Oznámení – jak tuto slohovku napsat u maturity z AJ na výbornou?

psani-oznameni-anglickyJednou ze slohovek u maturity z angličtiny může být i typ textu, který se nazývá Oznámení. Tento typ textu je zadáván v druhé, tedy té kratší části písemné práce. Jak napsat oznámení anglicky tak, abychom získali co nejvíce bodů v hodnocení? To bychom Vám rádi ukázali v našem článku, který se na slohový útvar Oznámení zaměřuje. Pojďme se tedy na maturitní oznámení podívat.

ČTĚTE TAKÉ: Vzory pro písemnou část maturity z anglického jazyka

Jak již bylo řečeno, Oznámení jako slohový útvar se objevuje v druhé části písemné práce, jejíž rozsah je tedy 60-70 slov. Jedná se tedy o velmi krátký text s jasným účelem: podat písemné sdělení o nějaké akci nebo události, např. o oslavě výročí, nebo narozeninové party, nebo třeba o výhodné nabídce na nákup oblečení. V tomto slohovém útvaru tedy oznamujeme, že se daná záležitost koná a informujeme o jejích detailech. Prostě a jednoduše OZNAMUJEME.

ČTĚTE TAKÉ: Oznámení v ostré maturitní písemce z angličtiny 2016 – vzor

DŮLEŽITÉ: Pokud píšeme oznámení, měli bychom hlavně předávat informace, nikoliv se k dané akci či události, kterou oznamujeme, nějak osobně vyjadřovat. Jakékoliv udávání názorů v oznámení tedy může vést ke ztrátě bodů!!! V zadání se tedy dozvíme, co máme oznamovat a informace prostě pouze předáme, nebudeme hodnotit, jestli je daná akce na oblečení špatná nebo dobrá, nebo že narozeninová party nebude stát za nic – to není naším úkolem. NAŠÍM ÚKOLEM JE O AKCI INFORMOVAT DRUHÉ.

ČTĚTE TAKÉ: Počítání slov v písemné práci u maturity z angličtiny

Z jakých částí se oznámení skládá?

1.NADPIS
2. OZNÁMENÍ (úvod, hlavní část oznámení, závěr)

Pojďme se tedy podívat na vzorové zadání a vzorové vypracování slohového útvaru Oznámení k písemné části maturity z anglického jazyka:

VZOROVÉ ZADÁNÍ OZNÁMENÍ:

V minulém roce jste se o letních prázdninách spolu se svými třemi přáteli z České republiky zúčastnil/a jazykového kurzu v Anglii. Tam jste se všichni seznámili s Mikem, rodilým Angličanem a stali se z vás dobří přátelé. Mike nyní přijíždí do Prahy, kde bude pořádat oslavu svých 19. narozenin. Má však kontakt pouze na vás, a tak poslal pozvánku na oslavu pouze vám s tím, že by chtěl, abyste tuto zprávu sdělil/a i ostatním přátelům z kurzu. Napište tedy svým přátelům oznámení o oslavě v rozsahu 60-70 slov, ve kterém:

 • oznámíte, o jakou akci se jedná a uvedete detaily o akci;
 • popíšete, proč oznámení píšete vy a ne Mike;
 • požádáte své přátele, aby na akci přišli.

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ:

Mike Gives a Party in Prague!

Mike from the language course in England is coming to Prague to celebrate his 19th birthday. It will take place in Rock Café, August 15, 2013 at 7 PM.

He asked me to forward this message to you as he only had my e-mail adress, not yours.

It would be great if all four of us come to Mike’s celebration. We have so much to talk about.

Pojďme si rozebrat náš vzor oznámení a jeho kvalitu vůči vzorovému zadání:

Mike Gives a Party in Prague! (nadpis oznámení)

Mike from the language course in England is coming to Prague to celebrate his 19th birthday. It will take place in Rock Café, August 15, 2013 at 7 PM. (úvod – oznamujeme, o jakou akci se jedná a uvádíme detaily o akci – splněn 1. bod zadání)

He asked me to forward this message to you as he only had my e-mail adress, not yours. (Popisujeme, proč oznámení píšeme my a ne Mike – splněn 2. bod zadání)

It would be great if all four of us come to Mike’s celebration. We have so much to talk about. (nepřímo žádáme své přátele, aby se oslavy zúčastnili – splněn 3. bod zadání)

ČTĚTE TAKÉ: Jak skvěle zvládnout maturitní poslech z AJ?

Naše vzorové vypracování slohového útvaru Oznámení splňuje kritéria hodnocení tím, že splňuje zadání, všechny body zadání jsou rozpracovány a zmíněny, je dodržen rozsah oznámení (60-70 slov), formální náležitosti (nadpis, úvod, hlavní část a závěr – dány zadáním), a text obsahuje vhodnou šíři slovní zásoby a gramatiku potřebnou pro rozpracování bodů zadání.

Mnoho úspěchů u letošní maturity z anglického jazyka! 🙂

41 komentářů u “Oznámení – jak tuto slohovku napsat u maturity z AJ na výbornou?

 1. Proč bych měl přátelům, kteří pocházejí ze stejné země a používáme stejný mateřský jazyk měl psát oznámení v jiném než tomto jazyce ლ༼ ▀̿ Ĺ̯ ▀̿ ლ༽

 2. Dobrý den, mohla bych Vás poprosit o zkontrování mé práce? Děkuji moc 🙂

  Mike´s Party
  Maybe, You know, our English friend Mike is going to arrive to the Czech Republic. He would like to celebrate his birthday there so He will give a birthday party. It will take place on 1st July, on Monday at 8 p.m. in Blue Club in Prague.
  Mike doesn´t have contact to you so He asked me to announce you.
  It will be funny and nice meeting. If you have a time, you can come there.

 3. Dobry den, chtela bych se zeptat na maturitnim zadani v anglictine bylo napsano, ze jsem prave v zahranici. spatne jsem si precetla zadani a napsala ze jsen v Ostrave. Tudiz jsem mela spatne cely jeden odstavec. Nasledne jsem ho cely skrtla a opravila se a psala spravny text, jenze mi nezbylo misto, a tak uz jsem nemohla vynechavat mezery mezi odstavcema jako jsem tomu udelala v prvnich dvou odstavci. Chtela bych se zeptat, jestli mi podle vas alespon uznaji tuto praci s celym poskrtanym odstavcem alespon na 4. Predem dekuji za odpoved.

 4. Dobrý den, chci se zeptat proč máte ve větě …. he only had my email adress… použitý minulý čas, a zda-li se dá použít i přítomný. Děkuji 🙂

  • Nevím, jestli tě to ještě zajímá, ale řekla bych, že je to kvůli tomu, že je předchozí věta také v minulém čase, he asked me to ask you blabla, as he only had only my email adress. Teď už zřejmě může mít i další, proto minulý čas. 🙂 (Jen teorie)

 5. Dobrý den, můžu se zeptat zda můžeme na sloh používat gumovací tužku? Jinak moc děkuji za tuto stránku, moc mi pomohla poslední den před dnem D 🙂

 6. Zdravím a předem děkuji za odpověď,
  jen mě zajímá, zda se oznámení píše vždy s formálními náležitostmi nebo lze psát i neformálně.

  S díky Jirka

  • Dear George, záleží, pro koho je oznámení určeno a kdo jej píše. BUde-li oznámení psát škola studentům, nebo radnice občasnům, bude formální. Budete-li psát oznámení facebooková skupina Maturita z angličtiny svým fanouškům, může být psáno neformálně. Mnoho úspěchů 🙂

 7. Přijde mi zvláštní, že se u oznámení nevyskytuje žádný pozdrav ani rozloučení. Můžu mít dotaz, proč tomu tak je?

 8. Děkuji moc za tuto stránku, v angličtině jsem většinou procházela díky svým ,,úžasným tahákům” – spíše v písemných pracích 😀 , tak doufám, že to v pátek dobře dopadne a ještě jednou děkuji moc, stránka je úžasná!!!! ♥

 9. Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zda se počítá nadpis? Pokud totiž ano, máte zde 73 slov, což překračuje zadání…
  Předem děkuji za odpověď.

  Gabriela

 10. Tak jsem konečně došla nakonec a udělala si poznámky. Je to skvělá stránka, mnohokrát děkuji lidem, kteří si s ní dali takovou práci.

 11. Dobrý den,

  mám stručný dotaz ohledně bodu:
  –oznámíte, o jakou akci se jedná a uvedete DETAILY o akci

  v původním oznámení se žádné moc detajlnější informace nevyskytují … Znamená to tedy, že si je mám vymyslet?? Např. Čas a místo?

  Předem díky za odpověď
  A.

  • Aerogh aep Dhregu, ano, zde vá zadání nabádá k tvůrčímu psaní 🙂 Detaily si tedy vymyslete. Hodně úspechů 🙂

 12. Dobrý den, chtěla bych předem poděkovat za Vaše vzorové příklady určitě si z nich odnesu nové poznatky.Jen bych se chtěla zeptat jak je to s počítáním slov třeba v datech, názvech či jménech. Např. tato věta: It will take place in Rock Café, August 15, 2013 at 7 PM. Kolik se v ní nachází tedy slov? děkuji předem

 13. Dobrý den,
  zajímalo by mě, ve kterých slohových útvarech musím vynechávat řádek jako odstavec?Nestačí tedy jen na zátku řádku vynechat místo?
  Děkuji

  • Můžete vynechávat řádky mezi odstavci, můžete odsazovat první řádek odstavce zleva, můžete kombinovat obě dvě metody. Toto je vždy vyžadováno v první části písemné práce, v druhé mohou být slohovky, které odstavce vůvbec nevyžadují. 🙂

   • Můžu se zeptat jaké slohovky nemusí mít odstavce? Myslela jsem že jen vzkaz je mít nemusí, ale ostatní ano 😉

    • Odstavci nikdy nic nezkazíte. Všechny první (delší) části je mít musí určitě. Doporučujeme odstavce používat.

 14. Super článek, nechci být hnidopich ale řekl bych že ve větě “It would be great if all four of us come to Mike’s celebration. We have so much to talk about.” by místo “come” mělo být “came” protože se jedná o druhý kondicionál.

  • Theodorus, díky za komentář. Máte pravdu, druhý kondicionál to být může, autor zde ale kondicionály zamixoval, jedná se tedy MIXED CONDITIONAL – gramaticky možná vyšší level než je požadováno, avšak zcela správně. (Bylo by skvělé, když všichni příjdeme.) Vy navrhujete “Bylo by skvělé, kdybychom všichni přišli”. S Vaší pozorností jestě budete excelovat, hodně zdaru! 🙂

 15. Dobrý den, mohu se zeptat.. Když je v zadání napsáno, že oznámení posílám přátelům, nemusí zde být oslovení? Děkuji

  • Jitko, u “oznámení” se držte zmíněných částí. Ono se nabízí, napsat jej jako dopis, my to ale nedoporučujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *