Nejčastější chyby u maturitní písemné práce z angličtiny 2015

chyby-v-maturitni-pisemce-z-anglictiny-2015-jaroTísíce dotazů, nejasností a otazníků týkajících se maturitní písemné práce z angličtiny psané v ostrém termínu maturit 2015 na jaře dorazilo do diskuzí Maturity z angličtiny Nového Amose. Z množících se často kladených otázek jsme pro všechny maturanty z angličtiny vytvořili seznam nejvíce se vyskytujících problémů spojených s napsáním písemné práce z anglického jazyka a jejich možným dopadem na hodnocení. Pamatujte, že ne každá chyba musí mít fatální dopad na Váš prospěch u této části maturitní zkoušky z angličtiny.

Pro posouzení vlastní úspěšnosti u maturitní písemky poslouží i Novým Amosem zveřejněný vzor písemné práce z angličtiny 2015 jaro, a oficiální zadání písemné práce pro rok 2015 ostrého jarního termínu.

ČTĚTE TAKÉ: Všechny didaktické testy z angličtiny pro pohodovou přípravu

Nejčastější chyby v první části písemné práce z angličtiny 2015 a jejich možný vliv na hodnocení

Chybí mi nadpis

Nedílnou součástí charakteristiky je psaní nadpisu. Pokud nadpis není uveden, je to chyba, ale na 0 bodů nikoliv.

Nemám vhodný nadpis

Nadpis by se měl vždy vztahovat k osobě, kterou dle zadání charakterizuji. Je možné použít nadpis přímo z tématu, nebo si vymyslet svůj vlastní a originální nadpis. Dobrým znakem nadpisu je jeho chytlavost; když čtenář po jeho přečtení chce pokračovat v čtení celého textu.

Nemám vynechaný řádek mezi nadpisem a textem

Nevynechání řádku mezi nadpisem a textem není chybou, nadpis může být napsán nalevo nebo uprostřed.

Uvádím oslovení

Oslovení, ať už redakce časopisu The World, nebo kohokoliv jiného, je chybou. Pokud ale text bude obsahovat dobře rozpracované body zadání, neměla by to být chyba na 0 bodový zisk u první části písemné práce.

Uvádím rozloučení a podpis

Rozloučení i podpis, které jsou uvedeny při psaní charakteristiky jsou chybou. Pokud ale text bude obsahovat dobře rozpracované body zadání, neměla by to být chyba na 0 bodů u této části písemné práce.

Píši celý text formou dopisu

Dle zadání píšeme slohový útvar charakteristika, který má své náležitosti. Psaní formou dopisu je významné odbočení od zadání a může mít velký význam na to, zda se práce bude dále hodnotit. Záleží na dalších aspektech zejména na míře a správnosti rozpracování jednotlivých bodů zadání. Pokud jste tedy Váš text uchopili jako dopis, nemusí to nutně znamenat 0 bodů.

Nemám odstavce

Pokud práce neobsahuje na první pohled viditelné odstavce, ať už tím, že mezi odstavci vynecháte řádek, nebo první řádek odstavce odsadíte zleva, je to chybou. Pokud ale text obsahuje rozpracované body zadání, neměla by to být chyba na 0 bodů u této části písemné práce.

Nemám úvod ani závěr

Úvod i závěr, nebo alespoň jejich náznak by se měl v textu objevit. Pokud chybí, je to chyba, ale ne na 0 bodů u této části písemné práce.

Můj text je napsaný v neformálním stylu

Neformální styl není pro psaní charakteristiky do mezinárodního časopisu vhodný. Je vhodné používat styl formální až semiformální. Stažené tvary se tedy mohou objevovat a nejsou považovány za chybu.

Mám méně než 120 slov

To je samozřejmě chybou, rozsah je dán zadáním a jeho nedodržení je penalizováno. Záleží o kolik slov méně textu máte. Čím méně textu, tím více bodů ztratíte. Pokud je však rozsah tetxu nižší než 50 slov, rozsah je nedostatečný a práce je ohodnocena 0 body.

Mám více než 150 slov

Větší počet slov než 150 je rovněž chybou a nedodržením zadání. Čím více slov nad rozsah daný zadáním máte, tím více bodů v hodnocení ztratíte. Větší rozsah ale téměř nikdy neznamená hodnocení 0 body za celou část.

ČTĚTE TAKÉ: Ústní zkouška u maturity z angličtin a jak ji zvládnout na jedničku

Nejčastější chyby v druhé části písemné práce z angličtiny 2015 a jejich možný dopad na hodnocení

Nemám oslovení

Oslovení je nedílnou součástí psaní e-mailu. Jeho absence je chybou, ale pokud máte vše ostatní v pořádku, na 0 bodů v této části písemné práce to není.

Oslovuji jenom jednoho kamaráda

Dle zadání píšete dopis kamarádům, pokud oslovujete pouze „Dear friend“, je to chyba, ale ne zase tak zásadní, a už vůbec ne na 0 bodů.

Oslovuji jmény, která jsem si vymyslel/a

To je vůči zadání zcela v pořádku.

Oslovuji Terryho

Terry je člověk, o kterém se s kamarády bavíte. To je výslovně dáno zadáním. Pokud je ale vše ostatní správně, neměla by být tato část písemné práce na 0 bodů.

Chybí mi rozloučení

Rozloučení je vzhledem k charakteru textu očekáváno, jeho neuvedení je tedy chybou. Ne však chybou, která by vedla rovnou k 0 bodům za tuto část písemné práce z angličtiny.

Chybí mi podpis

U e-mailu, který má korespondenční charakter je třeba podpis pisatele vždy uvést. Jeho neuvedení je chybou, pokud je ale vše ostatní v pořádku, chyba na 0 bodů v této části písemné práce z AJ to není.

Mám nebo nemám odstavce

Jelikož se jedná o neformální e-mail, psaní odstavců, stejně jako i nepsání odstavců, je v pořádku a chybou to není.

Nemám oslovení a podpis oddělené od textu vynecháním řádku

Pro přehlednost je oddělení oslovení a podpisu důležité, ale velkou chybou, pokud je uvedeny alespoň máte, to není. Určitě ne na 0 bodů za tuto část písemné práce.

Píši e-mail ve formálním stylu

Ze zadání vyplývá, že píšeme e-mail kamarádům. Styl takového korespondenčího psaní je tedy neformální. Pokud máte e-mail psán formálně, je to chybou, ale ne na 0 bodů za tuto část písemné práce z anglického jazyka.

Mám méně než 60 slov

Nedodržení rozsahu počtu slov je chybou. Záleží na tom, o kolik slov máte méně, než je dáno zadáním. Podle toho přicházíte o body. Pokud máte méně než 30 slov, rozsah je nedostatečný a práce se hodnotí 0 body.

Mám více než 70 slov

I to je nedodržení rozsahu počtu slov daného zadáním a opět záleží, o kolik slov více máte. Čím více slov nad rozsah daný zadáním máte, tím více bodů za nedodržení rozsahu ztratíte. Větší počet slov než je dáno zadáním však nevede k hodnocen 0 body v této části písemné práce z AJ.

ČTĚTE TAKÉ: Nejčastější chyby u maturitní písemné práce z angličtiny 2014

ČTĚTE TAKÉ: Otázky zkoušejícího u ústní zkoušky maturity z anglického jazyka

73 komentářů u “Nejčastější chyby u maturitní písemné práce z angličtiny 2015

 1. Chtěla bych se zeptat proč je chybou napsat drazí přátelé, když ve vzoru máte napsaný drazí spolužáci…. není to to samé ? nevím teď co můžu napsat.

  • Ahoj Nikola, tam je “Dear friend” ne “Dear friends”, podle mě by “drazí přátelé mělo být také dobře 🙂 Ale ne drahý kamaráde 😉

 2. ahoj,přijde mi divné,že mám oslovovat všechny kamarády,kterým píši email.Většinou je email,.adresa na jednoho,který jde např.nakoupit s ostatními.
  Takže napíšu Petrovi,že až půjdou pro dárek at koupí to a to,omluvím se jim a at mi dají vědět.Přece na něčí adresu nebudu vyjmenovávat půlku třídy nebo kurzu.
  Nepřide mi to logické.
  Ale jak tady čtu,tak je to asi špatně.Nedovedu si představit,že mi někdo píše a napíše ahoj lindo,veru,lucko,petruško,…….
  Linda

 3. Dobrý den, chtěla bych se zeptat když jsem u emailu zapomněla uvést podpis a rozloučení bude tato práce automaticky hodnocena za 0 bodů?

 4. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda bych ještě uspěla, když jsem oba dopisy psala velkým tiskacím písmem, ale začáteční písmena jsem zvětšila, aby bylo vidět, že je to začátek věty nebo slova, která se v aj píší s velkým začátečním písmenem, např. I am (v zadání totiž nebylo uvedeno, jestli psát psace, či tiskace, pouze rozeznávat malá a velká písmena), dále nemám nadpisy a odstavce. Jinak počet slov jsem splnila, stejně tak i zadaná kritéria.
  Předem děkuji

 5. Dobrý den,

  Mohu se zeptat, zda-li jsem u pisemne prace z AJ mohl psat u te prvni slohove prace, ze pro me je zajimava osoba muj kamarad, ktery se stara o lidi bez rodina domova. A ze ho proto navrhuji do projektu? A u druhe slohove prace, ze nemohu se spoluzaky jit koupit darek, ponevadz mam zlomenou nohu a musim zustat doma? A kdy se prosim dozvime vysledky pisemnich praci z AJ?

  Mnohokrat Vam dekuji a preji hezky den,

  Tomas

 6. Ahoj, chci se zeptat, zapomeň jsem v emailu napsat ze se omlouvám úplně jsem to přehlédl nicméně zbytek mám napsaný normálně samozřejmě tam mám gramaticke chyby ale tak s tim počítám. Myslíte že budu hodně penalizovany za tu omluvu?moc děkuju 🙂

 7. Dobrý den , vím , že tento dotaz již padl několikrát , stejně mi to ale nedá .
  Bude moje práce vůbec hodnocena , pokud nemám nadpis a v závěru jsem se rozloučil ? Jinak celou práci mám pojatou jako charakteristiku a všechny body jsem v textu zmínil .
  Děkuji

  • Pokud máte v textu prvky charakteristiky, tak bude. Strhnou vám jen bod nebo dva za částečné odbočení od charakteristiky.

 8. nevíte kdy nám to opraví a dostaneme výsledky? bude to až těsně před ústníma nebo to může být i dřív?

 9. Dobrý den, chtela jsem se zeptat jestli je hodne špatne, kdyz jsem jako oslovení u druhe casti napsala dear peter and jane (jakoze jsem si ty kamarady vymyslela) a jako rozlouceni with love ..lepsi nez nic ne? :/

 10. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat..u druhé části mám oslovení dear Peter and Jane (jakoze jsem si ty kamarady vymyslela) a mam rozlouceni with love..vim ze je to nanic, ale v tech nervech me nic moc nenapadlo :/..Snad lepsi nez nic, ne?

 11. O kolik prijdu bodu kdyz jsem uvedl osloveni a rozlouceni a podpis u charakteristiky ? Pisete ze to neni za 0 bodu ale kolik bodu se strhne?

 12. Dobrý den,
  chtěla jsem zeptat, kolik by se mohlo tak předběžně strhávat bodů za opomenutý nadpis? Bude to záležitost jednoho bodu nebo to bude za víc?

  Předem děkuju za odpověď.

 13. Hodne lidi psalo charakteristiku jako dopis do redakce casopisu world, ve kterem charakterizovali zajimavou osobu. Jak velka bude ztrata bodu? A kolik se ztraci bodu za vice slov nez bylo urceno? Dekuji.

 14. Když jsem v e-mailu napsala přesně 72 slov budou to brát jako chybu? … přijde mi to jako malé překročení aby za to odebírali body.

 15. Co když jsem psal charakteristiku o celebritě v minulém čase?, ale poněkud jsem nerozvedl její vzhled a charakter

 16. Dobrý den zjistila jsem že mám v e-mailu více slov než má být, mám tedy poškrtaných tak 6 řádků a nadepsané malým nad to, vadí to ?

 17. Jedinej problem je, ze mam v prvnim textu skoro 200 slov a v druhym skoro 100. Snad to vadit nebude, jinak vse ostatni mam v pohode.

  • Vadit to bude a dost. Odečítají se body za každé překročení intervalu který je v prvním textu 30 slov a ve druhém deset. Takže 151-180 slov x bodů dolů, 181-210 slov dalších x bodů doolů at .

 18. Zdravím, chtěla jsem se zeptat, nevadí, že jsem u neformálního mailu jako pozdrav napsala “Hi guys”? Není to až moc neformální? 😀 Nenapadlo mě napsat třeba Hi friends, ale rovnou jsem tam šoupla Hi guys… 😀

 19. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když jsem v 1. části začal Dear Sir,píšu v souvislosti s vaším projektem Interesting…. a pak začal psát charakteristiku a na závěr se formálně rozloučil a podepsal. Charakteristiku tam mám akorát mám na začátku ten pozdrav a tudíž i rozloučení. Je to velká chyba a neohrozí zásadně moje splnění slohové práce?
  Děkuji

 20. Je velká chyba, když jsem v první části začala takto… I am going to DESCRIBE…. (nebude to považováno za chybu, když to byla charakteristika a já napsala, že budu POPISOVAT? ) Jinak všechny body podle zadání mám. A u e-mailu jsem místo I look forward to you, atd atd napsala jen Thanks,

  Lucy

  Je to chyba? 🙁

  • Slovo describe má v anglickém jazyce více významů, z nichž jedním je charakterizovat. Popisovat je dominantní, ale v kontextu se dá chápat i takto, chyba by to být neměla.

   • Stejně tak jako pozdrav, je to email kamarádům, takže Thanks by mělo stačit. V češtině kamarádům taky nepíšeš: “S pozdravením Lucie”

 21. Zdravím, když jsem první část pochopila tak, že mám redkci poslat charakteristik, tedy mám pozdrav, charakteristiku, rozloučení, je to špatně? Děkuji

  • Bohužel jo, je to špatně. Taky mě to zmátlo, ale měla si psát jen klasicky charakteristiku. S článkem to nemělo nic společného.

 22. No, teď jen doufat, že můj dopis, ve kterým sou body správně rozvedeny někdo přečte a bude mít soucit 😀

  • Přesně tak … taky doufám v to, že se slitujou a přečtou moje rozklepané písmo… K tomu bych se chtěla zeptat. Nahlíží někdy hodnotitelé i do testových sešitů? Vím, že je to velmi nepravděpodobné, ale vzhledem k tomu, že sem na přepsání obou částí měla necelých 10minut a moje nervy zapracovaly, tak se obávám, aby to někdo přečetl. V testovém sešitě by to naopak vyčetli lépe.. 🙂

   • Ne, v pravidlech, které vám měl učitel říct, je jasně napsané, že zápisky v testovém sešitě nebudou hodnoceny. Což je pochopitelné, na co by se to jinak přepisovalo na ten papír?

 23. A když u druhé části (e-mailu) mám vše správně, ale jako důvod mé nepřítomnosti jsem uvedla to, že musím s rodiči na nákup… z textu totiž není jasné, kde se ten kurz koná, může se totiž konat i v mém městě, tudíž je moje ,,výmluva” správná.

  • Mám podobný problém, ale když si zadáš do vyhledávače “mezinárodí jazykový kurz”, najde ti to kurzy i v ČR, neměla by to být chyba:)

  • Ale vždyť tam ten kurz vůbec není podstatný. Měli jsme se omluvit z toho, že nejdeme s kamarády koupit dárek.

  • Neni to chyba, ptal jsem se profesorky. Proc bys nemohla odjet kvuli dulezite veci a pak se zase na jazykovy kurz vratit :).

   • Děkuji, docela jste mě uklidnili. Hodně lidí totiž souhlasí s tím, že nejlepší důvod byla např. nemoc. I v ukázce, jak to mělo správně vypadat na této stránce, je důvod nepřítomnosti ten, že jsem se musela starat o psa mé rodiny, ve které bydlím v době mezinárodního kurzu. Proto jsem znejistila, že kurz se mohl konat POUZE někde v zahraničí (snad mě chápete).

    • Myslíte, že by mi nemuseli email počítat, když tam nemam přímo napsanou tu omluvu? Mam tam, že vim, že jsme byli dohodnuti jit neco koupit, ale ze mam malý problém a nejaky důvod …
     Díky 🙂

     • Teoreticky by to mohlo být dobře, protože tam máš, že máš nějaký problém, ale myslím, že jsi to měl víc specifikovat

 24. Dobrý den, chci se zeptat ještě na jednu z chyb, která se zde neobjevila. V zadání je, že jsme na mezinárodním kurzu a ja napsal jako důvod, proč nemůžu jít koupit darek, že moji matku bolí hlava a ja se musím starat o mladého brachu. Je to zásadní chyba nebo dokonce nedodržení zadání? Díky za odpověď 😉

  • Proč by to měla být chyba? Důvod si napsal, tak co řešíš 😀 I kdyby si tam napsal, že na to prostě “se*eš” 😀 Tak ti to “musí” uznat. (Samozřejmě to nemyslím doslova 😀 )

   • To sice ano, ale v zadání bylo, že JSEM na mezinárodním kurzu, takže si teď zpětně říkam, že pokud jsem někde na kurzu tak nemůžu zároveň někde hlídat brachu (myšleno doma, ikdyž jsem tam to, že ho hlídám doma nenapsal..) tak mám brouka v hlavě, jestli se to nebere jako nedodržení zadáni…

 25. Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, jak je to s hodnocením přesažení rozpočtu slov. Celkově jsem jich nakonec spočetl cca 250. Tak doufám, že kuli tomu nebudou práci hodnotit a dostanu za 5.

  Děkuji za odpověď

 26. Dobrý den,

  mám dotaz: jak velký problém je, když se mi rozloučení a podpis u e-mailu nevešlydo vyznačeného prostoru a mám je mimo linky?

  Děkuji.

  • Podle mě ti to nebudou hodnotit. V zadání bylo jasně napsáno,že se hodnotí pouze to,co je ve vymezeném prostoru-tedy v linkách. vše,co je mimo linky se tedy podle mě nebude hodnotit

  • Jestli úplně mimo linky (což dost dobře nevím, jak se ti povedlo… velké písmo?), tj. i mimo ty šedé, tak je to bráno tak, že to tam prý vůbec není. Varovali nás speciálně na tohle.

  • Když je mimo linky nepočítá se.. Bylo to jasně napsané na první straně listu testového sešitu 😉

 27. Co se stane, když jsem se nevešel u e-mailu do vymezeného prostoru a rozloučení s podpisem jsem napsal pod něj?

  • Nebude se ti to bohužel počítat, na první straně testu se vždy píše, že se hodnotí jen to, co je v uvedeném rámečku.

  • To, co je mimo vyznačený prostor, se nehodnotí. Takže se to bude hodnotit tak, že to tam není a strhávají se ti body. Takhle jsem byla informována ve škole já.

   • Myslim,ze nam rikali, ze hodnotitel to NEMUSI hodnotit.Takze zalezi kdo to bude hodnotit.Jestli tam nemas nejaky uplny ulety tak to snad ohodnoti..

  • To sice ano, ale každý má různě velké písmo a když hold někdo píše velikým tak je nemožné se vlést do jejich napočítaných řádků 🙂 takže by to chyba být neměla. Tedy pokud jsi to nepsal do toho šedého prostoru vlevo a vpravo:))

   • Nám ve škole řekli, že tam můžeme psát jen pokud se opravdu nevlezeme do vyznačeného prostoru, nebo pokud někdo opravdu píše velkým písmem. Kdyby se to nepočítalo, tak proč by to tam vůbec dávali? To by přece stačil rámeček a ne k tomu dávat ještě šedý, který zasahoval i na druhou stranu….

  • Řádky na šedém podtisku využijte
   v případě, že jste jednotlivé odstavce
   v odpovědi oddělovali vynechanými řádky
   nebo jste v textu škrtali apod.

   tohle je napsané v záznamovém archu.. než něco začnete plašit, zjistěte si prosím první informace !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *