Jak vypadá hodnocení maturity z angličtiny od roku 2013?

hodnoceni-maturita-anglictina-2013Jak si spočítat výslednou známku u maturity z angličtiny v jarním termínu v roce 2013? Tuto otázku už si položil nejeden maturant, který bude státní maturitu z angličtiny v letošním roce skládat.

Maturitní zkouška z AJ je zkouškou komplexní a skládá se ze tří částí, kterými jsou za prvé didaktický test z angličtiny (ten se skládá ze svou podčástí – poslechového subtestu a čtení), za druhé písemná práce z angličtiny a za třetí ústní zkouška z angličtiny. Tímto formátem maturitní zkouška připomíná Cambridgské certifikáty, jako je například Preliminary English Test (PET), nebo First Certificate in English (FCE).

ČTETE TAKÉ: Jak bude vypadat maturita z angličtiny v roce 2013?

Pro úspěšné složení státní maturity z anglického jazyka je nutné ze všech částí zkoušky získat alespoň 44%. Pokud maturant nesloží nějakou z těchto částí zkoušek, opakuje v dalším maturitním termínu pouze tuto část zkoušky, nikoliv celou maturitu z AJ.

PODÍVEJTE SE: Video ukázka maturtiní ústní zkoušky z AJ

Výsledná známka z angličtiny u státní maturity bude tedy vypadat následovně:

 • 87%-100% – Výborný (jednička)
 • 73%-86% – Chvalitebný (dvojka)
 • 59%-72% – Dobrý (trojka)
 • 44%-58% – Dostatečný (čtyřka)
 • 0%-43% – Nedostatečný (pětka) – neuspěl

Váha dílčích zkoušek je v poměru 2:1:1, tedy 50% z celkové známky tvoří didaktický test, 25% výsledné známky tvoří písemná práce a 25% zahrnuje ústní zkouška.

V didaktickém testu můžete od roku 2013 získat celkem 63 bodů, počet bodů z maturtiní písemné práce činí celkem 36 bodů a u ústní zkoušky je možné získat celkem 39 bodů.

ČTĚTE TAKÉ: Didaktický test – jak vypadala ostrá zadání v předchozích ročnících?

Příklad pro vypočítání výsledné známky u maturity z anglického jazyka:

Z didaktického testu jsem získal 55 bodů, což činí z celkového počtu 63 bodů 87,30%. Z písemné práce jsem obdržel 22 bodů, což činí z celkového počtu 36 bodů 61,11%.
Z ústní zkoušky jsem získal 38 bodů, což činí z celkového počtu 39 bodů 97,44%.

Výslednou známku už dopočítáme zprůměrováním dosažených počtů procent, a to následovně:

(87,30 + 87,30 + 61,11 + 97,44) : 4 = 83,29%
Didaktický test je nutné započítat dvakrát, jelikož, jak již bylo výše zmíněno, je jeho váha z celkové známky poloviční, tedy 50%.

Výsledná známka je tedy 83,29%, což je výsledek Chvalitebný (dvojka).

Přejeme Vám mnoho úspěchů u státní maturity, a aby Vám nic neuniklo, je tu pro Vás Maturita z angličtiny na facebooku.

34 komentářů u “Jak vypadá hodnocení maturity z angličtiny od roku 2013?

 1. Dobrý den, prosím vás z did testu jsem měla 27bodu, je tady ta moznost odvolat se s úspěchem? je to monžné, prosím odpovězte všimla jsem si ze už tu jednou tento dotaz byl zmíněm avšak nezodpovězen díky

 2. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli známky vyjádřeny procenty v tomto článku odpovídají i pro rok 2015. Z angličtiny mám totiž průměr 73, 03%, ovšem výslednou známku na vysvědčení mám 3. Děkuji na odpověď 🙂

 3. Dobrý den, jen bych se ráda ujistila, zda je teda nutné z poslechu i čtení a jazykové kompetence z každého zvlášť mít 44%. Dohromady mi to vychází v pořádku, ale když si spočítám samotný poslech budu mít nejspíš pouze 43%.
  Děkuji za odpověď.

  • Báro, poslech i čtení se počítá dohromady, je třeba mít minimálně 44% z celého testu 😉

 4. Dobrý den chtěla bych se zeptat, jestli musím uspět z obou částí didaktického testu, nebo nevadí když mám třeba poslech na 8 bodů a druhou část na 24, sčítá se to dohromady?…na škole nám tvrdili něco jiného. :/

 5. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaká minimální hranice bodů je u druhé části didak. testu? (bez poslechu)

 6. Dobrý den, vážně stačí jen 28bodů na ůspěch didaktického testu z angličtiny? 🙂 , neboť ve škole nám tvrdili , že 31 minimálně :/ . Předem děkuji za odpověď

 7. Dobry den, chtela jsem se zeptat’ pokud mam z didaktickeho testu z anglictiny 58,74% zaokrouhluje se znamka na 59% coz by byla trojka nebo je to ctyrka? Vim ze se zkouska sklada z vuce casti ale tak pro informaci bych to rada vedela:-) prosim o odpoved a predem dekuju.

 8. Dobrý den jste si sotprocentě jisti, že se procenta u maturity zaokrouhlují?vychází mi totiž 58,75 %..a nerada bych slavila zbytečně:DD Potřbeuji jistotu..děkuji

 9. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestliže bych dosáhla 37 bodů a procentuálně by to vyšlo na 58,73, tak jestli se to zaokrouhluje nahoru a byla bych ohodnocena známkou 3, nebo tou horší známkou?

 10. Dobrý den, pořád mi to nějak nevychází i když to počítám trojčlenkou a dvojnásob váhu. Mám 51 bodů z didaktického testu, kolik mám, prosím, procent? Díky moc.

 11. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká známka odpovídá 87% z didaktického testu z angličtiny. Mám 87,3%, ale předpokládám, že se to zaokrouhluje. Na stránkách http://www.statnimaturita-cestina.cz je uvedeno, že je to dvojka, ale u Vás je to jednička.
  Děkuji za odpověď.

 12. Dobrý den,
  chci se ujistit v jedné věci, protože mi to pořád není jasné. Jsem slabší v poslechové části testu, ale můžu to nahnat v části čtecí. Maximální počet za poslechovou část je 23 bodů. Tedy zbylé body připadají na část čtecí, přičemž se testy hodnotí dohromady. Můžu mít tedy z poslechové části například jenom 8 bodů? Nebo je tam nějaká hranice? Třeba 10ti bodů, aby to bylo z 23 bodů 44%? Jeden rok nám ve škole říkali, že pokud si jsme jistí ve čtecí části a stačí nám třeba 4, tak se můžeme defakto na tu poslechovou část “vybodnout”. Což je nadnesené, ale i to by bylo řešení.
  Proto bych chtěla jasnou odpověď, zda můžu mít z poslechu méně než 10 bodů, a pak mít třeba ze čtecí části 30 bodů, abych tak nějak prošla. Máte to tu sice hezky napsané, ale o hranici ve čtecí části jsem se nedočetla. Proto bych byla ráda za přímou odpověď. Děkuji a přejí hezký (momentálně) večer. 🙂

 13. Dobrý den,
  ráda bych se zeptala jestli projdu když např. z ústní zkoušky budu mít třeba 0%. Nebo jestli z každé dílčí zkoušky musím mít aspoň pár bodů?

 14. Dobrý den,
  chci se Vás zeptat jak se hodnotí obě písemné práce? Jaký je maximální počet bodů z delší a jaký z kratší práce?
  Děkuji.

 15. U ústní zkoušky ve 2. části je popis obrázku. Je nutné se držet zadaného tématu, když popisuju obrázek a celý popis směřovat k tomuto tématu?
  (Např: téma Fauna a flora a na obrázku je asi 5 lidí, jak si hrají v parku se psem = obrázek lze popsat, aniž by toto téma bylo zmíněno). Pokud se téma nezmíní, budu mít méně bodů za obsah-projev?

 16. Dobrý den, chtěla bych se zeptat můj výsledek z anglického jazyka je 58,74%. Potřebovala bych vědět jestli se procenta zaokrouhlují, totiž jestli budu mít trojku nebo čtyřku.
  Děkuji.

 17. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, zda-li ve výpočtu 55 z 63 není chyba, jelikož mi kalkulačka ukazuje 87,3% nikoli 83,3%. Děkuji

 18. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je u didaktického testu z poslechu a ze čtení, nějaká minimální hranice pro splnění testu. Jestli se poslech hodnotí zvlášť a čtení také. A nebo jestli dohromady musím mít 44% z celého testu, přičemž nezáleží kolik bodů mám z poslechu a kolik ze čtení.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *