Jak napsat VZKAZ k maturitě z angličtiny na jedničku?

vzkaz-anglicky-k-maturiteJedním z typů textů, které se mohou objevit (a také se často objevují) u písemné části maturitní zkoušky z anglického jazyka je VZKAZ. Přinášíme vám návod k tomu, abyste maturitní vzkaz napsali co nejlépe a v hodnocení u této části písemné práce z aj získali co největší počet bodů v hodnocení. Pojďme se tedy na návod jak napsat VZKAZ podívat.

Vzkaz se jako slohový útvar bude vyskytovat v druhé, tedy té kratší, části písemné práce, jeho rozsah je tedy 60-70 slov. Vzpomeňte si, když jste nechávali někomu vzkaz – nepsali jste žádné sáhodlouhé texty. I maturitní vzkaz tedy není nijak příliš dlouhý a dodržíte-li perfektně zadání, uspějete.

ČTETE TAKÉ: Počítání slov v písemné práci u maturity z angličtiny

Z jakých částí se maturitní VZKAZ skládá? Jsou to:

1. OSLOVENÍ
2. TEXT VZKAZU (vypracovaný podle bodů zadání, obvykle dvou, tří nebo čtyř)
3. ROZLOUČENÍ
4. PODPIS

Opět, stejně jako u ostatních slohových útvarů písemné práce z aj u státní maturity, je k zisku co největšího počtu bodů v hodnocení potřeba dodržet zadání:

VZOROVÉ ZADÁNÍ PÍSEMNÉ ČÁSTI MATURITY Z AJ – VZKAZ:

Představte si následující situaci: Jste na letním jazykovém kurzu v Anglii a bydlíte na koleji. Jste právě na odchodu na party a váš/vaše spolubydlící není k zastižení a vrátí se těsně po vašem odchodu. Napište svému spolubydlícímu/spolubydlící vzkaz v rozsahu 60-70 slov, ve kterém:

 • uvedete, na jakou party jdete;
 • uvedete dvě informace o party;
 • nabídnete mu/jí, aby přišel/přišla;
 • uvedete důvod, proč by měl/a na akci přijít.

VZOROVÉ VYPRACOVÁNÍ VZKAZU:

Harry,

I was calling you but you had your phone turned off. I’m on my way to the concert in the opposite building. There will be two bands – from Scotland and Ireland. Everybody goes there. It will be great if you come there too, especially Martina – the nice lady from yesterday’s seminar – would be glad to see you there! You won’t regret if you come.

See you there?

Matt

Naše vzorové vypracování splňuje všechna kritéria hodnocení pro zisk maximálního počtu bodů. Pojďme se podívat, proč:

Harry, (oslovení spolubydlícího)

I was calling you but you had your phone turned off. I’m on my way to the concert in the opposite building (uvádíme, na jakou party se jde – splněn 1. bod zadání). There will be two bands – from Scotland and Ireland. Everybody goes there. (uvádíme 2 informace o party – že tam budou dvě kapely a že tam všichni jdou – splněn 2. bod zadání) It will be great if you come there too (nabízíme spolubydlícímu, aby také přišel – splněn 3. bod zadání), especially Martina – the nice lady from yesterday’s seminar – would be glad to see you there! You won’t regret if you come. (sdělujeme důvod, proč by měl přijít -bude tam Martina, slečna ze semináře a že se mu to bude velmi líbit – splněn 4. bod zadání)

See you there? (rozloučení)

Matt (podpis)

Tak to vidíte, ani to nebolelo. Klíčem k úspěchu je perfektní rozpracování všech bodů zadání a dodržení všech částí, které u vzkazu mají být (oslovení, text vzkazu, rozloučení, podpis).

ČTĚTE TAKÉ: Vzory pro písemnou část maturity z anglického jazyka

DŮLEŽITÉ: U vzkazu NEMUSÍTE oddělovat jednotlivé body zadání do odstavců (můžete, ale není to vyžadováno) – podívejte se, že naše vzorové vypracování v odstavcích vypracované není. V každém případě ale MUSÍTE graficky oddělit oslovení, rozloučení a podpis (nejlépe vynecháním jednoho řádku, stejně jako ve vzorovém vypracování).

Nevíte si rady? Případné dotazy nám tedy  napište níže do fóra, rádi vám na ně odpovíme a přiblížíme vás o krůček blíže k úspěchu u státní maturity z angličtiny 🙂

30 komentářů u “Jak napsat VZKAZ k maturitě z angličtiny na jedničku?

 1. Muzu se zeptat jak moc velka chyba je kdyz jsem nestihla napsat ve vzkazu rozlouceni ani podpis? Bude se tento text vubec hodnotit? Dekuji

  • Ahoj, text ti bude hodnocen 🙂 Bere se to ale jako chyba, takže počítej s tím, že ti to nějaký bod vezme.

 2. Dobré odpoledne, mám dotaz, který se týká oslovení u vzkazu.

  Často se mi v zadání ve škole objevovalo, že máme zanechat vzkaz na nástěnce a nevím, jaké použít oslovení. Také to bylo i v případech, kdy jsme měli reagovat na nějaký vzkaz z nástěnky a také nevím, jak zde situaci vyřešit, když zde není uvedeno jméno.

  • Ireno, vzkaz na školní nástěnce by mohl mít oslovení např. “To all students”, v překladu “Všem studentům” a pod tímto oslovením by byl text vzkazu. 😉

 3. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, v jakém čase mám psát ? Mohu smíchat dohromady čas přítomný třeba s budoucím nebo minulým ? Nebo mám psát pořád v přítomném.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Nikolo, gramatické časy by měly vždy odpovídat tomu, co je požadováno zadáním a body zadání. Např. “… oznamte, že jste se přestěhovali…” bude psáno v čase minulém, nebo “…oznamte, co bude na party probíhat…” bude psáno v čase budoucím 😉

 4. Dobrý den, mohu poprosit o opravu, pokud by to takhle mohlo být?

  Sarah,
  I was calling you, but you didn’t have answered. I’m going to a final party of our university, which takes place in a Snack bar. There will be all of our friends who we have already met. And the teachers come as well. You want to go too, donť you? There are drinks for ladies for free, but only till 12, so hurry up! I will wait for you.
  See you
  K.

 5. Zdravím! Mohla bych se zeptat, jestli by tenhle vzkaz uspěl… Je to na základě Vašeho zadání…

  Hi Caroline!

  You were sleeping when I get away. I went to a party with my school friends probably to a pub on the corner this street.

  It´s B- day party my best friend Josh which is celebrating his 19 years old and certainly it´ll be a lot of people and entertainment there.

  I´ll be happy if you come there too…You can call me…

  Moreover today will be boy which do you like and you´re crazy about him.

  See you soon

  Ann

  • Chtěl bych tě upozornit na chybu, za kterou nám učitelka neustále nadávala.

   It´s B- day party my best friend Josh WHICH is celebrating….

   Which – používá se pro věcí.
   Who – používá se pro životná podstatná jména ( pro lidí).

   Takže správná věta je:
   it’s a birthday party of my best friend, WHO is celebrating….
   Jinak hodně štěstí v pondělí. Taky píšu. 🙂

   • Ale měla by to správně, kdyby mluvila o tom, že TA PÁRTY oslavuje jeho narozeniny. V tom případě by zájmeno WHICH bylo na místě. 🙂 Z té věty ale není úplně jasné, kterou z těch dvou možností pisatelka měla na mysli. 😀

 6. Dobrý den,
  mám dotaz. U písemné zkoušky bude napsáno,že tam má být OSLOVENÍ,TEXT VZKAZU,ROZLOUČENÍ A PODPIS ? Nebo si to musím nějak zapamatovat.
  Předem děkuji za odpověď.

  • Tomáši, toto jsou znalosti, které se u písemné práce testují – cestou k úspěchu je tyto znalosti u maturity vědět 😉

 7. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, pokud píšu učiteli vzkaz, ve kterém se omlouvám, že nepřijdu do školy, protože jsem nemocná, jaký použiji styl? Formální, tedy dlouhé tvary, protože píšu nadřazené osobě? A oslovení: Dear Mrs. Brown .. a rozloučení např.: I hope, it is not a problem. Your´s sincerely Jane, je správné? Byla by velká chyba psát ve zkrácených tvarech?
  Děkuji, hezký den 🙂

  • text by měl být formální, jelikož to píšeš osobě, ze které máš respekt. Za zkrácené tvary ti určitě odečtou body. Jinak se píše
   Yours Sincerely,

   Jane

 8. Dobrý den,
  mohu se zeptat, jaké jiné rozloučení konkrétně u vzkazu doporučujete? Ve vzoru je napsáno: See you there? ,ale potřebovala bych něco neutrální.. Best wishes či Love jako u neform. dopisu bude OK? Děkuji

  • Kačeji, každé neformální rozloučení u vzkazu např. kamarádovi je správné, stejně jako formální rozloučení u vzkazu např. učiteli, řediteli apod.

 9. Dobrý den,
  je super jak ste to tady vše rozepsali. Hodně mi to pomohlo.
  Jen bych se ještě chtěla zeptat jestli můžu psát i malým tiskacím nebo jen psacím písmem?

  Díky
  Nicol

 10. Dobrý den,
  V první řadě Vám chci poděkovat za tyto stránky, jsem na nich od rána a už jste mi dodali i sebevědomí že to zítra zvládnu aspoň na dostatečnou ;).

  Chci se zeptat jestli je u vzkazu chyba když napíši oslovení Dear Harry, ??? A jestli se za chybu považuje rozloučení yours sincerely ?
  Děkuji za odpověď a přeji hezký maturitní květen.

  • Romane, díky, u vzkazu záleží na tom, komu jej píšete – doporučujeme psát “Dear …”, tím nikdy nemůžete nic skazit. ROzloučení “Yours sincerely” je v pořádku, píši-li neformální text (např. kamarádovi nebo někomu, koho znám).

 11. Mohu se zaptat, co ma ve Vasem ilustracnim vzkazu znamenat veta: “It will be great if you come there too, especially Martina – the nice lady from yesterday’s seminar!” Tato veta absolutne nedava smysl.. Nejspis Vam tam chybi neco jako: “..especially Martina – the nice lady from yesterday’s seminar – would be glad to see you there!”

  • Terezo, odhalila jste nenapsanou myšlenku autora – a za to Vám patří dík – vzkaz upravujeme podle Vás 🙂 Hodně štěstí u maturity z AJ, s takovou pozorností jestě budete v AJ výborná! 🙂

 12. Dobrý den, chci se zeptat když píšu vzkaz a je to pro všechny spolužáky, jaké mám uvést oslovení?

  • Michale, co takhle “Dear Friends,” nebo “Dear Classmates,” – hodně úspěchů 😉

 13. Dobrý den,
  chtěla bych se informovat, jaké tvary se používají u vzkazu? V ilustrativním textu jsou uvedeny stažené (I´m…) i roztažené (It will…). Mohou se používat obě možnosti?

  • Natálie, vzkaz je dle zadání semiformálním typem textu, můžete tedy kombinovat stažené i nestažené tvary. Hodně úspěchů 🙂

   • Mám docela problém ze zadání rozlišit o jaký typ textu jde (semi./form./neform.) – nejen u tohoto, ale i u jiných.

    Znám pravidla! jaká pro to platí, ale občas je zadání nejednoznačné – teda pro mě.

    Třeba tady – to, že je to semiformální mám poznat tak, že je to sice můj spolubydlící, ale nevím, zda je to můj kamarád?? Takže vždy, když si nebudu jistá, mám použít semiformální styl??

    Děkuji moc za odpověď!!

    • Dobrý dotaz, pokud je v zadání uvedeno, že píšete osobě, která může být ve vztahu k Vám kamarád (např. spolubydlící bude spíše kamarád, neš např. prezident – formální ososba), doporučujeme psát semiformálně až neformálně. Pokud budete psát např. učiteli, řediteli, starostovi tak zde je to jasné – text bude psán formálně. Nejdůležitější ale smaozřejmě je, abyste měla všechny body zadání řádně rozpracovány, to je vždy klíč k úspěchu. Nezapomeňte i na další formální náležitosti (oslovení, rozloučení a podpis například u dopisu nebo nadpis u článků anglicky). Mnoho úspěchů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *