat kdy se používá your a kdy yours ?

  • Katy, např.:

   1) It is your car. (Je to tvoje auto.)
   2) The car is yours. (Auto je tvoje.)

   Ať se daří 😉

 38. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli se před spojkami jako je because, but, that, then atd. dělá čárka? A kdy se dávají členy a, an? nevím kdy je dát a kdy ne jak to poznám? Např. I am from a city. nebo House with a beautiful garden. Jsou tam ty členy nebo ne? Děkuji za odpověď 🙂

 39. Dobrý den, chci se zeptat, jestli je u psaní písemných prací (základní uroveň) zadání v češtině nebo angličtině ? Děkuji 🙂

 40. dobrý den, když mám ve slovníku nepravidelná slovesa, mám si to secvaknout nebo ne ? Děkuji

  • mám tam i časování sloves to be, to have atd … nerada bych o neho prisla

  • Secvakne to až ta osoba, co bude zadavatelem slohovek ve třídě.

 41. Dobrý den,chtěla bych se zeptat kdy použiju birthday party a kdy birthday´s nebo je to jedno? Děkuji K:)

  • Karlo, u tohoto spovního spojení použijte “birthday party” 😉

 42. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by nevadilo kdybych si při písemné práci předepsala text do záznamového archu nejprve tužkou (samozřejmé tak aby to pak po vygumování nebylo vidět) a propiskou teprve až budu s texty spokojená?
  Děkuji za odpověď.

  • Aničko, toto by zřejmě nevadilo, ale není to standardní postup. Navíc na to všechno máte jen 60 minut, na psaní tužkou a gumování není příliš mnoho času. Můžete si samozřejmě psát nanečisto na zadání písemné práce: https://www.statnimaturita-anglictina.cz/pisemna-prace

 43. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda je možnost, že se v delší části objeví Book review nebo Film review? Děkuji za odpověď.

  • Saro, tyto typy textů se od roku 2013 u státní maturity z AJ neobjevují 😉

 44. Ahoj, chci se zeptat jestli můžu k písemné práci z Aj použít slovník, který nemá přílohy, ale má vypsaná nepravidelná slovesa?
  Díky za odpověď 🙂

 45. Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat jestli před spojkami because, but, than, that atd. píše čárka? a kdy se dávají členy a, an? nevím kde je dát a kdy ne..např. I from a city nebo house with a beautiful garden se dávají nebo ne? jak to poznám? Děkuji za odpověď

 46. Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat jestli se před spojkami jako je because, but, that, then atd. dělá čárka? A kdy se dávají členy a, an? nevím kdy je dát a kdy ne jak to poznám? Např. I am from a city. nebo House with a beautiful garden. Jsou tam ty členy nebo ne? Děkuji za odpověď 🙂

 47. Dobrý den,
  koukala jsem se na “ostré zadání” z minulého roku a tam byl jeden bod, který mi není jasný …

  Řádky na šedém podtisku využijte
  v případě,že jste jednotlivé odstavce
  v odpovědi oddělovali vynechanými řádky
  nebo jste v textu škrtali apod.

  Takže, jak mám udělat odstavce, vynechat řádek nebo ne?

  • Veroniko, můžete buď vynechávat řádek mezi odstavci, nebo odsazovat první řádek odstavce zleva 😉

 48. Dobrý den, chci se zeptat zda je povolen slovník, který je bez příloh, ale jsou tam vypsaná nepravidelná slovesa? Děkuji za odpověď. 🙂

 49. Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi Yours sincerely x Yours faithfully. Děkuji z odpověď.

 50. Dobrý den,
  Mám dotaz jestli bych prošel z takovou slohovkou 😀
  Díky za odpověď 🙂

  Dear Harry
  I´m writing to tell you about my trip.
  The trip was very amazing because we were with my friends at the party.
  We met many interesting people from all World and we became friends.
  I can´t believe it.
  The first day: We went to London to because there played famous pop singer his name is Petr Pan. The concert was very amazing. There we are met all our friends from all World. After concert we went to hotel.
  The second day: We were in the hotel and we played table games and night we watched new movies and we drank white wine.
  The third day: We went to rocks where were all our friends. We were very surprise. Midnight we watched fireworks. The fireworks was spectacular and we were all happy. Next day we went go home. This trip was amazing and I will always remember.

  Write soon Mirek

  • Ahoj, máš tam nějaké chyby, jako např:
   World – napsala bych malé w, velké je zbytečné (pokud nejde o název teda)
   We went to London to …. – to druhé to bych tam nedávala
   Played – lepší by bylo sang s určením času (např. at 8 p.m.) nebo v předpřítomném času jako He had sung…
   There we are met – dala bych jen There we met
   After concert – After the concert
   We went to hotel – We went to a hotel
   And night….chybí předložka a napsala bych raději in the evening
   We drank – napsala bych jenom drank, bez we, to už máš na začátku věty
   Midnight – At midnight
   Fireworks – Firework …..pokud jich je více, pak by nemělo následovat was, ale were, a také bych tam nedávala člen The
   Next day we went go home – Next day we went to home
   I will always remember – I will be remember it forever
   + ti chybí odstavce + stažené tvary (neformální dopis)
   Ale ber to s nadhledem, zase tak dobrý angličtinář nejsem. 😉 🙂 Hodně štěstí! Snad by jsi i tak prošel. 🙂

  • Aha, odstavce tam máš, tak promiň. 😉 Akorát mezi rozloučením a podpisem ti to uteklo. 🙂

  • Omlouvám se, ale tento text se mi zdá nedostatečný z hlediska gramatických chyb a malé slovní zásoby.
   -we were with friends (I was with my friends.)
   -nehodí se at the party, jelikož popisuješ v následujících odstavcích třídenní výlet
   -nehodící se dvoutečka za prvním, druhým, třetím dnem
   -to because (jen because)
   -There played famous pop singer his name is Petr Pan (Famous pop singer played there, his name is PETER PAN)
   -moc často AMAZING
   -from all over the world
   -a hotel
   -after the concert
   -and we watched new movies at night
   -we watched fireworks at midnight
   -the fireworks were!
   -all of us were happy
   -we went home next day
   -remember on something, remember it

   HOWEVER, good luck with your maturita exam 🙂

  • Ahoj, s dovolením tě upozorním na následující chyby ;), které rozdělím na ty závažnější a pak ty méně:
   Takové docela hrubé jsou
   We met many interesting people from all World and we became friends
   world určitě není s velkým a navíc se členem = all around the world

   Nevím, možná je to jen překlep ale dvakrát to London to tam určitě být nemá a napsala bych to spíš because famous singer Petr Pan had concert nebo was singing there.
   The first day: We went to London to because there played famous pop singer his name is Petr Pan.
   Dále bych tam zase neopakovala tu frázi se světem, která je navíc špatně vis předtim a dale bych. We met there many new friends. Ale nejlepší varianta by bylo navázat na větu předchozí spojkou where (where we met …) There we are met all our friends from all World. After concert we went to hotel.

   dále and night we watched new movies and we drank white wine. bych doplnila at night

   went go home je taky blbost … buď went a nebo third day (nebo jak to tam máš) we were coming home

   a poslední věta I will remember it.

   ted takove detailiky ktere te asi nemusi zajimat kdyz ti zrejme jde jen o to to udelat
   Určitě bych nepoužila slovíčko trip na dvou řádcích po sobě: I´m writing to tell you about my trip.
   The trip was very amazing because we were with my friends at the party.

   Nahradila bych to raději klidně jen : It was amazing (v případě lepší angličtiny It was amazing happening, experience – ukážeš tím, že znáš syn. slovíčka)

   celkově si myslím, že bys to udělal … pokud dodržíš popis zadání a dáš si pozor na gramatické chyby, jde vidět, že tvoje aj není nikterak kreativní či estetická ale domluvíš se o což zřejme na projítí jde 😉

 51. Dobrý den,
  chci se zeptat- kdybych do textu napsala “omg” nebo jinou zkratku, bude se to počíat jako slovo, popř. slova?
  Děkuji za odpověď.

 52. Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat jestli je chyba, když dopis pro učitele pojmu jako formální a nebude semiformální, tak jak je uvedeno např. u zadání na podzim 2013.

  Děkuji

  • Katko, pokud lze psát semiformálně, tak máte u výběru stylu v podstatě volnou ruku a můžete si vybrat buď formální styl, neformální, anebo jejich kombinaci. Ať se daří 🙂

 53. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jakým stylem se má psát “sdělení”? Nevím si rady, tady ani na Cermatu jsem nenašla nic kloudného. Díky za odpověď.

 54. Dobrý den, mám dotaz na každou slohovou práci (krátkou i dlouhou) je časový limit 60 minut nebo na obě dvě je 60 minut? Slohové práce se budou posílat na opravu do prahy nebo se opravují ve škole? Děkuji předem za odpověď

  • Katko, 60 minut je na celou písemnou práci (obě části) a opravovat ji budou certifikovaní hodnotitelé z celé ČR – nebude opravována ve škole.

   • Nám bylo ve škole sděleno, že od minulého roku je to jinak, písemná práce se opravuje ve škole, akorát to nesmí být od profesora, který nás učil.

    • Katko, u angličtiny to tak není. Práce opravují certifikovaní hodnotitelé z celé ČR, na škole se neopravují. 🙂

 55. Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda při psaní formálního dopisu se slovesa couldnt nebo napriklad shouldnt berou jako zkrácené tvary, ktere se v tom to dopisu psát nesmí nebo jsou tak používané, že se na to ohled nebere. U sloves jako be (I am,I’m, to chapu)

  Děkuji za odpověď
  KK

  • Kajo, správně formálně psáno má být “should not” a “could not”. Ať se daří 🙂

 56. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaký je časový limit na písemnou práci (slohové práce)? děkuji za odpověď

 57. Dobrý den, chci se zeptat, jak by prošel tento sloh? Alespoň přibližně. Děkuji a přeji hezký den! 🙂
  Zadání:
  Představte si následující situaci: Vaši anglicky mluvící přátelé, Luke a Lucy, se kterými jste se seznámil/a na kurzu angličtiny v Londýně, k vám přijedou za dva měsíce na návštěvu. Plánují u vás zůstat čtyři dny a pak odcestují do Německa. Napiště jim dopis v rozsahu 120-150 slov, ve kterém:

  vyjádříte radost, že přijedou;
  navrhnete alespoň dvě aktivity které společně podniknete, a uvedete proč;
  zdůvodníte, proč si myslíte, že se jim pobyt bude líbit;
  zeptáte se jich na podrobnosti týkající se jejich příjezdu.

  Dear Luke and Lucy,

  I’m so glad that you‘re going to the Czech Republic. I think, it’s great because we didn’t see a long time.

  If you’ll be agree, we can go to Brno. In this time is flowers exhibition there. You can buy some new flowers or bushs to your garden. Next we could go to Lednice. It’s near to Brno and very nice castle is there. About holiday are tickes free to one part of the castle.

  I think that you‘ll be suprise and content with stay because the Czech Republic is really nice country. You can see a lot of historical monuments in many towers of country. Especially in Prague or Brno.

  And how and when you arrive? Do you want a taxi? Call me, please.

  Best wishes,

  Miriam

  • Ahoj, pár chyb tam máš, ale na propadnutí by to snad být nemělo. 🙂

  • Ahoj, pár chyb tam máš, ale na propadnutí by to snad být nemělo. 🙂

   • Ahoj, díky. 😉
    Jo, jak jsem si to po sobě teď přečetla, tak ty chyby vidím. 😀 Bushs, towers, flowers exhibition…..-> bushes, towns, exhibition of flowers, atd….:-D Aspoň vím, čeho se vyvarovat. 😉

 58. Dobrý den, chci se zeptat jestli je vhodné v neformálním dopisu užívat tvary “wanna” “gonna” . Děkuji za odpověď.

  • Karolíno, ano, u neformálního dopisu je možné tyto neformální stažené tvary (wanna = want to, gonna = going to) použít 😉

 59. jak poznám jestli mám, psát email formálně nebo ne. V zadání z minulého roku je napsat email bývalé paní profesorce a pozvat ji. Byla by chyba to psát formálně nebo naopak?

  • Deniso, paní profesorce (a jiným Váženým osobám) je třeba psát formálně 😉 Ať se daří

 60. Dobrý den, chci se zeptat, pokud u dopisu nebude adresa příjemce ani odesílatele, mám si ji vymyslet nebo ji vynechat? děkuji za odpověď

 61. Dobrý den, chci se zeptat jak se píše semiformální dopis. Jaké musí mít náležitosti. Děkuji

 62. Dobrý den, může se letos při dlouhé eseji vyskytnout reportáž? Děkuji:)

  • Pavlíno, v první části písemné práce z AJ (ta delší část) se tento typ textu od roku 2013 neobjevuje. Do roku 2012 se mohl objevovat v zadáních vyšší úrovně obtížnosti státní maturity – ta byla ale zrušena. Ať se daří! 🙂

 63. Dobrý den.Mám dotaz. Při zadání dopisu v angličtině se já ale nedozvím ze zadání zda je to formální x neformlální,že?..Musím to proste poznat..jake tam jsou rozdíly?A jak moc je velká chyba psát fomální dopis,když to má být neformální..

  • Michaelo, ano, to musíte jako maturant poznat. Chyba to je, ale na propadnutí určitě ne 😉

 64. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda je povoleno používat slovník, který obsahuje nepravidelná slovesa.
  Předem děkuji za odpověď.

 65. Dobrý den, chci se zeptat, zadání bude v češtině, jako je to tady všude v těch vzorech?..Např. představte si, že přijede váš anglicky mluvící kamarád…nebo to tam bude anglicky? Děkuju za odpověď!

 66. dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mám před slohem čas na seznámení s tématem na poznámky okolo a pak píšu těch 60 minut nebo je to najednou? Děkuji za odpověď

  • Nikčo, 60 minut je na seznámení se se zadáním i na vypracování. Mnoho úspěchů!

 67. Dobrý den, chtěla bych se zeptat co znamená semiformální?

  • Andreo, je to “něco mezi” formálním a neformálním stylem psaní.

 68. Super
  Hlavně paráda, že jsou ty slohy vypracované fakt bomba 🙂

 69. Zdravím 🙂
  Chci se zeptat, jestli když začnu po nadpise nebo oslovení psát souvislý text bez odstavců, jestli je to tak velká chyba, že se to nebude hodnotit? Díky

  • Chyba to je, ale na propadnutí ne, pokud je vše ostatní v pořádku. Odstavce ale dodržte 😉

 70. Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli se sdělení na sociální síť o tom, že chi prodat nějakou věc, píše podobně jako např. článek.
  Děkuji
  P.S.
  Vaše stránky jsou bezvadné!

 71. Dobrý den,

  chci se zeptat zda i letos platí, že se esej v květnovém zadání písemných prací neobjeví?

  Děkuji

  • Lucie, esej se neobjeví. Esej se objevovala na vyšší úrovni, ale od roku 2013 se píše pouze jediná úroveň, a na této úrovni se esej nepíše. Podívejte se na vzory typů textů u maturity z AJ

 72. Bude mít velký vliv na snížení hodnocení když rozsah překročím o 5 slov?

  • Emile, pokud budete mít vše správně, hodnocení to neovlivní. Snažte se ale rozsah slov u písemné práce maturity z anglického jazyka dodržet.

 73. Chtěl bych se zeptat – např. v písemné práci, když budu psát článek na Vašich stránkách jsem se dočetl, že musí obsahovat úvod, stať závěr – napsat nejlépe ve 3 odstavcách. Avšak když o článku budu muset 5 bodů, tak jsem se též dočetl, že to by mělo býti také rozepsáno každý bod do jednotlivých odstavců. Jak tedy tento problém vyřešít ? Mockrát díky 🙂

  • Mirku, každé zadání je vždy jiné a maturant musí prokázat, ža umí dané konkrétní zadání zvládnout. Ano, článek má mít své náležitosti jako je úvod, stať a závěr. Rozepište ve Vašem článku body zadání tak, jak jdou za sebou, budou-li čtyři, zkuste vše vtěsnat do čtyř odstavců a do prvního a posledního zakomponujte úvod a závěr. Psaní není exaktní věda jako matematika, ukažte angličtinu, že víte, jak napsat článek a použijte trochu toho “selského rozumu” a je to! A hlavně, dodržte zadání 😉

 74. Dobrý den,

  Chtěl bych se zeptat jestli je možné se představovat do článku např. jak se jmenuji jak jsem stary a kde bydlím a jestli je vhodné nějaké oslovení na začátek.

  Mockrát děkuji !!!

  • Pavle, u článku oslovení určitě ne: článek maturita z angličtiny a pokud to nebude v zadání napsáno, tak se zde nepředtstavujte – dodržet zadání = cesta k úspěchu 😉

 75. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jakým stylem reaguji na inzerát a jakým stylem sdělím, že jsem něco ztratila, našla nebo prodávám. Formálním nebo neformálním?

  Jinak moc děkuji za tyto stránky, jsou super!

  • Záleží, komu píšete. Píšete-li panu prezidentovi, pište formálně, píšete-li kamarádovi, pište neformálně. Píšete-li anonymní osobě, pište formálně. Mnoho úspěchů 🙂

 76. Ahoj,

  PP se opravují na škole či na Cermutu?
  thanks.

  • Ahoj, opravují se certifikovanými hodnotiteli, tedy “na Cermatu” 😉

 77. Ahojky,
  ¨
  chtěl bych se zeptat, kde vyčtu v zadání maturitní práce jestli má být v dopise/emailu uveden adresát, datum apod. Nikde jsem to tam nenašel. Vďaka

  • Jarmile, to vyčtete právě v zadání písemné práce. Pokud tam např. adresát nebude uveden, tak není ani třeba adresu psát. Napsat jej ale samozřejmě chybou není. Mnoho úspěchů! 🙂

 78. Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat podle čeho hodnotí/opravují učitelé PP z angličtiny? Jestli mají od CERMATU nějaké instrukce či to určí škola. Ptám se proto, že ve škole jsme se učili podle učebnice a její obsah ohledně PP a způsob se poněkud liší od Vašich vzorových prací. Děkuji za odpověď, pěkný den.

  • Borku, práce se hodnotí dle složité, ale férové metodiky, kterou mají všichni hodnotitelé stejnou a jsou v tomto oboru vyškoleni. Můžete se na tuto metodiku podívat sem, strana 3,4 dokumentu.

 79. Dobrý den:)Chci se zeptat,jestli se tento rok může v zádání objevit esej nebo úvaha.
  Díky:)

  • Michaelo, esej a úvaha se letos (2014) neobjeví – tyto typy textů se objevovali do roku 2012 na vyšší úrovni obtížnosti. Mnoho úspěchů! 🙂

 80. Dobrý den,
  Chci se zeptat zda u písemné práce mohu mít povolený slovník s přílohou nepravidelných sloves nebo zda mi tato část bude slepena.
  Děkuji Veronika

  • Veroniko, je povolen pouze slovník bez jakýchkoliv příloh. Příloha nepravidelných sloves tedy povolena u maturity není.

 81. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat jestli u písemné práci lze používat slovník?

  • Krystyno, ano, slovník je povolen 🙂

 82. Jak bude esej hodnocena pokud přesáhnu počet slov místo 60-70 asi o 10-15 slov víc.

  Předem děkuji.

  • Davide, držte se zadání a raději rozsah slov nepřekračujte. Překročíte-li v druhé části písemné práce interval 60-70 slov o 15 slov, příjdete bohužel o bodík. Držte se zadání = cesta k úspěchu! 🙂

 83. Dobrý den,
  Vaše stránky jsou skvělé a moc mi pomohly.
  Ráda bych se zeptala, jak je to s tím, že musíme mít přelepenou prostřední část slovníků (gramatika), je to povinné?
  Děkuji

  • Natko, bohužel ano. Povolen je pouze slovník bez příloh (gramatika, stylistika apod.). Ať se daří 🙂

 84. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli se v písemné práci píše jen jeden sloh nebo jestli musím napsat oba. Děkuji za odpověď.

  • Moniko, písemná práce z anglického jazyka u maturity se skládá ze dvou částí. Mrkněte na informace na této stránce 😉

 85. Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jestli jsem to dobře pochopila? V případě slohové práce můžeme mít slovník. To platí pouze u první častí ? Jak je to ve skutečnosti? Je možné slovník používat pro všechny písemné časti AJ? Předem děkuji za odpověď.

 86. Chci se prosím zeptat jak je bodovaná slohová práce? První část jsem vypracoval na 150 slov ale bohužel druhou část jsem nestačil dodělat. Bude to mít nějaký velký následek? Děkuji za odepsání

  • Patriku, minimální počet bodů za obě části maturitní písemné práce je 16 bodů včetně z maxima 36. Za první část můžete získat až 24 bodů. Pokud tedy dostanete alespoň 16 bodů za první část písemné práce, máte to v kapse, i když jste druhou část maturitní písemky nestihl dopracovat. Držíme palce!

 87. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s opravnou slohovou prací? Chtěla bych vědět, jestli někde najdu zadání. Psala jsem to dnes. Děkuji.

 88. Zdravím! 🙂
  Chtěla bych se zeptat, jak a kdy se dozvíme výsledky ze slohových prací? Výsledky didaktických testů už máme, ale nevím, jak je to se slohem.

 89. Dobrý den mam dotaz pokud jsem měla psat v dopise Brianovi a ja ho uplně přehlédla a napsala John,že mi to nebudou hodnotit?

  • jinak jsem dodrzela vse co po me chteli jen to jmeno jsem proste uplne prehlidla

 90. Chci se zeptat jak moc se hodnotí pravopisné chyby? .. Když v textu je opakována chyba stejného charakteru počítá se jen jako jedna chyba?

 91. Dobrý den, prosim je velka chyba když místo oslovení je nadpis? Děkuji

 92. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Pokuď jsme měli psát o brigádě v zahraničí. A já tam mám “na hranici s Německem” (´+ jméno farmy, kde jsem pracovala – Česky) je to chyba? A jak velká? A také pokud vyplívalo ze zadání, že brigáda stále probíhá, ale já jsem psala o ukončené….? Budou to jen stržené body, nebo se mi nehodnotí celý text? Děkuji a příště si přečtu pečlivěji zadání… :/

 93. Ahoj,
  učitelé nám říkávali že u základní úrovně se píše v podstatě výhradně neformální text. Z prostudovaných materiálů zde vyplývá že tomu tak úplně není, někde máte že lze psát obojí. Můžete prosím někdo stručně uvést ve kterém útvaru je lepší psát formálně a kde ne? Díky !

  • Jardo, záleží, kdo je čtenář. Je čtenář článku student nebo veřejnost? Když student, můžu jej psát poloformálně nebo neformálně. Když veřejnost, tak formálně. Komu píši dopis? Píši-li učiteli, píši formálně, píši-li kamarádovi tak neformálně. A tak je to se všemi typy textů. V zadání je vždy dáno, kdo je čtenářem. Ať se daří! 🙂

 94. Dobrý večer,

  chci se zeptat, jak je to s psaním čárek v textu? Jestli je lepší je tam vůbec nepsat, když si nejsem jistá. Jestli by to byla nějaká velká chyba..

  Děkuji za odpověď 🙂

 95. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda se tento rok může u maturit objevit esej.
  Děkuji za odpověď

  • Lenko, esej letos ne, ta byla jen na vyšší úrovni a vyšší úroveň byla zrušena. Hodně štěstí 🙂

 96. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, jestli mohu psát jednotlivé body zadání na přeskáčku. Například začít bodem 2, pak 3 a pak až bod 1, kdyby to dávalo smysl. Šlo by to ?
  Děkuji za odpověď.

  • Hanko, bude-li Váš text dávat smysl a všechny body zadání budou zmíněny a rozpracovány, tak ano. Nezapomeňte na logiku ve Vašem psaní 😉

 97. Prosím může zde někdo přehledně napsat možné druhy požadovaných textů a jejich nezbytné náležitosti. Nevím jestli jsem jen dostatečně nehledal, ale nikde stručně a přehledně jsem to nenašel. Díky

 98. Dobrý den,
  když je u zadání napsáno “Nezapomeňte na formální náležitosti daného typu textu.”, znamená to u dopisů, že tam musí být i adresa a datum, nebo se tím myslí jen pozdrav, rozloučení..
  Děkuju za odpověď.

  • Myslí se tím hlavně oslovení, rozloučení, podpis, popř. úvod, stať a závěr atd. Ale adresou a datem nic nezkazíte, není to však povinné.

 99. Dobrý den ,mám dotaz ohledně písma – je vyžadováno psát hůlkovým písmem? děkuji za odpověd

  • Honzo, můžete psát psacím písmem i tiskacím, i hůlkovým, musíte však vždy jasně rozlišovat mezi velkými a malými písmeny.

 100. Dobrý den,
  slohové práce se opravují ve škole nebo se odesílají do cermatu? Děkuji

  • Dobrý den Báro, slohovky z AJ se posílají do Centra.

 101. Dobrý den, zaujal mě nadpis tzv Yesterday morning a chci se zeptat přoč neuvadíme possessive case a to tedy Yesterday´s morning. děkuji

  • Rozdál je asi zhruba takový: yesterday morning = včera ráno, yesterday’s morning = včerejší ráno 🙂

 102. Díky moc za tyto stránky!
  Zítra mě to spolu s ostatními čeká. Snad si toho zapamatuji co nejvíce, maturitu dělám dálkově – já měl na škole ještě ruštinu :-). Takže ještě jednou Vám tady děkuji a samozřejmě přeji Všem maturantům jen úspěch! A napoprvé 🙂 Milosh

  • Miloshi, mnoho úspěchů přejeme, všem i Vám 🙂

 103. Dobrý den,

  zajímalo by mě, jak se u písemné práce píší odstavce. My jsme je ve škole psali normálně s odsazením prvého řádku odstavce, ale mám pochybnosti zda-li se nemá vynechávat řádek. Můžete mi poradit? Předem děkuji.

  • Můžete buď vynechávat řádky, nebo odsazovat, nebo obě dvě metody kombinovat.

 104. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je časový limit u obou částí písemné práce. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Michelle, písemná práce trvá 60 minut (pro obě části). Hodně úspěchů 🙂

   • Dobrý den, znamená to, že 60 minut dohromady na obě části, nebo 2×60 minut? Předem moc děkuji za odpověď.

    • Veroniko, 60 minut je čas na napsání obou částí písemné práce u maturity z angličtiny.

 105. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jak se napíše oznámení, které se může u maturity objevit. Děkuji za odpověď. 🙂

 106. Dobrý den, mohu se zeptat jaká slova se počítají a nepočítají ve slohové práci a jestli se opakovaná slova počítají znovu? Děkuju :))

  • Dobrý den Nikolo,
   odpověď na Vaší skvělou otázku naleznete zde: Počítání slov v písemné práci u maturity z angličtiny
   Zde se mimo jiné i dozvíte, že se opakovaná slova (například názvy apod.) počítají pouze jednou. Něco jiného je samozřejmě například slovo “it” nebo “I” – ty se počítají pokaždé. Hodně úspěchů u maturity 🙂

 107. Dobrý den, Vaše stránky jsou skvělé! Tento rok maturuji a stále jsem nezjistila, zda se u semiformálního stylu mohou psát ztažené tvary a běžné výrazy.. Předem děkuji za odpověď:)

  • Dobrý den Martino,
   U semiformálního stylu můžete kombinovat jak nestažené tak stažené tvary. Semiformální styl je například “článek do školního časopisu” nebo “dopis kamarádovi
   Děkujeme za pochvalu 🙂
   Hodně skvělého hodnocení u maturity z AJ přejeme.

 108. Bomba web, se sikne. Zadání jsem si vyzkousela a hned se citim lip 🙂

 109. Dobrý den,
  chtěla bych se vás zeptat, jak to bude s písemnou prací tento rok, když bude jenom jedna úroveň. Jaké útvary se mohou vyskytovat?
  Děkuji za odpověd.

  • Dobrý den Věro, ano, letos bude opravdu pouze jedna úroveň obtížnosti, která odpovídá základní úrovni obtížnosti z minulých ročníků. Vyskytovat se mohou následující útvary: dopis (formální, neformální), vzkaz, zpráva, článek, charakteristika nebo vyprávění. V minulých ročnících se nejvíce objevoval dopis a článek. Jak nejlépe napsat některé ze zmíněných útvarů se dočtete zde: https://www.statnimaturita-anglictina.cz/aj/maturitni-tipy-a-triky. Tipy a triky pro další útvary připravujeme.

   • Dobrý den,chtěl bych se zeptat jestli se tedy nemůže objevit esej,návod nebo reklamace. Děkuji

    • Dobrý den skvělé stránky 🙂
     Taky by mě zajímalo jestli se tam nemůže objevit esej, návod nebo reklamace.
     Děkuji

     • Martino,
      esej se objevit nemůže (to bylo možno v minulých ročnících maturity, když ještě byla vyšší úroveň). V nynější jediné (základní) úrovni se mohou vyskytovat pouze slohové útvary, které rozebíráme v naší rubrice Tipy a Triky k získání co nejlepšího hodnocení. Esej tedy ne, návod ano, reklamace spíše ne (leda např. oznámení o vadném zboží apod.).
      Děkujeme za pochvalu 🙂