Charakteristika u maturity z angličtiny a jak ji skvěle napsat

charakteristika-anglicky-k-maturiteJedním ze slohových útvarů, který se může objevit v zadání písemné části maturitní zkoušky je charakteristika. Většinou se jedná o charakteristiku osoby nebo například nějakého místa. Jak psát charakteristiku anglicky tak, abychom dosáhli vynikajícího hodnocení? Pojďme se podívat na návod, který Vás u maturity z aj dovede k úspěchu.

Co to je charakteristika?

Charakteristika je v podstatě popis charakteru nějaké osoby nebo věci, místa apod. Pisatel dostává za úkol popsat daný objekt z jeho vnitřní i vnější stránky  – u člověka může být jeho vnitřní stránkou například charakter, osobnost, vlastnosti nebo povaha, u místa to může být jeho působení na okolí nebo nějaká vnitřní síla, kouzlo. Vnější stránkou můžeme u člověka chápat jeho vzhled, u místa a věci taktéž – jde o to, jak tyto subjekty vypadají navenek. Nedílnou součástí charakteristiky je ještě hodnocení subjektu, který popisujete. Vaše hodnocení může být osobní, citově zabarvené apod.

Píši-li tedy například charakteristiku nejlepšího kamaráda, nesmím při popisu jeho vnitřní a vnější stránky opomenout právě můj osobní názor (hodnocení) na to, co u něj uvádím.

Rozsah maturitní charakteristiky z angličtiny je 120-150 slov – její zadání tedy nalezneme vždy v první (delší) části písemné práce.

Jaké části musí mít charakteristika u státní maturity z angličtiny?

1. NADPIS
2. HLAVNÍ TEXT (úvod, hlavní část, závěr)

Jak jednotlivé části charakteristiky napsat tak, abychom získali co nejvyšší počet bodů v hodnocení?

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní článek k maturitě z angličtiny?

1. NADPIS

Váš nadpis by měl v sobě obsahovat jméno člověka, místa nebo věci, kterou popisujete. Váš nadpis by zároveň měl být líbivý a měl by na první pohled zaujmout Vašeho čtenáře k tomu, aby četl dál.

Příklady vhodných nadpisů pro charakteristiku:

Why Martin Is My Best Friend
(Proč je Martin můj nejlepší kamarád – čtenář chce číst dál, protože chce odpověď na otázku proč, která se nachází v nadpisu)

The Person I Would Never Leave
(Člověk, kterého bych nikdy neopustil – čtenáře může zajímat, proč by autor textu tohoto člověka nikdy neopustil a bude chtít číst dále)

Nadpis charakteristiky by měl být viditelně oddělen, nejlépe vynecháním jednoho řádku mezi ním a textem. Je dobrým zvykem, psát nadpis doprostřed řádku.

Nezapomeňte, že všechna slova kromě předložek a členů mají v anglických nadpisech velká počáteční písmena.

2. HLAVNÍ TEXT CHARAKTERISTIKY

Váš text charakteristiky by měl obsahovat úvod, hlavní část charakteristiky a závěr. Je dobrým zvykem, napsat tyto jednotlivé části do samostatných odstavců a tyto odstavce viditelně graficky oddělit – například odsazením řádku nebo vynecháním jednoho řádku. Lze i nakombinovat.

ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní formální dopis anglicky?

Pojďme se tedy podívat na vzorové zadání a vzor vypracování maturitní charakteristiky v předmětu anglický jazyk:

VZOROVÉ ZADÁNÍ CHARAKTERISTIKY:

Rozhodli jste se zúčastnit se souteže anglického časopisu pro studenty středních škol. Tématem souteže je napsání charakteristiky Vašeho oblíbeného učitele. Napište tedy charakteristiku Vašeho oblíbeného učitele v rozsahu 120-150 slov, ve které:

 • popíšete jeho/její vnější stránky;
 • popíšete jeho/její vnitřní stránky;
 • uvedete proč je vybraná osoba Vaším oblíbeným učitelem/oblíbenou učitelkou.

Nezapomeňte na formální náležitosti daného typu textu.

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ CHARAKTERISTIKY

The Mathematician I Will Never Forget

I am so glad I have had a pleasure of being a student of Mr Jan Krásný, the teacher of mathematics at our school. Why is it so?

Mr Krásný is not a typical mathematician as for his appearance. He is never dirty of chalk or any scruffy. He always wears an elegant suit which fits to his muscular body. He is so handsome. He has brown hair, blue eyes and he is slim. I think he is liked by girls in general.

It is not only his look which is great, it is also his character which makes him so popular for me and other classmates. He is original, up-to-date, well-organized and always prepared for our lessons. He is fair and trustworthy.

I like him especially for his original lessons. Boredom does not exist when Mr Krásný is teaching. I think I will never be lost in mathematics, all thanks to him.

I think I will remember him not only as a great teacher of mathematics, but also as a great person.

Takto vypracovaná charakteristika, v našem případě charakteristika oblíbeného učitele, jistě získá maximum bodů v hodnocení. Proč je tomu tak? Pojďme si naší vzorovou charakteristiku detailně rozebrat:

The Mathematician I Will Never Forget
(vhodný nadpis, oddělen od textu)

I am so glad I have had a pleasure being a student of Mr Jan Krásný, the teacher of mathematics at our school. Why is it so? (první odstavec – úvod k charakteristice; autor sděluje, o čem bude psát)

Mr Krásný is not a typical mathematician as for his appearance. He is never dirty of chalk or any scruffy. He always wears an elegant suit which fits to his muscular body. He is so handsome. He has brown hair, blue eyes and he is slim. I think he is liked by girls in general. (rozpracován první bod zadání – popis vnitřních stránek učitele)

It is not only his look which is great, it is also his character which makes him so popular for me and other classmates. He is original, up-to-date, well-organized and always prepared for our lessons. He is fair and trustworthy. (rozpracován druhý bod zadání – popis vnitřních stránek učitele)

I like him especially for his original lessons. Boredom does not exist when Mr Krásný is teaching. I think I will never be lost in mathematics, all thanks to him. (rozpracován třetí bod zadání – autor uvádí, proč je pro něj tento učitel oblíbeným)

I think I will remember him not only as a great teacher of mathematics, but also as a great person. (poslední odstavec – závěr charakteristiky – autor se odkazuje na úvod i nadpis charakteristiky)

Celá vzorová charakteristika splňuje zadání, je psána formálně (jde o článek do časopisu) a splňuje tedy formální náležitosti daného typu textu.

ČTĚTE TAKÉ: Charakteristika v ostré maturitní písemce z angličtiny 2015 vzor

Mnoho úspěchů u maturity z angličtiny 🙂

 

116 komentářů u “Charakteristika u maturity z angličtiny a jak ji skvěle napsat

 1. Dobrý den, mohli byste mi, prosím, zkontrolovat mojí charakteristiku? Děkuji moc 🙂

  My Favourite Teacher

  If you say ” a teacher,” I will introduce my the most favourite teacher at secondary school Mrs. Anna Tichopádová.

  She is good looking and in good form – she is tall and thin. She has got beautiful, long and black hair, which decorate her hair. I like on her her brown eyes and great smile, which conjure smile on everybody. She usually wears nice blue glasses. She is typically for formal and modern clothes. She likes to wear elegant blouses, shirts and skirts.

  In my opinion, she is the most cleverest person on the world. I would say, She is renaissance one – she is interested in many branches like music, history and sport. Mrs Tichopádová is so clever – she studied at university at several times. Everyday she is in good mood. She is happy, funny and pleasent. Also, she is righteous.

  I like her because she is my ideal. She plays at several musical instuments like a piano or a guitar. She sings so nice. I want to be like her.

  • Nejsem sice odborník, taky jenom maturuju, ale všimla sem si pár chyb.
   Black hair, which decorate he hair? Nemá tam být head místo hair?
   I like on her her brown… Divný spojení, možná by stačilo: I like her brown…
   Použití slova smile dvakrát v jedný větě podle mě taky neni ideální. She is typically for formal… To “for” mi tam vůbec nesedí, spíš: She typically wears.. nebo: Her style is…
   The most cleverest je rozhodně špatně, jde použít buď the most clever, nebo the cleverest, určitě né oboje dohromady.
   Renaissance one sem asi nepochopila, místo one bych dala person. Taky myslim, že se neřiká play AT instrument.

 2. Dobry den, chtela jsem se zeptat,jak velka chyba je,kdyz autor pouzije v charakteristice nejake vyrazy vztazene (napr. It’s) a tedy neformalne. Muze to zpusobit o stupen horsi znamku? Dekuji.

 3. Dobrý den,
  je práce hodnocena když nemá nadpis nebo když má místo nadpisu oslovení napr. Dear Sir or Madam ? dekuji

 4. Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat, psala jsem dnes písemné práce a samozřejmě se ozval můj stres a nervozita: u jedné slohové práce mám nízký počet slov a u druhé jsem nestihla do záznamového archu opsat poslední bod, rozloučení a podpis. Je nějaká šance, i když jsem to takhle (promiňte mi ten výraz) zkonila, že bych mohla projít ?

  Děkuji

 5. Je nutné při maturitní práci v charakteristice uvést nadpis? A když nebyl uveden v maturitní práci, bude se opravovat i dále nebo bude hodnocena 0 – tedy neuspěšně. Díky za odpověď 🙂

 6. Dobrý den,

  mohli byste prosím okem projet můj sloh a napsat mi, jakou známku bych z toho mohla dostat?
  – zadání – charakteristika zajímavé osoby

  The Person I Would Never Leave

  I would like to describe my boyfriend. His name is John. He is 23 years old. He comes from Jihlava and he works as IT specialist.
  He is 187 centimetres tall. He has blue eyes, blond hair and muscular figure so he is very handsome. He wears black T-shirts and jeans.
  He is an amazing person. He is very kind, clever, intelligent and playful like a little boy. He has many life experiences so he is very wise. Everytime I am with him I can learn something about life.
  He has many interesting hobbies, for example backpacking, mountain climbing, computers, running, music and others. He is also interested in breeding of lizards.
  It is a pleasure to live with him because living with him means life full of an amazing suprises and adventures.

  Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

 7. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné napsat tam i oslovení a rozloučení? Podobné téma bylo v maturitě a já to pochopila, že to mám poslat do toho časopisu (jako email či dopis), tudíž jsem je oslovila a na závěr se podepsala. Bude mi to uznáno či ne?

 8. Dobrý den,
  vadí,že jsem u charakteristiky nedal Nadpis? sníží se jenom body,nebo se mi to celé škrtne?

 9. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak velká to je chyba, když všechna slova v nadpisu u charakteristiky nejsou napsaná velkým písmenem.Jak se to projeví v hodnocení?

 10. Mám dotaz: Jestliže jsem zapomněl na nadpis, bude práce úplně vyřazena? Mám docela obavu a docela bych si nafackoval

 11. Dobrý den chtěla jsem se zeptat zda je velká chyba když jsem k letošnímu zadání napsala sice charakteristiku ale ve formálním dopise? zadání bylo: Rozhodl/a jste se zapojit do projektu Interesting People Around Us, který je organizován
  mezinárodním časopisem The World, a proto chcete napsat charakteristiku nějakého
  zajímavého člověka.
  Napište charakteristiku zajímavého člověka v rozsahu 120–150 slov, ve které:
  x stručně představíte vybranou osobu (např. jméno, věk, povolání, váš vztah
  k osobě);
  x popíšete, jak tato osoba vypadá;
  x charakterizujete tuto osobu (vlastnosti, chování, zájmy apod.);
  x vysvětlíte, proč je tato osoba zajímavá.

  Napsala jsem to jako někomu z té redakce tudíž dear sir/madam …..Yours faithfully ….ale většina to psala jako článek proto se chci zeptat zda je to závažná chyba či nikoliv, když v zadání nebyl zmíněn článek a charakteristiku jsem splnila.

 12. Dobrý den, chci se zeptat, když jsem dnes u maturitní písemné zkoušky z angličtiny u prvního zadání (charakteristika) uvedla i ukončila charakteristiku ve stylu formálního dopis, jak jsem z toho popochopila, že to budu posílat do toho časopisu je velká chyba? Děkuji za odpověď

 13. Dobrý den, dnes jsme psali slohovky z angličtiny a mám jeden velký a zásadní dotaz. Delší slohovka byla na téma charakteristika zajímavé osoby, kterou jsme měli popsat do projektu jednoho časopisu. Je chyba a jak velká, když jsem pochopila zadání jakože píši do toho časopisu, tudíž to má prvky dopisu (to znamená oslovení – Dear ladies and gentlemen a rozloučení?) samozřejmě dále pak mám zmiňovanou charakteristiku dle všech náležitostí. Jde mi o to, zda mi vůbec takovou slohovou práci uznají, odečtou mi body nebo ji ohodnotí body nula za nedodržení slohového útvaru? :/ Bohužel tímto způsobem to pochopilo více lidí. Osobně si myslím, že by to měli nějakým způsobem uznat, jelikož zadání je neobjektivní a sporné a opravdu jsem nebyla jediná, kdo to tak pochopil.

 14. 1. ČÁST – CHARAKTERISTIKA

  Rozhodl/a jste se zapojit do projektu Interesting People Around Us, který je organizován
  mezinárodním časopisem The World, a proto chcete napsat charakteristiku nějakého
  zajímavého člověka.
  Napište charakteristiku zajímavého člověka v rozsahu 120–150 slov, ve které:
  x stručně představíte vybranou osobu (např. jméno, věk, povolání, váš vztah
  k osobě);
  x popíšete, jak tato osoba vypadá;
  x charakterizujete tuto osobu (vlastnosti, chování, zájmy apod.);
  x vysvětlíte, proč je tato osoba zajímavá.

  The Best Ice Hockey Player in the World

  On my opinion, the best ice hockey player in the world is Jaromír Jágr.
  He is fourty three years old and he still play ice hockey as a profesional.
  That is amazing.

  He is almost two metres tall and he has big muscles. He has short brown hairs
  and dark eyes. His face is usually smilling.

  Jaromír is friendly, but he is introvert, so sometimes he looks for quiet place
  where nobody is. He is very kind person, if you need help with something, he is
  always here for you.

  I think if you plays hockey when you are older than fourty is fantastic, because your body
  must be very tired. Jaromír Jágr won the Winter Olympic Games in 1998 in Nagano.
  That is the biggest reason why I love him.

  (130slov cca)

 15. Když bych nesplnila limit třeba o pár slovíček do 10 je to počítané za 0 budů? nebo je tam nějáká penalizace? Děkuju za odpověď

 16. Mohu se zeptat, jak byste mou práci ohodnotili?

  My interesting sister
  I have chosen my sister. Her name is Karolína Procházková and she is sixteen years old. She goes to a grammar school in Kralupy nad Vltavou.
  My sister is slim and quite tall. The most beautiful things of Karolina are her long straight hair and blue eyes.
  She seems to me very friendly and kind. She is responsible and reliable too and she never lets me down. On the other hand, she is very stubborn that’s why we argue sometimes. Her biggest hobbies are sports and then she likes reading books or listening music.
  And why is she so interesting? She takes part in a world championship of ice-hockey every year and plays this sport on high level.
  I admire her and I can’t imagine my life without Karolína.

 17. Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jestli je velká chyba, že jsem zapomněla napsat nadpis. Jestli to bude mít velký vliv na hodnocení. děkuji za odpověď

 18. Dobry den, kdyz jsem nesplnila pocet slov a napsala jen 107 slov, kolil bodu mi strhnou?? Dekuji moc

 19. Chtěla bych se zeptat, jak velká je chyba, když v charakteristice, mám nějaké stažené tvary (that’s) asi čtyřikrát, jinak tam nejsou použity?

 20. Dobrý den, považuje se užívání zkrácených tvarů (he´s) v charakteristice, jako důvod k nehodnocení práce? Děkuji 🙂

 21. Dobry den, chci se zeptat, na letosnim zadani maturity byla jako 1. cast charakteristika. V popisu bylo, napiste charakteristiku osoby, kvuli projektu lide mezi nami ,ktery dela casopis The World. Pojala jsem to tedy tak,ze jsem napsala formalni dopis adresovany redakci casopisu a v nem jsem mela charakteristiku osoby+ vysvetlo proc pisu a proc ji obdivuji. Kdyz v zadani nebylo presne dano,napiste clanek ( jelikoz tak to velka cast tridy pojala ), tak je akceptovateln i dopis, kdyz jsem splnila vse co se po me chtelo ( primy,neprimy popis,oduvodneni apod. ) ? Kdyby slo pripadne o nedodrzeni utvaru,jak by se to resilo, pouze ubranim bodu?

  Predem dekuji za odpoved

 22. Dobrý den, ( Charakteristika )
  chtěl bych se zeptat jestli bude hodnocená práce která byla psaná jako dopis…tudíž jsem vynechal nadpis a začal Dear Sir or Madam a končil yours faithfully. Jinak všechny body zadání splněny a počet slov také. Předem děkuji za odpověd.

 23. Dobrý den, psali jsme charakteristiku -Interesting people around us, bohužel jsem tam nenapsala jiný nadpis a také nemám odstavce, vždy jsem začala psát na nový řádek. Jsou to velké chyby? Děkuji za odpověď.

 24. Chci se zeptat, když jsem v dopise psala charakteristiku, splnila jsem i všechny body v zadání, ale začátek jsem napsala jako formální dopis (Dear Sir..), jestli se to počítá jako nedodržení slohového útvaru? Děkuji.

 25. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je velká chyba, když prehazim body v zadání. Všechny body jsou v textu obsaženy, ale některé prehazene, myslíte že za to budu nehodnocena? Diky za odpověď

 26. Dobrý den,

  když jsem psal stažené tvary při psaní charakteristiky, bude tam veliká srážka bodů.

  Děkuji

 27. Dobrý den,

  dnes jsem psal charakteristiku a byl jsem tak vynervovaný, že jsem si ani neuvědomil, že používám stažené tavary.
  Jak veliká je to chyba. Ubere to hodně z bodování?

  Děkuji

 28. Dobrý den. Špatně jsem pochopil zadání a dlouhý text jsem psal jako dopis. Body jsem splnil a počet slov taky. Jak si myslíte že dopadnu?

 29. Dobrý den, dneska jsem do charakteristiky sem tam napsal stažené výrazy slova, ale neříkám že všude (+/- čtyřikrát) myslíte že to je hodně závažná chyba?

 30. Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Měli jsme za úkol napsat do článku v časopisu popis “Interesting people around us” je šptaně když jsem začal takto:
  Dear Magazine,
  I am writing to you because ” Interesting people around us”.
  Je to špatně? dál jsem ve slohu postupoval podle zadání jen ten začátek jsem napsal takto. Děkuji za odpověď

 31. Zdravím, mám dotaz. Špatně jsem si přečetl zadání a charakteristiku jsem psal formou dopisu. Všechny body mám dodržené, počet slov také. Myslíte si že je to velká chyba? Děkuji za odpověd.

 32. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je veliký problém, že jsem u charakteristiky nenapsala nadpis…?

 33. Dobrý den,
  chtěla bych Vám poděkovat za tyto skvělè strànky a výborné vysvětlenì psanì charakteristiky. Dneska jsme jì měli ve slohu. Jen bych se chtela zeptat přišlo mi, že se mi tam často oběvovaly slova ona a jeji je to pro charakteristiku typicky nebo je to chyba? Děkuju

 34. Tak nám tam dali tu charakteristiku, já znervózněl a udělal pár zásadních chyb. Vím že to jsou základy, ale prostě stalo se. Chci se jen zeptat jak moc hrubá chyba to je. Místo He has, jsem použil He have, ale mám to tam asi jen třikrát. A potom jsem dával členy před jednotlivé části popisu – a long hair, a brown eyes… (také asi jen třikrát). Děkuji.

 35. Dobry den. Nejspise jsem spatne pochopila zadani a charslteristiku napsala jako dopis. Obsahem dopisu vsak charakteristika byla. Bude mi maturitni prace uznana? Dekuji.

 36. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli a kolik budů se ztrhává v záverečném hodnocení za opomenutí nadpisu?

  Předem děkuji za odpověď.

 37. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli mi bude uznána charakteristika, když jsem si vymyslela vlastni název ( místo zajímaví lidé z okolí jsem napsala má nejlepší kamarádka) a pak celý text směřovala tímhle směrem. Ke konci jsem se ještě zmiňovala, že každý má kolem sebe zajímavé lidi atd. Všechny náležitosti i počet slov mám splněné. Děkuji za odpověď.

 38. Dobrý den.. chci se zeptat, jestli je nutná formalita u charakteristiky? Dnešní zadání mě zaskočilo a ani mě nenapadlo psát zrovna tento útvar formálně…

 39. Dobrý den, moc vas prosim o odpověď, vadí když moc jsem u charakteristiky nenapsal nadpis? Jinak vsechny náležitosti tam mam. Díky moc

 40. Dobrý den,
  splnila jsem všechny body zadání i počet slov, bohužel má gramatika nebyla moc dobrá . Mám nějakou šanci to udělat ?

 41. Dobry den, chci se zeptat,kdyz v zadani letosni maturity nebylo doslova uvedeno “napiste clanek” , ale zadani znelo “napiste charakteristiku osoby” do projektu xx poradanem casopisem xx. Napsala jsem tedy formalni dopis s charakteristikou osoby adresovam danemu casopisu,bude posleze s mym textem problem kvuli moznemu nedodrzeni utvaru? Nebo je hlavni,ze jsem splnila body a popsala danou osobu,ale mozna ve spatně utvaru-vetsina spoluzaku psala klasicky clanek. Velmi deluji za odpoved

 42. Dobrý den, dnes jsem psal pismné zkoušky a byla tam zrovna tato charakteristika. Zapoměl jsem u ni dělat odstavce (jen jsem skočil na další řádek entrem [psal jsem to pc]..) a zapomněl jsem dále Já vůl na nadpis, mužů se zeptat, jak moc to ovlivní známku? Když text mam jinak v rozmezí (148 slov) a snad pár chyb…

 43. Jak velka chyba je kdyz jsem zapomnel u charakteristiky nadpis ? A stane se neco, kdyz jsem odstavec zacinal na novym radku hned zkraje ? Kolik bodu se mi tak srazi ?
  Dekuji

 44. Dobrý den. Dnes u maturity sme měli psát charakteristiku zajímavého člověka – měli sme ho stručně představit, popsat vnější a vnitřní stránky a napsat proč sme si ho zvolili. Uspěju?

  Interesting People Around Us (téma jsem opsala podle zadání, nevadí?)

  I want to introduce you my boyfriend. We are in a relationship for 2 years. His name is Marek and he is 19 years old. He work like a plumber.
  His figure is quite tall and slim. He has got light brown hair and blue eyes, which I love.
  In my opinion Marek is very nice to people, first at all to me. He is also friedly, kind, tolerant and patient. Unfortunately he has got a bad chaeacter quality – he is quite lazy, but I never mind. His favourite hobby is his car which he bought 5 months ago. He also like cycling, swimming and watching TV.
  He is interesting for me because I never know somebody, who is so kind. When I am sad or lonely, I can call him in the midnight but he is still same good.

 45. Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Měli jsme psát charakteristiku osoby jako článek do novin.Je chyba, když jsem se na konci podepsala? Děkuji 🙂

 46. Zdravím,

  chtěla jsem se zeptat, zda když jsem dnes u maturity – charakteristiky splnila všechny body zadání, ale pojala jsem to, jako když někoho doporučuji někomu, tak jsem napsala začátek jako “Dear Sir or Madam” a nakonec “Yours Faithfully”, nebude má práce hodnocena jako 0 bodů? V mé práci jsem jinak napsala vnitřní, vnější charakteristiku a posouzení na konec, vše, co mi bylo zadáno.

  Děkuji za odpověď

 47. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat když bylo téma People Around Us a psal jsem o například Bradu Pittovi, vadí to nebo je to v pořádku ?
  Děkuji za odpověď

 48. Dobrý den, když jsem zapoměl napsat nadpis a začal jsem “Dear”. Znamená to že jsem nedodržel zadání? :'(

 49. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak moc velký problém u hodnocení způsobí, že jsem nenapsala nadpis. Děkuji za odpověď

 50. Dobrý den,

  Již mám za sebou maturitní písemnou část. V zadání bylo napsat popis osoby. Jednotvlivé body popisu osoby jsem dodržela, bohužel jsem to napsala jako dopis (Dear Sir or Madam, Yours faithfully…)
  Je možné, že mi pouze strhnou body a jinak budu mít písemnou část splněnou?

 51. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, když sem u maturitní zkoušky z angličtiny zapomněl při charakteristice uvést nadpis zda se celá úloha počítá jako chybná, a tudíž se dále nehodnotí, či se odečte příslušný počet bodů a práce se kontroluje dále podle jednotlivých bodů zadání.

  Děkuji

  Tom

 52. Zdravím, mám problém v 1 části písemné maturity jsem místo nadpisu napsal pozdrav: Dear magazine The World + datum a na konci Best regards a pod to Pavel a příjmení……
  Bude se má práce hodnotit?
  Hlavní část charakteristika je, otázka je, jestli se to bude vůbec hodnotit, když hodnotící uvidí místo nadpisu , pozdrav.

 53. Dobry den, chtela bych se zeptat kdyz jsem nenapsala nadpis, zda se prace bude hodnotit automaticky 5?

 54. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat. Dnes jsem psala sloh z angličtiny, jednalo se o charakteristiku do časopisu. Zapomněla jsem ale na nadpis, kolik bodů mi za to asi tak strhnou?

 55. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli bude uznána charakteristika, kterou jsem omylem napsal jako dopis. Místo nadpisu mam Dear Mr … A pak tam mam rozloučení. Hlavní text souhlasí se vzorem, který tu máte uvedený.

 56. Dobrý den,

  je prosím velká chyba, pokud jsem dnešní charakteristiku (článek do časopisu) zakončila Yours sincerely, Bára Nejedlá ??
  Bude mi sloh uznán? Zbytek mám víceméně bez gramatických chyb a držela jsem se zadání.

  Děkuji moc.

 57. Je velkou chybou když v charakteristice chybí nadpis? Jestli se za něj odečítají body nebo se celá práce škrtá jako chybně napsaná?
  Děkuji za odpověď.

 58. Dobrý den, nutně bych potřebovala Vaši radu. Dnes jsem dopsala písemnou práci, kde byla charakteristika zajímavého člověka. Měla se psát do časopisu s tématem Interesting people around us. Bohužel se bojim, že jsem nesplnila zadání a moc mám strach, že jsem to tím pádem neudělala. Vybrala jsem si totiž Michaela Jacksona. Myslíte, že jsem tím udělala velikou chybu? Protože už nežije? Ale nikde nebylo psáno zda teď nebo v minulosti. Prosím poraďte. Snad mě utěšíte:( Děkuji za brzkou odpověď.

 59. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zdali vadí, že jsem do dnešní maturitní písemné práce napsala nějaké fráze stejné jako v téhle charakteristice?

 60. Jak moc velký je problém, když nenapíšu nadpis? Zbytek textu je velmi kvalitní. Můžu stále pohlížet na výbornou?

 61. Dobrý den, mám po písemných a jsem velice vyděšená, že jsem to napsala špatně. Zadání na 120-150 slov bylo napsat do časoisu na tema Interesting people ar

 62. Chtěl bych Vás upozornit na chybu, kterou máte při rozboru textu. Druhým odstavcem splňujete bod č.1 – vnější stránky a ne vnitřní. Nemáte za co 🙂

 63. Uspěla bych s takovou charakteristikou prosím?
  The Best Teacher I Know
  I would like to describe my Chemistry teacher. His name is Adam Poštolka and he really doesn´t look like a typicall teacher.
  He´s very slim and tall. His arms are even longer than my legs. He usually wears white coat, which coveres his crazy colourful t- shirt and pants. And surprisingly he doesn´t wear any socks for all year. He has short brown hair, blue eyes and big ears. I think his appearence is similar to his personality.
  He is very funny and every his class is interesting. You´re not bored at all. He´s also nice and helpful. You don´t have to be worried that you embarrass yourself in his class. I´m also amazed by his knowledge. He knows everything.
  Thanks to him, I like chemist. We´re doing a lot of experiments. He show me the Chemistry could be also fun.

 64. Dalo by se to brát prosím jako charakteristika? Prospěla bych?

  The Best Teacher I Know
  I would like to describe my Chemistry teacher. His name is Adam Poštolka and he really doesn´t look like a typicall teacher.
  He´s very slim and tall. His arms are even longer than my legs. He usually wears white coat, which coveres his crazy colourful t- shirt and pants. And surprisingly he doesn´t wear any socks for all year. He has short brown hair, blue eyes and big ears. I think his appearence is similar to his personality.
  He is very funny and every his class is interesting. You´re not bored at all. He´s also nice and helpful. You don´t have to be worried that you embarrass yourself in his class. I´m also amazed by his knowledge. He knows everything.
  Thanks to him, I like chemist. We´re doing a lot of experiments. He show me the Chemistry could be also fun.

 65. Dobrý den, mohla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi Yours sincerelly a faithfully? Vždycky nás učili, že se jedno používá pokud toho komu píšem známe a druhé pokud ho neznáme (jeho jméno).

  • Lucie,

   pokud znáte jméno adresáta (toho, komu píšete), Začínáte svůj dopis např. „Dear Martin,“ a ukončujete jej rozloučením „Yours sincerely,“ (následuje už jen Váš podpis).

   Neznáte-li jméno adresáte, začínáte Váš dopis např. „Dear Sir,“ nebo „Dear Madam,“ nebo „Dear Sir or Madam,“ a dopis ukončujete rozloučením „Yours Faithfully,“ (následuje již jen podpis).

   • Dobrý den, mám stručný dotaz. Charakteristika bez nadpisu, prostě jsem ihned začal psát. Veliký problém? Děkuji.

 66. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, může být nadpis práce stejný jako v zadání? ( pokud by bylo např. zadáno: The Person I Will Never Forget)

 67. Dobrý den :),
  chtěla bych se zeptat, jak se v písemné práci počítají přivlastňovací zájmena jako například (Peter’s, Dog’s,..) je to bráno jako jedno slovo?
  A ještě mám jeden dotaz, můžu v písemné práci použít v uvozovkách české slovo ? Třeba když popisuji svého oblíbeného učitele a chtěla bych zmínit, které předměty učí můžu to napsat takhle “Technika obsluhy a služeb” nebo si to musím přeložit?
  Děkuji!!

 68. Dobrý den, děkuji moc za velkou pomoc na Vašich skvělých stránkách. Vzhledem k tomu, že nás na maturitu zvláště z angličtiny vůbec ve škole nepřipravují, mi tohle velice pomohlo. Velké díky, Bára

  • Báro, jsme rádi, že jste u nás našli k maturitě z angličtiny to, co jste potřebovali. Držíme palce 😉

 69. Dobrý den, ohledně charakteristiky osoby jsem se chtěla zeptat jestli můžu během popisu napsat pár poznámek např. Nosí pestré oblečení. Někdy mě z toho bolí oči. A vůbec to nemyslím to jako urážku.

  • Lucousku, ano, vlastní hodnocení, pocity a jiné vnímání popisované osoby je v charakteristice vítáno, ovšem nic by se nemělo přehánět. Podívejte se na vzor pro inspiraci 😉

   • Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mohu projít, když jsem počet slov, odstavce, oslovení, pozdrav, rozloučení, nadpis dodržela, psala jen v minulém přítomném prostém a průběhovém čase. Mám tam textovou návaznost pouze jako unfortunatelly, but, and. zdvořilostní I would to ask you

 70. U rozebrané charakteristiky se k Vám vbloudila chybyčka. U druhého odstavce je napsáno popis vnitřních stránek učitele, ale týká se popisu vnějších stránek. A u třetího odstavce jste opomněli ztučnit větu, která rozebírá daný odstavec.
  Jinak Vás chválím za úžasné zpracování stránek, velice mi k maturitě pomohly.

 71. Chtěla bych se zeptat,zda ve charakteristice mohu používat i stažené tvary? Mám ji psát spíše formálně? Děkuji.

 72. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když budu popisovat domácího mazlíčka, měla bych používat zájmeno It nebo raději He/She?
  Děkuji za odpověď a hlavně za super stránky!!! =)

  • Marie, mazlíčci mohou být “he” nebo “she”; jinak zvířata obecně v AJ jsou vždy “it”. Hodně úspěchů ! 🙂

 73. Dobrý den, zajímalo by mě, zda bych v první větě mohla místo “I have had a pleasure being” napsat “I have had a pleasure to be a student”. To being mi tam pořád nějak nesedí…
  Děkuji moc, za odpověď a hlavně celkově za vaše stránky! Zlatý důl informací. 🙂

  • pokud mohu tak byl použít present perfect continuous a tudíž to znamena že byla čest být jeho žakem, ta akce byt žakem trvala nejakou dobu (period), a při použití present perfect simply by to znamenalo být tudiž v prvnim připadě emphasize the fact (zduraznime fakt) např I have been working for 5 years, proti I have worked.

   • Mariane, ano, můžete použít present perfect continuous, chcete-li zdůraznit průběhovost. Present perfect je zde však také v pořádku. Mnoho úspěchů, gramatiku jistě zvládnete skvěle! 🙂

 74. Chtěla bych se zeptat, zda je nadpis skutecne nutnou soucasti textu u charakteristiky, popisu, vzpravovani..? V oficialnich zdrojich to nemuzu nikde najit. “Uvedte nadpis” se tez v zadanich maturitnich praci bezne nevyskytuje, ci se pletu? Prosim o objasneni. Dekuji..

  • Soňo, napište raději nadpis standardně – tedy všechna počáteční písmena všech slov v nadpisu velká, kromě členů (the, a, an) a předložek (at, in, on…). 😉

 75. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jak psát v anglické slohové práci odstavce. Jestli stačí odskočit kousek na začátku řádku nového odstavce, nebo vynechat celý řádek a nový odstavec psát hned z kraje řádku.
  Děkuji za odpověď.

  • Veroniko, všechny možnosti, které uvádíte jsou v pořádku. Můžete je i kombinovat.

 76. Nevím, jestli to tu je někde psané, kdyžtak se omlouvám, ale chci se zeptat.. Započítává se do celkového počtu slov i nadpis nebo ne?

 77. Dobrý den, nemělo by být v úvodním nadpisu 1 místo “Why Martin Is My Best Friend” “Why Is Martin My Best Friend”. Nejedná se přeci o nepřímou otázku, ale o normálně tvořenou otázku, nebo ne? U druhého nadpisu “The Person I would Never Leave” je u would malé w výjimka, či je to chyba? Děkuji za odpovědi 🙂

  • Eliško,
   1) příkladový nadpis “Why Martin Is My Best Friend” je v pořádku. Je to v podstatě oznamovací věta psaná v pozitivu použitá pro nadpis, slovosled je tedy podmět – sloveso – doplněk. U Vašeho navrhovaného nadpisu by musel být otazník. I takto může nadpis vypadat.
   2) The Person I Would Never Leave – děkujeme za odhalení překlepu., “would” bude v nadpisu samozřejmě psáno velkým písmenem.
   Ať se daří! 🙂

  • Děkujeme Markéto, překlepový šotek je již pryč, jistě si s takovou všímavostí u maturity poradíte na jedničku, přejeme mnoho úspěchů! 🙂

 78. Co kdyz tam bude charakteristika mista? Co o tom jako psat? Popsat misto OK ale vnitrni charakteristika mista?

  • Kamile, i o místě se dá uvažovat z vnitřní stránky. Je to samozřejmě úloha spíše pro básníky a umělce, ale i maturant z AJ by si měl poradit:
   např.: “…this place is so magical and mysterious. Whenever I spend time there I feel such an exciting anxiety, especially when it gets late and dark…”
   Snad Vám tento příklad poslouží jako vhodné vodítko. Hodně úspěchů 🙂

 79. Ještě že jsem tady našla jak to napsat, ve škole nás to vůbec nikdo nenaučil a maturita za dveřmi.. Snad to tam nebude, doufám 🙂

  • Dobrý den Evo,
   jsme rádi, že Vám byly naše stránky nápomocny. Je fakt, že se charakteristika ještě nikdy u ostré maturitní zkoušky z aj neobjevila. Tak uvidíme – je určitě lepší být připraven na vše. Nejčastěji byly dopisy a články, popř. pozvvánky.
   Hodně úspěchů 🙂

 80. Užitečné stránky, ale v textech se bohužel objevují chyby v angličtině a vzorové texty většinou nesplňují požadavek na počet slov – což je celkem zásadní prohřešek při hodnocení. S pozdravem, Eva

  • Dobrý den Evo.

   a) Je možné, že některé vzory textů překračují o cca jeden interval rozsah počtu slov (jeden interval je 30 slov u delší části a 10 slov u kratší části písemné ráce). Pokud však text splňuje zadání, a body zadání jsou zmíněny a vhodně rozpracovány, v hodnocení se to negativně nijak neprojeví. Problémem by byl nižší počet slov, to se projeví negativně témeř vždy – přicházíte o body v míře splnění zadání, slovní zásobě a gramatice.

   b) Mohli bychom Vás poprosit o konkrétní místa, kde se podle Vás vyskytují chyby v angličtině? Jedná se zřejmě o překlepy, které ihned opravíme.

   Děkujeme za zpětnou vazbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *