Nejčastější chyby u maturitní písemné práce z angličtiny 2014

maturitni-pisemka-2014-nejcastejsi-chybyJaké jsou najčastěji diskutované chyby k maturitní písemné práci z anglického jazyka v jarním termínu maturity 2014? Přinášíme jejich souhrn a probereme možný dopad na hodnocení písemné práce a na celkový prospěch. Přinášíme i komentáře k často diskutovaným bodům, které naopak můžou mít pozitivní vliv na hodnocení.


ČTĚTE TAKÉ: Vzorově vypracovaná maturitní písemná práce z angličtiny 2014

To nejdiskutovanější z první části písemné práce z anglického jazyka 2014

 • “Mám stejný nadpis, jako je název tématu pro vypravování, tedy ‘The Day I Will Never Forget’.” Použití názvu tématu ze zadání pro Váš nadpis vypravování je zcela v pořádku, stejně jako je v pořádku vytvoření vlastního originálního a věcného nadpisu, např. “My Birthday” nebo “The Most Scary Day of My Life”.
 • “Zapoměl jsem napsat nadpis.” Opomenutí nadpisu chybou je. Pokud ale máte text vyprávění v pořádku, chyba na 0 bodů to není. O body však díky opominutí nadpisu přicházíte.
 • “Psala jsem vypravování formálně.” Text je určen čtenářům studentského časopisu, text tedy může být psán semiformálně/formálně.
 • “Musí být ve vypravování zápletka?” Ano, zápletka je jednou z formálních náležitostí, které by se měly objevit v hlavní části vyprávění. To bychom přeci soutěž o nejlepší příběh do anglického studentského časopisu (dáno zadáním) nevyhráli, kdybychom psali např. o tom, že jsme ráno vstali, umyli se, uvařili si čaj a šli do školy. Nemáte-li ve svém maturitním vypravování zápletku, přicházíte o body, pokud je ale vše ostatní správně, chyba na 0 bodů to není.
 • “Je chyba, kdyz jsem u vypravování do novin napsala osloveni Dear readers…?” Ano, oslovení u vypravování chybou je, o bodík přijdete, ale chyba na 0 bodů to není, pokud je vše ostatní v pořádku.

ČTĚTE TAKÉ: Jaké otázky se budou pokládat u ústní zkoušky z angličtiny?

Nejvíce diskutovaná témata z druhé části maturitní písemky 2014 na jaře:

 • “Pochopil jsem zadání tak, jakože jsem zameškal výuku kvůli jazykovému kurzu.” Ze zadání vyplývají následující fakta:
  1) Jste na kurzu anglického jazyka.
  2) Jste v jazykové škole
  3) Jste ve Velké Británii
  4) Několik dní jste nebyl ve škole (z předchozího kontextu zadání vyplývá, že se jedná o zmíněnou jazykovou školu ve Velké Británii). Pokud bychom ale vytrhli spojení “ve škole” z tohoto kontextu, mohlo by se opravdu jednat o jakoukoliv školu, např. i školu v České republice. První interpretace je ale logičtější a vyplývá ze zmíněného kontextu předchozího textu v zadání. Oba výklady jsou z hlediska pochopení zadání v pořádku.
  5) Zameškal/a jste několik vyučovacích hodin anglického jazyka.
  6) Rád/a byste si doplnil/a probranou látku, než půjdete zpět do školy.
  7) Rozhodl/a jste se požádat o pomoc (pomocí se míní to, že od něj chcete získat informace o učivu, které jste zameškal/a na kurzu anglického jazyka ve Velké Británii, na kterém jste) svého spolužáka (míněno spolužák z kurzu anglického jazyka na jazykové škole ve Velké Británii, na kterém jste a kde jste zameškal/a několik hodin anglického jazyka) Nicka (Váš spolužák z kurzu anglického jazyka na jazykové škole ve Velké Británii, na kterém jste). Zde je trochu matoucí to, že je s Vámi na kurzu angličtiny ve Velké Británii někdo, kdo má anglické jméno a tento “někdo” se s Vámi učí angličtinu, tedy Angličan se s Vámi učí angličtinu. Na duhou stranu by mohl Nick být i například i Nicholas z Německa. Jméno tedy mohlo být matoucí. Oba výklady (že se jedná o spolužáka z kurzu ve Velké Británii, nebo spolužáka ze školy v ČR) jsou v pořádku.
  8) Máte mu sdělit, proč píšete (protože mu chcete říct, že jste zameškali několik hodin anglického jazyka na jazykovém kurzu na jazykové škole ve Velké Británii a potřebujete jeho pomoc s doplněním látky z tohoto kurzu.)
  9) Máte vysvětlit, proč jste nebyl ve škole (v jazykové škole ve Velké Británii, kde jste). Důvod, proč jste nebyl/a ve této škole není zadáním jasně dán, tudíž tímto důvodem může být cokoliv – zde záleží tedy na každém maturantovi, jaký důvod pro svou nepřítomnost si zvolil.
  10) Máte Nicka požádat alespoň o dvě informace k doplnění učiva (např. lekce) (učivem se míní učivo, které jste zameškal/a v kurzu anglického jazyka v jazykové škole ve Velké Británii, na kterém jste). Mohli jste tedy požádat o dvě a více informací. Pokud jste žádali pouze o jednu, je to chyba v nedodržení tohoto bodu zadání. Pokud jste žádali o informace z jiných předmětů a zmínili jste i anglický jazyk, je to v pořádku. Pokud jse o informace na angličtinu nežádali vůbec, je to chybou, ale v žádném případě ne na 0 bodů.
  11) Máte Nickovi navrhnout, jak Vám může informace (informace ohledně zameškaného učiva na kurzu anglického jazyka v jazykové škole ve Velké Británii) předat. Zde jste si mohli vybrat opravdu jakýkoliv způsob, např. e-mailem, na facebooku, telefonicky, že se spolu sejdete apod.
 • “Psala jsem Nickovi o materiály z jiných předmětů, než z angličtiny.” Psaní o materiály z jiných předmětů než z předmět anglický jazyk je chybou – v zadání je jasně napsáno, že se jedná o látku z anglického jazyka. Díky této chybě o body přijdete, avšak chyba na 0 bodů to rozhodně není.ČTĚTE TAKÉ: Jak se naučit na poslech v didaktickém testu u maturity z angličtiny?
 • “Nepsala jsem u e-mailu odstavce, je to chyba?” Pokud jste hlavní text e-mailu napsali dohromady, chybou to není, stejně jako není chybou odstavce mít.
 • “Použil jsem formální oslovení Dear Nick, je to chyba?” Ne, toto chyba není, třeba se tak spolužáci mezi sebou z nějakého důvodu formálně oslovují.
 • Text má být psán v semiformálním/neformálním stylu

ČTĚTE TAKÉ: Nejčastější chyby v maturitní písemce z angličtiny v jarním termínu 2013

409 komentářů u “Nejčastější chyby u maturitní písemné práce z angličtiny 2014

 1. Dobrý den,
  můžu se zeptat, o kom jsme měli psát charakteristiku “Interesting people around us”? Protože to mělo být o zajímavém člověku a někdo psal o babičce nebo tátovi a někdo o slavných lidech jako je Bill Gates, Barack Obama atd.. je správně oboje? Nebo jak jsme si to měli vyložit?

 2. Dobrý den,
  Kdyz jsem u clanku do novin mimo nadpis napsal i osloveni dear readers, datum a podpis, ma tato prace sanci projit, nebo je to nesplneni zadani, tudiz 0%?
  Dekuji

 3. Dobrý den,
  můžu se zeptat, jestli když bylo v zadání charakteristika “interesting people around us” a já psala o Barackovi Obamovi, jestli je to v pořádku? Nebo to měl být někdo, kdo je vyloženě okolo mě, ve smyslu kamarád, babička atd..

 4. Ahoj, u dnešní 2. části jsem v e-mailu zapomněla na rozloučení a podpis, je to chyba na 0 bodů? Oslovení i celou osnovu jsem jinak splnila.

 5. Dobrý den, co se týče počítání slov u těchto prací – která slova, či spojení se nepočítají/ nebo naopak počítají jako 1 slovo? Existují na to nějaká pravidla? Předem děkuji za odpověď:)

 6. Dobrý den, didaktický test z AJ jsem neudělal o jeden bod.Podal jsem odvolání, ale nenapsal jsem důvod – na poslední stránku záznamového archu jsem zapomněl přepsat odpovědi, které jsem měl pouze na archu s otázkami.Chci se zeptat, jestli komise pro odvolání by k tomu mohla přihlédnout?Děkuji za odpověď.

 7. Jsem rád, že jsem si tady prošel před maturitou některé věci (a hlavně uklidňující vyhledání výsledků didaktického testu zde 🙂
  Slohovka mi vyšla na 97.23 procent (35b z 36)
  “4A Přesnost použití mluvnických prostředků” – zde jsem ztratil ten jeden bod. Mám to pochopit jako nesprávné použití gramatiky? Je to krpaet matoucí, protože “3A Přesnost použití slovní zásoby a pravopisu”, kde mám plný počet, bych chápal spíše jako gramatiku. Není to 4A spíše o používání spojek, správné tvorby souvětí a tak?

 8. Vaše stránky mi opravdu moc pomohly při přípravě na maturitu z angličtiny… a díky Vám byla moje maturita z angličtiny ‘brnkačka’ 😉 Bez Vašich podrobných přehledů bych byla v koncích 😀 😀
  Děkuji!

 9. Děkuji Vám za nádherné stránky. Díky nim se mi podařilo uspět u písemné práce z angličtiny na dvojku. Doufám, že pomohly i ostatním maturantům. Teď už teda jenom zvládnout ústní zkoušku, k jejíž přípravě se rovněž nechám inspirovat těmito stránkami.

 10. Dobrý den,

  prosim vás, co když jsem přesáhla text asi až o 20 slov? Je šance, že to i tak udělám? 🙁

 11. Dobrý den, u prvni casti writingu (dlouheho) -zazitkek na který nikdy nezapomenu. Psala jsem to cele v pritomnem case.. Bude se prac3 vubrc hodnotit nebo ne? Vsechny okolnosti mam zminene, zapletku take mam..

  • Jessico, jestli Vám chyby v gramatice nebudou příliš bránit porozumění textu, tak se práce hodnotí 😉

 12. Dobrý den,

  chápu to dobře, že i když nemám zápletku, ale všechny ostatní body jsem snad splnila, tak se mi to bude hodnotit?

  A ještě jedna věc, myslíte, že je hodně špatně, když jsem na začátek napsala: I decided to write about day when I met my boyfriend? a až potom jsem psala kdy a kde to bylo…

  Děkuji za odpověď.

  • Taky nemám zápletku a jsem z toho hrozně nervozní, ale doufám, že to bude jenom za ztrátu několika bodů a ne za 0, protože to by pak už nebyla maturita z angličtiny, když by jenom za chybu v zadaném stylu, když všechno ostatní (gramatika, slovní zásoba, odstavce, nadpis, formálnost) byly správně.

   • Chyba to určitě není . Pokud si splnila všechny body tak je to v pohodě!

    Co se týče zápletky tak ti strhnou jen body, ale nulu určitě nedostaneš .

 13. Je problém , když jsem Nickovi napsala, že chci materiály o nejaké zemi, když třeba to máme v osnovách ve skole na maturitu ale nekdo by mohl pochopit že mluvim o zemepise ?:D

 14. Zdravím, už několik dní od napsání PP z AJ mám nervy v kýblu kvůli jedné věci. Může mě hodnotitel dát 0 bodů za překročení limitu o několik slov, i když bude zbytek práce v pořádku? Učitelka na škole vždycky říkala, radši napište víc, než míň, jenže mám pocit že učitelé na SŠ sami někdy nechápou rozhodnutí a hodnocení CERMATU. Alespoň učitelé na naší škole nemají cermat moc rádi. Takže sem teď totálně vyklepanej, protože AJ mě vždycky šla a dost bavila a jestli mě PP neuznají jen kvůli překročení té jejich nesmyslné hranice tak to bude dost ostuda.

   • Já jsem taky překročil limit u prvního o cca 20 slov a u druhého 5 slov. Když jsem se zeptal tak mi bylo řečeno , že by mi neměli v cermatu strhnout body. Tak snad ..

 15. Dobrý den,

  prosím Vás, je chybou, když jsem napsala do 2. slohu hlavičky emailu… jakože od koho je email a komu je určen ?
  Pak jsem napsala u obou slohů data, je to chyba ?
  A poslední dotaz: U vypravování jsem napsala obrat ke čtenářům větou ,,A jaký je Váš den, na který nikdy nezapomenete ?” Je to špatně ?

  Děkuji za odpověď.

 16. Dobrý den, když bych měla minimum bodů z aj-poslech (tudíž určitě ne více jak 40% ) tak budu muset aj poslech opakovat nebo je to brané jako součást celého didaktického testu?
  Děkuji.:)

 17. Dobrý den

  Chci se zeptat….. Pokud neuspěju u slohove prace s angličtiny….. Budu opakovat celou angličtinu i s didaktickym testem a ustnimi zkoušky nebo pouze budu znova psát slohovou práci

 18. Dobrý den,
  je velká chyba pokud jsem napsala nadpis u vyprávění malými písmeny? A je chyba na 0 bodů, pokud jsem napsala o 4 slova více než je maximum i s 10% tolerancí?? děkuji za odpověď

 19. Dobrý večer,
  chtěla bych se zeptat, jestli se strhávají body (jako v češtině) za to, že jsem na konci řádku nechala předložky/spojky a také zapomněla napsat čárku za výrazy jako např. suddenly, nevertheless atd?
  Děkuji za odpověď! 🙂

  • Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli když jsem nesplnila počet slov u toho vypravování,protože jsem to nestihla,tak jestli se to opravuje nebo je to automaticky za 0 bodů?Děkuju za odpověď.

 20. Dobrý den, zajímá mě jestly bude bráno jako chyba když mám v poslechové části o Hamingwayovi místo CAPTAIN, CAPITAN, předem děkuji za odpověď.

 21. Druhou část emailu jsem napsala spíše formáním než semiformálním/neformálním způsobem (např. Could you tell me…)…jaká je za to penalizace? děkuji za odpověď

 22. Dobrý den.
  Chtěla jsem se jen zeptat, zda je chybou, když jsem psala o tom, že jsem dostala pejska a na závěr dodala, že dnes je již mrtvý a že na něj nikdy nezapomeneme. Napsala jsem tam, jak ten den probíhal, jak jsem ho prvně uviděla, a nakonec toto. Nadpis mám, počet slov také, tak snad to bude v pořádku.

 23. Dobrý den, uznají mi v kratším slohu, když jsem napsala žádost o 2 informace: o political system in the UK and Education in the UK. Dalo by se to uznat jako žádost o anglické výukové materiály na kurz?? děkuji za odpověď

 24. Dobrý den , prosím kolik se odečítá bodů když mi chybí 25 slov v prvním zadání ? Nebo je práce hodnocena 0 body ? děkuji 🙂

 25. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat. U prvního slohu “The Day I Will Never Forget” jsem psala, jak jsem se seznámila s mým přítelem. Může to tak být? Není tam zápletka, protože se mi nechtělo psát nic drastického. Ztrhávají se mi za to body?

  Děkuji

 26. To je tak, když se pořádně nečte zadání 🙂

  Hned první věta – “Jste na kurzu anglického jazyka v jazykové škole ve Velké Británii. ” Pokud už tohle není dost stručné a pochopitelné, tak opravdu nevím co je 😀

 27. Dobrý den, zajímala by mě jedna otázka. V druhém dopisu jsem omylem místo přítomného průběhového napsala minulý čas. Napsala jsem místo navštěvuji kurz navštívil jsem kurz angličtiny v gb. Je to veliká chyba? Kolik bodů se za to strhává?

 28. Dobrý den, zajímala by mě jedna otázka. V druhém dopisu jsem omylem místo přítomného průběhového napsala minulý čas. Strhávají se za to nějaké body?

 29. Dobrý den rád bych se zeptal,kolik bodů mě bůde stát pokud jsem u té velké sloh. měl jen 113 slov.děkuji

 30. Dobrý den,
  prosím Vás, mám takový dotaz ohledně slohového útvaru a hodnocení. Nevím, kde jsem byl při maturitní práci myšlenkami, ale u sebe asi ne. U první části ve vyprávění o nezapomenutelném dni, jsem místo nějaké zápletky jen líčil, co se ten den událo bez nějakého děje (celý den jsme jezdili na čtyřkolkách po poušti, zavítali do nějaké staré vesničky, kde jsme se setkali s původními obyvateli…) samozřejmě jsem to trochu více popisoval, abych se dostal ke 150 slovům. Jinak nadpis mám, úvod by měl být snad správně podle vyprávění (toho dne jsme se rozhodli, že nebudeme ležet na pláži u hotelu, ale pojedem….) a závěr taky, kde jsem shrnul, proč to pro mě vlastně byl nezapomenutelný den apod. Jen tu hlavní část mám tak nějak spíš popisnou. Jinak mám splněny všechny ostatní body. Myslíte, že mi to bude stačit alespoň na 1 bod u části 1A hodnocení, aby byla práce dál hodnocena? Moc netuším, co si představit pod pojmem ,,Požadovaná charakteristika textu není ve větší míře dodržena”, který je uveden v kritériu pro jeden bod. Předem děkuji za odpověď.

 31. U prvního zadání – vyprávění The Day I Will Never Forget. Rozsah má být 120 – 150 slov. Já jich napsala 127, ale až ted jsem se dozvěděla, že nadpis se tam nepočítá a slova, která se tak víckrát opakují také ne. Je to pravda? Když bude počet slov nižší např. 117,115,.. jak budou tuto práci hodnotit? Odečtením bodů, nebo ji nebudou hodnotit vůbec?

 32. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat,…myslím si že jsem nenapsala ve vypravování uplnou zápletku, možná sem jí jen malinko naznačila. Budu mít ze slohovky 0 bodů, nebo mám nějakou šanci že projdu? Děkuju

  • taky nemam zapletku 🙁 … psala jsem primo do cermatu a prý je to možno hodnotit 0b, ale náš učitel tvrdí, že pokud jsem to napsala v minulem čase a mám tam dějová slovesa tak jsem zadání z části splnila.

   • Taky jsem nenapsala přímo zápletku…A též jsem se ptala naši angličtinářky jestli to vadí a ona říkala, že ne. Pokud mám dobře odstavce, tak by to za 5 být nemělo 😉

 33. Dobrý den,když jsem tedy u druhé slohovky z angličtiny místo o materiály z anglického jazyka žádala o jiný předmět bude to nula bodů?://

  • Je tu jasně napsáno, že díky této chybě o body přijdete, avšak chyba na 0 bodů to rozhodně není! Aspoň pozorně čtěte, než se začnete ptát na něco, co tu bylo řečeno.

 34. Dobrý den,

  první zadání slohu jsem pochopil, že píši do časopisu čili jsem tam napsal oslovení, ale nadpis jsem nenapsal, protože do úvodu jsem napsal proč píšu a tam jsem uvedl, že se jedná o „The Day I Will Never Forget.“ Kdy a kde se příběh odehrál jsem také v úvodu zmínil. Příbeh jsem napsal a závěr mám také správný dle zadání, ale na konec jsem napsal „Yours sincerely“ a když zde čtu co a jak je špatně tak jsem z toho trošku zmatený. Je tohle na 0 bodů? Nebo jen na strhnutí nějakého bodu?

  • Napsala jsem to úplně stejně jako ty, doufám, že to budou pouze hodnotit strhnutím nějakého bodu. Pochopilo to tak i více lidí, když jsem se ptala. Snad to vyjde 🙂

 35. Jde nějak napravit záměnu záznamových archů? Odvolat se na hodnocení cvičného archu či něco podobného? Zaměnila jsem během toho stresu záznamové archy,ale práci jsem pochopila dobře, ale mám ji napsanou jinde. Děkuji za odpověď.
  K.

 36. Zdravím,

  Nemusíte se bát, když jste zadání 2. části PP z AJ pochopili jinak. Dostal jsem odpověd’ od Cermatu, zde ji přikládám:

  Vážený pane,

  přístup k zadání 2. části písemné práce, kdy žák píše z Velké Británie do České Republiky, není nikterak v rozporu s očekáváními k hodnocení písemné práce, které mají k dispozici hodnotitelé CERMATu. Dle zadání PP je pisatel v zahraničí a účastní se kurzu na jazykové škole ve Velké Británii. Pisatel žádá kamaráda Nicka o alespoň dvě informace k doplnění učiva. I pokud by pisatel přistoupit ke zpracování bodu zadání v tom smyslu, že píše Nickovi do České Republiky (nikoli do Velké Británie), není za toto penalizován a bod zadání je splněn. Žák v bodech zadání prokazuje tyto ověřované dovednosti, tj. vysvětlit, proč (nebyl žák ve škole), požádat o něco (alespoň dvě informace o…) a navrhnout, jak (může Nick pisateli informace předat) jsou splněny. Oba přístupy jsou v tomto ohledu tedy rovnocenné a žák rozhodně není penalizován. Pokud žák píše kamarádovi Nickovi, který je ve Velké Británii (žák/pisatel zameškal hodiny anglického jazyka ve Velké Británii), může si vymyslet de facto jakýkoli důvod, proč zameškal látku/výuku, např. nemoc. Pokud žák píše z Velké Británie kamarádovi Nickovi do České Republiky, pak je důvodem jeho nepřítomnosti ve škole jazykový kurz ve Velké Británii. Všimněte si, že v obou případech jsou ověřované dovednosti stejné. Vaše obavy o to, že by žáci, kteří zvolili přístup psát Nickovi z Velké Británie do České Republiky, byli znevýhodněni/penalizování, nejsou na místě.

  S pozdravem

  Radek Opleštil
  Operátor Řídícího a dohledového centra
  CERMAT – Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání

 37. Zdravím,

  Také sem maturoval taky nemám zápletku … A taky se neposeru ….Dont care tvl ..

  Because my ring is september

 38. Dobrý den, když jsem na konci zprávy napsala že se sejdeme: in Hustopece, znamená to, že i když je to chyba, tak to není tak velká chyba na to, abych měla 0 bodů? Děkuji za odpověď.

 39. Dobrý den,

  vím, že diskuze na téma “Zadání druhé práce” se tu objevuje téměř non-stop, ale…. Podle toho, co se zde píše, je většina maturantů naprosto nelogicky myslících a nechápavých.
  Také se řadím mezi ty, kteří zadání pochopili jinak než se údajně mělo. Nemyslím si o druhých, ani o sobě, že bychom nebyli dostatečně inteligentní na to, pochopit zadání správně. Z mého pohledu jsou obě možnosti správně a i na dále si budu za tímto názorem stát.
  Z tohoto důvodu bych ráda poprosila o JEDNOZNAČNÉ vyjádření k oběma způsobům. Předem moc děkuji za odpověď a doufám, že cermat a spol. opět uzná svou chybu. VŠEM MATURANTŮM HODNĚ ŠTĚSTÍ A ŽÁDNÝ STRESY! :)))))

  • Až na to, že Cermat a spol. dělají nejednoznačná zadání a chyby často :-/. Ani se maturantům nedivím, že mají strach z hodnocení…

 40. Dobrý den,
  Dá se za zápletku považovat, že jsem na dovolené zjistila, ze jsem doma nechala kufr a tak jsem musela jit celou vybavu nakoupit a zkazilo mi to plany?
  Nevim, co si pod zápletkou mam predstavit, mela jsem docela problem v tak malem rozsahu vubec dat dohromady text co dava smysl, protoze jsem casti vet musela skrtat, abych mela spravny pocet slov.
  Myslim, ze by bylo lepsi nechat horni hranici otevrenou tak jak je tomu u cj. Proc branít studentům vypsat se a ukazat co umi ?:)

 41. Dobrý den, napsala jsem:
  Could you sent me the things by e-mail? My e-mail is: Jess@email.com

  Je to špatně, když jsem tam napsala e-mailovou adresu, když jsem mu přece napsala e-mail?!? :/

  Děkuji za odpověď

  • mám stejný problém… prostě mi to nedošlo… ale já bych to jako chybu neviděl, doufejme, že to tak uvidí i na cermatu

 42. Takže když jsem tu druhou psala s tím, že „Pochopil jsem zadání tak, jakože jsem zameškal výuku kvůli jazykovému kurzu.“, uznají mi to ?

 43. Takže když jsem tu druhou psala s tím, že „Pochopil jsem zadání tak, jakože jsem zameškal výuku kvůli jazykovému kurzu.“, tak to uznají nebo ne ?

 44. Dobrý den,
  v druhé části (kratší slohová práce) jsem Nickovi psala, že JSEM nemocná a nemůžu do školy, protože mi doktor řekl, že musím odpočívat.
  Je velká chyba, že jsem to nepsala v minulém čase?
  Děkuji za odpověď, T.

  • Ahoj 🙂 Nechápu, proč si myslíš, že by to mělo být v minulém čase. Píšeš přeci, že teď jsi nemocná, takže přítomný. Pouze pokud jsi psala …. byla jsem nemocná,takže jsem nebyla ve škole … to by minulý čas byl.

 45. Tak jo mam dotaz.. kolik nas je, co jsme napsali, ze chybime v nasi skole kvuli kurzu? At mam jeste aspon nejakou nadeji, tim, ze je nas moc 😀 🙂

  • Ahoj! 🙂 Nic si z toho nedělej, i já byla takové nemehlo a pochopila jsem to takto špatně. Otázkou zůstává, kdo to bude opravovat a zda nám to uznají, no. Ale asi spíše ne, tudíž je potřeba nahnat bodíky na tom delším 🙂
   Nezoufej, kdyžtak si to zopáknem v září, zkušenost máme 😛

   • Ja to NECHCI psat v zari!!! 😀 😀 Snad budou met v komisi nejakou dobrou naladu a bude jim to treba jedno. 😀

   • Podle mě nejsme nemehla! 😀 Ale zadání bylo dost matoucí. Je nás hodně, co jsme to takhle pochopili.

 46. Zdravím,
  chtěla jsem se zeptat, jestli se pořítá, když jsem napsala, že potřebuju doučit Unit 8 a unit 9…Děkuji

 47. Dobrý den,
  chtěla bych se optat přibližně na hodnocení práce. U 2. části jsem žádala o knihy do angličtiny a o poznámky k matematice. Myslíte, že to bude rovnou 0 bodu, nebo je nějaká šance, když jsem tam měla tu angličtinu?
  Děkuji moc za odpověď

 48. Zdravím , je chyba , když jsem u druhého zadání napsala že, jeho kamarád byl v nemocnici na operaci ?

 49. Dobrý den chtěla jsem se zeptat v 1. části písemné práce jsem začla jsem oslovenín Dear Sir or Madam, a poté jsem navázala se čtenářem že bych se chtěla zučastnit soutěžě v časopise a připojila k tomu místo kde se ten příbeh má odehrávat v druhém bodě kdy bylo o čem se v příbehu pojednáva jsem nepsala o mém ale vymyslela jsem si nějaký příbeh ve kterem vystupuje alice a peter a nakonec příbehu se vzali atd. a konec jsem pojala jaký den je pro me nezapomunutelný a pak proč jsem napsala protože se muže stát jen jednou bohužel jsem se spletla ve slovíčku a zamenila jsem only once za only first time bude tato práce hodnotitelná nebo se mohu smířit s opakováním v září děkuji předem za odpověd s pozdravem Bočková

 50. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli dostanu nějaké body za první část když sem ji nestihla. Mám tam okolo 80 slov. Druhou jsem splnila a doufám že aspon dobře.

 51. Koukám, že se špatným pochopením je tu velmi mnoho rozzlobených žáků a vůbec se nedivím. Jak může bít kvůli takovému detailu celá práce hodnocena za nula bodů? Jde tu snad o angličtinu a je pochopitelné že žák je ve stresu a může udělat drobnou chybu ne? Sloh jsme nějak napsali tak snad nám bude dopřáno alespoň nějakého bodu a ne vyhození za jiný zmíněný předmět.

  • Ano, jedná se o další kritéria, která jsou pro hodnocení písemných prací z angličtiny používána.

 52. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda když jsem Nicka žádal o doplnění učiva z dějepisu a matematiky, zda mi bude práce ohodnocena a budou mi strženy jen nějaké body, nebo mi nebude práce hodnocena vůbec?

 53. Dobrý den, přečetl jsem si uvedenou otázku o dopisu příteli o absenci ve škole. Musím říci, že mě nezaujalo ani tak téma, které podle mého není jednoznačné. Proto jsem byl udiven, jak zřejmě autoři vysvětlují, jak má být téma správně chápáno.Zejména mě zaujala ekvilibristika, s jakou autoří, nebo kdo, vysvětlují něco, co v textu není a mimochodem co mělo být řečeno nebo napsáno již v zadání textu, aby se mohl student dostatečně a správně orientovat.

 54. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je moc velkou chybu, když jsem 2.část písemné práce napsala na druhý papír,který byl přiřazen ještě k první části. Práci jsem stihla přepsat, ale velmi nečitelně, takže jsem nad tu první práci,která byla napsána v první části stihla pouze napsat že je to samé v druhé části. První čát mám napsanou správně tam ,kde by měla. Může se stát, že budu mít nulové hodnocení ? Moc děkuji za odpověd.

 55. Dobrý den,
  chci se zeptat jestli bude hodnocena práce,když mám půlku napsanou hezky a poté co jsem uslyšela že mi zbývá jen 15 min. do konce tak se mi roztřepala ruka a začala jsem psát kostrbatě..bojím se,že to nepůjde přečíst..myslíte,že dostanu alespoň pár bodů za tu půlku,než jsem znervózněla?Nebo se to nebude hodnotit vůbec a rovnou 0 bodů?..největší problém je to že to byla ta 1. pís.práce za 24 bodů

 56. Zdravím , chtěla jsem se zeptat jak velká chyba je když jsem v 2 ukolu napsala Nickovi , že chci aby mi napsal všechny domácí úkoly. Potom aby mi napsal poslední písemku a pak už jsem se ho jen mezi řeči zeptala co se učil v matice, muže to být chyba jako že mi to neuznají když jsem se zmínila o matice. že by to nemuseli hodnotit?

  • Dobrý den ,
   Chtěla bych jsem se zeptat já jsem zapoměla na to že je to v Anglii jinak jsem to psala o škole a hodině Anglického jazyka a jaký měli domácí ukol a jaká nová slovíčka poslední lekci. Potom že jsem byla nemocná a měla horečku a musela jsem být v posteli .A že se domluvíme v pondělí ve škole že se ho zeptát na další infomace. a když jsem u toho velkého zapoměla název,ale mám ho v další větě prvním odstavci je to chyba ? Psala jsem bez oslovení jenom vypravování a možná málo slov nebo se opakující ..děkuji vám moc Zdenka

 57. Zdravím , chtěla jsem se zeptat jak velká chyba je když jsem v 2 úkolu napsala Nickovi , že chci aby mi napsal všechny domácí úkoly. Potom aby mi napsal poslední písemku a pak už jsem se ho jen mezi řeči zeptala co se učil v matice, muže to být chyba jako že mi to neuznají když jsem se zmínila o matice, že by to nemuseli hodnotit?

  • Myslím si že jo,když jsi na jazykovým kurzu tak tam žádný jiný předmět než angličtinu nemáš ne?

 58. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat.. Když jsem napsala, že důvod, proč jsem chyběla, bylo, že jsem byla v UK, to je asi špatně, že?.. Děkuji za odpověď

 59. Dobrý den,
  u první části písemné části jsem psala zcela fiktivní příběh… To chybou je či není?
  Děkuji, A.

  • Dobrý den, omlouvám se, že se vyjadřuji, ale podle mě je to v pořádku, vždyť se nikdo nedozví, zda je příběh pravdivý či ne 🙂 Takže buďte v klidu.

 60. Dobrý den,

  první zadání slohu jsem pochopil, že píši do časopisu čili jsem tam napsal oslovení, ale nadpis jsem nenapsal, protože do úvodu jsem napsal proč píšu a tam jsem uvedl, že se jedná o „The Day I Will Never Forget.“ Kdy a kde se příběh odehrál jsem také v úvodu zmínil. Příbeh jsem napsal a závěr mám také správný dle zadání, ale na konec jsem napsal “Yours sincerely” a když zde čtu co a jak je špatně tak jsem z toho trošku zmatený. Je tohle na 0 bodů? Nebo jen na strhnutí nějakého bodu?

  Děkuji za odpověď

 61. Dobry den, chci se zeptat jak bude hodnocena prace, kdyz jsem psal tiskace a extra nerozlisoval velka pismena? Zda se skrtaj nebo se berou jako chybu? Nebo se to cele necte? To mi prijde ale blbost, protoze praci mam peknou a jsem v aj dobry (1-2) a vzdy jsem to psal stejne a ucitelky na skole nikd nic. Ale co na to cermat? Osobne mi to prijde jen jako kosmeticka vada, text citelny je. Diky za info

  • Nám říkali, že pokud píšeme tiskacím písmem a velkým, tak je třeba aspoň podtrhnout to písmeno, které je psáno normálně velkým písmenem (př. na začátku věty), aby bylo jasné které je velké a které ne.

 62. Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, zda u 2. části písemné práce, kde jsme měli psát Nickovi o 2 informace ohledně zameškaných hodin, stačilo napsat co probírali během mé absence a jestli mi pošle výpisky.

  Předem děkuji za odpověď. 🙂

 63. Dobrý den,
  je hodně velká chyba, kdyz jsem v 1. části popisovala celý týden?
  Dostanu aspon pár bodů? 🙂

 64. Dobrý den,
  mám otázku ohledně prvního slohového útvaru. Mám dodržený počet slov, zmíněné všechny body a používala jsem minulé časy. Akorát jsem vyprávěla o tom, jak jsem byla na festivalu a že pro mě byl první den nejlepší a o tom mluvím. Jak jsem slyšela svoje oblíbené kapely, ale že nejlepší show měla jen jedna kapela. Řekla jsem, že jejich zpěvák měl krásný hlas a že jsem si show moc užila.
  Na závěr jsem dodala, že to byl den na který nikdy nezapomenu, protože jsem slyšela tu vrcholovou kapelu, jejíž hudbu tolik miluju a že příští rok pojedu zas. Nemám zápletku a ni nějaký zvrat a vyvrcholení. Má šanci uspět? Body mám členěné do odstavců.

  děkuji za odpověď

  L.

 65. Dobrý den,
  zajímalo by mě, kde jste vzali informaci, že jediná možnost vypracování druhé části slohové práce je, že chybíte na jazykovém kurzu. Zdá se mi, že jediné, co jste způsobili, je panika a stres mnoha maturantům a to naprosto zbytečně. Nebo snad máte tyto informace z oficiálního zdroje?
  Děkuji za vyjádření

 66. mám dotaz ,.. u toho vypravování jsem napsala úvod- The best day, which I have forgotten during my short life, was day in Italy.. no ale chybí tam to never, takže ta věta nedává smysl a oni mužou brát že sem nepochopila zadání a dát 0 bodu ?

 67. Dobry den , muzu se zeptat zda by bylo mozne mi zkontrolovat slohy…..Byla bych moc vdecna a uklidnilo by me to. Tady jsou:
  Nadpis
  Last summer I had a part time job in vegetarian restaurant. I worked as a waitress.
  One the morning I went to restaurant and I found some puppy. Puppy was vystrasene and had brown hair
  Next day I distributed leaflets with his photography. During two days I got message from Jack.
  We met in park in the afternoon. We decided that we will go to the cinema. We were on romantic comedy. He was kind and friendly. Then we had dinner
  It is for me nezapomenutelny day because I knew my brillant boyfriend.
  Lucka
  Druhy:
  Dear Nick
  I hope you’re well. I was ill last week. I had anginu.
  Could you send me new words which you are learned last week and new practise exercises.
  You could bring it at home on Friday.
  Best wishes,
  Lucka
  Tak zhruba jsem ti nejak napsala. Ty ceska slovicka tam samozrejme nejsou. Prosim o Vas nazor jestli z toho dostanu alespon 16 bodu

 68. Kdo garantuje odpovědi, které tady na stránkách podáváte? Jsou tyto informace přímo od CERMAtu? Doslechla jsem se tedy i o jiných možnostech, než tady píšete vy. Možná tady některé lidi zbytečně plašíte.. Ale ti, co opravují tyto testy, dostali nějakou příručku, kde bylo, že mohou uznat, že jsme zameškali školu kvůli kurzu v GB..

  + A ještě k tomu, že argumentujete tím, že Nick může být i z Německa.. Může být snad odkudkoliv. Jmenovat se může takto, i nějaký kluk z ČR (tedy z mé normální školy)..

  + Dále píšete, že je jasné, že to byla jazyková škola v GB, protože jsme zameškali lekce anglického jazyka. Přece lekce angličtiny mám i v normální škole.. A když už se v tom pitváme, tak kdo řekl, že ta jazyková škola byla zrovna anglická i když to bylo v GB? přece jazykovky jsou v různých zemích i různých jazyků… Teď si možná řeknete, jakože proč by někdo jezdil kvůli jiného jazyka než anglického do GB z České republiky. Ale kde v zadání bylo, že pocházím z Česka?

  Nezlobte se, ale proč jste tak zatvrzelí v tom přesvědčení, že jenom ta vaše možnost je správná?

  • Souhlasím.. už jen proto, že je to jazyková škola, je možné se ptát i na jiné jazyky, neboť v zadání není: zameškali jste JENOM hodiny anglického jazyka… tudíž by měli uznat i jiné předměty.. jestli ne a budou slovíčkař, můžeme taky, neboť z hlediska češtiny – není zadání jednoznačné!

 69. Dobrý den, chtěla bych se optat, zda se “The summer acting school” počítá jako jedno slovo, nebo jako 4 slova. Není to žádný oficiální název, ale přeložila jsem si to takto sama. Mám tam ale uvedeno, že to je tábor, který se nazývá “The summer acting school”. Tak mi to docela vrtá hlavou. Díky za odpověď. 🙂

 70. Dobrý den, když jsem u 3. bodu přeložila otázku do angličtiny – tzn. že jsem ho jen požádala jakby o jakékoliv 2 informace. Bude má práce ohodnocena a strhne se mi bod jen za tuto odpověd?

 71. Zdravím, i já mám dotaz. Z hlediska chápání zadání témat mám obě práce asi v pořádku, ale chtěla bych se zeptat na strukturu textu, konkrétně na odstavce. Jak z česky psaných slohů, tak cvičných anglických ve výuce jsem zvyklá dělat odstavce pouhým odsazením od levého okraje o několik bodů, nikoliv napsáním dalšího odstavce na nový řádek (tím pádem mezi dvěma odstavci vznikne mezera – volný řádek). V e-mailu Nickovi mám samozřejmě mezi oslovením a samotným zněním mé zprávy mezeru ve formě volného řádku, to samé i mezi textem, rozloučením a podpisem, ale třeba v první části, tedy v delším textu, odstavce zvýrazňuji pouze odsazením od okraje. Počítá se to jako chyba? Učitel mi toto při psaní esejí nikdy nevytýkal, stejně tak ani učitelka z češtiny, proto by mě nenapadlo, že by to mohlo být špatně, ale jak tak koukám, ve vzorově vypracovaných pracích jsou mezi odstavci prázdné řádky… Snad jsem srozumitelná. Děkuji za případnou odpověď.

  • Ahoj,
   já tedy nepatřím mezi autory článku, ani se zadáváním nemám nic společného, ale nám naše angličtinářka vysvětlovala, že oba dva způsoby oddělování odstavců (tj. odsazením nebo prázdným řádkem) jsou možné. Jen je nutné u odsazování udělat dostatečnou mezeru, aby bylo poznat, že se opravdu jedná o nový odstavec. 🙂 Snad pomůže.

 72. Dobrý den, mám jednu otázku…. když jsem žádala Nicka o materiály z lekce týkající se nouns a pronouns, bude mi to počítáno jako že jsem se ptala na anglický jazyk nebo na český? Děkuji.

 73. Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zadání jsem pochopila správně, že jsem na jazykovém kurzu a zmeškala jsem pár hodin,body mám správně až na poslední,bohužel v posledním bodě jsem uvedla že pro učivo by mi mohla zajet mamka. Jaká chyba to je , nebude se mi počítat jen tento bod nebo celý dopis kvuli této chybě? Děkuji

 74. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je hodně velká chyba, když jsem celé dva texty psala tiskacími písmeny a tudíž jsem nerozlišovala velká a malá písmena? Díky za odpověď

 75. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. V 2. části jsem jako dvě informace uvedla: Jestli mi může říct, co dělali v lekcích angličtiny a jaké cvičení mají hotové. Počítá se to opravdu jako dvě informace?

 76. Dobrý den, mám dotaz ohledně rozsahu práce. Bude práce obsahující cca 190 slov hodnocena? V kriteriích por hodnocení jsem našla pouze informaci o tom, že práce získá 0 bodů, pokud neobsahuje min. počet slov, o maximu jsem se nedočetla.

  Předem děkuji za odpověď

 77. Dobrý den, dle zadání jsem pochopila, že jsem na jazykovém kurzu ve VB a z tohoto důvodu jsem nemohla navštěvovat hodiny angličtiny. Mám napsat Nickovi, o pomoct s 2 lekcemi AJ který není se mnou na kurzu. Je to chybou?

 78. Dobrý den, v 1. útvaru jsem zapoměla napsat odstavce, ale v průběhu psaní jsem si vzpomněla a tak jsem za vyznačený okraj napsala šipku jako, že to má být odsazené zleva. Je to důvod k neopravení práce nebo strhnutí nějakých bodů? Děkuji

 79. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda je chybou u druhého typu práce, když jsem jako důvod absence napsala, že maminka je v nemocnici a tatínek musí chodit do práce, proto jsem se musela starat o svého malého brášku? Nespecifikovala jsem, zda jsem kvůli tomu musela do Čech, nebo jsme třeba přestěhovaní v VB a já se musela starat tam.
  Potom, zda se berou jako dvě žádané informace, když jsem poprosila o zaslání lekcí z anglické konverzace a zeptala se jaké bylo poslední téma?
  A v závěru jsem napsala, ať mi to přinese do kavárny, protože tam pracuji. Poděkovala a podepsala jsem – Thank you. Veronica – už jsem nenapsala Bye.
  Děkuji.

 80. Dobrý den, chtěl bych se zeptat. V první části (delší) jsem napsal že jsem byl na fotbalem zápase v Anglii, a jako “zápletku” tam mám že můj nejoblíbenější hráč vstřelil nádherný gól. Bude mi to stačit jako velmi diskutovaná zápletka.
  Děkuji za odpověď.

 81. Dobrý den,
  když jsem napsal v druhé části u kratšího zadání do jednoho odstavce, že jsem doma s rodiči.
  Vím je to chyba, ale práce se bude opravovat ne? Nebo mi dají jako za celou práci 0b?

  Předem DĚKUJI !

 82. Dobrý večer,
  v první části zkoušky jsem nejspíš nepoužil správně slohový postup. Koukal jsem, jak se slohy hodnotí a vím, jak je to rozdělené a v IA je první deskriptor ten nejdůležitějsí, kde se hodnotí slohový postup, funkční styl a formální náležitosti dle typu textu. Funkční styl a formální náležitosti bych měl mít dobře, ale nejsem si jist tim slohovým postupem, Takže bych za tento deskriptant mohl dostat 2 body, kdybych měl jen slohový postup špatně ?
  Jsem celkem vynervovaný z toho, že když dostanete z IA 0 bodů, tak se dál nehodnotí.
  Předem děkuji za odpověď

  • Já mám stejný problém….mám totiž takový neblahý tušení, že jsem spíše zklouzla k článku než k vypravování…..Takže se docela dost bojím….A pokud se to nedodrží,tak podle toho,co jsem četla, se to hodnotí 0…..

 83. Dobrý chtěla bych se zeptat ohledně 2.části – napsala jsem že jsem byla nemocná a proto jsem tam nemohla být , ale když jsem žádala o ty informace zeptala jsem se na matematiku a nevím jistě jestli jsem ta psala o tý AJ, ale kdybych napsala jen tu matematiku znamená to že dostanu 0 bodů za celou část ikdyž jsem tam ostatní napsala dobře ?

 84. Dobrý den,
  takže pokud správně chápu tak když jsem u druhé části jako důvod mé nepřítomnosti psala že jsem nebyla ve škole minulý týden protože jsem v Británii mělo by mi to být uznáno? Důvod přesněji specifikován nebyl, takže bylo na nás, jaký napíšeme a toto důvod je. Děkuji předem za odpověď

 85. Dobry den, chtěla jsem se zeptat, jestli když je moje vyprávění bylo o tom, jak jsem byla na výletě v Praze a co všechno jsem tam dělala, ale nemám tam nějakou přímo zápletku typu a najednou se stalo něco neočekávaného, jestli by se to dalo uznat.

 86. Dobrý den,
  v druhé části písemky jsem psala Nickovi a žádala jsem ho o nějakou gramatiku a výsledky readingu, bohužel jsem k tomu ještě připojila, že potřebuju něco vysvětlit z matiky. Myslíte, že je to tak velká chyba,l že to bude za 0 bodů?
  Děkuji…

 87. Dobrý den,
  v druhé části písemné práce (mail Nickovi) jsem psala o tom, že chci látku z angličtiny (nějakou gramatiku a výsledky readingu) bohužel jsem potom ještě napsala, že bych chtěla vysvětlit něco z matiky…Myslíte, že je to také tak velká chyby, že by to mohli hodnotit 0 body? Děkuji

 88. Dobrý den,
  druhou část jsem pochopila tak, že píšu svému spolužákovi Nickovi do školy v ČR. Z toho vyplynula chyba, že jsem tedy mohla zameškat mimo angličtiny, o které to tam bylo řečeno, logicky i něco jiného třeba chemii. Je to tedy považováno za chybu a odklon od tématu ptát se i na tento jiný předmět?
  Děkuji moc za odpověď

 89. Ahoj..Také jsem jedním z těch kteří to pochopili trochu jinak tu druhou část. Co se stím bude dít ? Díky za odpověď.

 90. Dobrý den,
  když tady teď čtu ta kritéria, tak mi došlo, že jsem vlastně zapomněla u toho vypravování napsat nadpis a i členit text do odstavců :/ :D. Bude moje práce i přesto hodnocena, pokud jsem obsah dodržela?

 91. Dobrý den. Mám otázku ohledně 1. slohového útvaru. Pokud bylo téma “Nezapomenutelný den” a já jsem psal o mém “nejlepším dnu”, který jsme strávil na koncertě dalo by se to uznat?

  Děkuji předem za odpověd

 92. Dobrý den,
  vím, že to tu už bylo hodněkrát, ale v zadání je, že jsme na jazykovém kurzu (škole)…a na škole ve VB se snad můžou brát i jiné předměty než angličtina ne?
  Já třeba psala o výpisky z anglického jazyka a o výpisky z historie, která by se samozřejmě na jazykové škole vyučovala v anglickém jazyce.
  Zajímalo by mě, jestli můžeme dostat rovnou 0 bodů nebo můžeme obdržet alespoň pár bodů za splnění e-mailu, gramatiku atd.

 93. Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat. U druhého zadání jsem napsal, že jsem zameškal hodiny, protože jsem navštívil svoji babičku, která bydlí v ČR. Dále jsem psal, že se můžu pro “zápisky” stavit a vyzvednout si je. Je z toho tedy zřejmé, že jsem byl zpět v VB? díky za odpověď

  • Záleží, jak to máte – příjdete třeba o bodík, celkově to ale kardinální chyba není 😉

 94. Dobrý den,

  ráda bych se zeptala autorů tohoto webu, zda-li mám šanci s tímto vypracováním 1. části vypravování šanci alespoň na nějakých 10 bodů. Podobně jako někteří studenti nemám zápletku a mám strach, že jsem celý text vůbec nemusela psát, neboť mi práci zhodnotí jako “popis děje” a nebude vůbec hodnocena.

  The Most Beautiful Choir Competition Victory

  Four years ago I took part in a choir competition in Belgium with my choir. The day we won was probably the day I will never forget.

  Our performance was set on Monday and after we finished we were really satisfied with our singing. We could not wait until Friday to know if we won.

  On Friday we gathered in the city center with other choirs from different countries. Then we marched together through the city of Neerpelt. When all the people arrived to the Neerpelt Auditorium the ceremony began.

  The atmosphere inside was absolutely amazing. We were so excited during the performance of the Coldplay’s song ‘Yellow’ ! Me and my friends were holding our hands when they announced our choir won a gold medal!

  So that was the day I will never forget, because we tried hard to be so good and the ceremony was so well-organised and touching.

  Děkuji předem za názor.

 95. Dobry den,chtela jsem se zeptat za jak velkou chybou je,kdyz jsem zapomnela ukonceni v e-mailu(napr. see you soon) a podpis.

 96. dobrý den , mám také dotaz ohledně emailu Nickovi. Psala jsem že potřebuji informace o gramatice z English and French Lesson . Bude počítána tato informace jako 2 požadavky ? Děkuji za odpoveĎ

 97. Dobrý den, chci se zeptat, u toho vyprávění jsem psala o tom, že můj den, na který nikdy nezapomenu, je moje oslava osmnáctých narozenin. První část jsem splnila – kde se to konalo a kdy, tu poslední část taky..proč je to můj nejlepší den – protože jsem byla se skvělými lidmi a užili jsme si to…ale ten druhý bod mám napsaný tak, že jsme dělali kuřecí maso, jedli dort, popíjeli, na zahradě máme bazén, tak jsme tam plavali a užili si spoustu legrace. Odpoledne jsme šli do kavárny, která je vedle mého domu a večer jsme šli do místního klubu, kde bylo ale moc lidí a bylo tam málo místa na tancování, proto jsme šli brzo domů……prostě jsem povyprávěla o tom dni, jak jsem si ho užívala, ale zápletka tam není, je to hodně velká chyba? Vyprávění to splňuje, o tom dni jsem vyprávěla, zadání taky – moje oslava je den, na který nezapomenu…ale ta zápletka tam prostě chybí, je to hodně špatně? 🙁 Nestrhnou za to moc bodů? Nebo budou mi to vůbec brát? Ten první a poslední bod mám napsaný přesně jak chtěli..a vyprávěla jsem opravdu o mým nejlepším dni, i když se tam nic závratného nestalo, pro mě to prostě byl nejlepší den v tom, že jsem si to užívala a dělala jsem všechno, co mě baví..Prosím odpovězte mi, jsem z toho hrozně na nervy :(… Děkuju Vám!

 98. Dobrý den,
  u 2. části jsem napsala, že jsem v jazykové škole v Londýně a zameškala jsem hodiny jakoby u nás ve škole, není tam přesně specifikováno v jaké škole jsem ty hodiny zameškala, ale důvod mé nepřítomnosti byl právě ta jazyková škola. Bude tato práce hodnocena celkově 0body?
  Děkuji

 99. Dobrý den,
  v prvním zadání jsem se podepsala (jako autor pod svůj článek), ikdyž vím, že u vypravování podpis není… Je to chyba ? Děkuji:)

   • Taky jsem se podepsala ještě jsem přemýšlela jak se podepsat =D a když jsem to odevzdala jsem si uvědomila že to tam nemělo být.. Prosím je to chyba??? Nebo kolik se tak za to ztrhává

 100. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je chybou když jsem se ptala jestli budeme spát nějako písemku do angličtiny a jestli máme nějaký domácí úkol u druhé části.
  A musím se přiznat, že jsem stejně pochopila, že jsem ve VB a píšu do čech kde se chci zeptat co mi chybí za učivo.
  BUde se to vůbec hodnotit, nebo už jsem nesplnila zadání??
  Děkuji za odpověď

 101. Dobrý den, jak moc velká chyba je, že můj článek neměl zápletku? Když mám napsat o dni na který nezapomenu, nějak se mě tam žádná zápletka nehodí. Prostě jsem jen popsala jeden den, to co se stalo, kde jsem byli a tak.

 102. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli je chyba, když jsem nepřeložila ve slohové práci slovíčko Vysoké Tatry. Napsala jsem:”……….Slovakian mountains Vysoké Tatry”.

 103. Dobrý den,
  máte skvělé stránky 🙂
  Chtěla bych se zeptat, pokud jsem splnila všechny dané úkoly, mám splněný i počet slov, kolik bodů se strhává za gramatické chyby? Je možné neprojít jenom na základě chyb?
  Předem díky za odpověď 🙂

 104. Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik bodů je strháváno za nedodržení jednoho bodu zadání (zapomněla jsem napsat proč jsem nebyla ve škole)?

 105. Podle mě se zadání dalo pochopit naprosto jasně. Vůbec nechápu, že někdo vůbec uvažoval jinak. Přeci JSTE na Jazykovém kurzu. Zameškali jste hodiny ANGLIČTINY. Vždyť by muselo být BYL/A jsi na jazykovém kurzu a zameškala jsi nějaké předměty ve škole. (Když nejste ve své škole nezameškáte jen hodiny Aj, ne?) Navíc v závorce bylo lekce. Podle mě to je logicky jasné, že jste zameškali kurs. Vůbec ty stížnosti nechápu. To by si také každý mohl psát 200 nebo 50 slov a tvrdit, že v zadání to není zcela přesně.

  • To,že zrovna tobě to tak nepřijde,neznamená,že se to nemohlo stát ostatním. Přijde mi bezohledné napsat sem takový nemístný komentář. Prostě pár lidí uvažovalo od začátku už nad variantou,že jsme zameškali školu kvůli jazykovému kurzu a v tu chvíli už přemýšlí,co budou psát a ne,jestli to náhodou nepochopilo maličko jinak. Zadaní nebylo zcela jednoznačné a nevylučuje i druhou variantu.

  • Bohužel nemáš pravdu 🙂 Dalo se to opravdu pochopit dvěma způsoby. „Jste“ totiž v češtině, mimo jiné, značí čas přítomný, tudíž toto konkrétní „jste“ opravdu může být chápáno jako přítomnost, tudíž, že právě v tuto chvíli se nacházíte na hodině toho kurzu. Poté ale Cermat píše, že než se do školy vrátíte, chcete Nickovu pomoc. Do jaké školy se chcete vracet, když vycházíte z toho, že tam právě jste?
   Navíc argument, že Nick je očividně Angličan…nevím nevím 😀 Nick se zaprvé může jmenovat i Nguyen apod., může být jakékoliv národnosti, i třeba české 🙂 + proč by proboha Angličan chodil na kurzy angličtiny? 😀

  • Na našem jazykovém kurzu jsme měli hodiny nejen angličtiny. U nás na škole teda probíráme lekce z učebnice. To, že já jsem na jazykovém kurzu, znamená, že nejsem v ČR a o tom, kde je Nick nikdo nic nenapsal. Asi ti na to chybí pohled z druhé strany. Cermat uznává obě možnosti a jak sis mohl/a všimnout, zpracování mejlu je z 50% procent takové jak si to pochopil/a ty a z 50% jak to pochopili druzí. Tak nebuď tak nakvašenej/á.

 106. Dobrý den,
  do bodu 1 jsem napsal, že po Nickovi chci, aby mi půjčul sešit. Ve vysvětlení mate napsáno, že mu tam mám vysvětlit, proč jsem nebyl ve škole a že jsem zameškal výuku. Ale v zadání není přesně zadáno, co mu mám ve sdělení napsat. Navíc kdybych to měl tak rozepsat jak v příkladu, tak prěsáhnu požadovaný počet slov. Myslel jsem, že ve sdělení mám volnou ruku, jelikož je tam napsáno “sdělte, proč píšete”.

 107. Zdravím. Mám dvě otázky. V tom e-mailu Nickovi jsem napsal, že bych byl rád, kdyby mi poslal- stuff in english. Dalo by se to takhle říct? A ty dvě informace-grammar and vocabulary?

 108. Chtěla bych se zeptat jestli je velkou chybou když vypravování nemá přímo zápletku? Jestli vadí když je popsaná asi jen v jedné větě. Můžu za to dostat 0 bodů?

 109. Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat, jestli je velká chyba, když jsem u druhé části napsala jako rozloučení Best wishes? A také jestli uznají když jsem napsala, jestli by mě mohl Nick doučit, že nevím nic o Shakespearovi a 1. kondicionálu ? nic jiného mě totiž v tu dobu nenapadlo :-/ Předem mockrát děkuji za odpověď

 110. Dobrý den,
  Mám pár dotazů 🙂
  1) když jsem napsala oslovení na jeden řádek a text už na další, počítá se to jako oddělené? Bála jsem se nedostatku místa.
  2) když jsem požádala spolužáka o knížku a ptala jsem se co dělali ve škole, jsou to dvě informace?
  3) nadpis u vyprávění mohl být teda i vlastní ?:-)
  4) jak moc hodnotitelé lpí na ději u vyprávění? V tu chvíli mě opravdu žádný supr příběh nenapadl :-//

  Děkuji moc za ochotu, Andrea 🙂

 111. Dobry den, prosím, co když jsem Nickovi napsala o par informaci v “history” a mapu do “geography”. Dle mého názoru to lze brat, ze je to součást anglickeho jazyka.(třeba historie a geografie USA) Co myslíte?

  • Přesně to jsem také udělala… Brala jsem to tak, že historii a geografii dané země běžně probíráme v hodinách angličtiny. Dle mého by to mělo být v pořádku.

  • Ale já jsem předtím zmínila, že jsem zameškala několik hodin angličtiny a že bych tudíž potřebovala poslat posledních pár lekcí (history, geography)…

 112. Ze zadani jsem spatna, nesedlo mi a hlavne bylo malo casu :-/ u 1.casti te delsi mam vsechny body splneny, jen mam 112slov.. Myslite, ze to doslova pocitaji a nebo se ridi tim jak je na tom papire uvedonu cca uprostred 120-150 slov ?? a jinak u 2.casti jsem si zazadala o materiali z aj a matematiky.. :/ zadani nebylo jednoznacne..
  Diky za Vasi idpoved..

 113. Dobrý den, patřím k té většině maturantů, která nepochopila zadání správně. Myslím si, že maturita má testovat znalost anglického jazyka a ne logické uvažování, které je v dané chvíli druhořadé. Člověk je vynervovaný a to poslední, co bych u maturity z angličtiny chtěl je, abych uvažoval, jestli je zadání myšleno tak nebo tak. Zadání by mělo být jednoznačné a jasné, což v tomto případě rozhodně není. Pokud bych pominul tento fakt, že jsem tedy pochybil v pochopení zadání, tak důležitější přece je splnění všech podbodů. Tak se ptám, jestli je tedy už dané, že by práce měla být ohodnocena 0 body? Test má ukázat pasivní znalost angličtiny(písemnou) a ne logické uvažování o kurzu a škole, které se vzájemně mohou vylučovat. Děkuji za odpověď

 114. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, zda je chybou, pokud jsem napsala oslovení Dear readers v prvním slohovém útvaru. Rozloučení ani podpis tam nemám, pouze toto oslovení. + Vlastní nadpis. Nikde se nemůžu dopátrat, zda to bude mít dopad na mé hodnocení, nebo zda mi to dokonce Cermat kvůli tomu neuzná.DĚKUJI VÁM MOC!

  • dear readers jsem taky napsala, pokud máš vlastní nadpis, který souvisí s textem, je to správně, nahoře to máš napsaný 😉 máš to určitě dobře, já nemám nadpis, tak strhnou nějakej bod

  • Myslím, že se moc obáváte. Koukněte na mě, já v druhém zadání místo 60-70 slov tam šoupnul rovnou 90 +-. Když jsem si to uvědomil a chtěl něco vyškrtnout tak už jsem neměl čas a musel svou práci odevzdat. Takže myslím že Vaše práce bude naprosto v pořádku 🙂

 115. Zdravím Vas, díky za tento web a informace na něm 😉 každopádně jeden dotaz mám? Bude bráno jako chyba, pokud jsem do neformálního mailu, kde js použil i zkrácené formy, napsal formální fráze jako např.
  I would likw to know what did you do… nebo něco na ten zpusob. Díky za reakci.

  • to mě ani nenapadlo, že by to mohlo být špatně, taky jsem to tam napsala. neměla by to být chyba, přece i kámoše můžeš slušně požádat o pomoc 😀

   • Mělo by být napsáno v každém případě: I´d …ovšem použití formální fráze nemění nic na tom, že bych nemohl uznávat svého kamaráda. 🙂

 116. Dobrý den,
  2. část maturitní písemné práce lze pochopit dvěma způsoby. 1. že jsme v té Velké Británii a kvůli tomu nemohu přijet do své školy a za 2. že jsme v té Velké Británii a zrovna nemohu na ten daný kurz -> což v zadání nebylo jednoznačně řečeno. Proto nerozumím, proč bychom měli mít automaticky 0 bodů, že jsme to jinak pochopili!

  • Ahoj,
   takže tady je odpověď Cermatu:

   Je možné, že student bude žádat kamaráda Nicka do ČR, aby mu poslal úkoly na AJ v ČR, to je v pořádku (na kurzu v GB je na týden a zameškal v ČR pár hodin).

   Řešil jsem to s učitelkou a ta s Cermatem, takže je to v pohodě:)

   • Ahoj, prosím tě, nevíš také, jak to bude, pokud jsem napsala, že jsem zameškala několik hodin angličtiny a zda by mi nemohl poslat poznámky z posledních 10 lekcí (historie a geografie)? Přičemž jsem myslela historii a geografii Velké Británie, která by mohla být součástí hodin angličtiny. Děkuji.

   • A pokud jsem psala, že chodím na jazykový kurz v GB, a proto jsem zameškala školu v GB, bude to bráno jako správné splnění zadání?

    • omg……..to je to nejsprávnější jak jsi to mohla pochopit, někdy mi přijdete jako kdyby jste někteří byli naprosto vymletí….

   • Moment, takže pochopila jsem to správně, že když jsem psala Nickovi, o půjčení sešitu a ptala jsem se ho ještě na něco a důvod mé absence byl ten, že jsem byla ve VB na kurzy anj, tak mi to uznají?? Děkuju za odpověď

   • Ahoj tak to jsem ráda že to teda budou brát i tím to způsobem a chtěla jsem se zeptat vadi když ve vypravování nemám žádnou zápletku? Šla jsem podle zadání popište to a popište tamto. Děkuju za odpoved

   • Já to popletl uplně celý.. Moje práce by byla korektní v návaznosti na tvůj komentář jen v případě, že by hodnotitelé Cermatu uznali, že jsem se chtěl Nickovi vymluvit (lhal jsem mu). Napsal jsem Nickovi, že jsem ve škole chyběl kvuli bolení hlavy ale že mi materiály má přeposlat mailem OR donést domů na moji adresu v Brně.

   • Fakt? takže když jsem napsala, že jsem na jazykovém kurzu v Londýně a zameškala jsem hodiny v naší škole, tak by to mohlo projít?

   • Dobře, ale v tom případě teda nemůže omluvit svojí absenci tím, že byl na kurzu ve Velké Británii.. protože v zadání je uvedeno že na tom kurzu je v tuto chvíli a řekl bych že s tím je největší problém…

  • Zdravím,

   úplně s Vámi souhlasím. Doufám, že si to také uvědomí cermat. Nechápu, jak mohou dát do tak důležité zkoušky tak špatně napsané zadání. Stačilo ho přitom jen trochu pozměnit a hned by ke komplikacím nikdy nedošlo.

 117. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jeslti je chyba když zadání je ” The Day I Will Never Forget” a já jsem napsala “The day I will never forget” zajímalo by mě jestli tohle bude bráno jako chyba nebo ne. Děkuji

  • Napsala jsem to stejně, takže by mě to také zajímalo 🙂 Protože gramaticky jsem neviděla důvod u každého slova psát velké písmeno.

   • Nechápu proč bych je měla psát velkým… Taky jako Lucka jsem nevěděla důvod proč psát každé písmeno velkým. 🙂 Vždyť to je jako kdyby jste v té slohovce psali každé slovo s velkým

   • V angličtině se všechna slova v nadpisech píši velkými písmenu, tudíž to bude bráno jako gramatická chyba.

 118. Dobrý den,
  ať hledám jak hledám nikde nemůžu informaci o počtu slov. V první části je vymezeno 120-150 a v druhé zhruba o polovinu méně, to vím… Ale vadí když jsem o pár slov přetáhla? V tom stresu jsem nebyla schopná dojít pokaždé ke stejnému číslu.
  Děkuji za odpověď. 🙂

 119. Je velkou chybou když jsem v e-mailu zapomněla napsat rozloučení s podpisem, ale jinak mám tam mám všechny i oslovení, všechny body ze zadání. První téma sem dodržela podle všech bodů.

 120. Vadí hodně, když jsem u e-mailu zapomněla napsat rozloučení s podpisem, jinak mám rozpracované všechny body. První text mám podle zadání vypravování a taky vše vypracovaný

 121. Vadí hodně, když jsem u e-mailu zapomněla napsat rozloučení s podpisem, jinak mám rozpracované všechny body. První text mám podle zadání vypravování a taky vše vypracovaný.

 122. Dobrý den, mám dotaz, počítá se za chybu, když jsem napsala u emailu rozloučení a podpis do pravého dolního rohu místo do levého ? děkuji za odpověd

 123. Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jestli je velká chyba, že jsem v první části oslovila čtenáře Dear readers? a na konec jsem napsala Yours sincerely a podpis?

 124. Dobrý den,
  jak se hodnotí špatně napsané slovo? Mám tam dvě. “terible” místo terrible a “holyday” místo holiday a “greatful” místo grateful. Díky za info.

 125. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je správně u delšího útvaru – vypravování o dni, na který nezapomenu, když jsem psala o dni, kdy mě požádal přítel o ruku. Psala jsem, že ráno probíhalo normálně, potom mě vzal na oběd a na procházce to udělal. Všechny body zadání mám vypracované podle osnovy. Ale stačí takováto zápletka?

 126. Dobrý večer, 2.část maturitní písemné práce lze pochopit dvěma způsoby. 1. Že jsem v té Velké Británii a kvůli tomu nemohu přijít do své školy a za 2. Že jsem v té Velké Británii a zrovna nemohu na ten daný kurz -> což v zadání nebylo jednoznačně řečeno. Proto nerozumím, proč bychom měli mít automitcky 0 bodů, že jsme to jinak pochopili!

 127. Den na který nikdy nezapomenu
  Psala jsem že jsme jeli na dovolenou byli ubytovaní v Chorvatsku před 2roky (1 bod)
  každý den chodili k moři a na zmrzlinu, jezdili na čtyřkolkách
  poté jsem napsala, že zlý den jsem měla že jsem ztratila mobil a našla ho až poslední den (2 bod, ale je to možná stručné)- myslíte, že mi to téma uznají?
  Závěrem jsem napsala,že jsme si to užívali. A že to byli nezapomenutelná dovolená, protože naši mají hotel.
  Co si o tom myslíte?
  Nejspíše mi neuznají 3 bod, protože tam mám napsanou dovolenou obecně.
  Předem Vám moc děkuji Lucie

  • Taky mám podobný dotaz, nadpis mám v pořádku ale místo abych psal o jednom dni napsal sem omylem ze jsme tam byli 14 dni (na výletě v Praze) pak jsem psal podrobnosti o tom co jsme tam dělali, také by mě zajímalo jestli se jako zápletka dá brát že večer jsme šli do ulic a prožili nezapomenutelnou amtosféru noční Prahy a pozorovali různé lidi. Naštěstí jsem na konec napsal Last day we visited a few monuments pak ze jsme uz museli odjet ale me se nechtelo. Jako zaver mam ze se mi tam libilo a nikdy na tu atmosferu a kulturu Prahy nezapomenu. Mam jediny dotaz je to na vyhazov nebo projdu alepson za 4??? Druhy text mam v poradku.

   • Taky tam popisuji více dní 🙁 já se dost bojím, že to nebude vůbec uznané. Nevíte někdo, jak se to bude hodnotit?

 128. Dobry den, chtela jsem se zeptat,ve stresu jsem zapomnela u vypraveni udelat odstavce, tzn. Vynechat radek nebo odsadit od kraje,ale trosku naznaceno to mam – dopsala jsem vetu treba v pulce radku a zacala psat dalsi bod na dalsi radek. Kolik ztratim.bodu? Dekuji:-)

 129. Dobry den , muzu se zeptat zda by bylo mozne mi zkontrolovat slohy…..Byla bych moc vdecna a uklidnilo by me to. Tady jsou:
  Nadpis
  Last summer I had a part time job in vegetarian restaurant. I worked as a waitress.
  One the morning I went to restaurant and I found some puppy. Puppy was vystrasene and had brown hair
  Next day I distributed leaflets with his photography. During two days I got message from Jack.
  We met in park in the afternoon. We decided that we will go to the cinema. We were on romantic comedy. He was kind and friendly. Then we had dinner
  It is for me nezapomenutelny day because I knew my brillant boyfriend.
  Lucka
  Druhy:
  Dear Nick
  I hope you’re well. I was ill last week. I had anginu.
  Could you send me new words which you are learned last week and new practise exercises.
  You could bring it at home on Friday.
  Best wishes,
  Lucka
  Tak zhruba jsem ti nejak napsala. Ty ceska slovicka tam samozrejme nejsou. Prosim o Vas nazor jestli z toho dostanu alespon 16 bodu.

 130. U emailu jsem uvedla důvod nepřítomnosti nemoc a žádám Nicka,
  1) aby mi řekl která cvičení v knize mám udělat
  2)Co ví o domácím úkolu který má být o zvířatech a floře
  Pochopitelně myšleno vypracováno v AJ, tak teď nevím, jak na to bude pohlíženo? přece domácí úkoly mohou být na různá témata.
  Děkuji

   • Já jsem pro změnu napsal, že jsem byl nemocný a v nemocnici jsem potkal učitele který je taky nemocný a odkázal mne na Nicka abych se ho zeptal na nějaký domácí úkoly z English grammar

 131. Buďte v klidu. Já minulý rok taky přesně doslova nedodržela zadání a měla sem poměrně vysoký počet bodů. Dokonce jsem v kolonce Dodržení zadaní měla plný počet 😀 Tím že dostanete 0 bodů vás jenom zbytečně straší. jako mě před rokem.

   • Bylo to podobný jako letos ti lidi co psali ten email že do ČR. My jsme měli psát kamarádovi dopis o tom, že JSME právě teď na letní brigádě. Já psala kamarádovi dopis s tím, že brigáda už proběhla. Taky jsem se nervovala že to mám špatně a nakonec to nevadilo =)

 132. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak moc velká chyba je to, když jsem u vypravování použila pouze jeden minulý čas (past simple) a v závěru jsem použila budoucí (I will never forget that day.), strhnou mi hodně bodů za to, že jsem nepoužila např. past continuous?
  Děkuji za odpověď.

  • U vypravování nebo u článku se má používat minulý čas, jak prostý, tak i průběhový. Já jsem to taky tak psala a ten nadpis na to nemá žádný vliv. 🙂

 133. někdo napsal že je nemocný někdo že je na kurzu aj…. důvod byl na nás ….. jak by to cermat mohl neuznat

 134. Jak velká je chyba, když jsem u druhé části nepožádal o dvě informace, ale jen o jednu? (His notes) Děkuji za odpověď.

  • Filipe, chyba to je, protože je v zadání jasně dané, že je třeba žádat o dvě informace. Přejeme co nejlepší hodnocení 😉

   • A myslíte, že to bude znamenat pouze ztrátu bodů v daném deskriptoru nebo okamžité odložení práce a 0 bodů?

   • A mohly by to být i 2 domácí úkoly, blíže nerozepsané jen : at least two homeworks from English grammar for next weekend

 135. Chtěl bych se zeptat, jak bude probíhat hodnocení první části písemné práce, když jsem pochopil zadání tak, že píši vydavatelům svůj příběh, Nadpis tam nemám, mám to totiž napsáno formou formálního dopisu.
  Napsal jsem to jako “Dear Sir or Madam, enter a začátek odstavce…” a že píšu můj příběh do soutěže, kterou jsem našel v jejich časopise. Následuje příběh, který musel být zkrácený kvůli počtu slov. Odstavce jsou přesně naplněny podle bodů, které obsahuje zadání (popište Co se vám stalo… popište proč na to nezapomenete…)
  Poslední odstavec ve stylu “doufám, že se Vám bude můj příběh líbit a těším se na Vaši odpověď…”
  …Yours faithfully
  jméno a příjmení (na pravé straně)

 136. Dobrý den,
  Zadání není napsáno jednoznačně, mohlo být pochopeno dvěma způsoby. A za daných podmínek ani jedno vyložení není nesprávné. Pokud je tedy podle Vás zadání jednoznačné a v pořádku tak Vám zjevně chybí jeden úhel pohledu. Doporučuji tedy, abyste si prostudovali své znalosti v porozumění textu.
  A jestli se chybami člověk učí, tak po letošních maturitách budete o mnoho vzdělanější.

  • Nechápu, proč to píšeš sem. Tato stránka je určena pro studenty, aby se z ní učili. To , že ty jsi naštvaná, s tím tady nikdo nic neudělá. Přeci jenom slohovou práci a ostatní testy vymýšlí CERMAT ne?

 137. „Psala jsem vypravování formálně.“ Text je určen čtenářům studentského časopisu, text tedy může být psán formálně, semiformálně i neformálně. Neměli byste však styli nahodile mixovat – to by bylo chybou, za kterou byste o bodík přišli.

  STYLI?!

  Není náhodou semiformální styl mix formálního a neformálního?

  • A navíc… STYLI?!
   Proboha, slovo styl se v množném píše s tvrdým Y! Tahle stránka tu má spoustu pravopisných chyb v češtině, natož v angličtině, ztrácí u mě důvěryhodnost.

 138. V zadání je napsané: “JSTE” na jazykovém kurzu v jazykové škole…. z čeho nevyplývá, jestli jsme právě teď na jazykové škole, a nebo jestli na této škole studujeme… Pokud to tolik studentů pochopilo jinak než vy, nejspíš nebude chyba na straně studentů. Měli byste uznat obě možnosti. Jinak se určitě setkáte s obrovským množstvím odvolání

 139. Dobry den, precetla jsem si u clanku blbe zadani a psala jsem o dni ktery teprve bude. Na zacatek jsem uvedla ze muj den by vypadal. . .bude slohova prace hodnocena? Nebo ne?

 140. Dobrý den,
  když jsem napsala o informace z angličtiny a jiného předmět (mám tedy napůl splněné zadání), bude tato chyba také za 0 bodů? Děkuji za odpověď.

 141. Opravte si chybu v textuv této větě: “Neměli byste však styli nahodile mixovat” …Styly jsou s “y” po l … Jinak děkuji za informace.

 142. a já psala, že jsme jeli na dovolenou byli ubytovaní v Chorvatsku,
  a pak že jsme každý den chodili k moři a na zmrzlinu
  a pak jsem napsala, že zlý den jsem měla že jsem ztratila mobil a našla ho až poslední den- myslíte, že mi to téma uznají?
  Závěrem jsem napsala,že jsme si to užívali. A že to byli nezapomenutelná dovolená, protože naši mají hotel.
  Co si o tom myslíte? 🙂

  • Já jsem to měla podobně. Psala jsem že jsem byla s rodiči na dovolené kde kdy atd… A pak jsem si to rozčlenila do dnů. První den že jsem byli v lese.Poze jedna věta. Druhý den byl na celý odstavec- co se nám stalo atd atd… Třetí den sme jeli domů. Jasně z toho vyplývá co se nám přihodilo ten druhý den a napsala jsem že na to taky nikdy nezapomenu protože jsme byli na naší dovolené v nemocnici. Bohužel ale nevím jak se to bude hodnotit když tam mám zmíněně další dva dny ve dvou větách.

   • Mám uplně to samé :/ psala jsem o výletě, který trval dva dny :-/ doufejme ze to uznají, že škrtnou jen nějaké body.

 143. Zadání u 2. části bylo nejednoznacne… Kdyby bylo napsáno srozumitelně, nenapsalo by to tolik lidí špatně!

 144. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na 1. část.. Bohužel jsem si nějak neuvědomila zadání, tak jsem popisovala dovolenou, na kterou nikdy nezapomenu. Když jsme dojeli do Itálie, tak jsme měli pokoj pouze s mamkou a bráchou a babička s dědou se nám ztratili. Našli jsme je po dvou dnech a zjistili, že byli vlastně v pokoji hned vedle nás. Pak, že nezapomenu na cestu zpět, kdy jsem ležela pod nohama rodičů? Je to opravdu zásadní chyba a stalo by se, že by celá 1. část byla bodována za 0 bodů? Nebo by se pouze strhly nějaké body? Děkuji za odpověď.

  • Mám podobný problém, taky jsem psal, o více dnech ale nakonec sem napsal, že poslední den se mi opravdu nechtělo odjet a bla bla. Doufám, že pokud jsme dodrželi styl, odstavec, formální styl a od tématu jsme se tak nevzdálili, že nám aspoň tu 4ku dají.

 145. Chtěla bych se zeptat u krátké slohové práce jsem překročila počet slov asi o 15 slov je to velká chyba mohlo by to ovlivnit takže by tuto slohovku nehodnotili nebo jen uberou určitý počet bodů? A aspon na 4 by ji uznaly?

 146. Je veliký problém, pokud jsem neodsadil text u stati (hlavní části) a závěru ? Oddělený mám nadpis a úvod. Jaké bodové srážky za to hrozí ?
  Děkuji za odpověď

 147. Shodl jsem se jak se spolužáky, tak i s rodiči, že zadání bylo zadáno nejednoznačně a nechápeme, že by mělo byt hodnoceno 0 body!!

 148. Dobrý den,
  Tak jako spousta mladých lidí, kteří dnes psali práce z anglického jazyka, jsem tu druhou (kratší část) pochopila také tím druhým způsobem, tedy že důvodem mé absence byl onen jazykový kurz, na kterém se PRÁVĚ nacházím.
  Podle vašeho vyjádření, je zadání v pořádku a my udělali chybu. Ale pokud sečtete stres z této zkoušky a styl, jakým bylo zadání napsáno je zřejmé, že došlo minimálně k částečnému pochybení u autora tohoto zadání. Zřejmě nebylo jednoznačné, pokud se spletlo více než 5 lidí. Jestliže byl v zadání snad jen jeden nepatrný obrat, který podle Vás činí zadání jednoznačným, tak v tom nátlaku časovém i psychickém spousta z nás onen detail nemusela pochytit, protože na to ani není dostatečný limit.
  Myslím si (a nejsem sama), že by tato 2. část práce neměla být hodnocena nulovým počtem bodů, protože pokud by tuto chybu udělalo 3-5 lidi neřeknu nic, ale pokud tomu tak je u většího počtu (a to těch, kteří zde píší je jen hrst), bylo by možná na místě, hodnocení poupravit nebo ohodnotit tuto 2. část alespoň nějakým sníženým počtem bodů.
  Děkuji, Kristýna

 149. „Psala jsem Nickovi o materiály z jiných předmětů, než z angličtiny.“… No, já prostě napsala Nickovi o papíry od pana Smitha, a pak jsem se ho zeptala, co dělali během hodiny s paní Scottovou. Je to chyba?

 150. Dobrý den,

  patřím k těm studentům, kteří zadání 2. části pochopili jinak, a ráda bych proto přidala pár argumentů, proč si myslím, že zadání této 2. části písemné práce nebylo jednoznačné.

  Z textu jednoznačně nevyplývá, že jsme zameškali hodiny právě v jazykové škole v Británii: Několik dní jste nebyl/a ve škole – školou jsem chápala svou domovskou školu v České republice. Pokud by autor zadání upřesnil, že se jedná o jazykovou školu v Británii (např.: Několik dní jste nebyl/a v TÉTO JAZYKOVÉ škole), bylo by vše jasné a věřím tomu, že by velký počet maturantů, včetně mě, tuto, dle Vašeho názoru, “chybu” neudělal. Já si představila situaci, že si třeba v říjnu vyjedu na jazykový kurz v Británii, který může trvat třeba týden, a proto je logické, že zameškám hodiny ve své domovské škole. Proto požádám spolužáka Nicka, který také chodí do mé domovské školy, aby mě informoval o tom, co se dělo v hodinách angličtiny v mé nepřítomnosti. Pokud se někdo ohradí tím, že anglické jméno Nick je jasným ukazatelem, že Nick je žák jazykové školy v Británii, můžu argumentovat tím, že i v České republice žijí cizinci (sama jsem chodila do třídy s několika cizinci s exotickými jmény).

  Doufám, že učitelé, kteří budou opravovat naše práce, budou brát v potaz i jinou, ale zcela opodstatněnou interpretaci tohoto zadání. Navíc si nemyslím, že by “chyba” v jednom z podbodů signalizovala výrazné odklonění od tématu, a měla by proto být hodnocena 0 body.

  Prosím, popřemýšlejte nad nejen mým názorem.

  Děkuji za odpověď,

  potenciální “neúspěšná” maturantka Nikola

  • Já s tebou naprosto souhlasím. Několik dní jste nebyl/a ve škole – taky to ve mě vyvolalo to že jsem nebyla na hodinách v ČR. Také doufám, že opravující vezmou v potaz jiného pohledu na zadání, které si myslím, že se neobjeví jen párkrát.

  • Máš naprostou pravdu. Já sám jsem si zadání četl nejméně 3x abych se vážně ujistil, že neudělám žádnou hloupou chybu. A fakt, že bych měl být ohodnocen 0 za nesplnění jednoho podbodu ( nejednoznačným zadáním) mi příjde nefér. Proto doufám, že to nedopadne jak minulé roky, kdy mnoho maturantů pohořelo na špatném zadání.
   Děkuji.
   M.T

 151. U druhé písemné práce jsem psal o jiném předmětu. Chybu jsem si naštěstí uvědomil a pozměnil jsem práci tak, aby byla do předmětu angličtiny. Nickovi jsem tedy napsal, že bych potřeboval nějaké základní informace do angličtiny na téma USA a Afrika, je to špatně?

 152. Já to zase pochopil, že jsem na jazykové škole a chyběl jsem na tom kurzu, třeba že jsem měl chřipku a ať mi pošle informace co tam dělali. Jinak takto špatně zadané téma jsem ještě neviděl. Jde si to vyložit více způsoby

 153. Dobrý den,
  je chybou, pokud jsem u prvního útvaru napsala Dear readers jako oslovení? Píšu to přece do časopisu, a tedy Někomu. A pokud moje vyprávění neobsahuje “zápletku”, je to také chyba? Pokud ano, jak budou hodnoceny? DĚKUJI

 154. Dobrý večer,
  2.část maturitní písemné práce lze pochopit dvěma způsoby. 1. Že jsem v té Velké Británii a kvůli tomu nemohu přijít do své školy a za 2. Že jsem v té Velké Británii a zrovna nemohu na ten daný kurz -> což v zadání nebylo jednoznačně řečeno. Proto nerozumím, proč bychom měli mít automitcky 0 bodů, že jsme to jinak pochopili!

 155. Dobrý večer,

  Chtěl bych se jen zeptat, jestli to vůbec budou opravovat, když jsem u první části nenapsal nadpis a napsal jak debil Dear Sir/madam… Ale ostatní náležitosti k vypravování mám, podle zadaných bodů jsem se držel… Tak jak to teda u mě bude? Jsem z toho celkem v …

  Děkuji za odpověď

 156. Chtel jsem se zeptat, vy jste zminil ze neni mozne psat o Ceske republice, kdyz jsem jqko duvod absence napsal ze jsem musel jet na mesic zpet za rodinou a pak jsem se vratil tak je to chyba?

 157. Chci se zeptat, jestli se práce hodnotí nulou, když jsem napsal, že jsem jel na dovolenou do Itálie. Ze zadání bylo patrné, že jsem na jazykovém kurzu ve VB. Ale o tom, co se mi přihodilo nebo kde jsem byl, tam nikde není. (důvod, proč jsem nebyl na jazykovém kurzu) + jsem napsal, že si s Nickem předáme učivo ve škole (v zadání bylo, že si je chci doplnit, ještě dřív než půjdu do školy) .
  Děkuji za odpověď

 158. Dobrý den,
  chci se zeptat, pokud jsem zadání pochopila tak, že jsem hodiny zameškala kvůli kurzu, mám za celou druhou část 0 bodů?
  Děkuji

 159. Zdravím,
  výše píšete, že pokud máme v textu jednu z těchto chyb, tak máme 0 bodů.
  (“Pochopil jsem zadání tak, jakože jsem zameškal výuku kvůli jazykovému kurzu.“
  „Psala jsem Nickovi o materiály z jiných předmětů, než z angličtiny.“ )
  Chtěl bych vědět jestli to znamená 0 bodů z celé druhé části, nebo jen 0 bodů za nevypracování jednoho bodu zadání (a tudíž stále můžeme obdržet nějaké body za vypracované body zadání..
  Děkuji.

 160. Dobrý den,
  pokud jsem si psala o materiály z jiných předmětů, znamenáto, že dostanu 0 za celý útvar nebo ztratím jen nějaké body?
  Předem děkuju za odpověď.

 161. Dobrý den mám dotaz. V druhé části jsem se zapomněla s Nickem rozloučit a podepsat se znamená to, že mám automaticky nulu? 🙁

 162. Dobry den,
  v druhe casti jsem napsal Nickovi, jestli by mi pujcil sve poznamky a prinesl anglicky slovnik (k podbodu: pozadejte alespon o 2 informace) – je to chyba?
  Dekuji

 163. Chtela bych se zeptat, jestli hodne vadi, kdyz nezminuju jako predmet anglictinu, neudavam tam zadny predmet. Podle zadani mi prislo jasne, ze se to bude tykat anglictiny. Pisu pouze aby mi poslal ukoly, ktere delali a co udelali v ucebnici.

 164. Dobrý den, když jsem se ptala, co se děje ve škole a že bych potřebovala vědět jakou lekci dělali a jestli by mi nemohl poslat nějakou gramatikou e-mailem, je to špatně jako- že jsem přímo nenapsala látku z angličtiny?

 165. Dobrý den,
  “chyba je bohužel poměrně významná a může vést i k bodovému hodnocení 0 v této části.”
  – v této části znamená jako za ten jeden bod (odstavec) nebo celou práci?

 166. Dokud jsem nenarazila na tyto stránky, byla jsem spokojena se svou prací. Nevěřícně si znova čtu zadání. Proč tedy zvýraznili informaci JSTE na kurzu anglického jazyka V JAZYKOVÉ ŠKOLE VE VELKÉ BRITÁNII, když bychom podle Vás měli najednou vymýšlet jiný důvod naší absence ve škole ? Jasně zadání vyzývalo rozlišovat jazykový kurz na jazykové škole a hodinu anglického jazyka na naší běžné škole ! Snad hodnotící budou hodnotit úroveň použitých frází a splnění jednotlivých podbodů, a ne bazírovat, zda jsme ze zadání pochopili důvod absence ve škole právě návštěvu kurzu.

  • Přesně tak, já jsem to taky tak napsala. Důvod absence v normální škole, je jazykový kurz ve VB. Jsem zvědavá na hodnocení, opravdu jsem nadšená z toho, že budu do zveřejnění výsledků ve stresu z toho, že mám jen 0 bodů za druhou část.

  • Přesně tak ! Ze zadání nebylo zcela jasné v jaké škole jsme hodiny zameškali, zda v jazykové škole v Anglii, nebo na naší škole v ČR

 167. Nesouhlasím s tím, že práce bude nehodnocena, když někdo psal(já uvedl nemoc), že není ve škole kvůli jazykovce.. Už z principu, zní to blbě, ale nebylo nijak zadáno, jak máme specifikovat to omezení, kvůli kterému jsme nemohli do školy.

  • Ať přemýšlím, jak přemýšlím, neshledal jsem nic, kvůli čemu by to mělo znít blbě. Nebyl jsem několik dní ve škole, protože jsem na jazykovém kurzu (jedna z možných variant). Přijde mi to logické.

 168. Ráda bych se zeptala, jestli by moje slohovka-druhá část- uspěla. Důvod proč píšu, byl ten, že potřebuji pomoct, protože jsem pár dní nebyla ve škole. Důvodem byla chřipka. A že bych ráda věděla, jestli jsme začali brát novou lekci a jestli máme umět nějaká nová slovíčka na test, a pak jsem napsala jestli by mi Nick nemohl donést své poznámky domů. Nevím jestli jsem úplně přesně splnila zadání. A vadí pokud jsem použila zdvořilejší slova jako would,could,best regards (měj se fajn), ale jinak jsem psala se staženými tvary. a Hi jako úvod?
  Děkuji za odpověď.

  • Mam to hodne podobne, vic se tam ani vmacknout nedalo, aby to bylo na dobry jazykovx urovni, takze no stress, musime to mit spravne, body sme zahrnuly tak co 🙂

 169. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, za jak velkou chybu se počítá, když jsem ve vypravování napsala pouze den (Štědrý den) nikoli přesné datum a rok.
  Děkuji za odpověď

 170. Dobrý den,
  u toho druhého slohu jsem napsal, že potřebuji poznámky i z jiných předmětů (jiných jazyků), ale anglický jsem do toho taky napsal.. Myslíte, že mám nárok na nějaké body, nebo budu hodnocen 0? Strukturu článku mám jinak v pořádku. (oslovení, jednotlivé body, rozloučení, podpis).

 171. Takže když jsem u emailu napsal důvod správně ale napsal jsem místo těch 2 lekcí Matiku a Biologii, to budu mít 0 bodů z celého emailu?

 172. Dobrý den,
  dnes jsem psala ty slohy a chtěla bych se zeptat na Váš názor na mé písemné práce. Děkuji. Tady je to co jsem zhruba psala.
  1. sloh.
  The Day I Never Forget …
  Last summer I had a part time job in vegetarian restaurant. I worked as a waitress.
  One the morning I went to the restaurant and I found some puppy. Puppy was frightened and had brown hair.
  Next day I distributed a leaflets with his photography. During two days I got message from Jack. We met in park in the afternoon. ‘We decided that we will gou to the cinema. We were on romantic comedy. He was friendly and kind. The we had dinner.
  It is for me unforgettable, because I knew my brilliant boyfriend Jack. a podpis. Byla by velká chyba u tohoto slohu kdybych zaměnila jména.
  Druhý sloh:
  Dear Nick,
  I hope you´re well. I was ill last week. I had tonsillitis.
  Could send me a new words which you learned last hours andd new practise excercises.
  You could bring it at home on ¨Friday.
  Best wishes,
  Lucka
  Ještě jsem tam měla něco, ale to už jsi nepamatuji. Můžu se zeptat jestli je velká chyba když jsem nesplnila bod, abych sdělila proč píšu. Děkuju za informace. Doufám, že jsem to napsala, alespoň na nejnižší počet bodů.

 173. Pokud mám v krátkém útvaru něco jinak, než bylo v zadání (konkrétně jsem žádala o materiály z jiných předmětů), znamená to, že dostanu za celou práci 0 bodů nebo jen nějaké body ztratím?

 174. V kratším textu jsem jako důvod mé absence uvedla, že moje matka měla nehodu, zlomila si nohu a já se musela starat o svého mladšího bratra. O místě kde, bydlí jsem ale nemluvila a myslím, že z mého napsaného textu nevyplynulo, zda je ve VB nebo jinde ve světě. Je to chyba?
  Děkuji

 175. Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, já jsem u druhé části napsala, že bych po Nickovi chtěla zápisky z naších společných hodin. Za to jsem napsala Myslím si, že máme společnou angličtinu a matematiku. Bude se to brát jako chyba co jste psali nebo bude stačit, že jsem tam alespoň zmínila tu angličtinu.

  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den.
   Nejsem sice maturant, ale podle daného textu zadaní a uvedeného problému v bodě 1. , tedy problém s pochopením textu si dovolím silně nesouhlasit s Vaším tvrzením, že text je jednoznačně v pořádku. Je velmi obecně zasazen do prostředí, kde dle subjektivního vnímání ho lze pochopit způsobem jak jej prezentujete Vy, ale i tak jak jej vnímá spousta studentů. Proto si myslím, že by bylo zcela v pořádku respektovat obě verze. Sice zde uvádíte, že se člověk chybami učí, ale očividně se CERMAT opět ze svých chyb nepoučil dostatečně. S tímto zadáním dle mého bude ještě hodně opletaček a pokud jej ve výsledku někdo napadne, jako že věřím že ano, tak se to bude znova celé předělávat.

 176. Taky sem pochopila, že důvod nepřítomnosti je jazykový kurz. Psala to tak velkaá spousta mých kamarádů. Podle mě nebylo zadání jasné.

  • Pochopil jsem to stejně, ale co na tom ještě víc nechápu je to, proč by to mělo být celé ohodnoceno 0 body, když třeba ostatní zadané body mám dobře.

   • Nejste sami, já jsem to taky pochopila špatně i má kamarádka. Podle mě to zadání bylo dost zavádějíci.

   • Naprostý souhlas! Na přípravu maturity má Cermat rok, takže by neměl být problém vymyslet zadání, které je zcela jasné a není možné ho pochopit 12 způsoby. Navíc, když v dopise předvedu excelentní angličtinu a pak mám 0 bodů. Směšné.

   • Přesně…taky to nechápu…Mě v žádném případě nenapadlo, že by se mohlo jednat o absenci v Britské škole. Myslela jsem, že jsem ve VB a jsem natolik svědomitý žák, že si už sháním doplnění učiva v Čecháh…zadání jsem si četla asi třikrát a tohle mi z něj jasně vyplynulo. Asi jsem úplně blbá, ale koukám, že nejsem sama! 😀

  • Jo, já jsem také psal že jsem kvůli jazykovému kurzu zameškal školu, co už teď se lze jen spoléhat na 1. část, což nevím….ale podle mne mohli to zadání určit jasněji, ale je zase naše chyba,že jsme si to pořádně nepřečetli..

  • Přesně tak. Takhle to psala většina lidí. Sama jsem to tak napsala protože Samo zadání na to přímo nabádalo a vyzývalo. Děj se vůle boží, at to nějakým způsobem dopadne…

   • Tak to jsme všichni v řiti, kdo jsme to pochopili jinak. Chtěla bych se zeptat jestli je možné podat nějaké hromadné odvolání, protože čím víc nás bude tak by byla větší šance na úspěch. Protože to vypadá, že nejsem hloupá jen já nebo že jsem se nechala nachytat jak tu čtu komentáře.

 177. Když jsem pochopil zadání tak, že jsem zameškal výuku kvůli jazykovému kurzu, protože zadání bylo napsané tak, že mohlo být pochopeno i jinak, tak dostanu 0 bodů z celé krátké části? I když ostatní mám dobře, bohužel ale jen jeden bod mám špatně?

 178. Dobrý den,
  nevadí, když jsem článek začala/kromě nadpisu/ slovy: Dear readers, a skončila slovy: Yours classmate Kateřina (přijmení)? 🙂 Děkuji

  • To bych taky potřebovala vědět 😀 Taky jsem začala podobně, větou: “Dear readers, have you ever had an experience you will never forget?”

  • Já myslím, že tvůj nezapomenutelný den nemusí mít zápletku, když napíšeš co se ti přihodilo, nebo cos dělal, tak by to mělo odpovídat zadání.

 179. Dobrý den,
  je chybou pokud jsem v 1. slohu napsala obraty ke čtenářům ? Jako např.: Dear readers nebo na konci jsem se zeptala jaký byl jejich den, na který nezapomenou ? A pokud jsem se podepsala tak, že jsem napsala jméno a příjmení a za tím věk ?
  A je chybou pokud jsem u obou slohů napsala datum ?
  Považuje se též za chybu pokud jsem napsala u 2. slohu hlavičky od koho je email a komu je určen namísto adres ?
  Omlouvám se za tolik dotazů, ale mám slohy napsané o dost jinak než vzor, tak mám strach 🙂
  Děkuji za odpoěď.

  • Ke čtenářům jsem se obracel během vypravování taky, sám si teď nejsem vlastně ani jistý, jestli jsem vůbec psal vypravování. Bude prostě záležet na tom, KDO to bude opravovat.

 180. U 1. části jsem popisovala DVA dny, z toho ale ten druhý býl zásadní. Myslím, že jsem dala velký zřetel na druhý den, který byl pro mně tím nezapomenutelným dnem. Je to chyba?

 181. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zdali je chybou, když jsem ve článku začala takhle: Dear readers.. a skončila : Your classmate Kateřina (přijmení). Děkuji 🙂

 182. Ahoj, chci se zeptat kolik bodů se strhne, když to není 100% vypravování. učitelka mi sice řekla, že by se nemělo strhávat nic. Protože přímo v bodech zadání bylo popište co se stalo, popište kde a kdy se to stalo atd… Ale chci se zeptat i tady, jak to teda je 🙂

 183. Nenapsala jsem u velké slohové práce The day I will never forget nadpis ale oslovení Dear Sir or Madam. je to chyba?

 184. Nicka jsem požádala o materialy z jinych predmetu nez z angličtiny..znamena to tedy, ze moje prace bude hodnocena 0 body?

 185. Dobrý den,

  chtěla bych se ohradit proti tomu, že zadání bylo jasně dané. Nebylo, což dokazuje i to, že jej polovina maturantů pochopila jinak. Zadání se dalo pochopit dvěma způsoby a myslím, že by bylo adekvátní, kdyby tak bylo i uznáváno.

  • Zuzano, víme, že to mnoho maturantů spletlo. Zadání je podle nás poměrně jednoznačné, jak vysvětlujeme ve výše zmíněném článku. Určitou míru dvojznačnosti nevyvracíme. Záleží na tom, jak se k této věci postaví odborníci. Přejeme co nejlepší hodnocení, pokud možno.

   • ahoj, můžu se zeptat? jestli jsme napsala krom ,,já jsme na kurzu,, – ,, já byla na kurzu,,. Nesplnila jsme tady jedno kritérium, budou se hodnotit další kritéria nebo nikoliv? Díky za odpověď 🙂

    • No asi tak jednoznačné nebylo když je spousta lidí včetně mě co si mysleli, že zameškali školu někde doma… Myslím, že text je ok, ale mohl být lépe formulovaný např.: místo škola se mělo pořád hovořit o jazykovém kurzu, nebo alespon o kurzu….

   • Zadání skutečně jednoznačné není! Nikde není spojitost mezi účastí na kurzu a obsencí ve škole. Také argument, že Nick není české jméno je nesmyslný, neboť se nikde nepíše, že já chodím do normální školy v ČR. Jak už někdo uvedl, Nick zní skutečně jako typické anglické jméno, proto je divné, že by se účastnil kurzu. Prosím nejprve skutečně zvažte všechny varianty možného pochopení zadaní, než něco takto striktně napíšete a vyděsíte logicky uvažující maturanty 😉

   • Dobrý den,
    jsem jeden z pomýlených maturantů. Nesouhlasím s tím, že se zadání dalo pochopit pouze jedním způsobem hovoří pro to i fakt, že se spletlo velké množství maturantů. Máte zajisté pravdu, že chybami se člověk učí, ale zároveň platí i to, že by se mělo uznat vlastní pochybení. Nemohu si pomoci, ale hodnotit nedostatečnou známkou práci jenž je kvalitní, ale byla díky nejednoznačnému zadání špatně pochopena mi připadá jako nesmysl. Děkuji za případnou reakci a přeji hezký den.

    • Petře, nyní opravdu záleží na tom, jak se k celé věci postaví odborníci a Cermat. Maturita z angličtiny samozřejmě testuje jak komunikační cíl textů (tedy pochopení zadání a správnou reakci na něj), tak i angličtinu na požadované úrovni. Přejeme co nejlepší hodnocení 😉

   • Ne, opravdu ne.

    To, že se zúčastním kurzu na jiné (jazykové) škole, než na jakou docházím, je přece úplně běžná věc.

    Dále bylo v zadání, že potřebuju doučit angličtinu. To jde opět vyvrátit tím, že na jazykovém kurzu jsme brali jednu látku (např. gramatiku) a kvůli tomuto kurzu jsme například nebyli přítomni na výuce jiné gramatiky v naší kmenové škole.

    Buďte prosím trochu soudní. Děkuji.

   • Jestli se chybama člověk učí, tak by jste se měli poučit vy a psát zadání jasně a stručně,každý to mohl pochopit podle svého asi tak jako když na obrázku s otickým klamem dva lidi vidí dva ruzné obrazce .

   • Nechápu jak můžete napsat,že chybami se člověk učí ?. To jak Maturanti pochopili zadání není chyba,ale individuální přemýšlení každého jedince. Zadání se dalo pochopit i tak,jak bylo psáno přede mnou. To musí uznat každý rozumně myslící člověk. Kde je přesně napsáno,že jsme nezameškali školu v ČR ? Kdyby v zadání bylo napsáno,že jsme se nemohli zúčastnit kurzu v Británii,tak neřeknu ani slovo,že někdo něco pochopil jinak ( protože by to nikdo jinak nepochopil ) , ale nic takového tam psané není. Proč by tedy všichni měli pochopit zadání tak,jak si představujete vy , když to jde pochopit i jinak. Není to chyba a mělo by to být přehodnoceno. Nemůžete po lidech chtít,aby přemýšleli všichni stejně. Bohužel to nejde. V případě že to nepřehodnotíte,tak můžete očekávat odvolání všech maturujících,kteří podle Vás udělali chybu. Což je podle mě zbytečné. Chybami se člověk učí ? Tak to třeba zjistíte i vy.

   • Jestliže polovina lidí/maturantů zadání pochopila špatně ani bych se neodvážil hledat chybu v nich/v nás. Další co chci říct je to, že zadání bylo opravdu špatně protože jste napsali něco o KURZU na škole, a ne o tom, že jsme studenti té školy!!!!!!!!!!!a pokud nejsme studenti nemůžeme mít ani spolužáky!!!! můžeme mít pouze lidi co s námi dochází na ten kurz!!!

     • Já si vůbec nemyslím, že to bylo stresem. Prostě nikde nebylo specificky zadané, že to bylo jsem chyběla v Anglii. Zameškala jsem prostě hodiny ve škole není určeno kde. Samozřejmě že jsem jedna z těch, která to pochopila “špatně”, ale myslím si vzhledem k tomu, kolik studentů se spletlo, by se měli hodnotící z CERMATU nad tím zamyslet.

   • S tím bych souhlasil, s tím, že podle Vás je zadání jednoznačné, že pro vás by to nebyl problém, jste dospělý a máte jiný pochod myšlení než maturanti. Maturanta, kterého zahltíte otázkou vám dá mnohem kterativnější odpověď, tudíž i více variant, než dospělý člověk, který se omezuje na fakta a logiku.

  • Ano, souhlasím se slečnou. Mám stejný problém a spousta mých známých, kteří práci psali také, jsou na tom zrovna tak.

 186. „Pochopil jsem zadání tak, jakože jsem zameškal výuku kvůli jazykovému kurzu.“ Opravdu to může být hodnoceno 0? Zadání mi totiž stále přijde nejednoznačné. Navíc bych řekla že minimálně pětina to takhle pochopila…

  • také jsem to tak pochopila.. když hold budou chtět potopit tak potopí.. ovšem se zblázní z odvolání.. protože zadání opravdu nebylo srozumitelné a dalo se pochopit více způsoby. Potvrdila mi to i učitelka..

   • Mně to teda přišlo naprosto srozumitelné. Píšou tam, že na tom kurzu pořád si, oslovuješ ho “Nicku” což rozhodně není české jméno a ještě k tomu píšeš ten dopis v angličtině, takže je jednoznačné, že to nemůžeš psát svého spolužákovi tady v Čechách… Já nechápu jak to někdo mohlo pochopit jinak….

   • Naprosto souhlasím. Maturita z angličtiny má prokazovat naše schopnosti v anglickém jazyce, ne pochopení textu, který je ke všemu špatně napsán. Pokud je text napsán způsobem, že je možné ho interpretovat dvěma způsoby, tak je to prostě špatně, špatně a špatně. Nechápu, že je takový problém napsat zadání k maturitě…Srozumitelné, a to Všem.

    • U písemné práce se hodnotí jak správné pochopení zadání, tak úroveň anglčtiny, držíme palce 😉

 187. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala, podle čeho jste posuzovali, že „Psala jsem Nickovi o materiály z jiných předmětů, než z angličtiny.“ může být za 0 bodů? Na jazykové škole se můžou vyučovat různé předměty, ale v anglickém jazyce, tudíž by bylo možné, abych si chtěla doplnit učivo z matematiky, nebo biologie, která se vyučuje v angličtině.

  • Bylo tam: zameškal/a jste několik vyučovacích hodin anglického jazyka. Takže logicky se vyučuje čistě angličtina. Dle mého souzení, takže chyba to bude :-/

   • Pochopila jsem sice, že jsem zameškala v jazykové škole. Také jsem však napsala o doplnění posledních deseti lekcí (historie a geografie), v domění, že se i na jazykové škole mohou vyučovat jiné předměty. Jak se tedy toto bude hodnotit?

 188. Osobně mě na zadání 2. části zmátlo jméno Nick, které zní příliš anglicky na to, aby se mnou dotyčný chodil do jazykového kurzu. Kdyby to byl Jorge, Wojtek nebo Hans, asi bych nestrávil tolik času přemýšlením, kdo to vůbec je, jaký je mezi námi vztah, jakou školu studujeme a kde vlastně právě jsem.

 189. Pokud jsem napsala v druhé části odstavce; kde mají být rozpracovány doplňující informace k látce “What did you do at biology on Tuesday”, je to bráno jako závažná chyba?

 190. Když jsem napsal Nickovi o jiné předměty znamená to ze budu mit z 12 možných bodu 0 nebo přijdu třeba o 3. ( bude se prace vubec hodnotit ) a jak se vlastně písemná část z angličtiny boduje. Děkuji za odpověď

  • To by mě taky zajímalo, myslela jsem, že na jazykové škole se učí i jiné předměty v angličtině než jen samotná angličtina..(historii Anglie, geografie atd..)
   No, doufám, že strhnou jen body z nedodržení tématu..nevím,proč bychom měli dostat 0 bodů, když máme třeba dobrou gramatiku nebo správně napsaný e-mail..:/

  • „Nepsala jsem u e-mailu odstavce, je to chyba?“ Pokud jste hlavní text e-mailu npsali dohromady, chybou to není, stejně jako není chybou odstavce mít.

   je to tady napsaný

  • Mám podobný problém. Neodsadil jsem text u stati a závěru. Jaký to může mít dopad na bodové hodnocení ?

 191. Takže když jsem to napsala tak, že jsem zameškala výuku kvůli kurzu tak budu mít z celý druhý části 0 bodů?Nebo se body za oslovení podpis atd budou normálně počítat?

 192. U e-mailu jsem pochopila, že jsem sice teď na kurzu ve Velké Británii, ale že omlouvám svou absenci v mé škole v Česku. Jako důvod absence jsem tedy uvedla kurz, požádala jsem o info k chemii a biologii a navrhla jsem, že prijdu za Nickem domů, až se vrátím. V zadání není zřejmé, z jaké školy se mám omluvit.
  Prosím o názor, jak by mohla mmoje práce hodnocena.
  Děkuji, Eva P.

 193. Bude moc velká chyba, když jsem požádala o knihy k moji pisemce z anglickeho jazyka a navic o poznámky k matematice?

  • Stejný problém. Nejasné zadání podle mě. Cermat jsou každopádně kurvy a nevím, proc by se školy mely řídit tímto systémem.

  • Taky jsem napsal, ze co dělali v matice. Dále jsem napsal, jestli je nějaký úkol do angličtiny. Přece jazyková škola neni jen o angličtině , ačkoliv je tam napsané anglicky kurz. Ale účastnil jsem se anglického kurzu v anglicke škole, kdy jsem mel možnost vybrat si výuku matematiky například. Přijde mi to jako blbost, ale cermat je cermat no.

 194. Dobrý podvečer,

  jen se chci zeptat, je to velice závažné, když tam nemám ten nadpis, ale mám tam dear sir/madam a potom rozloučení ? Budou to vůbec číst?…

 195. Dobry den, uspěl bych s tímto dopisem?

  Hi nick
  How ale you? I’m writing to you to ask you about some informations about school.
  As you know, I’s ill and that’s the reason why i wasn’tvať school after my return from GB.
  Could you give me some informations what have you learned in english and what had happened to mrs Potměšilová(učitelka)? I heard she had have an accident.
  What about having a meeting?

  Love Honza

  • Honzo, jak to tak čtu tak jsme napsali stejnou chybu. Informations se nepíše, pouze information 🙁 bohužel

   • To sice ano, ale jedna gramatická chyba je ještě plný počet bodů. Tedy v případě, že jsme splnili zadání.

 196. Nickovi jsem napsala, že jsem dnes chyběla, protože jsem musela jít k lékaři a jsem nemocná. Vede to k nulovému hodnocení, když mám ostatní podbody správně?

 197. Dobrý den,
  Ve vyprávění, jsem uvedla, že jsem byla na výletě v Londýně. Nejdříve jsem se věnovala tomu, co bylo dny před tím, co jsem navštívila atd., a až potom jsem se napsala, že poslední den jsem potkala slavného herce atd… samozřejmě jsem splnila všechny body, ale nerozepisovala jsem body do odstavců, jak to máte dané v příkladu. Budou se mi za to strhávat body?

 198. Je chybou, že jsem napsal, že jsem byl nemocen. A že jsem ho požádal o info z lesson 14th ? Nespecifikoval sem že jde konkrétně o AJ ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *