Jaký slovník je u písemné práce u maturity z angličtiny povolen?

slovnik-u-maturity-z-anglictinyJak je to s používáním slovníku u písemné práce z anglického jazyka u maturity? Je povolen nebo není? Můžu mít svůj vlastní slovník, nebo budou slovníky připraveny školou? Podívejte se, jak to se slovníkem a jeho používáním u maturitní písemky z angličtiny je.

Je slovník u maturitní písemné práce z AJ povolen?

Ano, slovník je jedna z povolených pomůcek. Můžete si vybrat jakýkoliv typ slovníku (např. překladový AJ-ČJ, ČJ-AJ – nejpoužívanější slovník, výkladový slovník atp.) v knižní podobě. Slovník ale nesmí obsahovat např. následující přílohy:

 • přílohy pro psaní formálního nebo neformálního dopisu nebo jiných typů textů
 • srovnání formálního a neformálního stylu a rozdíly v těchto stylech
 • zpracované ukázky typů textů
 • vhodné fráze zaměřené na tyto typy textů apod.

To by byl v podstatě tahák a proto tyto přílohy povoleny u psaní písemné práce u maturity z AJ nejsou.

Ve slovníku naopak mohou být např. následující přílohy:

 • seznam s tvary nepravidelných sloves
 • seznam číslovek
 • vysvětlení gramatických časů atp.

Slovníky kontroluje zadavatel (osoba, která je během psání písemné práce v místnosti). Pokud zadavatel při kontrole zjistí, že slovník tyto přílohy obsahuje, tak je maturantovi slovník odebrán.

Slovník také samozřejmě nesmí obsahovat žádné vepsané poznámky, taháky apod. – na to si dejte u maturity velký pozor.

ČTĚTE TAKÉ: Čím psát u státní maturity?

Odkud mám slovník k maturitě vzít?

Máte dvě možnosti – mít svůj vlastní, nebo si včas před samotným ostrým psaním písemné práce zapůjčit slovník ve škole.

Mohu si během psaní maturitní písemky půjčit slovník od někoho jiného?

Půjčit si slovník od jiného maturanta během psaní písemné práce není povoleno, stejně jako není povoleno vzdálit se z místa a bavit se s ostatními žáky ve třídě.

ČTĚTE TAKÉ: Jak správně psát odstavce u maturity z angličtiny?

Pozor na správné používání slovníku

Správné používání slovníku chce určitý cvik. Například jedno slovo může mít více překladů a tyto překlady mohou mít různé významy. Je třeba umět vybrat, který překlad se do mého psaní hodí. Velmi častou chybou v minulých letech bylo například slovo “brigáda” a jeho překlad do angličtiny. Dlouhým hledáním ve slovníku také můžete přijít o drahocenný čas pro psaní písemné práce.

11 komentářů u “Jaký slovník je u písemné práce u maturity z angličtiny povolen?

 1. Dobrý den
  Chci se zeptat. Můžou být slovíčka v slovníku barevně značena? Určitě musí mít vytrhanou část gramitiky celých vět, že? Napište prosím jak by to mělo být díky.

 2. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda je u písemné zkoušky z aj povolen i mluvník. Děkuji za odpověd 🙂

 3. Dobrý den, chci se zeptat na použití slovníků..
  Od učitelů ve škole jsem slyšela, že použít slovník s přílohou věnovanou psaní textů lze, když se příloha například oblepí nebo sepne sponkami.. Jak to tedy doopravdy je? Děkuji

  • Zcela určitě to lze takto použít, právě jsem provedl tuto “přípravu” a ukládám jej do tašky na zítra. Všem nám držím palce 🙂

 4. Dobrý večer,
  mám dotaz ohledně slovníků. V materiálech od cermatu je uvedeno, jak vy píšete, že slovník nesmí obsahovat žádné vložené přílohy, které se týkají stylizace psaní textů, užitečných frází apod. Můj slovník obsahuje např. přehled základních číslovek, zájmen, minulé časy sloves apod., ovšem nic ohledně skladby vět a psaní textů jako takových. Projde toto? Nebo lépe, jak o tom má vlastně zadavatel rozhodnout, když to není vyloženě zakázáno a zadavatelem nesmí být angličtinář?

  Předem díky za odpověď a za Vaše super stránky!

  • Nikolo, slovník by měl být OK. Zadavetel je proškolen, jak má slovník vypadat, i když není sám angličtinář. Mnoho úspechů 🙂

 5. Dobrý den,
  chtěl bych Vás požádat o ujasnění, zdali je nutné slovník předložit kantorovi ke kontrole několik dní dopředu, nebo zdali je v pořádku si donést k maturitní pís. práci slovník ten stejný den z domu.
  Děkuji za odpověd

  • Ondřeji, lepší je přijít se předem poradit, zda je Váš slovník možné u maturity použít. Jinak se slovníky kontrolují až na místě v době před samotným psaním písemné práce.

 6. Dobrý den,
  koukala jsem na zadání z minulých letech a chtěla bych se zeptat, zda mám sdělení, které píši na sociální síť a ve kterém něco nabízím, psát formálně nebo semiformálně (neformálně se mi to nezdá)
  Předem děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *