Počítání slov v písemné práci u maturity z angličtiny

pocitani-slov-maturita-anglictinaJedno zadání písemné práce se zpravidla skládá z jedné části (minimálně 200 slov) nebo dvou částí (např. dopis kamarádovi na 120-150 slov a krátký e-mail na 60-70 slov – dohromady minimálně 200 slov). Přinášíme vám odpověď na Váš velmi častý dotaz k písemné části maturity z anglického jazyka, který zní: Jak se počítají slova v písemné práci u maturit z AJ? Řekneme Vám i to, jak dopadnete, když počet slov nedodržíte.

Jako jedno jediné slovo se v písemné části maturitní zkoušky počítají:

  • předložky (in, from, to, on, out, at…)
  • spojky (but, because, although, so, and…)
  • zájmena (you, I me, he, him, himself, ourselves, mine, hers…)
  • členy (a, an, the)
  • zkratky (etc., e.g., NASA, USA…)
  • citoslovce (yipe, yum, yak, ugh, huh…)
  • vlastní jména víceslovná (John Smith = 1 slovo, United States of America = 1 slovo, Kostelec nad Ohří = jedno slovo)
  • číslovky řadové (1st, 2nd, 3rd, 4th, 10th, 876th…)
  • datum, které je rozepsané (September 11th 2014 = jedno slovo)
  • složeniny se spojovníkem (father-in-law = jedno slovo, must-see = 1 slovo)
  • adresy (25 Londýnská, Praha = 1 slovo, 10 Broadway, New York City = jedno slovo)

ČTĚTE TAKÉ: Vzory pro písemnou část maturity z anglického jazyka

Složeniny (stažené tvary) se počítají jako dvě slova:

  • It’s = 2 slova, I’ll = 2 slova, mustn’t = 2 slova, haven’t = 2 slova…)
  • VÝJIMKU tvoří sloveso cannot = 1 slovo, can’t = 1 slovo
  • frázová slovesa (stand up = 2 slova, give in = 2 slova, look forward to = 3 slova…)

Co se jako slovo nepočítá vůbec?

  • číslovky psány jako číslice (2 = 0 slov, 2013 = 0 slov, 777 = 0 slov)
  • jména, které v textu opakujete (počítá se pouze jednou) – píšete-li například jméno Jack Smith v textu vícekrát, počítá se pouze jednou a poté již ne
    Příklad: Jack Smith is a great footballer. I have always wanted to watch Jack Smith. = 11 slov)

Co když do písemné práce opisuji slova ze zadání?

    • slova se počítají, klidně tedy ze zadání písemné práce opisujte (pamatujte však, že téměř celé zadání je psáno česky – někdy se však něco opsat dá)

Příklad počítání slov u maturity z angličtiny:

I’ve never been there so I don’t know who Jack is. Jack is a mysterious person. Sally said that she realized this after she’d met him in 2012 in Pec pod Sněžkou.

I’ve (2 slova)  never (1 slovo) been (1) there (1) so (1)(1) don’t (2) know (1) who (1) Jack (1) is (1). Jack (0) is (1)(1) mysterious (1) person (1). Sally (1) said (1) that (1) she (1) realized (1) this (1) after (1) she’d (2) met (1) him (1) in (1) 2012 (0) in (1) Pec pod Sněžkou (Pec pod Sněžkou = 1 slovo).

DŮLEŽITÉ: Abyste získali co nejlepší hodnocení, doporučujeme všem dodržet počet slov daných rozsahem, který je vždy uveden v zadání.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní článek k maturitě z angličtiny?

Pokud byste i přesto rozsah nedodrželi, raději vždy napište VÍCE, než méně. Pokud totiž napíšete slov více, váš text například bude mít o 19 slov více, a vše ostatní, hlavně body zadání a formát daného typu textu atd. budou dodrženy, v hodnocení se to negativně neprojeví.

Negativně se však téměř vždy projeví, když budou vaše texty kratší – velmi pravděpodobně přijdete o body za zadání, slovní zásobu a gramatiku. Není-li totiž co hodnotit, není kde zjistit, jak jste na tom právě se slovíčky a gramatikou.

VELMI DŮRAZNĚ ALE DOPORUČUJEME POČTY SLOV DODRŽET.

POZOR: Nikdy v záznamovém archu nepište mimo vyznačené pole (pište pouze tam, kde jsou řádky). Hodnotitel Vaší práce bude opravovat pouze text, který se nachází ve vyznačeném poli pro psaní.

DALŠÍ SKVĚLÉ RADY naleznete v kategorii Tipy a Triky ke státní maturitě z angličtiny.

TYPOVÁ ZADÁNÍ K PÍSEMNÝM PRACÍM naleznete ZDE.

Mnoho úspěchu!

111 komentářů u “Počítání slov v písemné práci u maturity z angličtiny

  1. Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, kolik asi bodů by mi mohli strhnou za to, že má první slohovka má asi 100-110 slov (nevím to úplně přesně) vím, že mělo být 120 slov, ale moc jsem nestíhala časově, ale mám to na celou stránku, ale vynechávala jsem vždy řádek mezi odstavci i nadpisem.

    U té kratší práce jsem nedala čárku za oslovením a nestihla jsem napsat rozloučení a podpis, zdá se mi, že mám 57 slov, ale poslední věta mi moc nedává smysl, uvědomila jsem si to až po pár hodinách. Takže je možné, že pokud mi ta poslední věta tam moc nesedí, tak budu mít třeba jen asi 52 bodů a tím pádem se to bude počítat jakoby jsem měla jen asi těch 52 bodů? :/ Děkuji za Odpověď.

    • Pajo, pokud není rozsah dodržen a slov je méně, je třeba počítat s určitou ztrátou bodů, protože je očekáváno, že body budou zmíněny i rozpracovány. V práce se hledají i pozitiva, tak držíme palce 😉

  2. Dobrý den,chci se zeptat zdali je velký problém , když jsem místo 120-150 slov napsal jen 110? Děkuji

  3. Dobrý den !
    Dnes jsme psali slohovou práci z angličtiny a chtěl bych se zeptat ohledně počtu slov. Vždycky nám ve škole říkali radši napsat více než méně a zajímá mě, zda se už strhávají nějaké body za napsání cca kolem 180, 190 slov, kde mělo být 120 – 150 a jak je to s intervalem slov, Děkuji 🙂

      • Vím, že je to pozdní odpověď, ale alespoň pro letošní a budoucí maturanty, kteří si v tomto nejsou jisti. U slohovky kratší 60-70 slov je možno přesáhnout 10 slov bez problému (70-60=10) a u delší 120-150 není hodnoceno jako chyba přesažení 30 slov (150-120=30), tudíž 180 slov je ok, za 190 už by mohly být body strženy.

  4. Dobrý den,
    včera jsem psal anglický sloh , kde bylo v první části napsáno 120-150 slov,ale já napsal 200.Je to velký problém?
    Děkuji za odpověď

    Ježek

  5. Dobrý den, Zajímalo by mne zda když jsem v první práci ( charakteristika) zapomněla napsat nadpis a v druhé části jsem napsala sice rozloučení ale nepodepsala jsem se, jak se tyto práce budou hodnotit. jeste by mne zajímalo kdyz v první částí mám nekolikrát vazbu he is nebo he has jestli se to počítá je jednou. děkuji

  6. dobrý den chci se zeptat kdy jsem v charakteristice použila víckrát slovo he is nebo he has počítá se to jen jako jedno slovo ? Děkuji

  7. Dobrý den,chtěla bych se zeptat když jsem u letošní slohové prace dodržela postup cele charakteristiky jen jsem zapomela na odstavce a psala stažené tvary, bude prace hodnotitelna ? Slova a věty mám pěkně volené. Děkuji.

  8. Zdravím,

    díky mému chybnému počítání slov jsem se dostal v 1. části písemné práce cca na 155-156 slov. Jak moc velká chyba to je, za předpokladu, že budu mít zbytek průměrný (anglický jazyk sice zvládám hodně dobře, ale radši chci počítat s horším výsledkem).

    Počítal jsem nadpis jako 1 slovo, přitom obsahuje 4 nebo 5.

    Někde sem četl, že když za rozsah dostanu 0, tak se to dále nehodnotí. Na stránkách nové maturity je hodnocení: -1 bod když je o 1 interval méně či více, -2 body o 2 intervaly a -3 body o více jak 2 intervaly.

    Děkuji za odpověď.

  9. Dobrý den,

    mám dotaz ohledně počítání slov. Asi 10-20 krát zmiňované slovo “is” se mi započítá do celkového počtu jen jednou ?

    Děkuji

  10. Dobry den, chtela bych se zeptat, pise se tu ze predlozka TO = 1 slovo, kdyz je to ve frazi look forward to = 3 slova, a kdyz napisu I HAVE TO STUDY kolik slov je za toto? Dekuji predem

  11. Dobrý den, chtěla bych se optat, zdali je zásadní chyba, když jsem přetáhla npř. o 5 slov více? Děkuji za odpověď.

  12. Dobrý den, chci se zeptat, zda bude uznána práce, která přesahuje. Řekněme citelně, má asi 210 slov. Děkuji za odpověď

  13. Chci se zeptat, jestli kdyz jsem u velke prace napocitala spise 110 slov jestli budu mit body dolů nebo jdu v zari. dekuji

  14. dobrý den, chtěl bych se zeptat jak to bylo letos s počítáním slov, když jsem napsal méně nebo vice. Bude práce hodnocena? Dekuji

  15. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli když v 2. části rozsah 60-70 mám 95 slov, ale mám splněno zbylé zadání, jestli se moje práce nebude hodnotit. Jde mi jen o to, jestli mi neřeknou, že jsem kvůli rozsahu nedal slohovou část. Je mi jinak jasné, že mi body strhnou. Děkuji za odpověď

  16. Dobrý den, špatně jsem pochopila počítání slov, tudíž jsem všude záměrně psala tak o 30+ více, protože jsem si myslela, že např. pakliže užiju sousloví “we are”, už mi to pak nikde znovu počítáno nebude, proto mám u slohu delšího něco kolem 190 a u slohu kratšího něco kolem 90-100 slov.
    Vždy + – asi třicet navíc, netuším..
    Může se stát, že by mi na základě toho ten sloh neuznali?
    Co se týče gramatiky, obsahu a slovní zásoby si totiž myslím, že jsem si nevedla zle.
    Z těch slov mám ale strach .. ?

    Děkuju za rychlou odpověď.

  17. Dobrý den,

    přesáhla jsem v obou pracích cca o 35-50 slov. Bude se práce hodnotit jako nedostatečná (5) nebo se bude dále hodnotit podle ostatních kritériích?

    Děkuji předem za odpověď.

  18. hci se zeptat, zda moje prace bude hodnocena-v zadani bylo, ze jsem s prateli na jazykovem kurzu a nemuzu s nimi jit koupit darek lektorovi. Spante jsemto pochopila a jako duvod jsem uvedla, ze se musim starat o nemocnou matku. taky jsem presahla interval, misto 70 mam cca 83.. budou to vubec hodnotit?

  19. Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli je velký problém, když jsem u obou slohů přesáhl limit 150 a 70 slov. U každého tématu mám cca. o 20 slov více. Osnovu jsem ale poctivě dodržel a zmínil vše podstatné.
    Děkuji za případnou odpověd. Adam

  20. Dobrý den, když mám ve slohové praci, ktera mela mit 120-150 slov cca 180-190 bude práce hodnocena? Odečtou se pouze body nebo bude prace hodnocena 0 body?

  21. Dobrý den,

    přesáhla jsem v obou pracích cca o 30-50 slov. Počítá se mi to jako nedostatečná (5) nebo se to bude dále hodnotit podle obsahu?
    Děkuji předem za odpověď.

  22. Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, jestli se počítají dohromady i nadpisy, pozdravy a podpisy. Taky mě zajímá, jak se počítá například slovo Samantha’s dog.
    Předem děkuji

    • Kláro, slova v nadpisech, pozdravech a podpisech se počítají slovo od slova,”Samatha’s dog” jsou 2 slova 😉

  23. Dobry den chtela jsem se zeptat kdyz trebu budu mit ve slohu 3x in tak jestli se to pocita pouze jako jedno slovo a nebo tri slova?

    • Petro, pokud bude předložka “in” např. třikrát a to v různých částech textu a správně použita, počítá se třikrát 😉

  24. Je problém, když například v e-mailu, kde má být rozsah slov 60-70 jich mám 140? Zadání je velmi obsáhlé a víc už zkrátit můj text nejde, jinak by neobsahovat všechny části.

    • Katko, ano, to problém je. Za více i méně slov, než je dáno zadáním, přicházíte o cenné body. Cílem úspěchu je perfektní dodržení zadání, do kterého patří i zadáním daný rozsah (počet slov).

    • Mám stejný problém napsala jsem v obou slohových pracích o 30 slov více o kolik mohu prijit bodu?

    • Mam stejný problem napsala jsem do obou slohových praci o 30 slov více o kolik bodu mohu prijit ?

  25. Dobrý den, chci se zeptat, bude má práce hodnocena pokud sem v první částí nedodržela počet slov? Když mám místo 120 slov 110 ? Nejsem si právě jistá jestli mi ty slova vyšli. Děkuji za odpověď.

    • Gabrielo, práce hodnocena bude, o body díky méně slov ale přijdete. Přejeme co nejlepší hodnocení 😉

  26. Dobrý den, tímto článkem jste mě docela dostali. Před psaním písemné práce jsem se doslechla, že slovo I´m se počítá jako slovo jedno. Tím pádem mám v delším textu napsáno víc, než požadovali. Má otázka zní, jestli to vadí a jestli má práce bude ohodnocena? Mohla jsem v delším zadání napsat více slov?

    Děkuji za odpověď,

    Nikol

  27. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na počítání slov. Opsala jsem ze zadání nadpis ”The Day I Will Never Forget” – počítají se i tato slova? Bez nadpisu mám v práci přesně 150 slov:/ .

  28. Dobrý den,
    pokud jsem napsala delší práci na 160 slov, ale nepřesáhla jsem bílé pole, budou se slova vůbec přepočítávat? Mně přijde divné, že by u každé eseje počítali, kolik tam je přesně slov. Nebo budou se mi strhávat body? Volala jsem do Cermatu, tam mi řekli, že ne. Ale když to teď tady všechno čtu, tak jsem docela zmatená.

    • ahoj, chci se zeptat, zda moje prace bude hodnocena-ve druhe casti jsem presahla asi 15 slov, mam jich cca 85, q navic jsem spayne pochopila zadani-bylo dano, ze jsem na jazykovem kurzu s prateli a nemohu s nimi jit koupit darek lektorovi, spatne jsem to ale pochopila a napsala, se nemohu prijit, protoze se staram o nemocnou matku ;(( bude se to vunec hodnotit? 🙁

    • Já si myslím, že pokud to nebude fakt nějaký úchyl na počítání neustále dokola, tak si prostě udělá průměr na řádek a pojede takhle. Pokud už bude mít před sebou miliontý papír, asi každý normální se na to vy***

  29. Dobrý den, chci se zeptat, zdali hodně vadí, když jsem napsala pod vyprávění své jméno a příjmení. Rozhodovala sem se dlouho, ale zase sem si říkala, že je to moje vyprávění a někam ho píšu, tak že bych se pod něj měla i podepsat. Předem děkuji za odpověď.

    • Mám stejný problém a pokud sem to pochopila dobře,tak práce bude hodnocena a pokud to je jen o pár slovíček míň,tak to neni zásadný problém:))

  30. Dobrý den, mám dotaz. Dnes jsem psala anglický jazyk a myslím že v té kratší části mám pouze 57 a v té delší také o pár slov míň. 🙁 Bude má práce hodnocena? Děkuji za Vaši odpověď

    • Mám stejný problém a pokud sem to pochopila dobře,tak hodnocena bude,pokud je to jen o pár slovíček tak to tak zásadní chyba nebude:))

      • Na kritériích hodnocení je jasně napsaný že pokud nebude splněn minimální počet, daná část bude hodnocena 0….chybí mi jedno slovo do 60……. 🙁

  31. Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc. Uvádíte ,že jména, která se v textu opakují se počítají jen jednou. Platí to pro všechna jména ? Jak vlastní ,tak i pro pojmenování věci ? Box, Pen, Car, Phone, Computer ?
    Takže když se mi nějaké podstatné jméno bude opakovat ,počítá se mi za jedno ? 🙂
    Moc děkuji 🙂

    • Alex, platí to pro věechna jména, názvy, např. “United States of America” = jedno slovo, nebo “Apple iPad” = jedno slovo. V textu se počítají pouze jednou. 😉

  32. Mimochodem, nebylo by lepší napsat ,,Nikdy v záznamovém archu nepište mimo vyznačené pole (tam, kde NEjsou řádky).”? Trochu bych se obávala že Vaši verzi někdo pochopí tak, že nemá psát tam, kde jsou řádky. Jo, i takoví lidé jsou.

    • Pepo, hranice slov, kdy už práce vůbec nehodnotí kvůli nedosatečnému rozsahu je cca polovina z dolní hranice rozsahu slov daného zadáním. V první části je to cca 60 slov a méně a v druhé části je to 30 slov a méně. Klíčem k úspěchu je mimo jiné i dodržení požadovaného počtu slov. Ať se daří! 🙂

  33. Ahoj, chtěl bych se jen zeptat, jakým způsobem maturitní komise počítá slova? Slyšel jsem že sečtou slova v jednom řádku a vynásobí je počtem řádků. Je to tak? Děkuji za odpověd

    • Honzis, tak to bývalo do roku 2011, od roku 2012 se slova počítají dle uvedených pravidel.

  34. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat jak se počítá, když napíšu v textu ” at 6 pm”. Jestliže se nepočítají číslovky, počítá se tedy pm jako slovo nebo ne?
    Děkuji

    • Kateřino, ano, PM se počítá jako jedno slovo (at 6 PM = 2 slova) Ale raději se soustřeďte na obsah Vašeho textu než na “brouzdání se” v počítání slov. Mnoho úspěchů 🙂

        • Aneto, čísla psaná číslicemi se do počtu slov nepočítají (20), čísla psaná slovy (twenty) ano. 😉

  35. Dobrý den.
    Chtěla jsem se zeptat když použiji 2x but, ale pokaždé mi mi to bude spojovat větu a jiná spojka mi tam nepůjde bude se to počítat jen jednou?
    Potom. Moc se v tom počítání nevyznám, proto se chci zeptat co když napíšu více slov než je dáno? Strhnou se mi body v hodnocení?
    A ještě všude se píše jak se hodnotí pís. práce, co bychom měli dodržovat a tak. Ale nikde jsem nenašla co když například místo času minulý průběhový použiju minulý čas (past simple). Nebo jiný čas než mám? Jak se to bude hodnotit? Jako nedostatečná? Děkuji

    • Gábino,

      1. Použité spojky se počítají, i když je stejná spojka správně použita v textu vícekrát. To samé platí i u jiných často se opakujících slovech jako jsou např a, the, předložky apod.
      2. Dodržte počet slov, který je dán zadáním = cesta k úspěchu co se týče rozsahu práce.
      3. Nesprávné použití gramatického času (minulý prostý čas vs. minulý průběhový čas) je chyba, ale pokud čtenář rozumí tomu, co autor myslel, není to chyba katastrofální a už vůbec ne na nedostatečnou.

      Ať se daří 🙂

  36. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to je se zájmenama. Pokud napíšu např: I leave at 7o’clock. I’m going to the cinema today. I’m very exciting. Počítá se I 3x nebo jenom 1? Moc děkuji.

    • Verčo, zřejmě máte na mysli anglický apostrof ‘ – Ten se jako slovo nepočítá. Ale např. I’m = I am = dvě slova 😉

      • Ne nejde mi o apostrof. Jde mi o to zájmeno I (já). Jestli počítá jenom 1 to první, nebo se to počítá pokaždé jako slovo, takže v tomto případě 3x..? 🙂

  37. Dobrý den, chci se zeptat jestli se počítá i pozdrav a rozloučení. Tedy jestli Dear Samanta (2 slova), a Best regards (2 slova). A když mám například popsat psa a v textu se objeví slovo dog např 3*, bude se to počítat jako 3 slova nebo jen 1? A když napíšu že jsem někde byla s Marií, Terezou a Mirkou, počítá se každé jméno jako slovo? A ještě mám dotaz na vyznačené pole pro psaní v záznamovém archu. Tím vyznačené pro psaní se rozumí to pole, kde je napsáno cca 120 slov, cca 150 slov nebo můžu psát všude tam kde jsou řádky tedy až za tu značku 150 slov? Děkuji za odpověď 🙂

    • Lucko,

      1) Ano, počítají se všechna slova v práci, tedy i pozdrav a rozloučení.
      2) Slovo jako např. “dog” se bude počítat třikrát, bude-li vhodně použito v textu, ne například třikrát za sebou. Jinak platí to, co je napsáno v článku.
      3) Ano, pokud jsou jména lidí jiná, počítají se. Jinak platí to, co je napsáno v článku.
      4) Ano, do můžete psát na všechny řádky, které jsou k dispozici – i na ty za značkou 150 slov.

      Mnoho úspěchů 🙂

  38. Dobrý den,

    může se v písemné práci používat bělítko nebo je lepší slovo přeškrtnout?

    Děkuji za odpověď.

    • Terezo, ano, od roku 2012 hodnotí písemné práce certifikovaní hodnotitelé Cermatu. Takto je to pro všechny maturanty férové 🙂

  39. Dobrý den,
    mám dotaz ohledně počítání slovíčka “gonna”. Je počítáno jako 1 nebo jako going to” ?

    • Ondřeji, dobrá otázka – gonna se bude počítat jako slova dvě. Jedná se o hovorový stažený tvar “going to” = gonna.

  40. To jsem moc nepochopila, takže, když budu mít v textu např. 3x předložku on, tak se počítá pouze 1x? Děkuji za odpověď.

    • Pavlíno, např. třikrát správně použitá předložka “on” v textu se normálně třikrát započítá. Ale kdybyste například napsala “there is a book on on on on the table” (což by snad nikdo nenapsal), počítala by se pouze jednou, jelikož se jedná o jednoznačné opakování jednoho a toho samého slova. Pozor na jména, ty se vždy počítají pouze jednou, viz článek.

  41. Dobrý den, zajímalo by mě, jaký to má smysl omezovat maturanty horním limitem počtu slov? Dle mého názoru to silně omezuje kreativitu především těch studentů, kteří ovládají angličtinu na vysoké úrovni. Navíc mně i dalším spolužákům počítání zabere celkem dost času, který by se dal využít na zlepšení obsahu. Často se mi také stane, že kvůli přibližování se k limitu musím zkrátit text tak, že tím práce ztratí koncepci. Což mě přivádí na další otázku: Co mám upřednostnit, obsah, nebo formu?
    Dále bych se rád zeptal na ony rozsahy překročených slov. Za kolik překročených se strhává bod, dva body atd.
    Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď.

    • Víte, díky za otázku. U písemné práce z AJ u maturity je dle zadání po maturantovi požadován tzv. strukturovaný text, což znamená, že je očekáváno co nejlepší splnění daného zadání, a to včetně rozsahu daným počtem slov. Kreativita má zelenou pouze tehdy, skloubíte-li ji perfektně s vaším vypracováním vůči zadání. Vemte to jako zadání v práci. Když Vám šéf zadá vypracovat text o 120-150 slovech a Vy mu přinesete esej na 500 slov, tak Vás s tím vyrazí a nechá Vás to přepracovat. Přistupujte tedy k zadání u maturity tímto způsobem.

      Penalizace za nedodržení rozsahu slov je zejména za nižší počet slov, a to vždy o interval (u delší části je to 30 slov, u kratší 10 slov). Máte-li o jeden, dva, nebo dva a více intervalů kratší práci, přicházíte o body. Máte-li delší část kratší než 50 slov, práce se již nehodnotí z důvodu nedodržení rozsahu. U kratší části je to obdobné.

      Pokud budete mít práci delší, a to o dva a více intervalů, a perfektně splníte zadání, písemnou práci splníte, ale nikdy ne na plný počet bodů.

      Mnoho úspěchů.

      • Dobrý den,
        chápu tedy dobře, že když napíšu delší část na 180 slov a kratší na 80 slov, nebude mi za rozsah stržen žádný bod?

        • Aničko, držte se vždy co nejvíce zadání, snažte se tedy dodržet požadovaný počet slov. Podle Vašeho příkladu, pokud budete mít obě části bez chyb, by to Vaše hodnocení neovlivnilo.

            • Terezo, například pokud v první části práce, kde máte psát 120-150 slov (interval 30 slov) napíšete 180 slov (porušíte rozsah daný zadáním), prohřešíte se přesně o jeden interval rozsahu – což v případě perfektní práce nebude hrát v hodnocení roli. Pokud se prohřešíte o dva intervaly (181-210 slov), přicházíte o body určitě. Dodržte zadání – to je ta správná cesta k úspěchu 😉

      • Dobrý den,
        mám jednu nejasnost v souvislosti s tímto dokumentem.
        http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CCoQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.novamaturita.cz%2Fdownload.php%3Fid_document%3D1404036193%26at%3D1&ei=T6FjU_j2BamQ0AXAuYEg&usg=AFQjCNF8b94-pzaOzoosr7CSU7gNzPLSbA&bvm=bv.65788261,d.d2k
        Na straně 36 v tabulce se píše, že 0 bodů se uděluje v první části hodnocení tomu, kdo napíše práci o 3 a více intervalů kratší/DELŠÍ. Z vaší odpovědi jsem však pochopil, že zásadní prohřešek vedoucí k celkovému počtu 0 bodů je pouze nedosažení DOLNÍ hranice.
        Pokud jsem tedy tu delší práci (120-150 slov) napsal na cca 190 slov a kratší práci (60-70 slov) na cca 120 slov, bude mi pouze strženo několik bodů, nebo má práce vůbec nebude dále hodnocena?
        Děkuji za odpověď.

        • Petře, v delší práci máte rozsah o dva intervaly delší, druhou práci máte o celých pět intervalů delší. Záleží na tom, zda máte v pořádku charakteristiku textu a máte zmíněny všechny body zadání. Pokud ano, určitě za nedodržení počtu slov penalizován budete, tedy o body přijdete; na hodnocení nulou to ale není 😉

  42. Dobrý den,
    Chtěl bych se zeptat, jak je to se škrtáním a opravou například špatně napsaného slova ve větě. Píšu totiž jak čuně a snad nikdy se mi nepovedlo napsat jakoukoli písemnou práci bez škrtanců.
    Děkuji za odpověď 🙂

    • Lukáši, škrtance nevadí, rozhoduje odevzdaný nepřeškrtnutý text, který splňuje rozsah počtu slov. Ať se daří!

  43. Chtěla jsem se zeptat zda stačí napsat celou tu kratší část a třeba půlku té delší části..bude delší část hodnocena?

    • Zdenko, napíšete-li méně než polovinu rozsahu, který je dán zadáním, práce bude hodnocena nedostatečně. To nedělejte, prosíme Vás 🙂

  44. Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda-li pak se počítá i nadpis např. když píšu článek děkuji.

  45. Dobrý den, když se mi v textu objeví třeba 4x slovo “car”, počítá se každé z nich? Nebo všechny čtyři dohromady pouze jako jedno?

    Děkuji za odpověď

    • Báro, pokud napíšete ve Vaší písemce 100x slovo car, bude se počítat pouze jednou 🙂 Mnoho úspěchů 🙂

  46. Ještě pořád v tom nemám jasno 😀 takže když v eseji napíšu 6 x and, nebo 4 x you tak se to počítá opravdu jako jedno slovo?? děkuji:)

    • Pokud Vaše je Vaše “and” použito třeba 6x a je použito správně (spojuje tedy věty nebo větné členy apod.), počítá se šestkrát. Pokud byste (a to neočekáváme) použil “and” 6x za sebou, jako např. “I like the word and and and and and and…” bude se počítat pouze jednou 😀

  47. Dobrý den, chci se zeptat, kam mohu psát své poznámky? (například když si vyhledám ve slovníku slovo a ještě ho nebudu chtít použít) Děkuji

  48. Dobrý den,
    chtěla bych se ujistit, jak to je s počítám u předmětu v emailu, nadpisy, atd. Vše, co napíšu se počítá?

  49. Pokud byste i přesto rozsah nedodrželi, raději vždy napište VÍCE, než méně. Pokud totiž napíšete slov více, VÁČ text například bude mít o 19 slov více, a vše ostatní, hlavně body zadání a formát daného typu textu atd. budou dodrženy, v hodnocení se to negativně neprojeví.
    …stránky super.)))

    • Opraveno, děkujeme za nalezení překlepu 🙂 Alespoň máte důkaz o tom, že maturitní Tipy a Triky píší lidé a né roboti 🙂 Mnoho úspěchů 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *