Čím psát u státní maturity?

cim-psat-u-maturityJaké psací potřeby jsou povoleny u psaní písemných prací ve všech předmětech státní maturity? Jaké psací potřeby se používat nemohou? Mohu používat pro opravu bělítko, nebo mám raději škrtat? A nepříjdu za škrtance o body? Mohu psát na zvláštní papír? Podívejte se na pravidla pro správný zápis odpovědní u státní maturity.

Všechna zadání písemných prací se shodují v tom, že obsahují “Pravidla správného zápisu” – jsou vlastně součástí zadání, a každý maturant si je ještě před zahájením psaní vyslechne od zadavatele (učitele, který testy zadává) a může si je i přečíst.

Pravidla správného zápisu pro psaní písemné práce:

 • Pište modrou nebo černou propisovací tužkou, která píše dostatečně silně a nepřerušovaně.
 • Hodnoceny budou pouze práce zapsané v záznamovém archu.
 • Pište pouze do ohraničených polí v záznamovém archu. Zápisy mimo tato pole nebudou hodnoceny.
 • Rozsah požadované odpovědi je v instrukcích každé části vymezen počtem slov. V záznamovém archu je tento rozsah orientačně vyznačen řádky a údajem o počtu slov vedle příslušných řádků.
 • Řádky na šedém potisku využijte v případě, že jste jednotlivé odstavce v odpovědi oddělovali vynechanými řádky nebo jste v textu škrtali apod.
 • Pište ČITELNĚ. Nečitelný text nebude hodnocen.
 • Při psaní rozlišujte velká a malá písmena!

Držte se tedy následujícího:

 1. Pište pouze modrou nebo černou propisovačkou, která nepíše úplně tence – práce se totiž pté skenují a tenká linka by se nemusela naskenovat správně.
 2. Bělítko nepoužívejte – při skenování Vašich prací by se bělítko přilepovalo na sklo skeneru a byl by to problém.
 3. Škrtejte, uděláte-li chybu nebo chcete napsat text jinak. Za škrtání se žádné body neubírají a škrtání je vlastně jedinou správnou technikou k opravě chyb u maturitních písemných prací.
 4. Pište pouze do vyznačených polí, ne mimo ně. Zde je hodnotitel Vaší práce velmi přísný a text psaný mimo pole (tam, kde jsou řádky pro psaní) nebude vůbec hodnotit, tedy to tedy jako kdyby text mimo vyznačená pole nebyl vůbec napsán.
 5. Pište tak, aby se Vaše dílo dalo přečíst, tedy čitelně. Nečitelný text je považován za chybný a nehodnotí se.

Toto jsou pravidla pro správný zápis při psaní písemné práce ve všech maturitních předmětech a platí pro valnou většinu všech maturantů.

Speciální pravidla, která se od těchto pravidel málo, nebo téměř úplně, liší mají žáci s PUP (přiznaným uzpůsobením podmínek).

39 komentářů u “Čím psát u státní maturity?

 1. Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli je velky problem, kdyz jsem napsala do zaznamoveho archu 2. sloh do sekce kam patri jeste 1. sloh…Vsimla jsem si, ze se ma psat na druhou stranu az par minut pred koncem. Skoro cely jsem ho prepsala, ale mam strach, ze nebude hodnocen.
  Jinak motivacni dopis bych mela mit vporadku.

  Dekuji za odpoved

  Adela

 2. Dobry den.

  Chici zeptát jestli při hodnocení hodnotitel bude vědět můj jmeno? jsem cizinec a dělám hodně pravopisny chybí všude.

  Vypadá to na 0 bodu 🙁

  Děkuji

 3. Dobrý den, u písemné maturity z angličtiny jsem použila zmizík na pero Tornado, zajímá mě tedy, jestli to je důvod toho, aby má práce nebyla vůbec hodnocena. Děkuji za odpověď.

 4. Dobry den, chtela bych se zeptat jestli se pocita i to kdyz skrtnu slovo a napisu ho nad to. Spoluzaci rikali ze se takove slovo nebude pocitat. Tim padem by tam chybeli ty slova ve vetach a vety by nedavaly smysl. Dekuji za odpoved

 5. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je velká chyba používání bělítka a jestli se mi vůbec slohová práce z aj bude hodnotit. Bohužel jsem toto přeslechla a bělítko používala. Děkuji

 6. Dobry den,
  chci se zeptat jestli bylo mozne pouzivat zmizik? Psala jsem perem Tornado a pokud vim zmizik se mezi belitka neradi, ale radeji se chci ujistit. Diky za odpoved

 7. Dobry den, didakticky test jsem psal modrou propiskou a trochu se mi to protlacilo na druhou stranu dvojlistu (bez barvy). Je to problem nebo sken skenuje jen barevne zakrizkovana pole?
  Dekuji.

 8. Dobry den, vim ze se nesmi u slohovky pouzivat belitko, ale psala jsem perem Tornado ktere se da zmizikovat a nasledne prespsat prupiskou. Mezi belitka se to nepocita, nevadi tedy ze jsem pouzila zmizik? Predem diky za odpoved, mam z toho lehce obavy.

 9. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je přeškrtané slovo několika čarami uznáno, nebo platí pouze přeškrtnutí jednou čarou. Děkuji.

 10. Dobrý den,
  mám dotaz, na který mi ani operátor cermatu nedokázal odpovědět. Nedodržel jsem rozlišení velkých a malých písmen a vše psal hulkovým. Strhává to body jen za jedno kritérium a případně dostal bych za to kritérium o gramatice 0 bodů ? Dále když by se nedodržel minimální počet slov, celá ta 1 část ze 2 je hodnocena 0 bodů ? Děkuji za odpověď

 11. Dobrý den, mám dotaz, zítra píšu, chtěla bych se optat, mám strach, že nebudu stíhat napsat vše nanečisto se škratncema a potom přepsat pěkně o záznamového archu. Bude hodně vadit, pokud bych rovnou psala do záznamového archu za cenu toho, že tam budou škrtance ? Mám totiž strach, abych vše stihla. Děkuji za odpověď

 12. Dobrý den,

  zajímalo by mě, jestli je možné psát u maturity plnícím inkoustovým perem. Pero na druhou stranu nijak neprosakuje a skenovat se také dá.

  Děkuji za odpověď.

 13. Dobrý den, po internetu koluje informace že Cermat nemůže zaručit že při digitalizaci nedojde ke ztrátě odpovědí když jsem psala gumovacím perem pilot…co je na tom pravdy?

  • Zdravím,
   psaní gumovacím perem nedoporučuji, dokument stačí zahřát a vše začne mizet. Tudíž ke ztrátě odpovědí může dojít i během skladování.

 14. Dobrý den,
  u didaktického testu jsem použil pro zapis do zaznamovacího modrou propisku frixion ball.
  Zajimalo by mě jestliže to ten počitat přečte …

 15. Dobrý den,

  chci se zeptat, dostala jsem k maturitě pro štěstí černě píšící pero Parker, které lehce prosvítá na druhou stranu, vadí to? Naštěstí prosvítání není v místech, kde jsou čtverečky pro další odpovědi, tak doufám, že mi to počítač vezme.

  Děkuji za odpověď 🙂

 16. Dobrý den, mám propisku frixion ball a je to speciální gumovací pero. Tudíž když udělám chybu, můžu ji vygumovat stejně jako obyčejnou tužku a nic není poznat. Mohu ji použít??

   • Dobrý den,

    psal jsem písemnou část AJ gumovacím perem a doslechl jsem se, že je to špatně. Při skenování údajně gumovací pero zmizí vlivem vysoké teploty. Nemáte s tím zkušenost? Děkuji

   • Dobry den taky jsem psala gumovaci tuzkou frixion ball, tak ze by nemel byt problem pri skenovani? 🙂 Jak pisete muze se pouzit 🙂

  • Lucie, raději použijte tu modrou nebo černou propisovačku jak je vyžadováno 😉

 17. Dobrý den, chci se zeptat, jak postupovat, když si po sobě přečtu čistopis a zjistím že mi někde něco chybí (např. předložka mezi dvěma slovy) Je dovoleno například dát nad to šipku a k ní napsat onu předložku? Nebo když špatně napíšu slovo tak jej škrtnout a napsat nad to slovo správně? Bude to počítáno?

  Děkuji za odpověď

  • Lenko, ano, můžete napsat slovo nad a šipkou naznačit. Je to jedna z možných oprav 😉

 18. Dobrý den,

  v úvodu jste zmínili otázku “Mohu psát na zvláštní papír?”. V článku jsem potom nenašla odpověď. Mohu tedy nejprve text napsat na zvláštní papír a pak přepsat do záznamového archu?
  Často hodně škrtám, než text vůbec dává smysl… Vím,že škrtat mohu, ale byla bych radši, kdybych si text mohla nejprve napsat mimo.

  Děkuji za odpověď, Veronika

  • Veroniko, pokud to všechno za 60 minut stihnete, můžete psát nanečisto do zadání písemné práce anebo kamkoliv do záznamového archu mimo pole, kde jsou řádky pro vypracování písemné práce. Hodnotí se pouze text, který je napsát v tomto poli, vše co je mimo toto pole se vůbec nehodnotí (jako by na papíře nebylo).

 19. Dobrý večer, mám dva dotazy.
  1) co přesně se myslí tím, že ve slovnících nesmí být příloha pro tipy jak psát slohové práce? Znamená to, že když je v mém slovníku (česko- anglický kapesní slovník Lingea) část gramatika, kde jsou vysvětleny časy, jejich použití, také pravidla pro slovosled a tvoření vět, pravidla pro členy – bere se toto jako zakázané?

  2) zmiňujete se, že se smí psát pouze na řádky – jak by se postupovalo, kdybych nad dvě slova dala šipku a k tomu připsala nad ni slovíčko? ( často se mi stává, že když po sobě kontroluji, zjistím že mi někde mezi slovy chybí něco a chci to tam zpětně doplnit).

  Děkuji za odpověď 🙂

  • Lenko, 1. ano, přesně tak – toto není povoleno. 2. Je to jedním z povolených typů oprav – hodnotitel to pochopí, nebojte se 🙂 Psát se nesmí mimo pole s řádky, tam hodnotitel jakoby byl slepý. Ať se daří!

  • já to mám ve slovníku stejně a stačí to pouze přelepit papírem:) nesmíš tam mít jen to jak se píšou dopisy a education 🙂 jinak gramatiku můžeš 🙂

 20. Dobrý den, máte skvělé stránky, které mi hodně daly a stále dávájí. Chtěla bych se jen zeptat, zda se u písemné práce smí psát tiskacím písmem ? Děkuji 🙂

  • Andreo, ano, tiskací písmo povoleno je, je ale nutné jednoznačně rozlišit velká a malá písmena. 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *