Jak na POPIS u písemné práce maturity z angličtiny?

popis-anglicky-k-maturite-z-anglictinyPřinášíme vám návod k zisku co nejlepšího hodnocení u maturity z angličtiny, když se v písemné části maturity objeví slohový útvar, který se nazývá POPIS. Jak napsat popis anglicky tak, abyste uspěli co nejlépe a získali co nejvíce bodů v hodnocení?

Co je to vlastně “popis”?

Popisovat se dá prakticky cokoliv. U maturity z angličtiny, pokud bude ve vašem zadání popis, budete nejčastěji popisovat nějakou věc, například váš oblíbený předmět, nebo můžete dostat za úkol písemně popsat nějaké místo, například místo, kde rádi pobýváte nebo místo, kde jste někdy byli a líbilo se vám tam apod., nebo můžete například popisovat nějaký děj nebo událost, která se stala.

A co budete tedy popisovat?

To se vždy dozvíte v zadání písemné práce. V zadání se dozvíte tedy co budete popisovat, zda věc, místo nebo děj a dozvíte se také jakým způsobem budete popisovat (dáno body zadání.

Rozsah popisu u maturitní písemné práce z angického jazyka je buď 120-150 slov, objeví-li se zadání v první (delší) části písemné práce, nebo 60-70 slov, objeví-li se v zadání druhé části písemné práce, tedy té kratší.

ČTĚTE TAKÉ: Vzory pro písemnou část maturity z anglického jazyka

DŮLEŽITÉ: Aby váš popis získal co nejlepší hodnocení, musí být napsán logicky. Popisujeme-li tedy například nějakou věc, například automobil, je zvykem nejdříve popisovat obecně (například v jednom odstavci říci, zda je to osobní auto, jaká je značka, jeho velikostapod.) a následně detailně, tedy podrobně (popsat u auta například interiér, vybavení aj. aspekty s důrazem na detail).

Z jakých částí se se maturitní POPIS skládá?

1. NADPIS
2. POPIS (úvodní odstavec, hlavní část popisu, závěr)

Na vzorovém zadání a vzorovém vypracování si nyní ukážeme, jak by měl maturitní popis napsaný anglicky u maturity vypadat, abychom získali co nejlepší známku.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní článek k maturitě z angličtiny?

VZOROVÉ ZADÁNÍ POPISU U MATURITY Z AJ:

Váš školní časopis pořádá soutež o nejlepší popis vybraného dopravního prostředku. Rozhodl/a jste se souteže zúčastnit. Napište tedy popis v rozsahu 120-150 slov, ve kterém:

 • sdělíte, jaký dopravní prostředek budete popisovat a vysvětlíte proč;
 • popíšete vybraný dopravní prostředek

Nezapomeňte na formální náležitosti daného typu textu.

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ POPISU K MATURITĚ Z ANGLIČTINY:

My Uncle’s Car

I would like to describe my uncle’s vehicle. It is a new Audi and every time my uncle gives me a lift I say to myself that I would give anything to have such a car.

It is Audi A4, produced in 2012 and it is a sedan. A truly elegant car rather for a businessman than a family as it does not have much room at the back of the vehicle.

Its exterior design is very modern, no square parts can be found on this car. Everything is aerodynamic. The new design of front lights makes the car even more beautiful.

As far as the interior is concerned, it is fully equipped with technology: there is a computer, automatic air conditioning and automatic gearbox. Everything is so comfortable.

If only I could have such a car one day. I will have to work hard to get one.

Proč by takto napsaný popis získal vysoký počet bodů v hodnocení? Pojďme si vzorový popis detailně rozebrat:

My Uncle’s Car
(vhodný nadpis, který obsahuje název popisované věci)

I would like to describe my uncle’s vehicle. It is a new Audi and every time my uncle gives me a lift I say to myself that I would give anything to have such a car. (úvodní odstavec – je sděleno, co bude popisováno a proč si autor tuto věc vybral – dal by vše za to, kdyby mohl toto auto mít – splněn 1. bod zadání)

It is Audi A4, produced in 2012 and it is a sedan. A truly elegant car rather for a businessman than a family as it does not have much room at the back of the vehicle. (popis vozidla, uvedena značka, rok výroby, typ vozidla a pro koho se hodí – splněn 2. bod zadání)

Its exterior design is very modern, no square parts can be found on this car. Everything is aerodynamic. The new design of front lights makes the car even more beautiful. (popis vnějšku vozidla v jednom samostatném odstavci – splněn 2. bod zadání)

As far as the interior is concerned, it is fully equipped with technology: there is a computer, automatic air conditioning and automatic gearbox. Everything is so comfortable. (popis vnitřku vozidla v jednom samostatném odstavci – splněn 2. bod zadání)

If only I could have such a car one day. I will have to work hard to get one. (závěrečný odstavec, ve kterém je vyjádřen vztah autora k popisované věci)

Vysoký počet bodů v hodnocení získá náš vzorový popis za vhodné rozpracování bodů zadání, za to, že obsahuje všechny části, který by měl popis mít, tedy nadpis, úvodní odstavec, hlavní část a závěrečný odstavec, je psán formálně (nepoužívají se zde žádné stažené tvary), je dodržen počet slov dán zadáním a je bohatý na slovní zásobu a gramatiku. Je také vhodně graficky členěný (jsou vynechány řádky mezi odstavci).

19 komentářů u “Jak na POPIS u písemné práce maturity z angličtiny?

 1. Dobrý den,
  chtěl bych jsem se zeptat jestli jsem dodržel počet slov v této písemné práci. A taky jestli to stačí na čtyřku.
  Děkuji za odpověď. ds

  My favorit place

  My favorit place is park in the sguare Sv. Hedviky. I live opposite park.
  This is place is important for me, because I experienced many experience. I played football floorball and other sport with may friends, I met very much friends and my best friend Paul. I met my first love affair.
  Next to park is building where was in the pas school for children to 6 years old. In the park is church because before first world wars was park cemetery. There is playground and place for street sport.
  Usually on the place played different games for example football, played with kids guns, played with other kids on the playground. And now I do not have time to playing in the park because I learning to live test..

  • Nejsem nějaký výborný angličtinář, ale v první řadě bych ti radila, ať si hlídáš správný spelling slov (= správná písmenka ve slovech) a dále množná čísla u podstatných jmen. To ti zbytečně ubere hodně bodů;-)

  • Při čtení tvého článku jsem vymlátil hlavou do zdi díru. Ani jedna věta není akceptovatelná…. Pokud bys toto odevzdal jako maturitní písemku, obávám se, že opravující učitel bude stižen psychickou poruchou s doživotními následky.

 2. Dobrý den,
  chtěl bych jsem se zeptat jestli rozsah tohoto článku stačí na 120-150 slov. A taky co bych z toho dostal.
  Předem děkuji za odpověď. 🙂

  My favorit place

  My favorit place is park in the sguare Sv. Hedviky. I live opposite park.
  This is place is important for me, because I experienced many experience. I played football floorball and other sport with may friends, I met very much friends and my best friend Paul. I met my first love affair.
  Next to park is building where was in the pas school for children to 6 years old. In the park is church because before first world wars was park cemetery. There is playground and place for street sport.
  Usually on the place played different games for example football, played with kids guns, played with other kids on the playground. And now I do not have time to playing in the park because I learning to live test..

  • My favorite place

   My favorite place is park in the square Sv. Hedviky. I live opposite the park.
   This is place is important for me, because I experienced many experience. I played football floorball and other sport with my friends, I met many friends and my best friend Paul. I met here my first love affair.
   Next to park is building where was in the pass school for children to 6 years old. In the park is the church because before first world war was the park the cemetery. There is playground and place for street sport.
   Usually on the place played different games for example football, games with kid’s guns, played with other kids on the playground. And now I do not have any time to playing in the park because I’m learning to life test..

 3. Dobrý den, mohu se zeptat jak se počítá AUDI A4 to je jedno slovo ? A in the evening je taky jedno slovo ? Děkuji předem za odpověď

 4. Máte tam dvě chybky. “například vaše oblíbené místo nebo místo, kde jste “někdi” byli apod., nebo můžete například popisovat nějaký děj nebo “údálost”, která se stala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *