Jak správně psát odstavce u maturity z angličtiny?

psani-odstavcu-maturita-z-anglictinyDostáváme velké množství dotazů týkajících se na správnost psaní odstavců v písemné části maturity z angličtiny. Přinášíme Vám tedy odpověď.

Většina našich vzorových vypracování, například vzor dopisu, vzor článku, vzor e-mailu a další vzorová vypracování k maturitě, která jsme pro Vaší větší pohodu před maturitou u přípravy na maturitu připravili, oddělujeme od sebe odstavce téměř vždy metodou vynecháním řádku.

ČTĚTE TAKÉ: Jak správně napsat datum anglicky?

U maturity z angličtiny můžete však využít více možností pro grafické oddělování odstavců. Jaké to jsou?

 • můžete mezi odstavci vynechat řádek
 • můžete odsadit první řádek každého odstavce zleva
 • a konečně, můžete zkombinovat obě předchozí metody

Jaké jsou další grafické náležitosti psaní maturitních slohovek?

 • nadpisy slohovek jako např. článek nebo vyprávění by měl být uprostřed řádku a od textu může, ale nemusí, být oddělen vynecháním jednoho řádku
 • oslovení u dopisů a dalších slohovek musí být na řádku vždy samostatně
 • rozloučení by také mělo být, stejně jako oslovení, na řádku samostatně
 • podpis také, stejně jako oslovení a rozloučení

Jakým písmem psát? Psacím nebo tiskacím?

U písemné práce maturity z AJ můžete psát jak psacím písmem, tak i tiskacím písmem. Musíte však ve vašem textu jasně a viditelně odlišit velká písmena, například u názvů a jmen, nebo u nadpisu apod.

V případě jakýchkoliv dotazů nám neváhejte napsat, přejeme mnoho úspěchů u maturity z AJ 🙂

 

36 komentářů u “Jak správně psát odstavce u maturity z angličtiny?

 1. Dobry den,
  Dnes jde psala v krátkém slohu E-mail. Ohledně odstavců za oslovením, rozloučením a podpisem odstavce mam, ale v samotném textu ne. Je to velká chyba? Zbytek zadaní by měl byt v poradku. Diky moc 🙂

 2. Dobrý den, dnes jsem psala práci z angličtiny a pustila jsem se do toho po hlavě a hned psala načisto.. Úplně jsem zapomněla při psaní dbát na členění textu do odstavců, místo toho je to jednolitý text. Jinak jsem si téměř stoprocentně jistá, že v textu žádné další chyby nemám. Myslíte, že to automaticky znamená, že jsem nesplnila zadání a tím pádem jsem neuspěla u písemné práce? Moc děkuji za odpověď.

 3. Dobrý den,
  jak moc velká chyba je, když jsem u charakteristiky odstavce neodsadila, ani mezi nimi neudělala mezeru. Jen jsem je napsala na další řádku. Děkuji.

 4. Chtěla jsem se zeptat, zda se po oslovení na dalším řádku odsazuje nebo ne? Když nechci dělat mezi odstavci mezery. Děkuji

 5. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda je špatně, pokud jsou odstavce odděleny pouze tím, že nový odstavec začíná na novém řádku bez vynechaného řádku či odsazení.
  Děkuji

  • To pak není odstavec, ne? 😀 Ikdyž učitelka nám říkala, že by se to mělo teoreticky počítat jako správně, pokud tam ty odstavce budou nějak logicky poznat. Nevidím ale nic tak těžkého na tom, vynechat mezi odstavci řádek.

 6. Dobrý den, mám důležitý dotaz..
  Mohu opravdu u každé formy opravdu psát odstavce vynecháním řádku?
  Jak u formálního neformálního dopisu, tak u článku, vyprávění, apod..?
  Děkuji 🙂

 7. Dobrý den, mám několik dotazů:
  1) Dost často se mi stává, že počáteční písmena u názvů a na začátku vět píšu někdy tiskacím a někdy psacím (takže se může stát, že jednou napíšu např. velké A tiskacím a jednou psacím), je to chyba? (jinak celý text píšu psacím)

  2) Vím, že oslovení, rozloučení a podpis mám napsat na samostatný řádek, ale nevím, jestli je nutné vynechávat řádek mezi oslovením a textem, textem a rozloučením a mezi rozloučením a podpisem. Mám strach, že kdybych volné řádky udělala, nevešel by se mi pak na stránku celý text (už odstavce budu oddělovat pouze odsazením a ne vynecháním řádku). Kdybych tedy volné řádky nedělala, mám oslovení, rozloučení a podpis odsadit zleva? Nebo snad existuje jiné řešení?

  • Kateřino, 1) To nevadí, hlavně musí být jasně patrné rozlišení velkých a malých písmen. 2) Oddělte tyto části minimálně tím, že začnete na další řádek. Ještě lepší je ale řádky vynechat. Čtenář textu se tak lépe orientuje. Držíme palce 😉

 8. Dobrý den,
  psal jsem komentář k jinému článku, ale po odeslání se nezobrazil. Všiml jsem si, že je problematice, na kterou jsem se ptal, věnovaný tento článek, proto svůj dotaz zformuluji znovu.
  Pokud chci oddělovat odstavce mírným odsazením zleva, musím odsazovat i oslovení, rozloučení a podpis, nebo tyto stačí napsat bez odsazení na nový řádek? A pokud chci např. v emailu napsat jakousi zdvořilostní frázi na konec (něco ve smyslu I look forward to hearing from you), odsazuji takovou frázi? 🙂 Já bych ji odsadil, ale nevím jistě.
  Děkuji předem 🙂
  Martin.

  • Martine, oslovení, rozloučení a podpis včetně zdvořilostní fráze oddělte určitě vynecháním řádku, není třeba je však ještě odsazovat zleva 😉

 9. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné psát hůlkovým písmem (jestliže ne uveďte prosím důvod). A jak velkou chybou je, když napíšu velké písmeno kde nemá být a nebo naopak jej zapomenu kde být mělo.
  Děkuji za odpověď

  • Niki, 1) hůlkové písmo je možné, ale je třeba vždy rozlišovat velká a malá písmena – v případě hůlkového písma je tedy třeba u jména “Alena” napsat první hůlkové “a” větší a druhé menší. 2) Nedodržování pravidel psaní velkých a malých je chybou pravopisnou a určitě o nějaké body příjdete. Raději tedy pište velká a malá písmena tak, jak mají být 😉

   • nebo nám také říkali že pokud to nelze rozeznat že je možné ty písmena která mají být velká podtrhnout

 10. Dobrý den,
  u své slohové práce jsem zapomněl udělat odstavce i nadpis. Gramaticky je moje práce dobrá, použil jsem více časů, z nichž největší zastoupení má minulý čas prostý. Za celé své studium jsem z angličtiny nedostal horší známku, než 3. Myslíte, že se moje automaticky nebude hodnotit nebo jí budu muset opakovat, i když je napsána správně, jenom kvůli tomu, že jsem neudělal odstavce a nadpis? Děkuji.

 11. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda je špatně, pokud jsou odstavce odděleny pouze tím, že nový odstavec začíná na novém řádku bez vynechaného řádku či odsazení. A jestli bude taková práce vůbec hodnocena.
  Děkuji, I.

 12. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to s hodnocením textů, když člověk přesáhne v záznamovém archu a píše do šedivého pole? Při kombinaci členění odstavců a mého roztahaného písma se bojím, že i při min120 slov dosáhnu až do tohoto pole. Je to velký problém, nebo mi to budou normálně hodnotit? Díky!

 13. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak se píšou odstavce například u inzerátu, oznámení nebo vzkazu v rozsahu 60-70 slov.
  Mám psát odstavce podle zadání? Např. uvedete, proč píšete (1. odstavec), zeptáte se alespoň na dvě informace, které jste se z inzerátu nedozvěděl/a (2 odstavec) atd.
  Nebo je lepší psát všechno dohromady, kromě oslovení a rozloučením vynecháním řádku od hlavního textu?
  Předem děkuji

 14. Dobrý večer. Mám naléhavý dotaz týkající se dnešní písemné práce z Aj, konkrétně 1. delší části. Nervy pracovaly… a já místo friend Brian přečetla asi friend from Britain…. Takže jsem místo Hi Brian napsala Hi Ann, protože jsem si myslela, že si jméno kamaráda mohu vymyslet. Můj dotaz tedy je, jeslti je to velká chyba a jeslti se má práce bude díky této nesrovnalosti vůbec hodnotit??? Děkuju moc za odpověď.. doufám, že mě uklidníte :D. A tyhle stránky jsou skvělé :).

 15. Dobrý den,
  musí se slohovka psát psacím nebo stačí tím, co píšu normálně (kombinace tiskacího a psacího)?
  Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *