Jak napsat excelentní NÁVOD anglicky?

navid-anglicky-k-maturiteTentokrát Vám přinášíme postup na jeden z méně často se vyskytujících slohových útvarů, přesto však ne méně důležitý, kterým je psaní návodu nebo psaní instrukcí u maturity z angličtiny. Jak jej napsat tak, abyste získali co nejvíce bodů v hodnocení a uspěli tak u maturity z AJ?

Maturitní návod nebo maturitní instrukce se mohou vyskytnout v druhé (tedy kratší) části písemné práce, jejíž rozsah je pouhých 60-70 slov. Cílem Vašeho psaní bude na základně jasného zadání napsat jasný postup, který má adresát (ten, komu návod píšeme) na základě Vašeho psaní realizovat. Jedná se například o psaní návodu a instrukcí pro sestavení nějakého modelu, zapojení počítače, nebo tradičního uvaření nějakého jídla.

DŮLEŽITÉ:
U psaní návodu a instrukcí je nejdůležitějším aspektem fakt, že osoba, která Váš návod bude číst si bude s danou činností (vaření jídla atd.) muset pomoci jen a pouze s Vaším návodem, nebude se Vás moci již na nic doptat. Vžijte se tedy vždy do toho, kdo Váš návod bude číst, zda by opravdu danou činnost realizoval podle Vašeho návodu až do zdárného konce. Zde se totiž rozhoduje o tom, zda Váš návod u maturity projde, či ne:

MĚJTE NA PAMĚTI:
Při psaní návodu je zcela nutné dodržet logiku daného postupu. Budete-li tedy psát např. návod na míchaná vajíčka, pište nejprve o tom, pro co je nutné dojít do obchodu, že nejprve nalejeme olej na pánev, dáme vajíčka, mícháme…. a tak dále – zní to banálně, ale je nutné napsat postup logicky od první činnosti až k té poslední, jedině tak dodržíme logiku postupu a čtenář návodu danou činnost zvládne.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní článek k maturitě z angličtiny?

Instrukce nebo návod obsahuje následující části:

1. NADPIS
2. POKYNY (logicky řazené od prvního po poslední, graficky členěné)

Pojďme se tedy podívat na to, ja jednotlivé části napsat tak, abychom dosáhli co nejlepšího hodnocení.

1. NADPIS

Pro nadpis použijte název cíle návodu, budete-li psát návod na míchaná vejce (cílem návodu jsou míchaná vejce), Váš nadpis bude vypadat takto:

Scrambled Eggs

Nezapomeňte, že u víceslovného nadpisu se všechna slova krom členů a předložek píší velkým písmenem. Nadpis by měl být také graficky oddělen od jednotlivých pokynů návodu (nejlépe vynecháním jednoho řádku).

2. POKYNY

Vaše pokyny mohou být uspořádány v bodech, v odrážkách, mohou být očíslovány anebo může být návod napsán v odstavcích. Je tedy pouze na Vás, jakou metodu pro psaní návodu použijete. Všechny jsou správně, za předpokladu dodržení logiky Vašeho návodu.

Pojďme se tedy podívat na vzorové zadání a vzorové vypracování maturitního návodu:

VZOROVÉ ZADÁNÍ PRO NÁVOD:

Představte si následující situaci: Váš kamarád z Anglie Vás požádal o napsání návodu na míchaná vejce, která mu při návštěvě u Vás v České republice nesmírně chutnala. Napište mu tedy návod v rozsahu 60-70 slov, ve kterém:

 • popíšete, co je potřeba k přípravě míchaných vajec
 • popíšete kamarádovi postup přípravy míchaných vajec

Nezapomeňte na formální náležitosti daného typu textu.

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ NÁVODU:

Scrambled Eggs

To make my legendary Scrambled Eggs, you need about 2-3 eggs, some butter, a little salt, pepper and a slice of bread.

1) Melt a little butter on the pan, about one spoon. Heat the pan slightly.
2) Put eggs on the pan and mix them until they are cooked – the longer the better.
3) Add as much salt and pepper as you like.
4) Serve with a slice of bread.

Pro vzorové vypracování návodu na míchaná vejce jsme použili číslování, můžete ale také použít odrážky nebo napsat návod do jednoho odstavce. Záleží na Vás, všechny metody jsou z hlediska hodnocení v pořádku.

Náš návod perfektně splňuje zadání, je psán pro kamaráda, obsahuje potřebné ingredience (bod zadání č. 1) a postup k přípravě pochutiny (bod zadání č. 2) Jistě by u písemné práce získal vynikající hodnocení.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní formální dopis anglicky?

Jaká anglická gramatika a jazyk se od Vás u návodu nejvíce očekává?

Rozkazovací způsob (Dej…, Přidej…, atd.), např. Put eggs on the pan
Modální slovesa (Můžeš si dát rohlík…), např. …you can have a roll…
Jazyk pro vyjádření množství nebo míry (hodně, málo, nejaké…), např. a lot of sugar, a little salt, some eggs…

Mnoho štěstí u psaní maturitního návodu anglicky! 🙂

57 komentářů u “Jak napsat excelentní NÁVOD anglicky?

 1. Dobrý, jsem v tom lehce zamotaný, když bych psal recept …rozsah slov má být 60-70 ? 🙂

  Ještě se chci zeptat slohový útvar dané práce si můžu zvolit ze zadaných ( jako v češtině) nebo dostanu přímo například popis pracovního postupu ? 🙂

  Předem děkuji za odpověď

  • Zdar, dostaneš zadáno že máš napsat 2 slohové práce za 60 minut. Jedna bude mít 120 slov a druhá 60. Tohle zadání se objevuje u té kratší.. Téma si vybrat nemůžeš.

  • Ahoj, narozdíl od písemné práce z českého jazyka zde není nic na výběr. Všichni píší na stejné téma a stejný útvar. Jednu delší (120-150 slov) a jednu kratší (60-70 slov) část.

  • Ahoj, taky jdu dnes psát sloh.
   Ano, na všechny tyhle kratší slohy má být rozsah slov 60- 70.
   A dostaneme přímo zadaný o čem máme psát.
   Hodně štěstí 🙂

 2. Dobrý den. Pokud se rozhodnu psát návod v odrážkách, tak odstavce vůbec řešit nemusím.?
  žádné řádky se nikdy nevnechávají ?
  Děkuji

 3. Dobrý den,
  myslíte, že by mi takový návod zítra proše?

  Scrambled Eggs
  If you want to do my delicious scrambled eggs you will need: 2 eggs, a little oil, salt and pepper.
  At first mix 2 eggs in a bowl. Then add a little salt and pepper, but don’t waste. You can add salt and pepper anytime. After that pour the little oil on a pan and add the eggs. Now, you can serve with a roll or slice of bread.
  Enjoy your meal.

 4. Dobrý den, je nutné uvádět členy v popisu návodu a v seznamu ingrediencí. Myslím, je správně…To make muffins you need 2 eggs, 1/2 cup oil, 1 cup milk, teaspoon baking powder, 2 cups flour, 1 cup sugar, a pitch of salt.
  1) Preheat oven to 180°C
  2) Mix flour, baking powder and salt together in a bowl
  3) Beat eggs, pour milk and add oil and sugar in another bowl
  4) Putt all these ingredients together and mix it
  5) Put it into the paper baskets
  6) Bake it for 25 minutes around
  Děkuji

  • Nikolo, v předchozích ročnících se zatím návod neobjevil, ale pravděpodobnost je v poměru 1:počet typů textů 🙂

 5. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda by návod (recept) mohl vypadat například takto:
  Potato Pancakes
  To make my legendary Potato Pancakes you need 12 big potatoes, 4 sliced garlic cIoves, a pinch of salt, pepper and marjoram, a cup of milk, 3 eggs, 4 spoons of flour and oil.
  1. Prepare a bowl, a skimmer, a wooden spoon and a pan.
  2. Peel and grate potatoes.
  3. Put potatoes in the bowl.
  4. Add garlic, milk, eggs, flour, pepper, salt, marjoram.
  5. Mix it.
  6. Heat oil on the pan.
  7. Put a part of the mixture on the pan and form a circle.
  8. Fry for a couple of minutes.
  9. Serve.
  Enjoy your meal!

  • Markéto, to je fajn návod. I rodilý mluvčí by si podle Vašeho návodu lívanečky připravil 🙂

 6. Dobrý den, chci se zeptat, zda – li se u maturitní práce může objevit i návod – recept, který nebude adresovaný mému známému/příteli ale měl by být zahrnut například přímo do nějaké kuchařky. Měla bych potom užít formálnější podobu ? Do té ale rozkazovací způsob nepatří ne? Děkuji

  • Jano, návod je většinou adresován širokému publiku, doporučujeme se držet formálního stylu, ledaže by bylo přímo v zadání napsáno, že je návod určen např. kamarádovi 😉

 7. Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné na konec návodu (za číslovaný výčet) připsat například frázi: Enjoy your meal!

  • Andreo, ano, možné to je. Vždy se ale snažte co nejlépe naplnit zadání a body zadání 😉 Ať to vyjde 😉

 8. Dobrý den,
  může jako úvodní větu návodu napsat v budoucím čase (You will need for this recipe….) a poté pokračovat přítomným časem – rozkazovací věty?
  děkuji

 9. Dobrý den, naše učitelka nám říkala, že návod nesmí být číslovaný a tady číslovaný je. Možná myslela aby, nebyl návod číslovaný od začátku do konce, a nebo nevím. Prosím, máte to doopravdy správně ?

  • Michale, návod může být samozřejmě číslovaný, a rovněž i psán s odrážkami nebo jiným grafickýcm členěním. Pokud ale napíšete návod jako např. jeden odstavec, a návod bude srozumitelný, je to rovněž v pořádku. Ať se daří 😉

 10. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestliže v návodu pro kamaráda napíšeme pozdrav a rozloučení, bude to považováno za chybu?
  Děkuji za odpověď

 11. Dobrý den, prošlo by tohle? 🙂

  Scrambled Eggs

  Im sending you instructions for making scrambled eggs, as you asked me. You need these ingredients: Two eggs, slice of bread, oil, salt and pepper.
  First, let the oil on your pan heat. Meanwhile, stir eggs in a cup or small bowl. Then, put eggs on the pan and mix them for about 3 minutes. Add some salt and pepper. And that´s all! It tastes well with a slice of bread.

 12. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký styl psaní se u návodu používá. Jestli formální nebo neformální.

  Děkuji

  • Vojto, nic nezkazíte tím, že napíšete návod ve formálním stylu. Hlavně je ale třeba, aby člověk, který bude Váš návod číst, dokázal podle návodu postupovat až k dokončení daného problému. To je alfa omega úspěchu u tohoto typu textu. Ať se to podaří 😉 NovýAmos.cz

 13. Pokud by se jednalo o formální návod – psaný např. učitelům či rodičům – byl by použit také rozkazovací způsob v jednotlivých bodech návodu, jak např. používat vzniklé studentské webové stránky atd.? U jiných slohových útvarů je rozkazovací způsob při psaní formálních textů nevhodný ba přímo zakázan. Návod psaný např. 1. You should go to the shop and you should buy some ingredients, 2. It would be great if you poured a little oil into a pan….. mi připadá poněkud přitažený za vlasy 🙂 Díky!

   • Toto zadání bych z celé maturity vyřadil… co když se tam objeví: napište postup vaření bramboračky, vývaru, nebo čehokoli jiného, o čem nemám vůbec páru jak se “vyrábí”… popravdě s míchanými vajíčky bych si také nebyl 100% jist…

     • Při nejhorším bych to udělal vtipnou formou, jelikož já bych opravdu neuměl uvařit ani ty vajíčka.

      • S tím souhlasím, dost těžko bych si vzpomněl i na to, že míchaná vajíčka se řeknou ”Scrambled Eggs”, nemám to tak ani ve slovníku.
       Tohle téma by si zasloužilo větší volnost, tedy abychom si mohli my sami zvolit, co chceme popisovat z určitého tematického celku: např. popiš postup pracovní činnosti, kterou jsi nedávno musel udělat.
       Nejradši bych ale byl, aby se tohle téma vůbec neobjevilo.

       • Naprosto souhlasím… Toto zadání mi přijde opravdu na nic. Sice nám bylo řečeno, že se nebude hodnotit, jestli by bylo například jídlo uvařeno správně, ale tady je napsáno zase něco úplně jiného. A vsaďte se, že to tam bude -_- 😀

 14. Dobrý den. Chtěla bych se zeptat – pokud zadání nebude vyžadovat formu textu, čili jestli má být psán v odstavcích, nebo v odrážkách, nebude chyba, když text budu (jednotlivé body) číslovat tak, jak jej číslujete vy v ukázkovém textu? děkuji

 15. Dobrý den, můžu se zeptat jaký je rozdíl mezi MUST a HAVE TO? A v jakých případech se co používá? Děkuji.

  • Must-znamená musíš, ale jakoby nemusíš to na 100= udělat nebo to tak myslet 😀 např. “You must be kiding me!” -musíš si ze mě dělat legraci, ale vpodstatě to nemyslíme tak, že by ten člověk opravdu musel.

   Have to-ať se děje, co se děje, prostě musíš. “I have to go home.” nebo možná lepší “I have to pee” 😀

   nevím, jak líp bych Ti to teď vysvětlila, každopádně dneska si to musíme zavdat!
   GL ^.^

  • Zatímco MUST vždy povinnost uděluje, přikazuje (povinnost vychází od mluvčího),
   HAVE TO ji pouze oznamuje (povinnost vychází z okolností, pravidel, či od jiných mluvčích).“

  • Must je něco co ti někdo nakáže (my parents told me that I must go home) Have to je něco vnitřního co ty sama musíš udělat (It’s too late I have to leave now sorry lads.)

 16. Dobrý den,

  bylo by chybou, kdybych napsal návod jako ucelený text? Tedy použitím AT FIRST, LATER, EVENTUALLY.

  Děkuji

 17. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak se přesně počítají slova v pracích, po důkladném spočítání a přepočítaní, mi s členy i čísly (odrážkami) vyšlo přes 85 slov pro tuto práci. Ale má mít jenom 60-70.

 18. Dobrý den, nenachází se někde na vašich stránkách seznam všech spojení pro vyjádření množství nebo míry, které je možno u maturity použít?

  • V budoucnu určitě ano 🙂 Těch spojení je spousta, tak aspoň pro počitatelná podst. jména: a little sugar, a lot of sugar; pro nepočitatelná: a few people, a lot of people. Mnoho štěstí 🙂

 19. Dobrý den, chci se zeptat, jaká je pravděpodobnost toho, že se návod objeví ve slohové práci? Nebo spíš jak často se objevuje u slohových prací? Když jsem si tak prohlížela minulé ročníky maturit, většinou se tam objevují dopisy, e-maily, vzkazy, pozvánky apod. A kdyby se tam náhodou návod objevil, bude sestaven tak, aby dokázali tu slohovku vypracovat všichni? Př. recept na palačinky nebo bramboráky (asi ne všichni ví, co všechno se má použít a jaký je postup) a nebo návod, který se týká nějaké techniky, elektroniky (s tím by si třeba zase holky nemusely vědět rady). Děkuji za odpověď

  • Dobrý den Marlenko, parvděpodobnost je 1:počet možných slohových útvarů u maturity z AJ. Objeví-li se návod, mělo by jeho zadání být zvládnutelné pro naší maturitní úroveň, tedy zhruba B1 (turista, který si ve světě se svou angličtinou poradí) – a poradí si i s jednoduchým návodem. A máte pravdu, návod by měl být unisex 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *