V písemné části státní maturity z angličtiny se může objevit i slohový útvar, který se nazývá “vypravování”. Přinášíme vám exkluzivní návod, jak vypravování napsat tak, abyste získali co největší počet bodů v hodnocení a dosáhli tak v písemné práci maturitní zkoušky co nejlepšího výsledku.
Co je to vlastně “vypravování” a co se od vás očekává?
Objeví-li se u vaší maturity tento slohový útvar, budete podle daného zadání popisovat a líčit něco, co se stalo a vyprávět o tom. V zadání bude jednoznačně napsáno, zda budete vyprávět o něčem, co se opravdu stalo, anebo o něčem fiktivním.
Vyprávění se může objevit v první, tedy té delší části písemné práce, jejíž rozsah je 120-150 slov.
Z jakých částí poskládáte slohový útvar zvaný vypravování?
1. NADPIS
2. VYPRAVOVÁNÍ (skládá se z úvodu, hlavní části a závěru – zpracováno podle bodů zadání)
Pojďme se tedy na jednotlivé části podívat a říct si, jak je napsat co nejlépe tak, abychom získali co nejvíce bodů v hodnocení.
ČTĚTE TAKÉ: Vypravování u ostré maturitní zkoušky na podzim v roce 2017 – vzor
ČTĚTE TAKÉ: Vypravování u ostré maturitní zkoušky na jaře v roce 2017 – vzor
ČTĚTE TAKÉ: Vypravování u ostré maturitní zkoušky na podzim v roce 2014 – vzor
ČTĚTE TAKÉ: Vypravování u ostré maturitní zkoušky na jaře v roce 2014 – vzor
ČTĚTE TAKÉ: Vzory pro písemnou část maturity z anglického jazyka
1. Nadpis
Váš nadpis by měl vystihovat to, o čem budete vypravovat. Budete-li vypravovat například o tom, co se vám stalo včera ráno, může váš nadpis vypadat takto:
Yesterday Morning
(Včera ráno)
Když budete například vyprávět o vaší cestě na dovolenou, může vypadat váš nadpis následovně:
My Journey to Britain
(Má cesta do Británie)
Nezapomeňte, že váš nadpis by měl čtenáře vašeho vyprávění zaujmout a nadchnout ho k tomu, aby četl dále. Nezapomeňte také na to, že všechna písmena nadpisu by v angličtině měla být psána velkými písmeny (samozřejmě kromě anglických členů a předložek).
Je také dobrým zvykem psát nadpis doprostřed řádku.
2. Text vypravování
Váš text vypravování by měl obsahovat tří části, kterými jsou úvod, hlavní část a závěr. Tyto části by měly být graficky oddělené, například odsazením řádku zleva nebo vynecháním jednoho řádku, nebo kombinací těchto dvou způsobů, Čtenářovi se takový text lépe čte a takový způsob psaní je zvyklostí, která je po vás u písemné práce maturitní zkoušky z AJ vyžadována.
ČTĚTE TAKÉ: Jak napsat excelentní formální dopis anglicky?
Pojďme se tedy podívat na vzorové zadání pro slohový útvar vypravování:
Minulý rok jste se zúčastnil/a školního výletu v horách. Aby se každý mohl dozvědět, jaký váš výlet byl, zadal vám váš učitel angličtiny napsat o výletu vypravování v rozsahu 120-150 slov, ve kterém:
- sdělíte, kde jste byl/a na školním výletu
- popíšete jednu událost, která na výletu přihodila
Nezapomeňte na formální náležitosti daného typu textu.
Vzorové vypracování slohového útvaru vypravování k maturitě z AJ:
Adventurous Hiking on Our School Trip
Last year I took part in a school trip to the Italian Alps. It was in late June and we were to hike there.
The second day of the trip we were to walk to a very high local mountain, which was about 3000 metres high. When we were leaving our cottage I could see a clear sunny day so I said to myself it was going to be a great day. But only by 2 o’clock in the afternoon. After we had reached the destination, the weather got much worse and it started to rain. I was terrified as I had never experienced this before. Luckily, not far away from our path, there was a mountain hut where we found shelter.
Although this journey was a bit risky, in the end I must say I enjoyed it very much.
Toto vzorové Vypravování by u maturity z anglického jazyka získalo velmi vysoký počet bodů v hodnocení, ne-li nejvyšší. Pojďme se podívat, proč:
Adventurous Hiking on Our School Trip
Last year I took part in a school trip to the Italian Alps. It was in late June and we were to hike there. (úvodní odstavec, autor sděluje, kde byl na školním výletu – splněn bod zadání č.1)
The second day of the trip we were to walk to a very high local mountain, which was about 3000 metres high. When we were leaving our cottage I could see a clear sunny day so I said to myself it was going to be a great day. But only by 2 o’clock in the afternoon. After we had reached the destination, the weather got much worse and it started to rain. I was terrified as I had never experienced this before. Luckily, not far away from our path, there was a mountain hut where we found shelter. (hlavní část vyprávění – autor vypravuje o události, která se mu na výletu stala, popisuje ji, sděluje své pocity atd. – splěn 2. bod zadání)
Although this journey was a bit risky, in the end I must say I enjoyed it very much. (závěr, neboli závěrečný odstavec – autor shrnuje své vyprávění)
Zisk skvělé známky za takovéto vypracování je jistý – oba body zadání jsou vhodně rozpracovány, vypravování má zajímavý nadpis, text obsahuje úvodní odstavec, hlavní část a závěr, bohatou slovní zásobu a gramatiku, splňuje počet slov daný zadáním, je graficky vhodně členěn (vynechané řádky mezi odstavci a nadpisem) a je psán semi-formálně (ani příliš formálně, ani příliš neformálně).
ČTĚTE TAKÉ: Vypravování u ostré maturitní zkoušky na podzim v roce 2014 – vzor
ČTĚTE TAKÉ: Vypravování u ostré maturitní zkoušky na jaře v roce 2017 – vzor
ČTĚTE TAKÉ: Vypravování u ostré maturitní zkoušky na podzim v roce 2017 – vzor