Šest bodů pro excelentní popis obrázků v angličtině

popis-obrazku-anglickyJak popsat obrázek v angličtině tak, abychom u maturity dostali co nejvíce bodů?

Popis obrázku je jedna z testovaných maturitních dovedností u ústní zkoušky. V životě se totiž člověk často dostává do situace, kdy musí něco někomu umět popsat (například nějakou situaci, nějakou věc, nějaký postup, co se stalo apod.). V našem mateřském jazyce si si poradímě hravě, maturant maturující z anglického jazyka si však s touto dovedností musí poradit hravě i v angličtině.

Čtěte také: Ústní zkouška z anglického jazyka a zadání maturitní ústní zkoušky z AJ

Zde je šestero bodů pro excelentní popis obrázků anglicky:

1. Ze dvou nabízených obrázků si vyberte ten, který se Vám bude lépe popisovat

V zadání u ústní zkoušky na základní úrovni si můžete vybrat ze dvou obrázků z daného tématu (např. Volný čas / Free Time, nebo Prázdniny / Holidays). Budeme-li se držet pravidla, že chceme u maturity ukázat to, co umíme a ne to, co neumíme, vybereme si obrázek, který se nám bude popisovat lépe. Bude to ten obrázek, na kterém vidím co nejvíce věcí, které umím anglicky pojmenovat. Zde se klidně můžete nechat ovlivnit prvním dojmem a popisovat obrázek, který je Vám citově bližší.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Jak na excelentní porovnávání obrázků v angličtině?

2. Popisujte obrázek podle bodů osnovy

V každém zadání vždy naleznete zpravidla pět nebo šest bodů osnovy, např. place, people, activities, things, atmosphere. Těchto bodů osnovy se držte a pěkně každý bod podle Vámi vybraného obrázku popište, a to alespoň dvaceti slovy (nebo dvěma, třemi větami).

3. Body osnovy popisujte tak, jak jdou za sebou

Autoři zadání na Vás byli hodní a body osnovy pro Vás logicky seřadili a ušetřili Vám tak práci s přemýšlením o tom s čím při popisování začít a čím skončit. Popisujte tedy body osnovy tak, jak jdou za sebou a udržíte tak logické uspořádání Vašeho mluvení.

4. Každý bod popište co nejdetailněji

Vidíte na obrázku něco, co Vás zaujalo? Vidíte například nějaké auto a umíte anglicky popsat jeho části (např. kapotu, světla, volant, kola, značku auta pod.) nebo umíte anglicky popsat pampelišku (stonek, okvětní lístky) nebo vidíte na obrázku stůl a na něm talíře, vidličku, nůž, polévkovou lžíci a kávovou lžičku? Nenechávejte si to pro sebe a při popisování tyto věci jistě zmiňte. Získáte tak body za slovní zásobu a jistě ohromíte i Vaše zkoušející.

ČTĚTE TAKÉ: Zadání k ústní zkoušce na téma Vzdělávání, Education

5. Nebojte se vymýšlet si

Vaše hodnotitele zajímá především Vaše dovednost mluvit anglicky, klidně si tedy skutečnosti z obrázku po svém přibarvěte a domýšlejte si i to, co na obrázku nevidíte.

6. Použijte očekávanou gramatiku a dosáhněte tak vynikajícího hodnocení

Při popisu obrázků se od Vás očekávají zejména tyto gramatické jevy:

Vazba there is / there are

Např.: In this picture there are four people…

Přítomný čas průběhový

Vše, co se na obrázku děje, je v angličtině považováno za průběh např.:

The father is eating a sandwich and his children are looking at him.

Vztažné věty

(a person who…, a thing which…, a place where…)

např. The man who is eating a sandwich is watching TV and the dog, which is sitting on the floor, is looking at him.

Vyjádření Vašich domněnek

(I think…, I suppose…, I guess…, I feel…, I would say…)

Ze situace na obrázku může něco jasně vyplývat, např. že osoba na obrázku přemýšlí o své dovolené. Vy to však většinou stoprocentně z daného kontextu nevíte, a tak musíte před Vaší myšlenkou říct, že si to myslíte (I think…), že se domníváte (I suppose) nebo např. že byste řekli, že… (I would say…) apod.

např. I think the woman is thinking about holidays…

Zdůvodňování Vašich tvrzení (…. because …)

Pokud něco tvrdíte, zdůvodněte Vaše tvrzení pomocí spojky because – řekněte proč to tvrdíte.

Např.: I think the woman is thinking about holidays because she is smiling…

Dodržíte li toto šestero, zcela jistě dosáhnete vynikajícího výsledku v této části ústní zkoušky státní maturity z anglického jazyka.

Čtěte také: Zadání pro popis a porovnávání obrázků z angličtiny u státní maturity

13 komentářů u “Šest bodů pro excelentní popis obrázků v angličtině

  1. Ahoj chci se zeptat zda se pocita i nadpis jako slovo a zda se pocita kdyz pouziji napr. slovicko father nekolikrat ve slohu dekuji

    • Ondřeji, ano, nadpis např. u článku se do počtu slov počítá. Opakujete-li některá slova v textu (a, the, předložky atp.), nebo i podstatné jméno (father) pouze několikrát a text je dobrý, je to v pořádku. Doporučujeme ale místo opakování jednoho slova u podstatných jmen používat synonyma nebo zájmena 😉

  2. Ahoj, mohli byste mi sem prosím napsat třeba tři fráze, který můžu použít při porovnání obrázků. Popis mi jde dobře, ale v tom porovnání si nejsem moc jistej, co a jak to říct. Děkuji

  3. Vcera jsem se nechal z obrazku vyzkouset a delal jsem to presne podle navodu a FUNGUJE TO! Takze diky a muzu vsem doporucit 🙂

    • Děkujeme za opravu gramatické chyby v čj v článku 🙂 Doufáme, že Vám byl článek pro popis obrázku anglicky nápomocen, dočetla jste-li jej až ke konci.

  4. Pingback: Maturanti 4.A, 8.O « OmegaParticle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *