Hodnocení ústní zkoušky u maturity z angličtiny a jak u ní ohromit

hodnoceni-ustni-zkousky-anglictinaPoslední částí státní maturity z anglického jazyka je ústní zkouška. Z jakých částí se ústní zkouška skládá a jak vypadají její zadání naleznete zde. Online materiály o ústní zkoušce pro pohodovou přípravu bychom tedy měli a zajímá nás nyní už jen to, jakým způsobem budou Vaši zkoušející provádět hodnocení ústní zkoušky a jakým způsobem u maturity mluvit anglicky tak, abychom získali co nejvíce bodů a tím pádem i co nejlepší známku.

HODNOCENÍ ÚSTNÍ ZKOUŠKY U MATURITY Z ANGLIČTINY

U ústní zkoušky budete muset obstát u čtyř částí. V první části budete odpovídat na otevřené otázky, v druhé části budete popisovat obrázek, porovnávat obrázek a asi minutu a půl mluvit o něčem z Vašeho každodenního života, ve třetí části následuje jedna maturitní otázka z daného maturitního tématu, které budete pět minut prezentovat nebo probírat se svým zkoušejícím a konečně, ve čtvrté a poslední části budete vystupovat anglicky sami za sebe a Vaším úkolem bude komunikační situace.

Každá jednotlivá část se hodnotí z hlediska tří hodnotících kritérií:

 • plnění zadání  – nejdůležitější kritérium (0-3 body)
 • bohatost slovní zásoby anglického jazyka (0-3 body)
 • používání gramatiky anglického jazyka (0-3 body)
 • za celou proběhlou ústní zkoušku budete ještě hodnoceni 0-3 body za výslovnost anglického jazyka

Za každou část ústní zkoušky tedy můžete získat až 9 bodů, celkem tedy 4×9=36 bodů plus maximální možný zisk 3 bodů za správnou výslovnost – MAXIMÁLNÍ MOŽNÝ BODOVÝ ZISK U MATURITNÍ ÚSTNÍ ZKOUŠKY Z AJ JE TEDY 39 BODŮ, což odpovídá 100% hodnocení.

DŮLEŽITÉ: Pokud byste z některé části dostali za plnění zadání 0 bodů, celá část včetně slovní zásoby a gramatiky bude také hodnocena 0 body.

Kolik bodů musím získat, abych prošel?
Hranice pro úspěšné složení ústní zkoušky je 44%, což je 18 bodů z celkových 39 bodů. Pro úspěšné složení zkoušky je tedy nutné získat minimálně 18 bodů.

PŘÍKLAD HODNOCENÍ ÚSTNÍ ZKOUŠKY – modelový student

PRVNÍ ČÁST ÚSTNÍ ZKOUŠKY – zisk 7 bodů z 9

 • zisk 2 bodů ze 3 za plnění zadání (student dostal 4 otevřené otázky, věcně odpověděl na tři a jedné nerozuměl)
 • zisk 3 bodů ze 3 za bohatost slovní zásoby (student používal velmi bohatou slovní zásobu, každá odpověď měla přes 20 slov)
 • zisk 2 bodů ze 3 za používání gramatiky (student udělal několik gramatických chyb, i přes tyto chyby bylo zkoušejícícímu a komisi vždy jasné, co chtěl student vyjádřit)

DRUHÁ ČÁST ÚSTNÍ ZKOUŠKY – zisk 8 bodů z 9

 • zisk 3 bodů ze 3 za plnění zadání (student si vybral jeden ze dvou obrázků a perfektně jej dle bodů osnovy popsal a následně porovnal; poté hovořil 1,5 minuty o svých loňských prázdninách)
 • zisk 3 bodů ze 3 za bohatost slovní zásoby (student při popisování jednoho obrázku a porovnávání obou obrázků využil každý detail obrázků pro vyjádření toho, co na nich je; krátký slovní projev na téma loňských prázdnin byl vyčerpávající (komise se dozvěděla, že byl student v červenci dva týdny v Anglii, tam studoval, poznal mnoho přátel a procestoval region, a že v srpnu ještě s rodinou procestoval ČR)
 • zisk 2 bodů ze 3 za používání gramatiky (student sice udělal několik gramatických chyb, avšak vždy bylo rozumět tomu, co chtěl říct)

TŘETÍ ČÁST ÚSTNÍ ZKOUŠKY0 bodů z 9

 • zisk 0 bodů ze 3 za plnění zadání (maturitní otázka London studenta zaskočila, něměl tedy co prezentovat a na doplňující otázky na téma Londýn zkoušejícího neuměl odpovědět)
 • zisk 0 bodů za bohatost slovní zásoby (pokud je plnění zadání hodnoceno 0 body, tak i bohatost slovní zásoby je hodnocena 0 body – není co hodnotit)
 • zisk 0 bodů za používání gramatiky (pokud je plnění zadání hodnoceno 0 body, tak i používání gramatiky je hodnoceno 0 body – není co hodnotit)

ČTĚTE TAKÉ: Jak se představit anglicky a udělat dobrý dojem?

ČTVRTÁ ČÁST ÚSTNÍ ZKOUŠKY – 6 bodů z 9

 • zisk 2 bodů ze 3 za plnění zadání (student probral všechny body osnovy pro komunikační situaci, ale nedokázal na závěr shrnout to, na čem se se zkoušejícím dohodli)
 • zisk 3 bodů ze 3 za bohatost slovní zásoby (student používal velmi bohatou slovní zásobu a vhodé fráze)
 • zisk 2 bodů ze 3 za používání gramatiky (student neuměl správně položit otázku, avšak i přesto bylo zkoušejícímu jasné, na co se zkoušejícího ptá)
 • zisk 2 bodů ze 3 za výslovnost anglického jazyka (student některá slovíčka vyslovoval špatně, i tak by se ale ve světě dorozuměl, i přes tyto chyby)

Celkový bodový zisk našeho modelového studenta tedy činí 23 bodů z maxima 39, což je po zaokrouhlení 59% hodnocení za ústní zkoušku. Student by tedy ústní zkoušku úspěšně splnil, napříkald i přesto, že zcela nesplnil třetí část ústní zkoušky, kde měl probírat jedno z témat, která si určuje každá škola dle svého zaměření.

20 komentářů u “Hodnocení ústní zkoušky u maturity z angličtiny a jak u ní ohromit

 1. Dobry den , chtel bych se zeptat , na maturitu jsem udelal didakticky test , a slohovou praci a dvakrat jsem neuspel v ustni zkousce , nyni se chystam do Anglie , kde bych chtel navstevovat nejaky kurz , kde bych se naucil mluvit . Kdyz bych dostal nejaky certifikat , ze jsem dobre absolvolal tento kurz . Bylo by mozne ve skole ukazat certifikat a mohli by to uznat nemusel bych uz delat opravnou zkousku. Dekuji za odpoved.

  • Luboši, takto se to už místo maturitní ústní zkoušky uznat bohužel nedá. Uznat se dá vždy pouze celá zkouška, je třeba tedy mít certifikáty předem, navíc je to hodně i rukou ředitele školy na každé škole, jak se k tomu on nebo ona staví, zda uznávají, či ne. Do Anglie na kurz určitě jeďte, pomůže to, a pak trénujte s námi a s kýmkoliv, ať to zvládnete: https://www.statnimaturita-anglictina.cz/ustni-zkouska 😉

   • Já sama mám CAE certifikát a stejně musím absolvovat celou maturitu z jazyka, protože moje škola tohle neakceptuje.

 2. Co když u ústní aj ve cvičení číslo 3 budu mluvit jen 2-3 minuty a už nebudu vědět, dostanu za to nějaký bod? nebo je to totální nesplnění???

  • Danieli, to záleží na každé situaci, nemusí to znamenat ihned nulu za hodnocení v této části, v některých případech však ano. Drobnou útěchou může být snad jen to, že když všechny ostatní části zvládnete skvěle, ústní maturitu i přes nulu ve třetí části složíte 😉

 3. Dobrý den, jde se nějak na toho učitele odvolat u ústní maturity? přijde mi, ze mi dal neprávem nedostatečnou… A přísedící anglictinarka vůbec nemluvila a jen zapisovala body.. Vypadalo to, jak když ani na tom školení nebyla. Nejsem jediná.

  • ukolem prisediciho taky je pouze zapisovat body, do prubehu ustni zkousky nema pravo zasahovat. mluvit mas jen ty a zkousejici (aspon takhle nam to rikali)

 4. Dobry den, vim ze se procenta ze vsech tri casti scitaji a vznikne vysledna znamka, ale pokud mam z ustni zkousky z 39 bodu 30, odpovidalo by to jake znamce prosim ? 🙂

 5. Dobrý den,
  chci se zeptat jak se počítá výsledná známka? Je to 25% známka z didaktického testu, 25% z písemné zkoušky a 50% z ústní?
  Děkuji.

 6. Dobrý den, chci se zeptat, jestli když u čtvrté části neřeknu na konci žádné shrnutí, ale jinak budu s učitelem komunikovat bez problémů, bude se mi celá část počítat za nula bodů? Děkuji

  • Danielo, nula to nebude, ale jelikož jde o součást této části ústní zkoušky z AJ, můžete přijít o body za plnění zadání. Raději tedy na konci čtvrté části shrnutí řekněte, a máte to 😉

 7. Dobrý den,

  pokud budu mít z jedné části 0 bodů, (například u třetí části neřeknu nic o tématu) ale z ostatních 3 částí budu mít dohromady požadovaných 18 bodů, projdu maturitní zkouškou? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *