Jak se představit anglicky a udělat dobrý dojem?

predstavit-se-anglickySice nehodnocenou, ale tou úplně první a velmi důležitou částí ústní zkoušky z angličtiny u maturity je Vaše představení se anglicky maturitní komisi. U této příležitosti si na Vás totiž komise vytváří svůj první dojem – a první dojem je velmi významný. Podívejte se tedy, jak maturitní komisi zaujmout již během této nehodnocené části ústní zkoušky a udělejte ze svého představení se anglicky vynikající vstup do Vaší maturitní ústní zkoušky z anglického jazyka.

Jak se vhodně představit anglicky?

Představování zabere asi půl minuty a očekává se od Vás, že se představíte, řeknete o sobě několik stručných informací, případně si se zkoušejícím ujasníte, jaké číslo maturitní otázky jste si vytáhli.

PŘÍKLAD VHODNÉHO PŘEDSTAVENÍ SE KOMISI U MATURITY Z ANGLIČTINY (0,5 min.)

ZKOUŠEJÍCÍ: Sit down please. Could you please introduce yourself to the committee? (Posaďte se, prosím. Mohl/a byste se prosím představit maturitní komisi?)

STUDENT: Yes, of course. My name is Martina Skvělá, I am 19 years old and I am here for the final part of the school leaving examination on English language and I’ll do my best to get a good grade. If you would like to know more about me, I will be happy to answer your questions. (Ano, samozřejmě. Jmenuji se Martina Skvělá, je mi 19 let a jsem zde kvůli poslední části maturity z anglického jazyka a budu se snažit dostat dobrou známku. Budete-li se o mně chtít dozvědět více, ráda odpovím na Vaše otázky.)

ČTETE TAKÉ: Jak vypadá ústní zkouška u maturity z angličtiny a jaká jsou zadání?

ZKOUŠEJÍCÍ: Thank you. Could you tell me your task sheet number so I can check it? (Děkuji. Mohla byste mi říct číslo Vašeho pracovního listu, abych jej mohl zkontrolovat?)

STUDENT: Sure, it’s number 16. (Jistě, je to číslo 16.)

ZKOUŠEJÍCÍ: OK. Thank you very much. Let’s go to Part One. (V pořádku, děkuji. Pojďme tedy na první část.)

ČTĚTE TAKÉ: Typová zadání pro první část ústní zkoušky u maturity z AJ

Proč maturant v našem vzorovém představení se udělá na komisi hned na začátku dobrý dojem?

 • ihned vhodně anglicky reaguje na dotazy zkoušejícího
 • v dostatečné míře se představí, neuvádí ani příliš mnoho, ani příliš málo informací o sobě
 • do svého představení student zakomponoval důvod, proč je u ústní zkoušky: “Budu se snažit dostat dobrou známku.” Což není ani přehnané, ani zbytečně skromné.
 • užívá synonyma hned na začátku zkoušky, čímž prokazuje šíři své slovní zásoby: Of course, sure, yes. Nikoliv pouze jednoslovné “yes”.
 • student působí sebevědomě, ale nikoliv příliš sebevědomě – maturitní zkouška je vážná událost a slušnost maturitní komise ocení
 • celá představovací seance proběhne ve stanovené půlminutce

Rada na závěr? Nezapomeňte se usmívat a šířit kolem sebe pozitivní náladu.

14 komentářů u “Jak se představit anglicky a udělat dobrý dojem?

 1. To je dobry napad na predstaveni, asi to taky v pondeli zkusim, akorat mi prijde, ze tam vlastne o me temer nic nebude, zkusim tam pridat treba jeste nejake konicky a odkud jsem… ale diky, urcite to pomuze

  • Jo až na to že pak řeknou něco čemu nebudu rozumět a bude to trapas.. 😀 a nebo si taky můžou myslet že se jim snažím vlézt do zadku…

 2. Chtěla jsem se zeptat ohledně výrazu school leaving exam. Mám pocit, že je to výraz Czenglish a že se nepoužívá. Spíše by bylo vhodné použít klasicky maturita nebo graduation.

  • “school leaving exam” je v pořádku; máte ale pravdu, že výraz je spíše vytvořen pro potřeby překladu našeho českého výrazu “maturitní zkouška” Rodilý mluvčí by výrazu rozuměl, ještě přesnější výraz by byl např. “secondary school leaving examination”

  • Ano, Denny: test on something, exam on something, a grade = známka (a mark = pouze část sznámky, např. body v testu) 🙂

 3. Myslím že zbytečně složité.. My se učíme jen moje jméno je, jsem tak starý/á a bydlím v měste..

  • Maturitante, ano, způsobů pro představení se existuje v podstatě nekonečné množství. Ukazujeme pouze jednu cestu z mnoha možných 🙂

   • Tak jsem to dneska použil ! 🙂 díky za typ . Z ústního mám 32 bodů takže jsem docela spokojený.Každopádně p. zkoušející pěkně koukala když jsem se jí představil podle vašeho způsobu 🙂

    • Petře, gratulujeme. Doufám, že paní zkoušející byla pozitivně “zaražena” 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *